Trybunał Konstytucyjny zadecydował: nowe rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące organizacji nauki religii w szkołach jest niezgodne z Konstytucją i ustawą o systemie oświaty. Wyrok, który zapadł jednogłośnie, jest kolejnym istotnym krokiem w obronie miejsca religii w polskim systemie edukacyjnym.

Religia w Szkole: Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym

Religia w szkole i rozporządzenie MEN: Co miało się zmienić?

26 lipca 2024 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nowelizację rozporządzenia dotyczącego nauki religii w szkołach i przedszkolach publicznych. Zmiana zakładała, że lekcje religii miały być organizowane w danym oddziale lub klasie, jeśli zgłosi się na nie co najmniej siedmiu uczniów. Dodatkowo, ministerstwo chciało ułatwić tworzenie grup międzyoddziałowych lub międzyklasowych, nawet jeśli liczba chętnych przekraczała wymaganą minimalną liczbę uczestników.

Minister edukacji, Barbara Nowacka, broniła wprowadzanych zmian, argumentując, że były one „pragmatycznym rozwiązaniem” dla szkół z małą liczbą uczniów. – „Jeżeli w jednej klasie jest 10 uczniów chodzących na religię, a w drugiej 8 – można ich połączyć w jedną grupę” – podkreślała Nowacka.

Nowelizacja wywołała sprzeciw Kościoła katolickiego oraz innych Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. 22 sierpnia złożyli oni petycję do Sądu Najwyższego, wskazując na niezgodność rozporządzenia z Konstytucją i ustawą o systemie oświaty. Kluczowym zarzutem było niedochowanie zasady konsensualnego regulowania relacji między państwem a Kościołami, zapisanej w art. 25 ust. 3 Konstytucji.

Małgorzata Manowska Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego

Religia w szkole: I Prezes Sądu Najwyższego kieruje rozporządzenie MEN do Trybunału Konstytucyjnego

Religia w Szkole: Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym

Religia w szkole: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego - rozporządzenie niezgodne z konstytucją!

Trybunał Konstytucyjny zgodził się z argumentami wnioskodawców, wskazując na naruszenie procedury konsultacyjnej. – „Termin 'porozumienie’ należy rozumieć jednoznacznie jako osiągnięcie konsensusu, a nie jedynie kurtuazyjną wymianę korespondencji” – mówiła dr hab. Joanna Pawlikowska, przedstawicielka Sądu Najwyższego.

Sędzia Krystyna Pawłowicz, sprawozdawca w sprawie, podkreśliła, że resort edukacji „nie dążył do porozumienia, a jedynie forsował swoje zmiany”. W uzasadnieniu wyroku TK uznano, że MEN naruszyło art. 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, który wymaga działania w porozumieniu z przedstawicielami Kościołów i innych związków wyznaniowych.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest jednoznaczny: rozporządzenie MEN z 26 lipca 2024 roku zostało uznane za niezgodne z art. 25 ust. 3 Konstytucji, a także art. 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty w związku z art. 92 ust. 1 oraz zasadami demokratycznego państwa prawnego.

– „Minister edukacji nie spełnił wymogu działania w porozumieniu, utożsamiając je jedynie z koniecznością poinformowania o projekcie rozporządzenia” – wskazała sędzia Pawłowicz. Dodała również, że skutkiem wyroku jest utrata mocy obowiązującej rozporządzenia, co oznacza powrót do wcześniejszego brzmienia przepisów z 1992 roku.

Piotr Janowicz Stowarzyszenie Katechetów Świeckich

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Religia w Szkole: Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym

Religia w szkole: Kościół wygrywa - reakcje stron

Prezes Trybunału Julia Przyłębska podkreśliła ostateczność wyroku. – „Wyrok jest ostateczny i obowiązujący od chwili ogłoszenia. Podlega niezwłocznemu ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw” – zaznaczyła.

Ministerstwo Edukacji, mimo wcześniejszych stanowczych zapowiedzi wprowadzenia zmian, nie zajęło merytorycznego stanowiska w postępowaniu przed Trybunałem. Resort powoływał się na uchwałę Sejmu z marca 2023 roku, która miała „usunąć skutki kryzysu konstytucyjnego”. Trybunał przypomniał jednak, że uchwała ta została uznana za niezgodną z Konstytucją.

Przedstawiciele Kościoła katolickiego przyjęli wyrok z zadowoleniem, podkreślając, że respektowanie zasad konsensualnego regulowania relacji z państwem jest fundamentem współpracy. – „Jest to ważny krok w obronie praw wierzących i ochronie autonomii Kościoła w sprawach religii” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

– To ważne zwycięstwo, ale nie koniec walki o religię w szkole – komentuje Andrzej Wierny. – Kolejne rozporządzenie MEN wyrzuca z programów jedną godzinę lekcyjną religii od września 2025 r. Inne likwiduje przedmiot „wychowanie do życia w rodzinie” a zamiast niego wprowadza oprotestowaną przez KEP i środowiska katolickie „edukację zdrowotną”. W dodatku rząd będzie chciał zlekceważyć orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, więc sytuacja jest nadal trudna, chociaż nieporównywalnie lepsza niż wcześniej – stwierdza Wierny.

 

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Religia w Szkole: Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym

Religia w szkole: Kościół wygrywa. Publikujemy całe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Sygn. akt U 10/24

WYROK
W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Warszawa, dnia 27 listopada 2024 r.

Trybunał Konstytucyjny w składzie:

Julia Przyłębska – przewodniczący
Krystyna Pawłowicz – sprawozdawca 
Bogdan Święczkowski,

protokolant: Michał Rylski,

po rozpoznaniu, z udziałem wnioskodawcy, na rozprawie w dniu 27 listopada 2024 r., wniosku Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o zbadanie zgodności:
1) rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. poz. 1158) w całości z:

– art. 25 ust. 3 Konstytucji z zasadą konsensualnego sposobu regulowania relacji między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi,

– art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 r. poz. 750) w związku z art. 92 ust. 1 w związku z art. 2 i art. 7 Konstytucji,

2) § 1 pkt 2 w związku z § 2 rozporządzenia powołanego w punkcie 1, w zakresie, w jakim tworzy podstawy do organizowania nauki religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych obejmujących dzieci z różnych poziomów nauczania, z:

– art. 53 ust. 3 w związku z art. 48 ust. 1 Konstytucji w związku z art. 1 pkt 1 i 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737) przez to, że tworzy podstawy do organizowania nauki religii w sposób naruszający prawo rodziców do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami w sposób uwzględniający stopień dojrzałości dziecka, oraz prawa dzieci i młodzieży do kształcenia się oraz do wychowania i opieki odpowiednich do wieku i osiągniętego rozwoju, przez stworzenie normatywnych podstaw organizacji nauczania religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych obejmujących uczniów z różnego poziomu nauczania, czyli w sposób uniemożliwiający dostosowanie treści, metod i organizacji jej nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów,

– art. 12 ust. 1 w związku z ust. 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską, podpisanego w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz. U. z 1998 r. Nr 51, poz. 318) w związku z art. 91 ust. 1 i 2 Konstytucji, jak również z art. 9 Konstytucji, przez to, że tworząc podstawy do organizowania nauki religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych, obejmujących dzieci z różnych poziomów nauczania, uniemożliwia nauczanie religii w sposób określony programem nauczania tego przedmiotu,

– art. 2 oraz z art. 24 w związku z art. 65 ust. 5 Konstytucji przez to, że stosowanie zaskarżonych unormowań prowadzić będzie do niespodziewanej (wobec jedynie miesięcznej vacatio legis) redukcji zapotrzebowania na pracę nauczycieli religii w placówkach oświatowych, co – wobec niezapewnienia nauczycielom możliwości zdobycia kwalifikacji do nauczania innych przedmiotów – stanowi dla nich realne zagrożenie nagłej utraty zatrudnienia, naruszając: zasadę ochrony zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, zasadę ochrony pracy, oraz obowiązek prowadzenia polityki zmierzającej do pełnego, produktywnego zatrudnienia,

o r z e k a:

Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. poz. 1158) jest w całości niezgodne z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2024 r. poz. 750, ze zm.) w związku z art. 92 ust. 1 w związku z art. 25 ust. 3 w związku z art. 2 i art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto p o s t a n a w i a:

umorzyć postępowanie w pozostałym zakresie.

Orzeczenie zapadło jednogłośnie.

Julia Przyłębska
Krystyna Pawłowicz
Bogdan Święczkowski

Religia w SZKOLE: Stowarzyszenie Katechetów Świeckich protestuje

Komisja Wychowania Katolickiego KEP o religii w szkole w Polsce

Religia w szkole: Petycję podpisało już ponad 35 tys. osób

wAkcji24.pl | Wiara | KJJ żródło: Trybunał Konstytucyjny, Do Rzeczy | Na zdjęciu Trybunał Konstytucyjny w Warszawie fot. Adrian Grycuk  Wikipedia  | 27.11.2024

Świeca Caritas. Ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Świeca Caritas, która zmienia życie. Już po raz 31 na świątecznych stołach pojawią się świece Caritas, wspierające jedną z najstarszych inicjatyw tej organizacji – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To wyjątkowe przedsięwzięcie, które łączy tradycję, wiarę i pomoc...

Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich: Transpłciowość – nowe podejście do terapii młodzieży

Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich wypracowało nowe standardy w terapii osób młodych deklarujących transpłciowość.

Eutanazja jak epidemia. Gwałtownie rośnie liczba samobójstw w krajach, które zalegalizowały eutanazję

Eutanazja w krajach, które ją zalegalizowały staje się epidemią. Ponad 30 000 osób na całym świecie zakończyło swoje życie w wyniku wspomaganego samobójstwa lub eutanazji w zeszłym roku. To rekordowa liczba przypadków w krajach, gdzie te praktyki są legalne, co...

Sudecki Uniwersytet Ludowy. Grudniowe warsztaty wprowadzą cię w świąteczny klimat

Sudecki Uniwersytet Ludowy: Grudzień to czas, w którym wszyscy z niecierpliwością czekają na Święta Bożego Narodzenia. Atmosfera wypełnia się blaskiem świateł, zapachem pierników i ciepłem rodzinnych spotkań. Aby w pełni poczuć magię świątecznego okresu, warto zrobić...

Coraz więcej rozwodów w Polsce. Nikt nie ma pomysłu na kryzys małżeństwa?

W Polsce jest coraz więcej rozwodów i coraz mniej małżeństw. Z czego to wynika i jak temu przeciwdziałać?

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży: Asystenci diecezjalni na rekolekcjach u bł. Karoliny Kózkówny

25 listopada, w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, rozpoczęły się ogólnopolskie rekolekcje asystentów diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Biorą w nim udział asystenci diecezjalni KSM z całego kraju.

Fundacja Małych Stópek. Organizacja pro-life z nagrodą Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Fundacja Małych Stópek z nagrodą.  W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta Gala IX edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Nagroda ta ma na celu wyróżnienie osób i organizacji zaangażowanych w działalność społeczną oraz pomoc drugiemu człowiekowi. W...

Akcja Katolicka: Protest przeciwko likwidacji przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” i obowiązkowej edukacji seksualnej [+KOMENTARZ]

Akcja Katolicka w Polsce wyraziła stanowczy sprzeciw wobec planowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) wprowadzenia obowiązkowego przedmiotu „Edukacja zdrowotna” w miejsce dotychczasowego, dobrowolnego przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”. Protest...

Chora edukacja zdrowotna. Jest stanowisko Biskupów w sprawie nowego przedmiotu w polskiej szkole

Jaka jest edukacja zdrowotna, którą Ministerstwo Edukacji wprowadza do polskiej szkoły? Znamy już oficjalne stanowisko Biskupów.

Katolicy w rządzie Donalda Trumpa obejmują kluczowe stanowiska

Katolicy w rządzie Donalda Trumpa zajmą eksponowane stanowiska. Po raz pierwszy w administracji USA znajdzie się tak wielu katolików, których wyznawane wartości nie pozostawiają wątpliwości.

Transpłciowość? Tranzycja? Mamy oficjalne stanowisko KEP [ANALIZA I KOMENTARZ]

Transpłciowość? Tranzycja? Co mają o tym myśleć katolicy? Analizujemy stanowisko Zespołu Ekspertów ds. bioetyki Konferencji Episkopatu Polski.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych: Modlitwa i przestroga. Instrukcja dla księży

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych – kiedy i jak jest obchodzony w Polsce?

Bóg cię kocha! Wielka z tego jest radocha! Juliusz Bolek: Ta akcja może dodać otuchy tysiącom ludzi

„Bóg cię kocha! Wielka z tego jest radocha!” – wyjaśniamy o co chodzi z billboardami w całej w Polsce!

Sudecki Uniwersytet Ludowy zaprasza na listopadowe warsztaty: Jesienne smaki i odporność

Sudecki Uniwersytet Ludowy: Jesień to czas, w którym szczególnie warto zadbać o swoje zdrowie i odporność. Chłodne wieczory, krótsze dni i pierwsze przymrozki sprawiają, że nasz organizm jest bardziej podatny na infekcje. Warto wtedy sięgnąć po naturalne metody...

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w Polsce co roku 11 listopada, to jedno z najważniejszych świąt państwowych, symbolizujące odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Wydarzenie to upamiętnia powrót Polski na mapę Europy po wieloletniej...

Już jest listopadowy numer „w-Akcji” a w nim m. in.: gigantyczne rachunki za prąd dla Kościoła i problemy cmentarzy parafialnych

Nowy, jak zawsze bezpłatny, majowy numer magazynu "W Akcji" już w parafiach! Zapytaj swojego proboszcza! Oto ukazał się kolejny numer naszej gazety, w którym poruszamy jak zawsze ważne tematy. Między innymi właśnie nawiązujemy do Święta Niepodległości, ale także w...

Donald Trump triumfuje w wyborach prezydenckich w USA. Wygrana dzięki katolikom! [ANALIZA, KOMENTARZ]

Z wyników najnowszych sondaży exit poll wynika, że Donald Trump uzyskał zdecydowane poparcie wśród katolickiego elektoratu, wygrywając z Kamalą Harris średnio z 15-punktową przewagą w kluczowych stanach wyborczych. Fakt, że Trump znacznie przewyższył wcześniejsze...

Edukacja seksualna zamiast katechezy. Rewolucja idzie po polskich uczniów [ANALIZA, KOMENTARZ]

Wprowadzenie obowiązkowego przedmiotu "edukacji zdrowotnej" od 2024 roku, zgodnie z nową podstawą programową ogłoszoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, wywołało silne emocje i obawy wśród rodziców, nauczycieli oraz organizacji społecznych. Minister Barbara...

Juliusz Erazm Bolek: Brzydzi mnie święto Halloween [TYLKO U NAS]

Juliusz Erazm Bolek, poeta: Dla mnie święto Wszystkich Świętych obchodzone 1 listopada to jeden z najważniejszych dni, kiedy ludzie zwracają się do tych, których już z nimi nie ma. Imponuje mi, że Polacy przykładają do tego wydarzenia każdego roku tak wielkie...

1 listopada – Wszystkich Świętych. Czy wiesz wszystko o tym święcie?

Uroczystość Wszystkich Świętych. W ten dzień wspominamy nie tylko oficjalnie kanonizowanych świętych, ale także wszystkich tych, których życie nacechowane było świętością i miłością do Boga, a których imiona mogły nigdy nie znaleźć się na kartach kościelnych kronik....