Ryszard Stochła „W obronie lekcji religii” w-Akcji: Edukacja w roku szkolnym 2024/2025 trwa w najlepsze. Zatroskani rodzice narzekają, że pociechy nie mają prac domowych i siedzą wpatrzeni w komputery i smartfony. Uczniowie narzekają, że coraz liczniejsze grono nauczycieli znalazło sposób na ich samoedukację i znacznie zwiększyło liczbę sprawdzianów i klasówek.

W obronie religii w szkole

W obronie lekcji religii: Religia coraz bardziej poza szkołą

Z kolejnymi decyzjami pani minister Barbary Nowackiej w rozpoczętym roku szkolnym zmierzyły się dzieci, rodzice, katecheci, Kościół katolicki oraz Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji z lipca 2024 roku od 1 września br. uczniowie klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci, mają uczęszczać na zajęcia razem z klasą, w której na religię zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów. Łączenie grup może odbywać się w obrębie klas I-III, a także IV-VI oraz VII-VIII. Decyzja zależy od dyrektora szkoły.

Ponadto, od nowego roku szkolnego ocena z religii nie będzie wliczać się do średniej i najpewniej nie będzie jej też na świadectwie, a same zajęcia powinny odbywać się rano przed lekcjami lub po południu, po ich zakończeniu. W 2025 roku liczba lekcji religii zostanie też zredukowana do jednej w tygodniu.

Świecka szkoła?

Nauczanie religii w polskich szkołach wywołuje wiele kontrowersji odnośnie funkcjonowania związków wyznaniowych. W Polsce najważniejszym beneficjentem nauczania religii w szkole jest jeden związek wyznaniowy. Środowiska niezaangażowane religijnie stwierdzają, że to nieuzasadnione uprzywilejowanie i robią co mogą aby to zmienić. Mieszkańcy dużych miast pamiętają rok 2015 i zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, w której państwo nie będzie finansowało lekcji religii w polskich szkołach. Inicjatorami akcji pod nazwą „Świecka szkoła” byli Leszek Jażdżewski i Katarzyna Lubnauer.

Tymczasem nauczanie religii w szkołach jest przedmiotem szeregu regulacji w polskich aktach prawnych o różnej randze. Ustawodawca decyduje czy jest ona dopuszczalna, a jeśli tak, to w jakiej formie i na jakich warunkach.

Akcja Katolicka protestuje edukacja zdrowotna

Akcja Katolicka: Protest przeciwko likwidacji przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” i obowiązkowej edukacji seksualnej [+KOMENTARZ]

W obronie religii w szkole

Religia w szkole od… zawsze

Na współczesne regulacje należy spojrzeć z perspektywy historycznej, bowiem to w przeszłości wykształcił się istniejący dzisiaj model. Nauczanie religii (nie tylko katolickiej) w szkołach przewidywał już art. 120 konstytucji marcowej z 1921 r. („Art.120. W każdym zakładzie naukowym, którego program obejmuje kształcenie młodzieży poniżej lat 18, utrzymywanym w całości lub w części przez Państwo lub ciała samorządowe, jest nauka religii dla wszystkich uczniów obowiązkową. Kierownictwo i nadzór nauki religji w szkołach należy do właściwego związku religijnego, z zastrzeżeniem naczelnego prawa nadzoru dla państwowych władz szkolnych.”).

Zgodnie z tym przepisem nauka tego przedmiotu była obowiązkowa. Zachował on moc obowiązującą także po wejściu w życie konstytucji kwietniowej w 1935 r.

Nauczanie religii w szkołach było kontynuowane na początku funkcjonowania PRL-u, m.in. z powodu tymczasowego utrzymania w mocy przepisów wspomnianej konstytucji marcowej. Teoria marksistowska zakładała, że marginalizacja roli religii i Kościoła spowoduje rozwój społeczeństwa w sprawach społecznych oraz przyspieszy przemiany społeczne w nauce, kulturze, oświacie oraz wzmocni suwerenność państwa. Uchwałą Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej zerwano Konkordat z 1925 roku oraz wszelkie stosunki z Kościołem.

Komunistyczne władze działały szybko i już w 1945 r. religia przestała być przedmiotem obowiązkowym i stopniowo ograniczano jej obecność w szkołach.  Ostatecznie usunięto ją z placówek oświatowych dopiero w 1961 r. (15 lipca 1961 r., Sejm PRL uchwalił ustawę, która znosiła nauczanie religii w szkołach.). Do 1981 r. katecheza pozostawała pod nadzorem władz państwowych. Jednym z jej przejawów był m.in. obowiązek rejestrowania punktów katechetycznych.

Powrót po komunizmie

Powrót katechezy do szkół nastąpił dopiero po fali przemian 1989 r., w których kluczową rolę odegrał Kościół Katolicki oraz środowiska z nim sympatyzujące. Formalnie katecheza została przywrócona instrukcją Ministra Edukacji Narodowej w roku szkolnym 1990/1991 i od tej pory nieprzerwanie jest obecna w polskich szkołach. Konkordat zawarty 28 lipca 1993 r. między Polską a Stolicą Apostolską ostatecznie regulował naukę religii w szkołach. W artykule 12 Konkordatu czytamy: „Uznając prawo rodziców do religijnego wychowania dzieci oraz zasadę tolerancji, Państwo gwarantuje, że szkoły publiczne podstawowe i ponadpodstawowe oraz przedszkola, prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej, organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych”.

Katecheci, podobnie jak inni nauczyciele, otrzymują za swoją pracę pensję. Jest ona więc wypłacana z publicznych pieniędzy. Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że nie jest to przejaw subwencjonowania związków wyznaniowych, lecz wypłacania wynagrodzenia osobom fizycznym za pracę wykonywaną w ramach systemu oświaty. Finansowanie nauczania religii przez państwo jest zatem zgodne z Konstytucją. Nasza Konstytucja pozwala na organizowanie nauczania religii każdemu (!) związkowi wyznaniowemu, który został oficjalnie uznany przez państwo. Dotyczy to więc wszystkich historycznie funkcjonujących w Polsce wyznań (nie tylko chrześcijańskich), jak i nowo powstających religii, rejestrowanych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Różnice w tym zakresie wynikają wyłącznie ze zróżnicowania liczby wiernych poszczególnych takich związków.

 

Edukacja seksualna zamiast katechezy

Edukacja seksualna zamiast katechezy. Rewolucja idzie po polskich uczniów [ANALIZA, KOMENTARZ]

W obronie religii w szkole

Nowacka usuwa religię

Decyzje pani Barbary Nowackiej poskutkowały petycjami i protestami. W sierpnia br. kilkuset świeckich katechetów wyszło na ulice w Warszawie w ramach protestu przeciwko ograniczeniu lekcji religii w szkołach. Organizatorem demonstracji było Stowarzyszenia Katechetów Świeckich (SKŚ). Protest odbył się pod hasłami „Nauka i religia” oraz „Stop dyskryminacji wierzących”. Rzecznik stowarzyszenia Dariusz Kwiecień powiedział „Naszemu Dziennikowi”, że obecna ekipa rządząca „będzie chciała zdekatolicyzować polską szkołę w ciągu jednej kadencji, paradoksalnie szybciej, niż to zrobili komuniści po II wojnie światowej”, m.in. poprzez wypychanie religii ze szkół. Uważa, że rodzice uczniów często nie zdają sobie sprawy, jak poważne zmiany wprowadza rozporządzenie minister Nowackiej.

Również w sierpniu br. w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski odbył się briefing prasowy. Spotkanie odbyło się w związku z kontrowersyjnymi decyzjami Ministerstwa Edukacji Narodowej w kwestii zmian organizacji lekcji religii w szkole. Kościół katolicki i Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej złożyły petycje do Sądu Najwyższego. – Kościół będzie bronił lekcji religii w szkole. Zrobiliśmy pewien krok. Kościół nie chce wojny, chcemy rozmawiać – powiedział podczas briefingu rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rozmowy bez efektów

W listopadzie br. w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej doszło do spotkania przedstawicieli rządu i KEP. Tematem były lekcje religii. Rząd i biskupi opublikowali wspólne oświadczenie, w którym zaznaczono, że „w czasie dyskusji z udziałem ekspertów z obydwu stron podjęto merytoryczny dialog i poszukiwano takich rozwiązań, które byłyby możliwe do zaakceptowania przez obydwie strony”. Autorzy oświadczenia podkreślili, że „wobec deklarowanej przez obydwie strony woli osiągnięcia porozumienia, w punktach, w których pojawiły się wątpliwości, zdecydowano o kolejnym spotkaniu i poszukaniu rozwiązania najlepszego z punktu widzenia kształcenia dzieci i młodzieży, a także organizacji pracy szkoły”. 

Uczestnicy spotkania mieli rzekomo usłyszeć, że biskupi akceptują ograniczenie lekcji religii do jednej tygodniowo, ale pod warunkiem, że wejdzie w życie od 2026 roku. KAI zapytała o potwierdzenie lub zaprzeczenie tym informacjom bp. Wojciecha Osiala, przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

„Nie komentuję trwających rozmów, a tym bardziej wypowiedzi medialnych. Rozmowy trwają i kiedy będzie ich zakończenie, Kościół poinformuje o wszystkim” – odpowiedział bp Osial. „Proszę zauważyć, że nie ma żadnego oficjalnego komunikatu, tak ze strony MEN, jak i Kościoła, które o takich rzeczach by mówiły” – dodał.



Biskup Świdnicki Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Problemem jest szkoła, która nie czuje ducha integralnego wychowania [w-AKCJI]

W obronie religii w szkole

Religia w szkole to standard europejski

 

Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS) przedstawiło wyniki ankiety dotyczącej opinii Polaków na temat obecności katechezy w szkołach. Respondentom zadano pytanie: „Czy Pana/Pani zdaniem, religia powinna być nauczana w szkołach publicznych czy też nie?”. Sondaż został przeprowadzony w dniach 12-22 września na reprezentatywnej próbie 941 Polaków. Ponad połowa badanych (51 proc.) udzieliła twierdzącej odpowiedzi na zadane pytanie, przy czym 26 proc. wskazało na odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 25 proc. – „raczej tak”. Przeciwnego zdania jest 43 proc. biorących udział w sondażu (25 proc. zaznaczyło odpowiedź „zdecydowanie nie”, a 18 proc. – „raczej nie”). Zdania w tej sprawie nie ma 6 proc. respondentów.

Religia w szkole jest obecna w 23 krajach Unii Europejskiej, a zaledwie w 4 nie ma nań miejsca w państwowym systemie edukacji. W 8 Krajach UE udział w szkolnych lekcjach religii jest obowiązkowy. Są to: Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Grecja, Malta, większość niemieckich landów i Szwecja. W pozostałych 15. udział w niej jest dobrowolny. Przyjęty w Polsce model jest bliski temu, jaki obowiązuje w większości krajów Unii Europejskiej. Nauka religii w szkole należy do standardów europejskich, choć jej realizacja jest różnorodna. Niemal wszystkie państwa Unii Europejskiej naukę religii traktują jako niezbędny element szkolnego systemu edukacji i finansują ją, gdyż wychodzą z przekonania, że bez tej formy edukacji obywatele będą mieć poważny kłopot z rozumieniem europejskiego „kodu kulturowego”.

Natomiast pierwsza po 1989 r. minister edukacji naszego kraju zdecydowała się nie tylko ograniczyć nauczycielską autonomię, czyli wtrącić się do metodyki pracy nauczycielskiej, ale wyrzucić z nich lekcje religii. Rządząca koalicja wychodzi  zapewne z założenia, że jeśli nie możemy zrobić coś lepszego od poprzedników, to niech przynajmniej będzie inaczej.

Ryszard Stochła

Religia w SZKOLE: Stowarzyszenie Katechetów Świeckich protestuje

Komisja Wychowania Katolickiego KEP o religii w szkole w Polsce

Religia w szkole: Petycję podpisało już ponad 35 tys. osób

wAkcji24.pl | Opinie | Ryszard Stochła, żrodło: w-Akcji| Ilustracja: Ideogram  | 19.12.2024

“Mickey 17”: Jak anty-Trumpowa agitacja niszczy filmy [RECENZJA]

"Mickey 17" to czarna komedia science fiction z 2025 roku, wyreżyserowana przez Bong Joon-ho, zdobywcę Oscara za film "Parasite". Film jest adaptacją powieści "Mickey 7" autorstwa Edwarda Ashtona. W rolach głównych występują Robert Pattinson jako Mickey Barnes, Naomi...

Miesięcznik Katolicki „w-Akcji” 4/2025: Anatomia linczu, Fundusz Kościelny i Kieran Culkin

Ukazał się kwietniowy numer miesięcznika katolickiego „w-Akcji”(4/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy,  ...

Opus Dei – najbardziej tajemnicza katolicka organizacja istnieje już 100 lat

Opus Dei od dekad budzi ciekawość i kontrowersje. Choć jest integralną częścią Kościoła katolickiego, dla wielu pozostaje tajemniczą organizacją, wokół której narosło wiele mitów. W 2028 roku minie dokładnie 100 lat od momentu, gdy jego założyciel, św. Josemaría...

Krzysztof Kotowicz: Ostatni bastion wolności

W recenzji zatytułowanej „Jeżeli cofniesz rękę Swą, zapadnę się w nicość zupełną” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, proponuje czytelnikowi nie tylko lekturę książki, ale także intelektualną i duchową podróż po rubieżach cywilizacyjnej...

Michał Kondrat: Film „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” skupia się na korzyściach płynących z pogłębiania relacji z Maryją [WYWIAD]

W kinach pojawił się nowy film „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”, który zrealizował Michał Kondrat. Słowa z tytułu obrazu są tymi, którymi Matka Boża przedstawia się św. Bernadecie w 1858 roku w Lourdes. Film przenosi widzów do czasów ewangelicznych i zbliża ich do...

Planned Parenthood w odwrocie. Klinika aborcyjna na Manhattanie idzie pod młotek

Planned Parenthood of Greater New York (PPGNY) ogłosiło decyzję o sprzedaży swojej jedynej kliniki na Manhattanie, mieszczącej się przy 26 Bleecker St. Placówka, która przez lata była miejscem modlitw organizowanych przez katolików pro-life, trafi na rynek...

Sąd Najwyższy: zmiana płci w dokumentach będzie łatwiejsza. Jakie będą konsekwencje?

Izba Cywilna Sądu Najwyższego wydała kontrowersyjną uchwałę, która zasadniczo ułatwia zmianę oznaczenia płci w aktach stanu cywilnego. Dotychczas zmiana płci w dokumentach odbywała się poprzez proces sądowy, gdzie trzeba było wykazać podstawy do takiej decyzji. Teraz...

Jest nas coraz więcej! Rośnie liczba katolików na świecie

Rośnie liczba katolików na świecie – w 2023 roku ich liczba wyniosła 1,406 miliarda, co oznacza wzrost o 1,15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy rozwój Kościół katolicki odnotował w Afryce, gdzie liczba wiernych wzrosła o 3,3%, podczas gdy Europa mierzy się...

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Trzeba walczyć o każde życie

Adopcja Dziecka Poczętego to szczególna forma duchowego wsparcia dzieci nienarodzonych, które znajdują się w niebezpieczeństwie utraty życia. Poprzez codzienną modlitwę i dobrowolne zobowiązania, osoby podejmujące tę inicjatywę wyrażają troskę o życie najbardziej...

Ks. Stanisław Streich „Kadry życia”. Konkurs i film o nowym błogosławionym

Ks. Stanisław Streich niebawem stanie się błogosławionym. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Kadry życia", który stanowi hołd dla nowego błogosławionego, ks. Stanisława Streicha. Celem inicjatywy jest...

MAX. Czy animacja może opowiedzieć o św. Maksymilianie Kolbe?

MAX: Od 17 kwietnia kolumbijskie kina Cinemark i Royal Films rozpoczynają emisję animowanego filmu „MAX”, który przedstawia życie św. Maksymiliana Kolbe – polskiego księdza zamordowanego przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Czy animacja może dobrze...

Córka Króla: Jak głęboko wejść w relację z Bogiem?

W minioną sobotę (15.03.2025 r.)  Strzegomska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Arka, z pomocą zaprzyjaźnionych wspólnot „Dzieci Żyjącego Boga” ze Świebodzic oraz „Agape” z Wałbrzycha, zorganizowała prawdziwą ucztę dla kobiecych serc. 15 marca  Strzegomskie Centrum...

Biskup Ignacy Krasicki jakiego mało kto zna

14 marca, w 1801 roku, zmarł Ignacy Krasicki – książę biskup warmiński i arcybiskup gnieźnieński. Dziś jest najbardziej znany jako pisarz, autor bajek i poematów.  Biskup Ignacy Krasicki dał się poznać także jako mąż stanu, utalentowany polityk, historyk,...

Czy wiesz kim jesteś? Konferencja „Córka Króla” w Strzegomiu przypomina kobietom o ich znaczeniu

Konferencja „Córka Króla” to niezwykłe wydarzenie, które gromadzi kobiety pragnące pogłębić swoją wiarę, doświadczyć Bożej obecności i znaleźć siłę w relacji z Nim. To okazja, by zatrzymać się na chwilę w codziennym zabieganiu, wsłuchać się w inspirujące świadectwa i...

Juliusz Erazm Bolek „Wieża Poezji”. Wyjątkowa wystawa w galerii przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego

Czy poezja może wyjść poza karty książek i stać się częścią codzienności? W Galerii Wieża przy Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie już 14 marca 2025 roku otworzy się niezwykła wystawa "Wieża Poezji", prezentująca twórczość Juliusza Erazma Bolka – poety,...

„Córka Króla” tym razem o dotyku. Rozmowa z Agnieszką Lesiów

Po raz kolejny w Strzegomiu odbywa się konferencja „Córka Króla”. Inicjatywa ta ma swój korzeń w strzegomskiej wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym Arka gromadzącej się przy Rzymskokatolickiej Parafii św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu. Tegoroczna konferencja...

Krzysztof Kotowicz, Diecezjalna Agencja Informacyjna (DAI): Stawiamy na lokalność, jasność i prostotę przekazów [WYWIAD]

4 marca 2025 r. rozpoczęła działalność Diecezjalna Agencja Informacyjna (DAI), której misją jest tworzenie rzetelnej i dynamicznej przestrzeni medialnej dla parafii i wspólnot Diecezji Świdnickiej. O celach, wyzwaniach i kierunkach rozwoju tej nowej inicjatywy...

Magdalena Wrocławiak: „Modlitwa o nadzieję” jest potrzebna. W Polsce w zeszłym roku życie odebrało sobie prawie 5 tys. osób [WYWIAD]

Pisarka Magdalena Wrocławiak zachęca do wyjątkowego postanowienia: "Modlitwa o nadzieję" to akcja dla osób dotkniętych kryzysem zdrowia psychicznego. Rok Jubileuszowy w Kościele obchodzimy pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. To wezwanie nabiera szczególnego znaczenia u...

W trosce o trzeźwość narodu. Tydzień modlitw, Białe Marsze i Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Działania w troście o trzeźwość narodu podejmują władze państwowe i samorządowe, Kościół, różne wspólnoty, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Czy warto się w nie zaangażować?Problem alkoholowy w Polsce jest poważnym wyzwaniem społecznym i zdrowotnym. Choć w...

Marcowy numer w-Akcji z pytaniem: Czy katecheci będą się bronić?

Ukazał się marcowy numer katolickiego miesięcznika „w-Akcji” (marzec 2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół Katolicki. Drodzy...