Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady zaprasza. Maj to czas budzącej się do życia przyrody, ale też moment, w którym wiele osób decyduje się wyruszyć w drogę — nie tylko fizyczną, ale i duchową. W czwartek, 1 maja 2025 roku, wierni z diecezji świdnickiej będą mieli okazję do wspólnego pielgrzymowania do malowniczo położonego Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. To wyjątkowe wydarzenie łączy modlitwę, refleksję i wspólnotowe doświadczenie, pozwalając uczestnikom na oderwanie się od codzienności i zanurzenie się w ciszy serca.
Potrzebujesz coś przemyśleć? Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady zaprasza
Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. Informacje organizacyjne
Pielgrzymka rozpocznie się punktualnie o godzinie 8:00 w katedrze świdnickiej, gdzie zgromadzonych uczestników pobłogosławi biskup Marek Mendyk. Następnie grupa wyruszy na 18-kilometrową trasę wiodącą przez malownicze miejscowości i urokliwe zakątki regionu: Jagodnik, Gogołów (gdzie zaplanowano pierwszy postój), dalej przez Wirki oraz Wiry, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta. Ostatni etap wędrówki prowadzi przez Przełęcz Tąpadła, aż do celu – Sulistrowiczek.
W Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady pielgrzymi dotrą około godziny 15:30. To tam zakończy się wędrówka. Na wszystkich, którzy po trudzie pielgrzymowania będą chcieli wrócić do Świdnicy, czeka możliwość powrotu autobusem. Koszt transportu to 20 zł, a zapisy na kurs będą prowadzone w trakcie samej pielgrzymki.
Więcej informacji: Diecezja Świdnicka
Potrzebujesz coś przemyśleć? Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady zaprasza
Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach
Sulistrowiczki, położone u stóp masywu Ślęży, w otoczeniu lasów i pagórków, stanowią idealne miejsce na duchową refleksję i modlitwę. Sama trasa pielgrzymki jest nie tylko okazją do podziwiania uroków natury, ale także do zadumy nad własnym życiem i złożenia intencji u stóp Matki Bożej.
Sanktuarium w Sulistrowiczkach zostało zaprojektowane na planie siedmiokąta foremnego i wykonane z drewna świerkowego, z granitową podmurówką, według projektu architekta Jerzego Wojnarowicza. Dach świątyni ma unikalną konstrukcję w kształcie siedmioramiennej gwiazdy, co symbolizuje siedem darów Ducha Świętego. Ta symbolika znajduje również odzwierciedlenie w witrażach autorstwa Marii Gostylii Pachuckiej, które przedstawiają gołębicę oraz wyjątkowe kwiaty z łąk w okolicy Sulistrowiczek.
Na szczycie dachu umieszczono portrety świętych: Maksymiliana Kolbego, Alberta Chmielowskiego, Edyty Stein, Faustyny Kowalskiej, Ojca Pio, Matki Teresy z Kalkuty oraz Sługi Bożego Jana Pawła II.
Ołtarz główny wykonany jest z granitu i zawiera relikwie z kamieniem pochodzącym z Wieczernika. Płyta ołtarzowa opiera się na rzeźbach dwóch niedźwiedzi, co nawiązuje do kultu dawnych pogańskich plemion, symbolizując siłę i potęgę Boga. Nastawa ołtarzowa z drewna lipowego przedstawia Różdżkę Jessego, czyli ród, z którego wywodzi się Maryja.
Krzyż na ołtarzu wspiera się na rzeźbie kamiennego mnicha, a ambonka na rzeźbie przedstawiającej grzyb. W prezbiterium znajdują się drewniane figury św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej. Na galerii otaczającej świątynię widoczny jest fryz rzeźbiarski ukazujący sceny ewangeliczne, takie jak błogosławienie dzieci przez Jezusa, Gody w Kanie Galilejskiej, 15 Tajemnic Różańca Świętego oraz herby Jana Pawła II, arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego i biskupa Józefa Pazdura.
Witraże w oknach mają formę krzyży jerozolimskich i rzymskich, a na nich przedstawiono stacje Drogi Krzyżowej. Nad wejściem do świątyni, na galerii, wisi granitowa chrzcielnica, a na ścianach przy wejściu znajdują się marmurowe tabliczki z nazwiskami fundatorów. Przed kościołem stoi marmurowa figura Matki Bożej Dobrej Rady Wędrującej, a przy oddalonym o około 50 metrów źródełku znajduje się kamienna figura Matki Bożej z Nazaretu, obie naturalnej wielkości. Obok kościoła znajduje się również Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej z dużą salą kominkową, który jest otwarty przez cały rok.
Potrzebujesz coś przemyśleć? Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady zaprasza
Matka Boża Dobrej Rady. Co możemy u Niej wyprosić?
Gdy Jezus został ukrzyżowany, chociaż w przyrodzie zapanował niepokój, serca tych, którzy Mu ufali, wypełnił głęboki pokój. Maryja, przepełniona wewnętrznym spokojem, przekazała ten pokój swoim najbliższym. Wiedziała, że ofiara Jezusa była niezbędna, i z pełnym zaufaniem poddała się woli Ojca i Syna.
Kult Matki Bożej Dobrej Rady jest nierozerwalnie związany z obrazem Maryi o tym samym tytule, znajdującym się w kościele augustianów w Genazzano w Umbrii, we Włoszech. Obraz, pochodzący z pierwszej połowy XV wieku, owiany jest niezwykłą historią. Gdy kończono budowę kościoła dla Matki Bożej w Genazzano, na jednej ze ścian nagle pojawił się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Wieść o tym szybko się rozniosła. Kiedy do Genazzano przybyli dwaj pielgrzymi z Albanii, rozpoznali w obrazie Matkę Bożą Dobrej Rady z Szkodry, miejscowości w ich ojczyźnie.
Już w XV i XVI wieku obraz ten zyskał sławę dzięki licznym łaskom, jakie były z nim związane, co doprowadziło do jego koronacji w 1682 roku za zgodą papieża Innocentego XI. Do popularyzacji kultu Matki Bożej Dobrej Rady przyczynił się o. Andrzej Bacci, augustianin, który w czasie ciężkiej choroby obiecał, że jeśli Maryja go uzdrowi, poświęci się rozpowszechnianiu kopii tego obrazu. Słowa dotrzymał, co zaowocowało tym, że prawie 70 tysięcy kopii obrazu trafiło na cały świat. W XVIII wieku kapituła generalna Zakonu Augustianów podjęła decyzję o jeszcze większym szerzeniu tego kultu.
Matka Boża Dobrej Rady jest szczególną orędowniczką, zwłaszcza w momentach, gdy stoimy przed trudnymi decyzjami. Wzywając Jej pomocy, uznajemy, że może wyprosić dla nas dar dobrej rady u Ducha Świętego. W chwilach niepewności i podejmowania ważnych życiowych wyborów, Jej wstawiennictwo może być dla nas wsparciem. Jak mówił św. Bernard z Clairvaux: „W wątpliwościach myśl o Maryi, wzywaj Maryi! Jeśli bowiem o niej myślisz, nigdy nie zejdziesz na manowce.”
Piesza pielgrzymka do Sulistrowiczek to nie tylko wędrówka w pięknych okolicznościach przyrody, ale przede wszystkim czas modlitwy, rozmów, milczenia i spotkania z drugim człowiekiem. To idealna okazja, by zostawić za sobą codzienne troski i dać się poprowadzić drogą wiary — razem z innymi, ku Matce Bożej Dobrej Rady.

wAkcji24.pl | Podróże|Maria Nicińska| źródło: Diecezja Świdnicka| zdjęcia: Aw58 Wikipedia | 28.04.2025