Motto 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznym Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” to „Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem”. Jest to autorski projekt profesora Henryka Skarżyńskiego – światowej sławy otolaryngologa i autorytetu medycznego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Światowe Centrum Słuchu, Polskie Radio. Partnerami byli Instytut Narządów Zmysłów, Med El, Po pierwsze zdrowie i Fundację Profesora Skarżyńskiego Słyszę. 

Co to jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”?

Międzynarodowe Festiwale Muzyczne Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” są corocznym muzycznym i naukowym świętem. Uczestniczą w nim osoby z implantami słuchowymi. Podczas wydarzenia mogą one zademonstrować swoje umiejętności instrumentalne i wokalne. W Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” mogą uczestniczyć osoby w każdym wieku, zarówno amatorzy, jak i profesjonalni muzycy.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” – jaki program?

Na program 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznym Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” złożyły się bieżący: występy kwalifikacyjne przed Jury, warsztaty muzyczne i sceniczne, występy muzyczne uczestników Festiwalu, Konferencja naukowo–szkoleniowa „Sztuka w leczeniu, zasada i nauka” oraz Koncert Galowy z Laureatów. Wydarzenie odbyło się w formie stacjonarnej w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, a Koncert Galowy w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Jubileuszowa, 10. Konferencja naukowo–szkoleniowa „Sztuka w leczeniu, zasada i nauka” z cyklu Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka z wykładami dotyczącymi obowiązkowych klasy specjalistów z dziedzin otologii, audiologii i terapii stosowania się do 11 lipca 2024 w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach.

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” – koncert finałowy

Koncert finałowy jubileuszowego 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznym Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”, zdaniem portalu kurier365.pl, uświadomił wszystkim uczestnikom oraz widzom, siłę i wartość pracy w połączeniu z nauką i profesjonalizmem. Utwory muzyczne wykonywane podczas festiwalu ,,Ślimakowe Rytmy” przez dzieci, nastolatków, osoby dorosłe, profesjonalnych muzyków i amatorów nie tylko dostarczały wrażeń estetycznych. Uświadamiały również możliwość powrotu ze świata ciszy do świata dźwięków.

Koncert finałowy 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznym Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” uświetnili swoimi występami m. in. Vadim Brodski – wirtuoz skrzypiec, jeden z jurorów „Ślimakowych Rytmów”, Hanna Śleszyńska – aktorka czy Jacek Wójcicki – aktor, śpiewak, artysta „Piwnicy Pod Baranami”. Finalistów i gości festiwalu występujących na scenie wspierała orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod batutą Michała Kluzy. Wydarzenie poprowadzili Agata Konarska i Maciej Miecznikowski – artysta będący użytkownikiem pasywnego implantu słuchu.

 

Ślimakowe rytmy

Prof. Henryk Skarżyński: 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”

„Witając uczestników i gratulując finalistom każdej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznym Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”, wyrażałem swoje przekonanie, że warto było podjąć ten wysiłek. Uważam, że dla wielu utalentowanych ludzi i ich bliskich był on po prostu wyjątkową przygodą, a dla części – w co wierzę – stał się wstępem do kariery muzycznej.” – Komentował prof. Henryk Skarżyński. – „Międzynarodowego Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” ukazuje wyjątkowe talenty i umiejętności pacjentów Światowego  Centrum Słuchu  w Kajetanach pod Warszawą.” – Uważa prof. Henryk Skarżyński.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” w liczbach

W ciągu 10 lat trwania Międzynarodowego Festiwalu Muzycznym Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” do konkursu zgłosiło się ponad 1.000 artystów z całego świata, którzy odzyskali słuch dzięki nowoczesnym metodom leczenia i rehabilitacji opracowanym w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu. Są wśród nich dzieci, osoby dorosłe, profesjonalni muzycy, którzy mogli wrócić do uprawiania swojej pasji i zawodu, oraz zwykli ludzie, dla których muzyka stała się częścią życia.

Co to jest Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu?

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest wiodącym w Polsce instytutem badawczym i wysokospecjalistycznym szpitalem. Od ponad 20 lat wykonuje się tu najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch. W ciągu 32 lat wykonano tu ponad 600.000 procedur chirurgicznych i ponad 5.000.000 konsultacji oraz badań. Pod opieką tej placówki znajduje się obecnie ok. 14.000 osób z implantami słuchowymi.

 

 

wAkcji24.pl | Kultura | KWS, źródło: AI | 18.07.2024

 

 

Dzień Dziecka Utraconego. Jak wspierać rodziców po stracie?

15 października w wielu krajach obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. Po raz pierwszy dzień ten został ustanowiony w Stanach Zjednoczonych w 1988 roku. Pomysłodawczynią upamiętniania dzieci utraconych przed narodzinami była Robyn Bear, która sama kilkakrotnie...

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Dlaczego 13 października trzeba wesprzeć „stypendystów Jana Pawła II”?

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia ma na celu upamiętnienie Pontyfikatu Jana Pawła II poprzez promowanie nauczania Papieża i wspieranie przedsięwzięć społecznych- głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie w Sekretariacie...

Kawiarenka parafialna w Wałbrzychu prawdziwym hitem. To miejsce w pierwszy weekend odwiedziło 1400 osób!

W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu powstała prawdziwa kawiarenka, która od kilku tygodni jest miejscem spotkań, rozmów i budowania wspólnoty. Głównym pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest ks. prałat Jan Gargasewicz, który aktywnie angażuje się w...

Październikowy numer „w-Akcji” już w Waszych parafiach! Poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski [WIDEO]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny „w-Akcji” polega nowy numer pisma ka, które trafiło właśnie do dystrybucji na terenie całej Diecezji Świdnickiej!

Koncert charytatywny i zbiórka Caritas. Solidarność Polaków w obliczu powodzi

Zbiórka Caritas podczas koncertu charytatywnego: Powódź, która niedawno nawiedziła południowo-zachodnią Polskę, przyniosła tragiczne konsekwencje dla tysięcy ludzi. W ciągu kilku dni wiele miejscowości znalazło się pod wodą, a mieszkańcy stracili dorobek swojego...

Ogólnopolski Kongres Małżeństw już po raz 14. w Świdnicy [NASZ PATRONAT]

Kongres Małżeństw w Świdnicy to coroczne wydarzenie, które od 13 lat gromadzi pary z całej Polski, dając im przestrzeń na refleksję i rozwój relacji małżeńskiej. Spotkanie trwa trzy dni i obejmuje inspirujące wykłady, warsztaty oraz duchowe przeżycia, które mają na...