Patronka Spraw Beznadziejnych: Święta Rita

Św. Rita Patronka spraw beznadziejnych

Św. Rita jest jedną z najbardziej znanych świętych Kościoła katolickiego. Ona wie, co to cierpienie, nikomu nie odmawia swojej pomocy. Często przedstawia się ją z naręczem róż, choć jej życie nie było nimi usłane.

Św. Rita Patronka Spraw Beznadziejnych

Święta Rita - życie

Cierpienie, ból i strata

Święta Rita urodziła się około 1380 roku. W ówczesnych czasach to  rodzice wybierali dziewczętom małżonka. Mimo że Rita już od najmłodszych lat chciała służyć Bogu jako mniszka, została wydana za mąż za mężczyznę znacznie starszego od niej- Fernanda Maciniego. Służba w wojsku wpłynęła na niego negatywnie. Był porywczy, skory do bójek, miał napady agresji, awanturował się w domu.

Rita usilnie modliła się za męża, w pewnym momencie Fernando zaczął się nawracać. Święta żyła w niespokojnych czasach, Cascia- prowincja, w której mieszkała jej rodzina, szykowała się do wojny. Mąż Rity został zasztyletowanym gdy chciał ostrzec swojego dawnego dowódcę o szykowanym na niego zamachu. Miał on prośbę przed śmiercią, chciał, aby przekazano jego żonie, że wybaczył swoim mordercom.

W tamtych czasach praktykowano zemstę rodową, więc dwaj synowie Rity postanowili pomścić ojca. Była ona tym faktem przerażona – przecież jedna zbrodnia ciągnie za sobą drugą, a za morderstwo grozi kara piekła! Modliła się, by Bóg ochronił jej synów przed potępieniem. W tym czasie w ich rejonie wybuchła zaraza, jej synowie zachorowali, przed śmiercią wybaczyli mordercom ojca i zmarli w stanie łaski uświęcającej.

Św. Rita: Droga do świętości

 

Po stracie rodziny odżyło w Ricie dawne pragnienie, postanowiła wstąpić do zakonu augustianek eremitek im. św. Marii Magdaleny w Casii. Niestety przez 6 lat starań przełożona zakonu wielokrotnie odmawiała Ricie przyjęcia, ponieważ bała się, że wendetta, która zwyczajowo nadal obowiązywała pomiędzy Ritą a mordercami jej męża, zakłóci życie zakonne. Rita wzięła sprawy we własne ręce. Nawiązała relacje z rodziną zabójców swojego męża, przebaczyła im i obie rodziny podpisały pojednawcze pismo, które anulowało wendettę.

Nareszcie pragnienie Rity się spełniło! Mogła zostać mniszką. Wielokrotnie dziękowała za to Bogu podczas 40 lat swojej posługi. Pochodziła ona z chłopskiej rodziny, dlatego przydzielono ją do prac fizycznych w ogrodzie. Matka nauczyła świętą opieki nad chorymi i rannymi, więc mieszkańcy Cascii chętnie korzystali z pomocy czułej mniszki. Jej życie było ciche, pełne modlitwy i pokuty, wypełnione uczynkami miłosierdzia wobec bliźnich, zwłaszcza chorych i cierpiących.

 Rita szczególnie czciła Mękę Pańską. Nie jeden razy widziano ją leżącą krzyżem i płaczącą z powodu cierpień zadawanych Chrystusowi przez ludzkie grzechy. Kiedy klasztorny kaznodzieja głosił kazanie o Męce Pańskiej, ta cicha i pełna miłości zakonnica gorąco prosiła Jezusa, by pozwolił jej przyjąć mękę choćby jednego ciernia, który ranił Jego głowę.

Tak też się stało. Podczas modlitwy poczuła silne ukłucie na czole, gdzie wytworzyła się bolesna rana, która zadawała jej ogromne cierpienie aż do śmierci. Rita nie chciała jednak rozgłosu, Prosiła Chrystusa, by rana była ukryta, ale by nie odebrano jej cierpienia. Cztery lata przed śmiercią, mniszka zachorowała na gruźlicę, jej stan był poważny, ale wszystkie cierpienia przyjmowała z pogodą ducha, wtedy też rana na czole znów się ukazała. 

Nienaruszone ciało świętej

Wraz z momentem śmierci Rity, rana na czole zniknęła, a całą zakonną celę wypełnił zapach tak umiłowanych przez świętą róż. Jej ciało przybrało młodzieńczą postać i dzięki łasce Bożej nie zmieniło się po dziś dzień! Przy grobie świętej zaczęły dziać się uzdrowienia, wieść o tym się rozniosła i klasztor w Cascii napełnił się sławą. Kilka lat później wybuchł ogromny pożar, ale cyprysowa trumna z ciałem świętej została nietknięta. Mnożyć się zaczęły modlitwy do Rity i jej wizerunki. W 1628 roku je  kult zatwierdził papież Urban VIII, ale kanonizacji dokonał papież Leon XII dopiero w 1900 roku, nazywając ją drogocenną perłą Umbrii. 

Św. Rita - kluczowe Wydarzenia w Życiu Świętej

Przegląd najważniejszych momentów, które ukształtowały życie i świętość Rity.

1380

Narodziny

Św. Rita urodziła się w Roccaporena, małej wiosce we Włoszech.

1401

Małżeństwo

Św. Rita została wydana za mąż za Fernanda Maciniego, mimo że pragnęła wstąpić do zakonu.

1417

Śmierć Męża i Synów

Fernando został zamordowany, a ich synowie zmarli na skutek zarazy, wybaczając mordercom ojca.

1427

Wstąpienie do Zakonu

Po sześciu latach starań, św. Rita wstąpiła do zakonu augustianek w Cascii, gdzie służyła przez 40 lat.

Św. Rita - Patronka Spraw Beznadziejnych

Św. Rita z różami

Św. Rita Patronka Spraw Beznadziejnych

Ikonografia i róże

Rita od zawsze uprawiała róże. Czy to na zboczu góry w rodzinnej wsi jeszcze jako panna, czy w rodzinnym ogrodzie po zamążpójściu. Nawet jako mniszka została przydzielona do prac w ogrodzie, gdzie również hodowała te szlachetne kwiaty.

Na kilka miesięcy  przed śmiercią, leżąc w łóżku i nie mając już sił, poprosiła swoją przyjaciółkę, by przyniosła jej różę z ogródka jej dawnego rodzinnego domu. Miało to miejsce w lutym, więc prośba Rity była niezwykła, ale jej przyjaciółka nie chciała sprawić zawodu chorej i udała się na wskazane przez świętą miejsce. Ku jej zdziwieniu, w śniegu, znalazła jedną piękną czerwoną różę! Dzięki temu niezwykłemu wydarzeniu dziś istnieje tradycja, że idąc do św. Rity (do miejsc jej kultu), kupuje jej się w prezencie pojedynczą różę.

W trudnych sytuacjach życiowych warto poprosić o pomoc patronkę od spraw beznadziejnych, którą jest święta Rita. Jej wstawiennictwo pozwala uporać się z ogromni problemami, w tym z chorobami bliskich czy z relacjami małżeńskimi. 

W ikonografii święta przedstawiana jest w stroju zakonnym – w czarnym habicie i w białym welonie, z cierniem na czole. Jej atrybutami są: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń, figa, pszczoły, róża.

Kult świętej w Polsce stale się rozwija. Jego głównym ośrodkiem jest kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej na krakowskim Kazimierzu, gdzie znajdują się relikwie świętej Rity. W tej świątyni na początku XX wieku augustianki zaczęły krzewić nabożeństwo do patronki od spraw beznadziejnych.  Każdego 22 dnia miesiąca odbywa się tutaj Msza św. i nabożeństwo ku czci św. Rity, gdzie tłumnie przybywają wierni. 

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | 20.05.2024

Św. Rita patronka spraw beznadziejnych

Prośba o Wstawiennictwo Świętej Rity

Św. Rita jest patronką od spraw beznadziejnych. Jeśli zmagasz się z trudnymi sytuacjami życiowymi, chorobami bliskich lub problemami małżeńskimi, zwróć się do niej o pomoc. Jej wstawiennictwo może przynieść ulgę i rozwiązanie w najtrudniejszych momentach.