Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia jest jedną z 3 najważniejszych uroczystości maryjnych. Zatwierdzone przez Piusa XII jako dogmat wiary dopiero w 1950 roku, obchodzone jest już od V wieku!

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest świętem Matki Boskiej Zielnej, ponieważ wtedy święci się zioła, kwiaty czy snopy. Na Jasną Górę przybywają setki tysięcy pielgrzymów. Przez wieki teolodzy nie byli zgodni, czy Maryja została wzięta do nieba jeszcze za życia, czy po śmierci, z tego względu często używano sformułowania „zaśnięcie”.

W Kościele Wschodnim do dziś święto to jest nazywane Zaśnięciem albo Odpocznieniem, podczas gdy na Zachodzie mówi się o Przejściu albo Wniebowzięciu. Kiedy Pius XII ogłosił dogmat, użył sformułowania “po zakończeniu ziemskiego życia”, co wcale nie rozstrzygnęło sporu. Podczas z jednej z katechez (25 czerwca 1997 r.) Jan Paweł II zapytał: „czy jest możliwe, aby Maryja z Nazaretu doświadczyła w swym ciele dramatu śmierci?”. I odpowiedział, że tak, bo choć śmierć według Biblii jest karą za grzech, a Maryja została zachowana od grzechu, to jednak „z chwilą, gdy Chrystus umarł, byłoby trudno przyjąć coś przeciwnego w odniesieniu do Jego Matki”.

Tradycja chrześcijańska o Zaśnięciu NMP

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Autorstwa © José Luiz Bernardes Ribeiro, Domena publiczna, Commons wikimedia

Tradycja podaje, że Zaśnięcie NMP mogło dokonać się około roku 45, na Górze Syjon, gdzie od IV w. istnieje bazylika utożsamiana z Wieczernikiem i miejscem Zaśnięcia. Według innych źródeł św. Jan Apostoł miał zabrać Maryję ze sobą do Efezu i tam miała zakończyć swoje ziemskie życie. W Maryi zrealizowało się to, co dzięki miłosierdziu Boga może dokonać się w każdym z nas, czyli bycie w niebie ciałem i duszą. To Maryja idzie tą drogą jako pierwsza. 

Dogmatyczne sformułowanie o zabraniu Maryi z „duszą i ciałem” do nieba oznacza, że Maryja beż żadnej wątpliwości jest u Boga, nie tylko w formie duchowej, ale także i cielesnej, a jej ciało ma taką postać, jaką miało ciało Jezusa po zmartwychwstaniu. Od pierwszych wieków powszechnie wyznawane było przekonanie, że Jezus nie zostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale uwielbił je i uczynił podobnym do swojego w chwili zmartwychwstania i zabrał je do nieba. 

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Matki Boskiej Zielnej 

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Polsce. Świadczy o tym m.in. wybór Maryi na patronkę metropolii gnieźnieńskiej w X wieku, kiedy nadano jej tytuł Królowej Polski. Jednym z najważniejszych dzieł polskiej sztuki rzeźbiarskiej, który odnosi się do tego święta, jest ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie, powstały w XV wieku, przedstawiający zaśnięcie, wniebowzięcie i ukoronowanie Matki Bożej.

Tradycja święcenia ziół, kwiatów i plonów

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Autorstwa Alfred Wierusz-Kowalski, domena publiczna, Commons wikimedia

Święto to przypada na okres późnego lata, kiedy dobiegają końca prace żniwne. Jest to także czas największego pielgrzymowania do miejsc kultu maryjnego- szczególnie na Jasną Górę. 

Tradycja święcenia ziół i owoców w dniu Matki Boskiej Zielnej ma swoje korzenie już w X wieku. Zwyczaj ten wywodzi się z legendy, według której apostołowie, po otwarciu grobu Maryi, znaleźli w nim jedynie zioła i kwiaty.

Współcześnie wianki lub bukieciki z ziół, kwiatów i owoców przynoszone są do kościoła, gdzie zostają poświęcone podczas Mszy św.  Następnie wierni zanoszą się je do domów, wierząc w ich niezwykłą moc ochrony przed złem. Mają one także zapewnić dostatek, dlatego dawniej wykruszano z poświęconych ziół ziarno i mieszano je z nowym, które miało iść na siew. Również łupiny poświęconych owoców zawieszano na drzewach, aby obrodziły one w roku następnym.

Nazewnictwo wielu ziół wiąże się ze Święta Rodziną, Panem Bogiem oraz świętymi. Z gwary ludowej wzięła się np. bylica – nazywana Bożym drzewem czy świętojańskim zielem, z kolei na dziurawiec zwyczajny mówiono krzyżowe ziele lub dzwonki Panny Maryi, a także ziele św. Jana. Najwięcej nazw roślin łączy się oczywiście z osobą Matki Boskiej, np. ziele matki Bożej (wierzbnica), rękawki Matki Bożej (goryczka wąskolistna) czy warkocze Matki Bożej (dziewanna drobnokwiatowa).

Pielgrzymka na Jasną Górę- wielowiekowa tradycja

Sierpień to czas, kiedy najwięcej pielgrzymów udaje się pieszo na Jasną Górę. Każdego roku w tym miesiącu na pątniczy szlak wyrusza ponad 40 pielgrzymek, gromadząc ponad 250 tysięcy wiernych. Pątnicy pokonują w sumie ponad 15 tysięcy kilometrów, przemierzając całą Polskę, by dotrzeć na uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia w Częstochowie.

Najstarsza udokumentowana pielgrzymka do Częstochowy miała miejsce we wrześniu 1626 roku, kiedy mieszkańcy Gliwic, dziękując za ocalenie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej, wyruszyli do sanktuarium. Legenda głosi, że Maryja rozpostarła swój płaszcz nad miastem, chroniąc je przed zniszczeniem i zmuszając wrogów do odwrotu. W dowód wdzięczności, 80 mieszczan złożyło ślubowanie, że co roku będą odbywać pielgrzymkę na Jasną Górę, co według miejskich kronik miało przynieść im szczególną opiekę Matki Bożej.

Cud nad Wisłą 15 sierpnia

Dzień 15 sierpnia jest także rocznicą „Cudu nad Wisłą”, czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckimi hordami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej. W tym dniu w latach 1923-47 i ponownie od 1992 Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.

 

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny od wieków pełni istotną rolę w duchowym życiu Polaków, łącząc tradycje religijne z ludowymi obrzędami. W tym czasie wielu wiernych oddaje hołd Matce Bożej poprzez modlitwę, pielgrzymki oraz udział w uroczystościach kościelnych. To święto jest nie tylko wyrazem głębokiej wiary, ale także okazją do refleksji nad dziedzictwem religijnym i kulturowym naszego kraju.

wAkcji24.pl  | Kultura | Maria Nicińska | 14.08.2024

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości. 

Ks. Jakub Klimontowski: To najważniejsza sprawa w naszym życiu

Ks. Jakub Klimontowski - kazanie z drugiego dnia IV Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.Ewangeliczne panny, zgodnie z chrześcijańską tradycją, to druhne panny młodej, których zadaniem było przywitanie pana młodego, przybywającego po małżonkę. Mądre zabrały i...

Miłosz Manasterski: Sudeckie Forum Inicjatyw to bardzo ważne, wyjątkowe wydarzenie [NASZ PODCAST]

SUDECKIE FORUM INICJATYW 29.08.-1.09.2024   Podcast "Rozmowy w Akcji" - z Miłoszem Manasterskim, redaktorem naczelnym Agencji Informacyjnej rozmawia Kinga Stawińska. Kinga Stawińska: Panie Redaktorze, niedługo zaczyna się Sudeckie Forum Inicjatyw w Głuszycy....

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Piotr Janowicz, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Dlaczego w większości europejskich krajów religia w szkole publicznej może być normą i przejawem wolności religijnej, a w Polsce traktowana jest jak wynaturzenie?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Moralna siła kobiety [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Kobieta jest mocna świadomością zawierzenia, mocna tym, że Bóg „zawierza jej człowieka” zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może ona się znaleźć.

4 lekcje, jakie dał nam Cud nad Wisłą 1920 r.

Cud nad Wisła, Bitwa Warszawska 1920 r. jest oceniana przez historyków, jaka jedna z 17 batalii militarnych, które zmieniły historię świata. Całego świata. Czy rozumiemy jej znaczenie i wyciągnieliśmy wnioski z tego wielkiego wydarzenia?Bitwa Warszawska była bitwą...

Bp Thomas J. Paprocki: Wszyscy chrześcijanie, w tym liberałowie i postępowcy, powinni być oburzeni tą kpiną z wiary katolickiej

Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz Diecezji Springfield (USA): W 393 roku n.e. cesarz Teodozjusz I, chrześcijanin, wezwał do zakazu wszystkich pogańskich świąt, kończąc starożytną tradycję olimpijską po niemal dwunastu wiekach. Kolejne 1500 lat minęło, zanim...