Niebawem Sylwester, więc branża pirotechniczna przypomina o zasadach bezpiecznego użytkowania fajerwerków. Podobnie jak w poprzednich latach, tuż przed Nowym Rokiem, polska branża pirotechniczna realizuje akcję edukacyjną, przypominającą jak bezpieczne używać fajerwerków.

Sztuczne ognie i Sylwester

Sztuczne ognie i Sylwester. Jakie są zasady bezpiecznego posługiwania się fajerwerkami?

Zasady bezpiecznego postępowania z fajerwerkami zostały opracowane przez ekspertów. Dostosowanie się do tych procedur powinno uchronić użytkowników przed wszelkiego rodzaju wypadkami. Porady, jak zabezpieczyć zwierzaka, w sylwestra powinny pomóc im przetrwać okres nasilonego odpalania „sztucznych ogni”. Bezpieczne fajerwerki stanowią już nieodłączny, tradycyjny element świętowania ważnych uroczystości, w tym Gwiazdki czy Sylwestra. Towarzyszą też hucznym celebracjom urodzin, rocznic czy festiwali.

8 zasad bezpiecznego postępowania z fajerwerkami

Branża pirotechniczna publikuje osiem punktów, przy zachowaniu których można bezpiecznie bawić się fajerwerkami. Oto one: 

  1. Zawsze czytaj instrukcję obsługi i stosuj się do zawartych w niej informacji.
  2. Podejmując decyzję o zakupie zawsze pomyśl, gdzie będziesz odpalać fajerwerki. Jeśli w pobliżu jest np. ZOO, schroniska dla zwierząt, czy szpital, zawsze wybierz opcję zakupu cichych fajerwerków.
  3. Przed odpaleniem fajerwerków sprawdź, czy obok miejsca odpalenia nie przechodzą ludzie czy zwierzęta.
  4. Nigdy nie kieruj ładunków w stronę istot żywych i miejsc łatwopalnych .
  5. Nigdy nie odpalaj fajerwerków pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających.
  6. Jeśli nie ma odpowiednich warunków do użycia fajerwerków, zrezygnuj ze strzelania. Widowisko możesz zawsze obejrzeć na imprezie plenerowej organizowanej przez Twoje miasto.
  7. Jeśli posiadasz zwierzę, które boi się błysków lub odgłosów wystrzałów, zabezpiecz je w sugerowany przez weterynarzy i specjalistów sposób.
  8. Pamiętaj, że kupować i używać materiałów pirotechnicznych mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Nigdy nie pozwalaj dzieciom na odpalanie fajerwerków.

Innym rozwiązaniem mogą być ciche fajerwerki, które można stosować w pobliżu parków, terenów zielonych lub ogrodów. Emitują one minimalny hałas, co sprawia, że są przyjaźniejsze dla zwierząt.

prądem w kościół taryfy dla kościoła

Prądem w Kościół. Jak niesprawiedliwe taryfy dla kościoła pogrążają parafie w długach [TYLKO U NAS]

Sztuczne ognie i Sylwester

Sztuczne ognie i Sylwester. Co ze zwierzętami?

Eksperci sugerują, aby na spacer z psem w Sylwestra wybrać się wcześniej, zanim rozpoczną się pokazy fajerwerków (najlepiej przed godziną 18:00). Warto aby na spacerze pies miał adresatkę przy obroży. P należy wyprowadzać na smyczy lub w szelkach. Przed wyjściem na imprezę warto zasłonić okna oraz zostawić pupilowi jego ulubione przekąski i zabawki.

Dobrym pomysłem jest również stworzenie dla zwierzaka spokojnego kąta, gdzie będzie mógł się schronić – może to być na przykład „namiot” zrobiony z koca i krzeseł. Jeśli domownicy sylwestra spędzają w domu razem z psem, ważne jest, aby zachować spokój. Można także włączyć telewizor lub radio, których znajome dźwięki pomogą zagłuszyć odgłosy dochodzące z zewnątrz. Warto pamiętać, że podawanie jakichkolwiek środków uspokajających zwierzętom należy zawsze konsultować z weterynarzem. 

„Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki jest świadome, że nie każdy wie, jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków, dlatego stara się dotrzeć ze swoimi poradami do jak najszerszego grona odbiorców.”Deklaruje Marta Smolińska – Prezes Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. – „Jesteśmy przekonani, że bezpieczeństwo i świetna zabawa mogą, a wręcz powinny, iść w parze. W swoich działaniach stale zachęcamy do świadomego i odpowiedzialnego używania materiałów pirotechnicznych, aby dawały po prostu dużo radości.” Twierdzi Marta Smolińska – Prezes Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki.

Postchrześcijańska Europa integracja migrantów w UE

Unia Europejska i integracja migrantów: miliardy euro bez efektów. Postchrześcijańska Europa nikogo nie zintegruje [ANALIZA I KOMENTARZ]

Sztuczne ognie i Sylwester

Sztuczne ognie i Sylwester. Jaka jest pozycja polskiej branży pirotechnicznej?

Polacy od lat lubią uczcić nadejście Nowego Roku pokazami fajerwerków. Według badań 60 proc. Polaków lubi fajerwerki, 19.000.000 Polaków z radością obejrzy pokaz, a 30 proc. czyli 9.300.000 osobiście je kupiło. Wśród wszystkich badanych, 92 proc. spotyka się z pokazami fajerwerków podczas sylwestra, a zaledwie 2 proc. podczas kameralnych, prywatnych spotkań. Co więcej, około 30 proc. wśród korzystających z fajerwerków robi to od 2 do 4 razy w roku, a zaledwie 2 proc. robi to częściej. W roku 2023 wartość sprzedaży fajerwerków do klientów finalnych, była szacowana na poziomie około 500.000.000 złotych brutto.

Branża pirotechniczna w Polsce podlega ścisłej regulacji. Część produkcji i dystrybucji wymaga uzyskania stosownego pozwolenia ze strony władz publicznych bądź koncesji. Materiały pirotechniczne muszą spełnić szereg warunków dotyczących bezpieczeństwa. Polskie normy prawne są bardziej restrykcyjne niż minimalne wymogi określone w dyrektywie Unii Europejskiej. Oczywiście z uwagi na fakt, iż fajerwerki są materiałami wybuchowymi, istnieje konieczność spełnienia bardzo surowych wymogów. dotyczących bezpieczeństwa i ograniczeń, dotyczących sprzedaży ich osobom niepełnoletnim. Polscy producenci, importerzy i dystrybutorzy je spełniają, korzystając przy tym z najnowszych rozwiązań w zakresie nauki i techniki, co zapewnia, że oferowane przez nich produkty są bezpieczne.

Polska branża pirotechniczna zajmuje 5. miejsce na świecie pod względem importu i eksportu fajerwerków, można powiedzieć, że w tej dziedzinie jest potęgą. Dzięki temu rynek nasycony jest legalnymi i bezpiecznymi produktami i nie ma praktycznie miejsca na fajerwerki niewiadomego pochodzenia. To bardzo ważnie, ponieważ np. w Królestwie Niderlandów gdzie używanie fajerwerków obwarowane jest restrykcjami, rynek zalały niebezpieczne produkty z przemytu.

Instytut Biznesu badania

Instytut Biznesu – Boże Narodzenie w badaniach: „Tradycyjna rodzina to stabilność finansowa”

Sztuczne ognie i Sylwester

Sztuczne ognie i Sylwester. Czym zajmuje się Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki powstało w 1993r. Organizacja aktywnie skupia największych polskich importerów oraz dystrybutorów wyrobów pirotechnicznych. Zgodnie ze statutem, do głównych zadań Stowarzyszenia należy reprezentowanie branży, czynny udział w monitorowaniu i opiniowaniu inicjatyw legislacyjnych, promowanie bezpiecznego korzystania z wyrobów pirotechnicznych oraz prowadzenie działań edukacyjnych dotyczących rynku fajerwerków w Polsce. Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki w ramach swojej działalności statutowej chętnie podejmuje inicjatywy związane z budowaniem pozytywnego wizerunku branży pirotechnicznej w przestrzeni medialnej. Udziela się medialnie i jest zawsze do dyspozycji osób, które chciałyby skonfrontować swoją dotychczasową wiedzę z ekspertami, którzy od niemal 30 lat zajmują się tą tematyką zawodowo.

Dzięki wspólnym działaniom podjętym przez członków Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki udało się m.in. ujednolicić na rynku oznakowanie wyrobów pirotechnicznych. Bez wątpienia dobra współpraca oraz wzajemna wymiana doświadczeń zaowocowały tym, że polski rynek pirotechniki uznawany jest za jeden z najlepszych w całej Europie i wiodący na świecie, a importowane przez polskie przedsiębiorstwa produkty cieszą się wielką popularnością w całej Europie i uznawane są za produkty najwyższej jakości, spełniające równocześnie wyśrubowane wymagania towarzystw certyfikujących.

wAkcji24.pl | Ekologia | NSS| Zródło: Agencja Informacyjna | Ilustracje: Ideogram | 30.12.2024

Ks. Jakub Klimontowski: Serce i Miłosierdzie – dwa oblicza jednej Miłości

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W czerwcu Kościół katolicki w sposób szczególny oddaje cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – Sercu, które „tak bardzo umiłowało ludzi”. W Polsce jednak równie silnie rozbrzmiewa echo...

Krzysztof Kotowicz: Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”, czyli komentarz do kończącego się roku szkolnego 2024/2025

Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej: Politycy mieniący się postępowymi i racjonalnymi zwolennikami demokracji wytaczają działa przeciw nauce religii w szkołach oraz maturze z matematyki. Dzieje się to w czasie, gdy astronauta z Polski sięga po...

Krzysztof Kotowicz: Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

Z pięciu słownikowych definicji słowa „fenomen” wersja filozoficzna zdaje się być najlepszym formatem do opisania wydarzenia, które od 2018 r. (dla mnie od 2022 r.) jest ewangelizacyjnym fenomenem. Stawiam tezę na początku. Czytelnicy być może dostrzegą, że warto ją...

Krzysztof Kotowicz: „Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

 Ten ułamek sekundy duchowo elektryzuje. Porusza wierzącego do tego stopnia, że jednocześnie trzeba wewnętrznej odwagi, by wpatrywać się w mistyczne apogeum wiary, i zarazem przenika go pragnienie, aby najdokładniej zobaczyć – niejako przejrzeć na oczy – aby ujrzeć...

Wenanty Katarzyniec: Strzeżmy się, aby piekielny nasz wróg nie chełpił się, że nawet w Kościele łowi nas w swoje sidła

Wenanty Katarzyniec to postać, która mimo krótkiego życia pozostawił po sobie niezwykle głęboki ślad w duchowości katolickiej. Urodzony w 1889 roku, kapłan o ogromnej pokorze i gorliwości, zmarł w opinii świętości w wieku zaledwie 31 lat. Choć nie dane mu było długo...

Bp Bruce Lewandowski: Bóg kocha nas tak jak moja polska babcia

Miłość Boga nie jest ograniczona, nie jest zarezerwowana dla wybranych — jest hojna, bezwarunkowa i bardzo osobista. Biskup Providence Bruce Lewandowski, w poruszającym i pełnym humoru świadectwie, porównuje Bożą miłość do miłości swojej polskiej babci, która każdemu...

Ks. Grzegorz Wołoch: Czy udział w wyborach jest obowiązkiem katolika? Teologiczne spojrzenie na obywatelską odpowiedzialność

Ks. Grzegorz Wołoch: W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w naszym kraju, pytanie o moralny  i duchowy wymiar udziału katolika w głosowaniu nabiera szczególnej aktualności. To nie tylko moment politycznego wyboru, ale również okazja do refleksji nad...

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana rekreacyjna? To nie jest dobra droga [Wywiad]

Czy używanie marihuany w celach rekreacyjnych może być moralnie obojętne? Czy legalność oznacza automatyczną akceptację? Na te pytania odpowiada Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w Illinois (USA).Słyszy się o marihuanie, papierosach,...

Ks. Jakub Klimontowski: Maryja ocaliła nas nie raz – i uczyni to znów

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Każdego roku początek maja budzi w sercach polskich wiernych wyjątkowe uczucia. Sprzyja temu rozkwitająca wiosna, która niesie ze sobą nadzieję, ożywiając nas pełnią barw i życia. Cieszy...

Biskup Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy: urazy chętnie darować

Biskup Ignacy Dec: Prezentację szóstego uczynku miłosiernego względem duszy "Urazy chętnie darować" rozpoczniemy od określenia czym są urazy, jak powstają i co powodują. Następnie wskażemy na biblijne wzory darowania urazów i pod koniec - wskażemy na sposoby leczenia...

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Ks. Jakub Klimontowski: Ślepa wiara w pieniądze i władzę? Stajemy przed wyborem!

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki, koneksjom i własnym możliwościom, czy jest możliwe zaufanie Bogu? W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki,...

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?

W artykule zatytułowanym „Czas na znak – znak sprzeciwu!” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, wzywa do chrześcijańskiej postawy w życiu publicznym. Poniższy artykuł stanowi próbę pogłębionej refleksji nad treścią publikacji szefa DAI.Krzysztof...

Religia w szkole. Joanna Rudy: Daliśmy się trochę zastraszyć jako ludzie wierzący [wywiad w-Akcji]

Zmiany w systemie edukacji, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2025/2026, wywołały poważne obawy wśród katechetów zatrudnionych w polskich szkołach. Redukcja godzin lekcji religii do jednej tygodniowo stawia pod znakiem zapytania przyszłość...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Biskup Antoni Długosz: W jakim stanie jest państwo polskie? Odważne słowa hierarchy!

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia nie stroni od tematów finansowych. Pieniądze i podatki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Ich rola wykracza daleko poza sferę ekonomiczną, dotykając także aspektów moralnych, etycznych i duchowych. Pismo...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Coraz bardziej jesteśmy świadkami niechęci, wręcz postępującej agresji wobec Kościoła katolickiego. Właściwie to od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzy się w Polsce atmosferę nieprzychylności wobec Kościoła. W ostatnim...

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Nawrócenie? Kiedy jest możliwe i dlaczego jest możliwe w każdym czasie – tłumaczy ks. Jakub Klimontowski.