Hiszpański aktor Antonio Banderas rozpoczął Wielki Tydzień w swoim rodzinnym mieście, Maladze, uczestnicząc w uroczystościach Niedzieli Palmowej. Od wielu lat bierze udział w tradycyjnej procesji i mszy świętej w kościele San Juan, w którym został ochrzczony. Ubrany w białą tunikę, towarzyszył bractwu, którego jest członkiem. Choć dawniej w okresie wielkanocnym często pracował, dziś – odkąd zdobył uznanie w świecie filmu – konsekwentnie rezerwuje ten czas na duchowe przeżycia i powrót do rodzinnych tradycji.

Antonio Banderas – gwiazda kina jest katolikiem

Jak rozpoczyna Wielki Tydzień znany aktor Antonio Banderas?

Światowej sławy aktor, reżyser i producent filmowy Antonio Banderas wziął udział w tradycyjnej procesji z okazji Semana Santa, czyli Wielkiego Tygodnia, w swoim rodzinnym mieście Maladze. W internecie pojawiło się nagranie, na którym widać, jak śpiewa hymn ku czci Matki Bożej, otoczony członkami bractwa, do którego należy.  

W moim życiu był taki czas, gdy odsunąłem się nieco od Kościoła. Szukałem duchowości w innych miejscach aż przyszedł rok 1994 – mój brat przeszedł przez ciężką operację, bardzo cierpiał, a my wszyscy bardzo się o niego baliśmy. Wtedy zrozumiałem, że niepotrzebnie tak wiele szukam, że zawsze miałem pod nosem drogę do transcendencji, że wystarczy podążać za naszą własną tradycją, że nie trzeba zwracać się ku Buddzie, że wszystko jest tu, wielkie figury duchowości, religii i wszystko mam tutaj, w mojej dzielnicy! To jest sposób na komunikację i łączność z transcendencją – męka Chrystusa! Wielki Tydzień bardzo mnie zbliża do Chrystusa i z wielką mocą przybliża mnie na nowo do Kościoła – wyjawił Antonio Banderas w wywiadzie dla radia COPE Malaga.

Film z jego udziałem szybko obiegł media społecznościowe. Widać na nim, jak aktor – znany z takich filmów jak Desperado czy Maska Zorro – śpiewa pieśń ku czci Najświętszej Maryi Panny Łez pośród zgromadzonych wiernych. Nagranie zostało zarejestrowane w Niedzielę Palmową w kościele św. Jana Chrzciciela w centrum Malagi. Banderas miał na sobie specjalne szaty katolickiej konfraterni San Juan, do której należy od 1988 roku. Dołączył do niej, ponieważ – jak podają hiszpańskie media – obiecał to swojemu umierającemu przyjacielowi.

Aktor od lat podkreśla, że udział w procesjach Wielkiego Tygodnia jest dla niego głębokim przeżyciem duchowym. W 2017 roku został również honorowym członkiem Hiszpańskiej Legii Cudzoziemskiej. Brał wówczas udział w wyjątkowej procesji w Wielki Czwartek, podczas której legioniści niosą potężny wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego.

Niektórzy mogą powiedzieć, że to kompletnie odstaje od reszty mojego życia. Można zapytać, co facet, który grał u Almodovara, robi tu w takim stroju. Ale to mnie doładowuje. Takie zanurzenie w tradycję, moje korzenie, aż do przesytu – Antonio Banders wyznał w wywiadzie dla francuskiego tygodnika „Paris Match” w 2015 r.

 

Religia w szkole. Joanna Rudy: Daliśmy się trochę zastraszyć jako ludzie wierzący [wywiad w-Akcji]

Zmiany w systemie edukacji, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2025/2026, wywołały poważne obawy wśród katechetów zatrudnionych w polskich szkołach. Redukcja godzin lekcji religii do jednej tygodniowo stawia pod znakiem zapytania przyszłość...

Antonio Banderas – gwiazda kina jest katolikiem

Obchody Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii. Antonio Banderas jest ich aktywnym uczestnikiem

Semana Santa to jedno z najważniejszych i najbardziej widowiskowych świąt obchodzonych w Andaluzji, szczególnie w Maladze i Sewilli. Procesje organizowane są przez bractwa, zwane hermandades lub cofradías penitenciales, czyli wspólnoty religijne związane z konkretnymi parafiami. To właśnie spod ich siedzib wynoszone są ogromne platformy – tzw. trony – z przedstawieniami Matki Boskiej w żałobie i scenami z Nowego Testamentu ukazującymi mękę Jezusa.

Uroczystości rozpoczynają się w Niedzielę Palmową (Domingo de Ramos), a kończą w Niedzielę Zmartwychwstania. Tradycja ta sięga aż 1487 roku, kiedy to po katolickiej rekonkwiście odzyskano Malagę z rąk Maurów. W geście wdzięczności zaczęto zakładać zakony i bractwa religijne, które początkowo zajmowały się pomocą chorym i grzebaniem zmarłych. Z czasem rozwinęła się tradycja przedstawiania Męki Pańskiej z wykorzystaniem ruchomych drewnianych figur. Jedna z nich, ukazująca Jezusa błogosławiącego lud, do dziś niesiona jest w wielkotygodniowych procesjach.

Podczas procesji Banderas nosi specjalne szaty konfraterni i nieraz widziany był jako nazareno, czyli pokutnik w charakterystycznym kapturze z wycięciami na oczy, idący w skupieniu, a czasem nawet boso.

Jednym z najbardziej wyjątkowych elementów hiszpańskich obchodów Wielkanocy jest również dawna tradycja ułaskawiania więźniów. Co roku w drugiej połowie marca rząd Hiszpanii uwalnia kilkudziesięciu skazanych, którzy nie popełnili poważnych przestępstw. Wybór tych osób odbywa się na wniosek bractw religijnych, które następnie biorą za nich odpowiedzialność. Ułaskawieni w ramach wdzięczności dołączają do procesji jako pokutnicy. To symboliczny gest, mający głębokie korzenie w średniowiecznej religijnej kulturze Hiszpanii.

W niektórych miejscowościach, takich jak Sewilla, Valladolid, Cuenca czy Malaga, procesje potrafią trwać nawet 12 godzin. Tłumy ludzi czekają godzinami, by móc zobaczyć figury świętych lub uczestniczyć w przemarszu. Każde bractwo ma ścisłą strukturę hierarchiczną, a jego członkowie są przypisani do konkretnych funkcji i ról – co wyraża się w stroju, insygniach i kolejności w procesji. Wszystko odbywa się zgodnie z wewnętrznym kodeksem bractwa, w którym zapisane są nawet szczegóły takie jak wygląd tunik, butów czy rodzaj niesionych świec.

Wielkotygodniowe obchody są nie tylko religijnym przeżyciem, ale także dumą narodową i atrakcją turystyczną, przyciągającą co roku tysiące wiernych i ciekawych tej niezwykłej atmosfery turystów. Antonio Banderas jest jednym z tych, którzy nie tylko w niej uczestniczą, ale także od lat podkreślają, jak wielkie znaczenie ma dla nich duchowe i emocjonalne zaangażowanie w te obchody.

Francja się nawraca. Rekordowa liczba chrztów dorosłych!

Nowe dane pokazują, że Francja się nawraca. W tym roku podczas liturgii Wigilii Paschalnej we Francji chrzest przyjmie ponad 10 300 dorosłych i 7 400 nastolatków. To aż o 45% więcej niż w roku 2024, co potwierdza utrzymującą się od pięciu lat tendencję wzrostową. Tak...

Antonio Banderas – gwiazda kina jest katolikiem

Antonio Banderas- światowej sławy aktor nie zapomina o swoich katolickich korzeniach

Antonio Banderas, a właściwie José Antonio Domínguez Banderas, urodził się 10 sierpnia 1960 roku w Maladze, w południowej Hiszpanii, w katolickiej rodzinie. Jego matka była nauczycielką, a ojciec policjantem w Gwardii Cywilnej. Od najmłodszych lat wychowywany był w duchu katolickich wartości, które towarzyszyły mu przez całe życie – mimo światowej kariery aktorskiej i życia z dala od rodzinnego miasta.

Zanim rozpoczął przygodę z filmem, marzył o karierze piłkarza, jednak kontuzja zmusiła go do zmiany planów. Studiował aktorstwo i szybko zdobył uznanie w hiszpańskim teatrze. Jego talent dostrzegł Pedro Almodóvar, z którym współpracował przy kilku kultowych filmach. W latach 90. Banderas zdobył międzynarodową sławę, grając w takich produkcjach jak Desperado, Maska Zorro czy Philadelphia.

Mimo sukcesów na arenie międzynarodowej nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Co roku wraca do Malagi, by uczestniczyć w uroczystościach Wielkiego Tygodnia (Semana Santa). Od 1988 roku jest członkiem katolickiego bractwa pokutnego z kościoła św. Jana Chrzciciela, z którym co roku bierze udział w wielkotygodniowych procesjach. Niejednokrotnie podkreślał, że ten czas ma dla niego głęboko duchowe znaczenie, a udział w obchodach traktuje jako formę pokuty i modlitwy.

Jego wiara i przywiązanie do tradycji są ważną częścią jego tożsamości – zarówno prywatnej, jak i publicznej. Banderas jest przykładem osoby, która mimo międzynarodowej kariery, wciąż pielęgnuje wartości wyniesione z domu rodzinnego, w tym katolicką wiarę i potrzebę duchowego zakorzenienia.

wAkcji24.pl | Kultura|Maria Nicińska| zdjęcie: Antonio Banderas Facebook| 15.04.2024

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Mariusz Drapikowski: Położył rękę na mojej głowie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, możliwość poruszania się.

wAkcji24.pl Opinie | Mariusz Drapikowski: Zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Straciłem wzrok w jednym oku całkowicie, w drugim w znacznym stopniu. Moja żona jest lekarzem, więc byłem leczony w instytutach w Polsce i na świecie. Niestety choroba rozwijała się gwałtownie, także każdego tygodnia, każdego kwartału znaczna część mojego zdrowia była zabierana.

Ks prał. Stanisław Szczepaniec: Doświadczenie Mojżesza. 5 kroków do pełnej Adoracji

wAkcji24.pl Opinie | Ks. Prał. Stanisław Szczepaniec: Chcę przywołać doświadczenia Mojżesza z góry Horeb. Mojżesz zobaczył tam płonący krzew i powiedział do siebie, podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku.

ks. Jozef Suchar: Bóg pyta – czy zabierzesz mnie do domu?

​​wAkcji24.pl | Ks. Józef Suchar: "Wciąż mi to brzmi w mojej głowie, zwłaszcza w kościele podczas mszy świętej lub adoracji przed Eucharystią". Wypowiedź ks. Suchara podczas konferencji "On tu jest!".     Jestem prostym księdzem z pogranicza ze słabym...

Bp Marek Mendyk: Adoracja sprawia, że nasze kruche, ludzkie możliwości zostają wzbogacone o możliwości samego Boga

wAkcji24.pl Wiara | Biskup Marek Mendyk: Jako adorujący jesteśmy trochę jak ci, co podejmują omdlałe ręce Mojżesza prowadzącego Izraelitów do walki – mówił ordynariusz świdnicki podczas konferencji poświęconej adoracji „On tu jest”.