Artur Gotz - rozmowa z aktorem i piosenkarzem

Głownie jest Pan znany z twórczości humorystycznej i satyrycznej. Nowa Pana płyta muzyczna „Litania piwnic 1944” to zupełnie nowe oblicze. Co się stało?

Artur Gotz: Rzeczywiście płyta muzyczna „Litania piwnic 1944” to album zupełnie inny od tych, które do tej pory nagrałem. Poruszałem się wcześniej głównie na granicy satyry, kabaretu i vintage-popu. W przypadku albumu „Litania piwnic 1944” skupiłem się przede wszystkim na poezji, poprzez którą próbuję opowiedzieć o Powstaniu Warszawskim w 80 lat później.

Skąd wzięło się zainteresowanie Powstaniem Warszawskim? 

Artur Gotz: Warszawa zawsze mnie fascynowała. Do stolicy Polski przyjeżdżałem od czasów, kiedy byłem nastolatkiem, a dwa lata po studiach aktorskich w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu, zamieszkałem w Warszawie i pracowałem w tutejszych teatrach. Wtedy rozpocząłem dokładnie poznawać miasto.

W 2009 roku zostałem zaproszony do udziału w spektaklu „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, który napisał Miron Białoszewski, w reżyserii Jerzego Bielunasa, w Teatrze Kamienica. Wtedy twórca tego wyjątkowego miejsca, czyli Emilian Kamiński, zaszczepił we mnie miłość do Warszawy.

W jaki sposób Emilian Kamiński zaangażował Pana w sprawy Warszawy?

Artur Gotz: Przed Emilianem Kamińskim nikt wcześniej, z takim przejęciem i zaangażowaniem, nie opowiadał mi o warszawskich powstaniach, czyli o Powstaniu w Getcie Warszawskim w 1943 roku i o Powstaniu Warszawskim 1944 roku. To dzięki Emilianowi Kamińskiemu poznałem powstańców i ludność cywilną stolicy. To fascynujące, a jednocześnie bardzo smutne, że tamtej Warszawy już nie ma.

Spektakl w Kamienicy był przełomem w moim zawodowym życiu. Od tamtego czasu, czyli od piętnastu lat, myślałem o swoim projekcie na temat Powstania Warszawskiego i zacząłem gromadzić materiały i piosenki.

O czym jest nowa płyta muzyczna „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Mój album „Litania piwnic 1944” przypomina o wielkiej euforii na początku sierpnia 1944 roku czyli o pierwszych dniach po wybuchu Powstania Warszawskiego, ale jednocześnie nie pomija tragedii, z którą wtedy musiała zmierzyć się ludność cywilna Warszawy. Wykorzystane zostały opisy nalotów samolotów i spadania bomb oraz makabryczne obrazy ukrywania się ludności w piwnicach, aż po dzień kapitulacji, czyli 2 października 1944 roku.

Co zawiera album muzyczny „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Aby opowiedzieć o tych 63 dniach napisałem muzykę do wierszy: „Wiatr” i „Deszcz”  Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Ani wiersz, ani proza” Tadeusza Borowskiego, „Ponad nocą” Tadeusza Gajcego, „A gdy będzie już po wojnie” Józefa „Ziutka” Szczepańskiego, „Skoczek z parasolem” Michała Zabłockiego i do mojego tekstu „Zbliżą się godzina W.”.

Na płycie znajdują się również dwie kompozycje Zygmunta Koniecznego, z którym rozpocząłem współpracę w „Piwnicy pod Baranami’ w Krakowie. Jest to między innymi wyjątkowa kompilacja wierszy Czesława Miłosza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, z którym współpracowałem podczas realizacji „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, a także oryginalna pieśń z czasów Powstania, czyli „Pałacyk Michla” Józefa „Ziutka” Szczepańskiego.

Ciekawostką jest utwór Grzegorza Tomczaka „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, który jest ponadczasowy, okrutnie prawdziwy i wyciska łzy z oczu, szczególnie gdy śpiewałem go poza granicami Polski. W warstwie muzycznej wykorzystałem współczesne aranżacje.

Jak powstała płyta muzyczna „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Okazuje się, że artyści mogą liczyć bardziej na swoją publiczność niż instytucje do tego powołane. Album muzyczny „Litania piwnic 1944” to kolejna moja płyta, która powstała dzięki akcji crowdfundingowej. Tym razem na portalu „wspieram.to”.Mam nadzieją, że osoby które wsparły finansowo tej projekt będą zadowolone z osiągniętego efektu.

Patronat medialny nad płytą objęły cztery rozgłośnie Polskiego Radia: Radio Łódź, Radio Poznań, Radio Lublin, Radio Białystok oraz Agencja Informacyjna. Partnerami projektu są m. in. Samorząd Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, Polish Community Council of Victoria w Australii i STOART. Wydawcą albumu jest Luna Music. Życzę, aby udało się Państwu przeżyć chwilę zadumy i refleksji podczas słuchania tej płyty. Gloria victis!”

Czy jest planowana jakaś premiera płyty muzycznej „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Album muzyczny „Litania piwnic 1944” zostanie zaprezentowany podczas koncertów. Najważniejszy z nich odbędzie się 3 sierpnia 2024 roku przed Izbą Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na warszawskiej Woli.

Kim jest Artur Gotz?

Artur Gotz to aktor i wokalista. W 2006 roku ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu (wydział lalkarski).

Artur Gotz na scenie występuje od 11. roku życia. W wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination w Londynie, stolicy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii gdzie wystąpił w trzech spektaklach. Jako wokalista debiutował na scenie „Piwnicy pod Baranami” w Krakowie, w której rozpoczął współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Po studiach związany z teatrami Warszawy: Teatrem 6. piętro (od 2013 r.), Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Kamienica Emiliana Kamińskiego w Warszawie (od 2009 r.), w latach 2006-2009 aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie, w latach 2011-2019 występował w Teatrze Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Obecnie współpracuje z Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie i Teatrem Piosenki Romana Kołakowskiego i Teatrem Nowym w Łodzi.

Artur Gotz zagrał kilkanaście ról filmowych m. in. seminarzystę Jurija Nogę w filmie „Karol. Człowiek, który został papieżem” (reż. Giacomo Battiato) oraz Reportera Dzikowskiego w serialu „Wielkie ucieczki”, Wojtka Wystracha w „Ścianie śmierci” (reż. Eliza Kowalewska) oraz w serialach telewizyjnych.

Artur Gotz wydał 6 płyt muzycznych. Wystąpił w blisko tysiącu koncertów w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Związku Australijskim, Nowej Zelandii i na Kubie), aktor scen teatralnych Warszawy. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i studentów, a także dla osób niepełnosprawnych oraz warsztaty z emisji głosu mówionego dla nauczycieli i osób pracujących głosem. Prowadził również warsztaty dla zawodowych aktorów kubańskich w Hawanie. Jest tytułowym bohaterem powieści „Idol” Marty Fox. Otrzymał też nagrodę „Wokalista Roku 2016”.

 

wAkcji24.pl | Kultura | Zródło: AI | 11.06.2024

Tydzień wychowania. Na czym polega i dlaczego jest obchodzony?

Tydzień Wychowania to ogólnopolska inicjatywa, mająca na celu wsparcie i podkreślenie roli rodziny, szkoły oraz Kościoła w procesie wychowania młodych ludzi. XIV edycja tego wydarzenia, odbywająca się w dniach 8-14 września 2024 roku, przebiega pod hasłem „Wychowujmy...

Wyjątkowa szansa dla młodych dziennikarzy: dołącz do Redakcji Grupy Medialnej „Logos”!

Mamy dla Was wspaniałą wiadomość! Grupa Medialna Logos w Świdnicy, znana z wysokiej jakości treści o tematyce religijnej i społecznej, poszukuje utalentowanych i ambitnych dziennikarzy do swojego zespołu. Jeśli marzysz o karierze w mediach, masz pasję do...

Festiwal Light for Life już 21 września!

Festiwal Light for Life to unikalne wydarzenie, które łączy młodzież w duchu wspólnoty i wiary, oferując przy tym bogaty program artystyczny, duchowy i edukacyjny. Jego głównym celem jest inspiracja młodych ludzi do odkrywania i umacniania własnych wartości oraz...

Świdnickie pierniki – warsztaty w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Świdnickie pierniki i warsztaty w Muzeum Dawnego Kupiectwa: Świdnica, miasto o bogatej historii i tradycjach, jest znana nie tylko z pięknych zabytków i urokliwych uliczek, ale również z wyjątkowych pierników, które od wieków cieszą się niesłabnącą popularnością....

Sudeckie Forum Inicjatyw 2024. Sobota – wśród panelistów: Marta Cienkowska, Agnieszka Ścigaj, Michał Chorosiński, prof. Czesław Dźwigaj, Ireneusz Zyska

Sudeckie Forum Inicjatyw, dzień trzeci 31.08.2024 r. godz. 9.00, plac przy Kościele pw. Chrystusa Króla w Głuszycy Panel dyskusyjny „Senior skarbem dla rodziny”. Uczestnicy: Agnieszka Ścigaj - poseł na Sejm RP Ewa Dorosz - Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego Tadeusz Zyska -...

Anna Lasota razem z Tre Voci – koncert! Sudeckie Forum Inicjatyw w Głuszycy [NASZ NEWS]

Anna Lasota wystąpi w Głuszycy! To kolejna gwiazda, która obok Macieja Dańca, Macieja Miecznikowskiego i Tre Voci uświetni Sudeckie Forum Inicjatyw 2024! Znamy datę koncertu!

Maciej Miecznikowski wystąpi w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw – znamy datę i godzinę [NASZ NEWS]

TYLKO U NAS: Maciej Miecznikowski wystąpi w Głuszycy! To kolejna gwiazda, która obok Macieja Dańca i Tre Voci uświetni Sudeckie Forum Inicjatyw 2024!  Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy!   Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie...

Marcin Daniec wystąpi w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw już za kilka dni [NASZ NEWS]

TYLKO U NAS: Marcin Daniec wystąpi w Głuszycy! Znamy już pierwsze gwiazdy, które uświetnią Sudeckie Forum Inicjatyw 2024!  Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy!   Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie organizowane w celu wymiany...

Tre Voci – z koncertem w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw – 31.08.2024 [NASZ NEWS]

TYLKO U NAS: Tre Voci wystąpią w Głuszycy! Znamy już pierwsze gwiazdy, które uświetnią Sudeckie Forum Inicjatyw 2024!  Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie organizowane w celu wymiany poglądów,...

Sudeckie Forum Inicjatyw 2024: Dominika Figurska-Chorosińska, Paweł Kukiz i ks. Józef Suchar uczestnikami panelu „Herosi XXI w.”

Sudeckie Forum Inicjatyw Głuszyca 2024: Dominika Figurska-Chorosińska, Paweł Kukiz i ks. Józef Suchar uczestnikami pierwszego panelu dyskusyjnego. Panel pod nazwą „Herosi XXI wieku” będzie moderował Miłosz Manasterski.

Czesław Dźwigaj – Sudeckie Forum Inicjatyw 2024 – wernisaż i wystawa dzieł [TYLKO U NAS]

TYLKO U NAS: Czesław Dźwigaj zaprezentuje swoje dzieła w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy!   Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie organizowane w celu wymiany poglądów, doświadczeń, działań, a przede wszystkim...

Rayssa Leal – skateboarderka przykładem dla świata?

Rayssa Leal zdobyła brązowy medal w konkurencji skateboardingu podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Ta brazylijska skateboarderka, która trzy lata temu zyskała sławę jako najmłodsza medalistka olimpijska swojego kraju, zdobywając srebro, tym razem stanęła na trzecim...

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

Polskie Radio wypowia umowę Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI). Wcześniej Polskie Radio w likwidacji zapowiedziało rezygnację z transmisji mszy świętej dla rybaków oraz przeprowadziło szereg zmian kadrowych. W ostatnim tygodniu Polskie Radio wypowiedziało umowę...

Portal wAkcji24.pl i gazeta „w-Akcji” poszukują nowych autorów! Twórzmy wspólnie angażujące media katolickie

Prowadzisz bloga albo podkast? Twoje wpisy na Facebooku albo Instagramie mają po 5000 znaków? Jesteś pasjonatem dziennikarstwa? Robisz zdjęcia, które zachwycają? A może dopiero myślisz o tym, żeby zdobyć doświadczenie w mediach? Portal wAkcji24.pl oraz gazeta...

Czy Zachód przechodzi na islam?

Zachód przechodzi na islam – wzrost liczby muzułmanów w Europie i USA to nie tylko wypływ migracji i dużej dzietności, ale także rosnąca liczba konwersji z chrześcijaństwa na islam.

Powstanie Warszawskie: Z krzyżem na powstańczej barykadzie. Nieustraszeni kapłani i zakonnice

Powstanie Warszawskie, które trwało od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku, jest jedną z tragicznych kart polskiej historii, w której szczególną rolę odegrało katolickie duchowieństwo oraz siostry zakonne. W obliczu brutalnych walk, chaosu i zniszczeń, księża i...

Iskry Niepodległej – O Polakach, którzy zmieniali świat

Iskry Niepodległej: Polska jest ojczyzną wielu wybitnych postaci, które swoimi dokonaniami wpisały się nie tylko w narodową, ale i światową historię. Są to ludzie, których wpływ na rozwój nauki, kultury, sportu, czy działalności społecznej miał i nadal ma ogromne...

Modlitwa Armii Krajowej znów zakazana! [TEKST PIEŚNI, HISTORIA, KOMENTARZ]

Telewizja Polska od lat organizuje koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, który gromadzi tysiące mieszkańców stolicy i osób, k†óre  przyjeźdzają do niej 1 sierpinia. W tym roku obchody 80. rocznicy wybuchu powstania będa jednak szczególne. Po raz...

Górski Karabach – Azerowie nadal niszczą chrześcijańskie zabytki – ślady wielowiekowej obecności Ormian

Górski Karabach. Według raportu Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ), azerskie władze systematycznie usuwają ślady chrześcijańskiej kultury ormiańskiej w Karabachu. Kościoły są niszczone lub przekształcane w meczety, krzyże są usuwane, a cmentarze...

Przydrożne krzyże i kapliczki: Bezcenne dziedzictwo kulturowe i religijne Polski

Przydrożne krzyże i kapliczki mają długą i bogatą historię. W Polsce krzyże i kapliczki zaczęły pojawiać się masowo w średniowieczu, stanowiąc element krajobrazu wiejskiego i miejskiego. Były one fundowane z różnych powodów – jako wotum dziękczynne, przebłagalne lub...