wAkcji24.pl: 3 czerwca 2024 r. w wieku 104 lat, zmarła siostra Cecylia Obuchowska, emerytowana przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia. To ona uratowała oryginalny obraz Jezusa Miłosiernego. O śmierci zakonnicy poinformował portal Diecezji Grodzieńskiej Kościoła Rzymskokatolickiego na Białorusi Grodnensis.by.

Siostra Cecylia Obuchowska nie żyje

Wiadomość o śmierci siostry Cecylii Obuchowskiej przyniosła smutek wielu osobom, szczególnie tym, którzy znali ją osobiście i byli świadkami jej ogromnego zaangażowania i poświęcenia. Siostra Cecylia, należąca do Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, była postacią niezwykle ważną i zasłużoną, zwłaszcza dla wspólnoty wileńskiej. 

Siostra Cecylia Obuchowska – życie i działalność

Jej życie i działalność na zawsze zostaną zapamiętane dzięki niezwykłej historii związanej z obrazem Jezusa Miłosiernego. W latach 70. XX wieku, kiedy reżim komunistyczny w Polsce ograniczał wolność religijną, siostra Cecylia odważyła się na heroiczny krok. Uratowała wtedy obraz Jezusa Miłosiernego, który znajdował się w wileńskim kościele św. Michała, będącym wówczas zamkniętym i przeznaczonym na zniszczenie przez władze. Dzięki jej odważnym działaniom obraz został przeniesiony do kościoła w Nowej Rudzie, gdzie przetrwał trudne czasy.

Ksiądz Andrzej Obuchowski, krewny zmarłej, powiedział ,że w Nowej Rudzie na Białorusi obraz Jezusa Miłosiernego był przechowywany od 1956 roku. To właśnie stamtąd wywiozła go siostra Cecylia, by uchronić go przed wpadnięciem w ręce komunistów, kiedy w 1970 roku władze sowieckie zdecydowały o przekształceniu świątyni w Nowej Rudzie w magazyn.

Ks. Obuchowski o uratowaniu obrazu Jezusa Miłosiernego

– Groziło, że teraz zamkną kościół, bo nie było stałego duszpasterza. A równocześnie, że całe wyposażenie liturgiczne jeśli nie trafi do Muzeum Ateizmu, to zostanie rozkradzione i zniszczone. I ksiądz Gresewicz postanowił wywieźć i ocalić ten obraz oryginalny. Zrobiono kopię, w nocy rozebrano częściowo dach i zamieniono obrazy. I moja ciocia wraz z jeszcze jedną siostrą zakonną zwinięty obraz przywiozły do Wilna (…) Trzykrotnie były kontrolowane. Po pierwsze to groziło tym, że któryś z milicjantów mógł uznać, że to jest jakiś szaber albo kradzież, więc mogły trafić do więzienia. Ale dziwnym trafem przejechały bez żadnego problemu do Wilna i tym sposobem on pojawił się w kościele św. Ducha już w nowej ramie. Dopiero po latach ujawniono, że jest to rzeczywiście ten oryginalny obraz Kazimirowskiego – opowiada ks. Obuchowski.

Siostra Cecylia Obuchowska o uratowaniu obrazu Jezusa Miłosiernego

 „Przed wyjazdem przez całą noc odmawiałam 20 modlitw różańcowych. Był to mój sposób na to, żeby wszystko się udało. W czasie podróży przypomniałam sobie oczy Jezusa, które z ikony patrzą z miłosierną miłością i modliłam się, aby nasza podróż zakończyła się pomyślnie” – siostra Cecylia.  

Eugeniusz Kazimirowski namalował obraz w 1934 roku według wizji siostry Faustyny Kowalskiej.

Siostra Cecylia Obuchowska – kim była? 

 

siostra Cecylia

fot. domena publiczna

Siostra Cecylia była nie tylko strażniczką cennych artefaktów religijnych, ale również duchową przewodniczką dla wielu osób. Jej ciepło, mądrość i głęboka wiara przyciągały ludzi, którzy szukali pocieszenia i duchowego wsparcia. Wspólnota wileńska, do której należała, miała w niej ogromne oparcie. Jej działalność nie ograniczała się tylko do troski o materialne dziedzictwo, ale obejmowała również duchową opiekę nad potrzebującymi.

Siostra Cecylia była także oddaną wychowawczynią młodzieży. Wiele osób wspomina ją jako osobę, która potrafiła przekazywać wartości chrześcijańskie w sposób przystępny i inspirujący. Jej charyzma i autentyczność przyciągały młodych ludzi, którzy chętnie słuchali jej nauk i rad.

Misja siostry Cecylii kontynuowana

Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego, do którego należała siostra Cecylia, kontynuuje jej misję, promując przesłanie miłosierdzia Bożego. Siostra Cecylia pozostawiła po sobie dziedzictwo, które inspiruje kolejne pokolenia sióstr zakonnych oraz wszystkich wiernych. Jej życie było świadectwem głębokiej wiary i miłości do Boga oraz bliźniego, co czyni ją wzorem do naśladowania dla wszystkich.

Pogrzeb siostry Cecylii Obuchowskiej

W dniu jej pogrzebu, wielu wiernych zgromadziło się, aby oddać jej hołd i wyrazić wdzięczność za jej życie i posługę. Wspólnota wileńska, która była jej domem przez wiele lat, straciła wyjątkową osobę, ale jej duch i przesłanie pozostaną na zawsze żywe w sercach tych, którzy mieli szczęście ją znać.

Odejście siostry Cecylii Obuchowskiej jest wielką stratą, ale także przypomnieniem o sile i odwadze, jaką może wykazać się człowiek oddany Bogu i swojej misji. Jej życie było dowodem na to, że wiara i miłość mogą przezwyciężyć najtrudniejsze wyzwania, a jej dziedzictwo będzie inspirować przyszłe pokolenia do działania na rzecz dobra i miłosierdzia.

Zachęcamy wszystkich do modlitwy za duszę siostry Cecylii i do kontynuowania jej dzieła, szerząc miłość i miłosierdzie w swoich codziennych działaniach. Niech jej życie i postawa będą dla nas wszystkich przykładem do naśladowania.

Obraz Jezusa Miłosiernego

 

Zobacz też: Najświętsze Serce Jezusa – Objawienia i Obietnice

wAkcji24.pl | Wiara| Maria Nicińska | 11.06.2024 

Obrona życia – Konferencja Episkopatu Polski: Bóg Wszechmogący jest Dawcą Życia

wAkcji24.pl: Obrona życia – Konferencja Episkopatu Polski zabrała głos: Bóg Wszechmogący jest Dawcą Życia, przez co jest obecny w poczęciu i życiu każdego człowieka. Życie nowej, unikalnej osoby ludzkiej, rozpoczyna się od poczęcia, czyli połączenia komórek matki i ojca. Od tego momentu każdy człowiek powinien mieć zapewnione pełne prawo do ochrony życia.

Błogosławiona Maria Kandyda od Eucharystii. Czego może nas nauczyć?

wAkcji24.pl: Błogosławiona Maria Kandyda, jej wspomnienie przypada na 12 czerwca.  Zapraszamy do zapoznania się z piękną postacią, mistyczką Eucharystii, od której możemy uczyć się wytrwałości w dążeniu do celu, cierpliwości w czekaniu, a także w dojrzeniu i...

Religia w szkole: jednoznaczne stanowisko Konferencji Episkopatu Polski

wAkcji24.pl | Religia w szkole: zdecydowane stanowisko Konferencji Episkopatu Polski wobec prób ograniczania katechezy w polskich szkołach. Przeczytaj cały dokument Konferencji Episkopatu Polski w tej sprawie. Dołącz do osób broniących religii w polskiej szkole!

Więźniarki Bidena: katolickie aktywistki pro-life w amerykańskim więzieniu

wAkcji24.pl: Więźniarki Bidena: Cztery aktywistki pro-life uwięzione za blokadę kliniki aborcyjnej, symbol kontrowersji FACE Act. Starsze kobiety trafiły do więzienia mimo poważnych problemów ze zdrowiem.

Cisza wyborcza – narzędzie przeciwko Kościołowi Katolickiemu?

wAkcji24.pl: Cisza wyborcza obowiązuje w krajach tradycyjnie uważanych za katolickie, takich jak Włochy, Hiszpania, Francja czy Polska. Czy to przypadek, że tam gdzie nie istnieje silny i zjednoczony kościół ciszy wyborczej nie potrzeba wprowadzać?

Jaki naprawdę jest ojciec Rydzyk mówi Marcin Klamka CSsR. Rozmowy w Akcji [PODCAST]

wAkcji24.pl: Jaki naprawdę jest ojciec Rydzyk? Jakie tajemnice skrywa słynny zakon Redemptorystów? Ojciec Marcin Klamka CSsR w szczerej rozmowie z ks. Jakubem Klimontowskim. Posłuchaj kolejnego odcinka naszego podcastu „Rozmowy w Akcji”.

Biskup jubilat – Ignacy Dec

wAkcji24.pl: Pierwszy Biskup Świdnicki, ks. prof. dr hab. Ignacy Dec, w czerwcu obchodzi kilka ważnych jubileuszy. Biskup senior będzie świętował 80. urodziny, 55 lat kapłaństwa i 20 lat święceń biskupich.

Najświętsze Serce Jezusa – Objawienia i Obietnice

Czerwiec jest miesiącem nabożeństw do Najświętszego Serca Jezusowego. Serce Chrystusa jest symbolem i żywym obrazem Jego nieskończonej miłości. Symbolem tej miłości Słowa Wcielonego do nas jest Jego Serce przebite na krzyżu. Jezus kocha nas przez to Serce jako...

Jak trwoga to do Boga? Nauka kontra wiara

wAkcji24.pl: Powiedzenie „Jak trwoga to do Boga” na stałe zakorzenione jest w naszym języku i świadomości. Wielki Słownik Języka Polskiego wyjaśnia , że „tylko wtedy przypominamy sobie o Bogu i prosimy Go o pomoc, gdy znajdujemy się w jakiejś trudnej, krytycznej sytuacji”. Istnieje także spostrzeżenie, że „chłop się nie przeżegna, dopóki piorunu nie usłyszy”. Ukryta tu jest podwójna mądrość. Jedna strona mówi nam o tym, że wiara wpływa na postrzeganie przez człowieka trudności w życiu, druga zaś rozróżnia swego rodzaju myślenie magiczne od myślenia religijnego.

Górski Karabach: Ormian wypędzono z domów, teraz ich kościoły są zagrożone

wAkcji24.pl: Górski Karabach kontrolowany przez Azerbejdżan straci ormiańskie, chrześcijańskie dziedzictwo kulturowe? Międzynarodowa społeczność Ormian jest zbulwersowana wystawą w Warszawie, na której ormiańskie kościoły zostały przedstawione jako albańskie…