Ks. dr Zbigniew Kucharski: Bł. Karolina Kózkówna będąc młodą osobą przygotowywała na prośbę księdza proboszcza dzieci do pierwszej komunii świętej, a młodzież de facto swoich rówieśników do sakramentu bierzmowania. To też jest bardzo ciekawe, że w tamtych czasach, ponad sto lat temu, ksiądz proboszcz Mendrala potrafił w swoim duszpasterskim odczytywaniu bożych znaków i takich Pana Boga promieni łaski, dostrzegać to, że taka młoda osoba, młoda kobieta na jego prośbę prowadziła tego typu aktywność, bo to na jego prośbę przygotowywała dzieci, młodzież do bierzmowania. To jest bardzo ciekawe, bo wtedy nie było zwyczaju, żeby kobiety, a zwłaszcza tak młode, taką rolę w kościele parafialnym, w kościele w ogóle pełniły.

Ks. Zbigniew Kucharski: Bł. Karolina Kózkówna uczy męskości

Ks, Zbigniew Kucharski: Błogosławiona Karolina Kózkówna miała wielkie nabożeństwo do św. Stanisława Kostki.

ks. Jakub Klimontowski: Obchodzimy właściwie w tym roku 110. rocznicę urodzin błogosławionej Karoliny Kózkówny. Kim ona była? Czyim jest patronem? Czego możemy od niej się nauczyć?

Ks. Zbigniew Kucharski: Tutaj ksiądz redaktor od razu mówi takim stylem, językiem teologicznym, no bo rzeczywiście śmierć osoby, którą później wynosi się na ołtarze, traktuje się jako narodziny dla nieba.

Błogosławiona Karolina Kóźkówna zginęła rzeczywiście 18 listopada 1914 roku, czyli 110 lat temu się narodziła dla nieba. I to jest też takie wydarzenie, które też prowokuje do przemyśleń, do pewnej refleksji, bo ona zginęła w bardzo młodym wieku, mając 16 lat. Przez to również intryguje, no jak tak młody człowiek, dlaczego nie jest wyniesiony na ołtarze, taka młoda osoba. bo przecież nie tylko i wyłącznie z powodu, że zginęła w obronie cnoty czystości zamordowana przez carskiego żołnierza, ale i kontekst życia, chociaż krótkiego, to pięknego, bardzo dynamicznego.

Wspaniale była zaangażowana w swojej wspólnocie lokalnej, parafialnej, ogromnie aktywna religijnie, apostolsko, udzielała się bardzo na rzecz swojego najbliższego środowiska, jak również i w swoim domu rodzinnym była przykładem osoby niezmiernie dojrzałej w tworzeniu i budowaniu relacji rodzinnych. I w podejmowaniu obowiązków swoich, które odczytywała, że i Pan Bóg od niej tego chce, ale jest to konsekwencja właśnie potrzeb życiowych.

(…)

Chociaż po drodze ludzie, którzy czczą Karolinę, przeżywają tą postać w swojej duchowości, to też pamiętają, nie zapominają o świętym Stanisławie Kostce, ponieważ ona na jego wzorcu, na jego postaci także się formowała, wychowywała. Błogosławiona Karolina miała wielkie nabożeństwo do Stanisława Kostki. Może nie wszyscy na to zwracają uwagę, ale ona zginęła w dniu, kiedy kończyła się nowena do św. Stanisława Kostki w tym czasie. To jest też takie znamienite, że będąc jego czcicielką, gdzie o nim dużo mówiła, opowiadała swoim rówieśnikom, dzieciom, że ona właśnie wtedy też poniosła tę śmierć męczeństwem.

Będąc młodą osobą przygotowywała na prośbę księdza proboszcza dzieci do pierwszej komunii świętej, a młodzież de facto swoich rówieśników do sakramentu bierzmowania. To też jest bardzo ciekawe, że w tamtych czasach, ponad sto lat temu, ksiądz proboszcz Mendrala potrafił w swoim duszpasterskim odczytywaniu bożych znaków i takich Pana Boga promieni łaski, dostrzegać to, że taka młoda osoba, młoda kobieta na jego prośbę prowadziła tego typu aktywność, bo to na jego prośbę przygotowywała dzieci, młodzież do bierzmowania. To jest bardzo ciekawe, bo wtedy nie było zwyczaju, żeby kobiety, a zwłaszcza tak młode, taką rolę w kościele parafialnym, w kościele w ogóle pełniły.

 

grzech zazdrość

ks. Jakub Klimontowski: Jeden z najdziwniejszych i najgłupszych grzechów, który tak naprawdę wszystko niszczy, a nic nie daje [TYLKO U NAS]

Ks. Zbigniew Kucharski: Bł. Karolina Kózkówna uczy męskości

Ks, Zbigniew Kucharski: Karolina Kózkówna była kapitalnie dynamiczną osobą. Dzisiaj ktoś mógłby powiedzieć z "pozytywnym ADHD"

ks. Jakub Klimontowski: Karolina Kózkówna Właściwie była takim pionierem animatorów współczesnych. Dzisiaj zastanawiamy się, co jeszcze możemy zrobić, jak wspomóc duszpasterstwo. A 110 lat temu pojawiła się już pierwsza jakaś podpowiedź w tej kwestii. Jak ludzie świeccy, nie księża, mogą zaangażować się właśnie w działanie w kościele, przy parafii, wziąć odpowiedzialność za tą cząstkę także.

Ks. Zbigniew Kucharski: Pewne rzeczy są zawsze występujące, towarzyszące życiu ludzi, a więc zawsze było tak, że istnieją różne możliwości, potrzeby, które gdy dostrzegamy, to jest to możliwość i okazja, żeby się podjąć tych wyzwań, które widzimy. I nie trzeba czekać na zmianę epoki.

To jest w każdym okresie życia świata aktualne. I Karolina właśnie była taką osobą. Ona potrafiła pewne swoje zachowania sama, kreatywnie, jakby wykrzesać z siebie. Nieproszona przez księdza proboszcza, potrafiła chodzić do chorych w swojej miejscowości. wcześniej, zanim ksiądz przyszedł z Najświętszym Sakramentem odwiedzając chorych. Ona szła, żeby sprawdzić, czy u tego chorego wszystko jest należycie przygotowane na godne przyjęcie kapłana z Najświętszym Sakramentem. I ona przychodziła.

Naprawdę zaskoczenie dla ludzi, ona przyszła, zobaczyła, sprawdziła, poszła dalej, czy wszystko jest ok. To jest taki kapitalny przykład: nie było potrzeby, żeby jej do czegoś popychać, poganiać, usilnie zachęcać. Ją wręcz trzeba było w pewnych działaniach wyhamowywać. Ja tak ktoś by dzisiaj powiedział podwyższona do ADHD pozytywnie.

Tak, Karolina kapitalnie dynamiczna osoba. Nawet rodzice jej mówili: „Karolcie idź już spać, bo już jest późno, rano trzeba wstawać”. A ona miała tę potrzebę modlitwy, że mimo wczesnego wstawania jeszcze potrafiła się wieczorem dosyć długo też modlić, a rano nie słychać było i nie ma takich wspomnień, że chodziła naburmuszona i smutna, że musiała rano wstawać. Ona miała po prostu ten pozytyw w sobie.

 

Diakonat kobiet

Diakonat kobiet. Kardynał Victor Fernández prefekt Dykasterii Nauki Wiary: „Temat nie jest zamknięty”

Ks. Zbigniew Kucharski: Bł. Karolina Kózkówna uczy męskości

Ks, Zbigniew Kucharski: Błogosławiona Karolina Kózkówna miała wielkie nabożeństwo do św. Stanisława Kostki.

ks. Jakub Klimontowski: Czyli na pewno oprócz takiej codziennej radości, pozytywnego myślenia, może być wzorem też takiego zaangażowania, nie tylko dla ludzi młodych, ale dla wszystkich.

Ks. Zbigniew Kucharski: To jest bardzo ciekawe, że ona może być przykładem dla wielu. ponieważ jest dziewczyną. Niekiedy patrzy się na to, że dziewczyna to jest taki przykład dla innych dziewcząt. Ale trzeba też odczytywać przesłanie jakie Bóg do nas kieruje przez świętych, przez błogosławionych, bo coś nam przez to chce powiedzieć.

I to życie Karoliny, na przykład ostatni dzień, kiedy jest uprowadzona przez carskiego żołnierza, przez niego później zabita, w próbie przemocy, by ją zgwałcić. Ona się obroniła, uciekała. Ale mężczyzna, ojciec nie potrafił jej pomóc, nie miał możliwości, nie widział jak, nie dał rady. Też mężczyzna.

Młodzi chłopcy w lesie, pilnujący koni, ponieważ obawiano się rabunku przez wojsko carskie, że konie zostaną utracone, później jak uprawiać, orać pole, więc oni siedzieli w lesie, pilnowali koni, z daleka widzieli jakąś szarpaninę w lesie. Niekoniecznie dali znać, że coś się dzieje, wezwać pomoc, nic takiego nie nastąpiło. No i teraz przez długi czas nie znaleziono Karoliny, dwa tygodnie jej ciała.

Dopiero inny mężczyzna, zbierający chrust w lesie na opał, natknął się na jej ciało przykryte już bielą i zamarznięte. Mężczyzna!

Mężczyźni nie potrafili znaleźć Karoliny. Gdyby była ona ranna i leżała w lesie i nie miała siły o własnych możliwościach powrócić do domu, to i tak by umarła w tym lesie.

I to jest to. Mężczyzna, mężczyzna, mężczyzna, mężczyzna. Na każdym kroku nikt z mężczyzn młodych czy starszych nie pomógł jej, nie potrafił, nie dali rady.

I tu jest to wołanie, że ten ostatni dzień Karoliny to jest też takie przesłanie. Mężczyźni bądźcie mężczyznami, żebyśmy mogły na was, my kobiety, liczyć, żebyście byli dla nas oparciem. A tak Karolinę spotkało niedomaganie mężczyzn wręcz z arogancją napaści dosłownie kryminalisty, który ją zabił.

ks. Jakub Klimontowski: Dokładnie, jest taki też ciekawy przykład, spostrzeżenie właśnie, kobieta uczy męskości.

Ks. Zbigniew Kucharski: Woła o męskość.

ks. Jakub Klimontowski: Woła o męskość, tak. To jest bardzo ciekawe też spostrzeżenie. Myślę, że niewielu gdzieś w tym kierunku chyba na Karolinę spojrzało, w taki sposób odczytując również jej życie i jej męczeństwo. Natomiast jeszcze tak będę próbował dociekać.

 

Kobieta jest mocna świadomością zawierzenia Biskup Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Moralna siła kobiety [TYLKO U NAS]

Więcej w naszym podkaście

wAkcji24.pl | Wiara | KJJ, zrodło: Rozmowy w Akcji | Fot. Bł. Karolina Kóżkówna | 24.11.2024

Katolicy w rządzie Donalda Trumpa obejmują kluczowe stanowiska

Katolicy w rządzie Donalda Trumpa zajmą eksponowane stanowiska. Po raz pierwszy w administracji USA znajdzie się tak wielu katolików, których wyznawane wartości nie pozostawiają wątpliwości.

Donald Trump triumfuje w wyborach prezydenckich w USA. Wygrana dzięki katolikom! [ANALIZA, KOMENTARZ]

Z wyników najnowszych sondaży exit poll wynika, że Donald Trump uzyskał zdecydowane poparcie wśród katolickiego elektoratu, wygrywając z Kamalą Harris średnio z 15-punktową przewagą w kluczowych stanach wyborczych. Fakt, że Trump znacznie przewyższył wcześniejsze...

Agresja sowiecka na Polskę – 17 września 1939 r

Agresja sowiecka na Polskę: 17 września 1939 r. to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Tego dnia, niespełna trzy tygodnie po rozpoczęciu II wojny światowej i niemieckim ataku na Polskę, wschodnie granice Rzeczypospolitej przekroczyła Armia Czerwona,...

Montse Alvarado, prezes EWTN News, uhonorowana za wybitne zaangażowanie na rzecz wolności religijnej

WASZYNGTON – Montse Alvarado, prezes i dyrektor operacyjna EWTN News, została uhonorowana prestiżową Nagrodą za Wpływ na Wolność Religijną za rok 2024, przyznawaną przez Religious Freedom Institute (RFI). Ta amerykańska organizacja non-profit, działająca na rzecz...

II wojna światowa – tragiczny początek dramatycznej wojny

II wojna światowa- jej początek to okres pełen dramatycznych wydarzeń, które zapoczątkowały jeden z najtragiczniejszych konfliktów w historii ludzkości. Oficjalnie wojna rozpoczęła się 1 września 1939 roku, kiedy to niemieckie siły zbrojne przekroczyły granicę Polski,...

Rayssa Leal – skateboarderka przykładem dla świata?

Rayssa Leal zdobyła brązowy medal w konkurencji skateboardingu podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Ta brazylijska skateboarderka, która trzy lata temu zyskała sławę jako najmłodsza medalistka olimpijska swojego kraju, zdobywając srebro, tym razem stanęła na trzecim...

Czy Zachód przechodzi na islam?

Zachód przechodzi na islam – wzrost liczby muzułmanów w Europie i USA to nie tylko wypływ migracji i dużej dzietności, ale także rosnąca liczba konwersji z chrześcijaństwa na islam.

Górski Karabach – Azerowie nadal niszczą chrześcijańskie zabytki – ślady wielowiekowej obecności Ormian

Górski Karabach. Według raportu Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ), azerskie władze systematycznie usuwają ślady chrześcijańskiej kultury ormiańskiej w Karabachu. Kościoły są niszczone lub przekształcane w meczety, krzyże są usuwane, a cmentarze...

Odpoczynek. Dlaczego warto odpoczywać? Papież Franciszek zachęca, żebyśmy trochę zwolnili

Odpoczynek w zabieganym świecie. Zwykle poucza się o wartości i istocie pracy. Oczywiście jest ona niezwykle istotna. Pozwala nam na zarobienie pieniędzy, utrzymanie się, a nawet na realizowanie się w danej dziedzinie! Praca jest oczywistą koniecznością, ale Bóg...

Kościół ma być cicho. W Europie Zachodniej muzułmanie coraz głośniejsi

Kościół ma być cicho. Parafia Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach otrzymała administracyjny zakaz używania kościelnych dzwonów po skardze dwóch mieszkańców. Podobne wydarzenie miało miejsce wcześniej w Gliwicach.  Kościół ma być cicho. Wielowiekowa tradycja nagle...

Sydney McLaughlin-Levrone: Rekordzistka świata silna wiarą w Boga

Poznaj wybitną absolwentkę szkoły katolickiej, Sydney McLaughlin-Levrone, która dzięki swojej wierze i determinacji zdobywa szczyty w świecie sportu.Sydney McLaughlin-Levrone intensywnie przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Jej codzienna...

Po zamachu: Donald Trump wskazał – wiceprezydentem USA może zostać katolik

Donald Trump po zamachu na swoje życie wskazał, że katolik J. D. Vance jest jego kandydatem na stanowisko wiceprezydenta USA. Jakie poglądy ma ten młody polityk?

Made in USA: Katolicy w USA

Katolicy w USA mają długą i złożoną historię, sięgającą pierwszych europejskich kolonizatorów. Pierwsza znana katolicka msza w USA odbyła się w 1526 roku, kiedy hiszpańscy osadnicy przybyli do dzisiejszej Karoliny Południowej. Jednak to dopiero w XVII wieku katolicyzm zaczął się szerzej rozwijać, głównie dzięki francuskim i hiszpańskim misjonarzom. Jak dziś wygląda katolicyzm w USA?

Niszczone kościoły na zdjęciach – Górski Karabach w obiektywie. Wstrzasająca wystawa w Warszawie

Od 26 czerwca w Auli Spadochronowej na II piętrze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie można podziwiać wystawę fotografii „Górski Karabach (Arcach) – dziedzictwo w niebezpieczeństwie”. To wyjątkowe wydarzenie prezentuje prace autorstwa Vahe Gabrielyana i innych...

Koniec kina: Czy wchodzimy w erę bez dużych ekranów?

Kina, od dziesięcioleci będące głównym źródłem rozrywki dla milionów ludzi na całym świecie, stają dziś przed nie lada wyzwaniem. Czy to możliwe, że czas tradycyjnych kin dobiega końca? W dobie pandemii COVID-19 i gwałtownego rozwoju platform streamingowych, przyszłość kin wydaje się niepewna. Trzeba zadać sobie dzisiaj pytanie: czy koniec kina jest bliski?

Matt Walsh – najgłośniejszy katolik USA?

Matt Walsh jest jedną z głównych twarzy amerykańskiego The Daily Wire. Jest wyjątkową osobą w sferze komentarzy polityczno-kulturowych ze względu na swoje wyznanie. Walsh jest amerykańskim katolikiem i jego wiara ma duży wpływ zarówno na jego poglądy jak i działania.

Celebryci katolicy – które gwiazdy są dalej katolikami, a które już nie?

wAkcji24.pl : Celebryci katolicy? Życie gwiazd jest bez przerw skrupulatnie obserwowane przez media na całym świecie. Znamy szczegóły dotyczące ich edukacji, diety czy życia miłosnego, ale rzadko zwracamy uwagę na ich wiarę i przekonania religijne. Wbrew pozorom, wielu znanych celebrytów zostało wychowanych w duchu katolickim.

Kościół w kinie: Zakonnice-demony i księża pedofile. Jak pokazuje się Kościół Katolicki w filmach

wAkcji24.pl | Kościół w kinie – jak filmy kształtują nasze postrzeganie Kościoła Katolickiego, od mrocznych egzorcyzmów po skandale i tajemnice…? Kościół niestety jest pod stałym ostrzałem. Ma to miejsce przede wszystkim w telewizji i oraz w internecie. Jak jednak wygląda sytuacja na ekranie kina? Czy Kościół jest lepiej przedstawiany w filmach niż w mediach?

Raport: Prześladowania religijne na świecie w 2023 r. Jest coraz bardziej niebezpiecznie

wAkcji24.pl: Prześladowania religijne na całym świecie są tylko częściowo wynikiem narastającego autorytaryzmu, jak wynika z ostatniego corocznego raportu U.S. Commission on International Religious Freedom (USCIRF). Raport ten, opublikowany w maju 2024 roku, pokazuje, że kwestie wolności religijnej dotyczą nie tylko krajów rządzonych przez reżimy autorytarne. Przykładem jest aresztowanie katolickiej kobiety w Anglii za jej cichą modlitwę przed kliniką aborcyjną.

USA: Katolickie media szybko rosną

wAkcji24.pl: Katolickie media w Stanach Zjednoczonych odnotowują znaczące wzrosty. Szczególnie szybko rozwija się audytorium katolickich treści wideo które ogląda prawie połowa amerykańskich katolików, a niema jedna trzecia słucha religijnych audycji i podcastów. Szybko rośnie również rynek katolickiej książki elektronicznej.