Artur Gotz - rozmowa z aktorem i piosenkarzem

Głownie jest Pan znany z twórczości humorystycznej i satyrycznej. Nowa Pana płyta muzyczna „Litania piwnic 1944” to zupełnie nowe oblicze. Co się stało?

Artur Gotz: Rzeczywiście płyta muzyczna „Litania piwnic 1944” to album zupełnie inny od tych, które do tej pory nagrałem. Poruszałem się wcześniej głównie na granicy satyry, kabaretu i vintage-popu. W przypadku albumu „Litania piwnic 1944” skupiłem się przede wszystkim na poezji, poprzez którą próbuję opowiedzieć o Powstaniu Warszawskim w 80 lat później.

Skąd wzięło się zainteresowanie Powstaniem Warszawskim? 

Artur Gotz: Warszawa zawsze mnie fascynowała. Do stolicy Polski przyjeżdżałem od czasów, kiedy byłem nastolatkiem, a dwa lata po studiach aktorskich w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu, zamieszkałem w Warszawie i pracowałem w tutejszych teatrach. Wtedy rozpocząłem dokładnie poznawać miasto.

W 2009 roku zostałem zaproszony do udziału w spektaklu „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, który napisał Miron Białoszewski, w reżyserii Jerzego Bielunasa, w Teatrze Kamienica. Wtedy twórca tego wyjątkowego miejsca, czyli Emilian Kamiński, zaszczepił we mnie miłość do Warszawy.

W jaki sposób Emilian Kamiński zaangażował Pana w sprawy Warszawy?

Artur Gotz: Przed Emilianem Kamińskim nikt wcześniej, z takim przejęciem i zaangażowaniem, nie opowiadał mi o warszawskich powstaniach, czyli o Powstaniu w Getcie Warszawskim w 1943 roku i o Powstaniu Warszawskim 1944 roku. To dzięki Emilianowi Kamińskiemu poznałem powstańców i ludność cywilną stolicy. To fascynujące, a jednocześnie bardzo smutne, że tamtej Warszawy już nie ma.

Spektakl w Kamienicy był przełomem w moim zawodowym życiu. Od tamtego czasu, czyli od piętnastu lat, myślałem o swoim projekcie na temat Powstania Warszawskiego i zacząłem gromadzić materiały i piosenki.

O czym jest nowa płyta muzyczna „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Mój album „Litania piwnic 1944” przypomina o wielkiej euforii na początku sierpnia 1944 roku czyli o pierwszych dniach po wybuchu Powstania Warszawskiego, ale jednocześnie nie pomija tragedii, z którą wtedy musiała zmierzyć się ludność cywilna Warszawy. Wykorzystane zostały opisy nalotów samolotów i spadania bomb oraz makabryczne obrazy ukrywania się ludności w piwnicach, aż po dzień kapitulacji, czyli 2 października 1944 roku.

Co zawiera album muzyczny „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Aby opowiedzieć o tych 63 dniach napisałem muzykę do wierszy: „Wiatr” i „Deszcz”  Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Ani wiersz, ani proza” Tadeusza Borowskiego, „Ponad nocą” Tadeusza Gajcego, „A gdy będzie już po wojnie” Józefa „Ziutka” Szczepańskiego, „Skoczek z parasolem” Michała Zabłockiego i do mojego tekstu „Zbliżą się godzina W.”.

Na płycie znajdują się również dwie kompozycje Zygmunta Koniecznego, z którym rozpocząłem współpracę w „Piwnicy pod Baranami’ w Krakowie. Jest to między innymi wyjątkowa kompilacja wierszy Czesława Miłosza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, z którym współpracowałem podczas realizacji „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, a także oryginalna pieśń z czasów Powstania, czyli „Pałacyk Michla” Józefa „Ziutka” Szczepańskiego.

Ciekawostką jest utwór Grzegorza Tomczaka „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, który jest ponadczasowy, okrutnie prawdziwy i wyciska łzy z oczu, szczególnie gdy śpiewałem go poza granicami Polski. W warstwie muzycznej wykorzystałem współczesne aranżacje.

Jak powstała płyta muzyczna „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Okazuje się, że artyści mogą liczyć bardziej na swoją publiczność niż instytucje do tego powołane. Album muzyczny „Litania piwnic 1944” to kolejna moja płyta, która powstała dzięki akcji crowdfundingowej. Tym razem na portalu „wspieram.to”.Mam nadzieją, że osoby które wsparły finansowo tej projekt będą zadowolone z osiągniętego efektu.

Patronat medialny nad płytą objęły cztery rozgłośnie Polskiego Radia: Radio Łódź, Radio Poznań, Radio Lublin, Radio Białystok oraz Agencja Informacyjna. Partnerami projektu są m. in. Samorząd Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, Polish Community Council of Victoria w Australii i STOART. Wydawcą albumu jest Luna Music. Życzę, aby udało się Państwu przeżyć chwilę zadumy i refleksji podczas słuchania tej płyty. Gloria victis!”

Czy jest planowana jakaś premiera płyty muzycznej „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Album muzyczny „Litania piwnic 1944” zostanie zaprezentowany podczas koncertów. Najważniejszy z nich odbędzie się 3 sierpnia 2024 roku przed Izbą Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na warszawskiej Woli.

Kim jest Artur Gotz?

Artur Gotz to aktor i wokalista. W 2006 roku ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu (wydział lalkarski).

Artur Gotz na scenie występuje od 11. roku życia. W wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination w Londynie, stolicy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii gdzie wystąpił w trzech spektaklach. Jako wokalista debiutował na scenie „Piwnicy pod Baranami” w Krakowie, w której rozpoczął współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Po studiach związany z teatrami Warszawy: Teatrem 6. piętro (od 2013 r.), Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Kamienica Emiliana Kamińskiego w Warszawie (od 2009 r.), w latach 2006-2009 aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie, w latach 2011-2019 występował w Teatrze Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Obecnie współpracuje z Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie i Teatrem Piosenki Romana Kołakowskiego i Teatrem Nowym w Łodzi.

Artur Gotz zagrał kilkanaście ról filmowych m. in. seminarzystę Jurija Nogę w filmie „Karol. Człowiek, który został papieżem” (reż. Giacomo Battiato) oraz Reportera Dzikowskiego w serialu „Wielkie ucieczki”, Wojtka Wystracha w „Ścianie śmierci” (reż. Eliza Kowalewska) oraz w serialach telewizyjnych.

Artur Gotz wydał 6 płyt muzycznych. Wystąpił w blisko tysiącu koncertów w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Związku Australijskim, Nowej Zelandii i na Kubie), aktor scen teatralnych Warszawy. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i studentów, a także dla osób niepełnosprawnych oraz warsztaty z emisji głosu mówionego dla nauczycieli i osób pracujących głosem. Prowadził również warsztaty dla zawodowych aktorów kubańskich w Hawanie. Jest tytułowym bohaterem powieści „Idol” Marty Fox. Otrzymał też nagrodę „Wokalista Roku 2016”.

 

wAkcji24.pl | Kultura | Zródło: AI | 11.06.2024

Święty Brat Albert inspiracją. XX Ursynowskie Spotkania Twórców

wAkcji24.pl: Ursynowskie Spotkania Twórców odbywają się corocznie 17 czerwca. To w kalendarzu liturgicznym to dzień wspomnienia św. Brata Alberta (Adama Chmielowskiego) patrona i opiekuna artystów,. Dla upamiętnienia tej rocznicy, od 2004 roku w W Galerii Wieża przy kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie odbywają się Ursynowskie Spotkania Twórców.

Justice „Hyperdrama”: Legendy muzyki francuskiej wracają do gry

wAkcji24.pl: Justice powraca z nowym materiałem studyjnym. “Hyperdrama” to nowy album z 26 kwietnia autorstwa francuskiego Justice. Gaspard Augé i Xavier de Rosnay wspólnie tworzą muzykę elektroniczną już od dwóch dekad. 

Czerwcowy numer „w Akcji” już w waszych parafiach!

Nowy, jak zawsze bezpłatny, majowy numer magazynu "W Akcji" już w parafiach! Zapytaj swojego proboszcza!W czasie trwania zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, 10 czerwca br. biskupi opublikowali list dotyczący ochrony życia i aborcji. Mówią o rosnącej...

Jezus, satanizm i przemysł muzyczny

wAkcji24.pl: Jezus i przemysł muzyczny? Co rozumiemy przez muzykę chrześcijańską? Czy artyści, którzy eksploatują motywy chrześcijańskie, robią to ze względu na swoje przekonania?

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Młodzi, przebojowi, aktywni

wAkcji24.pl: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) to organizacja, która od lat skupia młodych katolików w Polsce, promując wartości chrześcijańskie, rozwój osobisty oraz aktywne uczestnictwo w życiu Kościoła i społeczeństwa.

Jaki jest najlepszy prezent na Dzień Dziecka [Rozmowy w Akcji – PODCAST]

 Ks. Jakub Klimontowski, wAkcji24.pl: Międzynarodowy Dzień Dziecka jest to święto świeckie. Czy my jako katolicy powinniśmy je kultywować tą tradycję? Monika Rejman-Kulus, pedagog, terapeuta, przewodniczaca Komisji Synodalnej "Ja chrześcijanin": Każdy dzień jest...

Dzień Dziecka. Czy jest ważny dla katolików?

wAkcji24.pl: Czy Dzień Dziecka powinien być ważny dla katolików? Święto, które obchodzimy 1 czerwca, to wyjątkowa okazja do celebrowania nie tylko dla najmłodszych, ale dla wszystkich. To moment, który daje nam możliwość zastanowienia się nad naszą duchową tożsamością jako Dzieci Bożych. W świecie, gdzie często jesteśmy oceniani przez pryzmat naszych sukcesów i porażek, warto pamiętać o fundamentalnej prawdzie – jesteśmy ukochanymi Dziećmi Boga.

Matt Walsh – najgłośniejszy katolik USA?

Matt Walsh jest jedną z głównych twarzy amerykańskiego The Daily Wire. Jest wyjątkową osobą w sferze komentarzy polityczno-kulturowych ze względu na swoje wyznanie. Walsh jest amerykańskim katolikiem i jego wiara ma duży wpływ zarówno na jego poglądy jak i działania.

Wojciech Budniak, Sygnał Miłosierdzia: Chcemy otworzyć się dla innych, tych co poszukują Boga [ROZMOWY W AKCJI – podkast]

wAkcji24.pl: – Tak naprawdę od początku naszym zamierzeniem było właśnie, żeby tak jak w Boże Ciało Pan Jezus wychodzi na ulicę podczas procesji, tak tutaj Pan Jezus jest dla każdego dostępny – mówi Wojciech Budniak, prezes Stowarzyszenia „Sygnał Miłosierdzia” w podkaście „Rozmowy w Akcji”.

Dzień Matki. Miłość matczyna nigdy nie słabnie

wAkcji24.pl: W Dzień Matki warto przypomnieć jak miłość matczyna jest wyjątkowa. Matka to kobieta, która wychowuje swoje dzieci, jest z nimi związana, ale nie zawsze muszą one być jej biologicznym potomstwem. Ta forma miłości jest najtrwalsza i nie zna granic.