Artur Gotz - rozmowa z aktorem i piosenkarzem

Głownie jest Pan znany z twórczości humorystycznej i satyrycznej. Nowa Pana płyta muzyczna „Litania piwnic 1944” to zupełnie nowe oblicze. Co się stało?

Artur Gotz: Rzeczywiście płyta muzyczna „Litania piwnic 1944” to album zupełnie inny od tych, które do tej pory nagrałem. Poruszałem się wcześniej głównie na granicy satyry, kabaretu i vintage-popu. W przypadku albumu „Litania piwnic 1944” skupiłem się przede wszystkim na poezji, poprzez którą próbuję opowiedzieć o Powstaniu Warszawskim w 80 lat później.

Skąd wzięło się zainteresowanie Powstaniem Warszawskim? 

Artur Gotz: Warszawa zawsze mnie fascynowała. Do stolicy Polski przyjeżdżałem od czasów, kiedy byłem nastolatkiem, a dwa lata po studiach aktorskich w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu, zamieszkałem w Warszawie i pracowałem w tutejszych teatrach. Wtedy rozpocząłem dokładnie poznawać miasto.

W 2009 roku zostałem zaproszony do udziału w spektaklu „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, który napisał Miron Białoszewski, w reżyserii Jerzego Bielunasa, w Teatrze Kamienica. Wtedy twórca tego wyjątkowego miejsca, czyli Emilian Kamiński, zaszczepił we mnie miłość do Warszawy.

W jaki sposób Emilian Kamiński zaangażował Pana w sprawy Warszawy?

Artur Gotz: Przed Emilianem Kamińskim nikt wcześniej, z takim przejęciem i zaangażowaniem, nie opowiadał mi o warszawskich powstaniach, czyli o Powstaniu w Getcie Warszawskim w 1943 roku i o Powstaniu Warszawskim 1944 roku. To dzięki Emilianowi Kamińskiemu poznałem powstańców i ludność cywilną stolicy. To fascynujące, a jednocześnie bardzo smutne, że tamtej Warszawy już nie ma.

Spektakl w Kamienicy był przełomem w moim zawodowym życiu. Od tamtego czasu, czyli od piętnastu lat, myślałem o swoim projekcie na temat Powstania Warszawskiego i zacząłem gromadzić materiały i piosenki.

O czym jest nowa płyta muzyczna „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Mój album „Litania piwnic 1944” przypomina o wielkiej euforii na początku sierpnia 1944 roku czyli o pierwszych dniach po wybuchu Powstania Warszawskiego, ale jednocześnie nie pomija tragedii, z którą wtedy musiała zmierzyć się ludność cywilna Warszawy. Wykorzystane zostały opisy nalotów samolotów i spadania bomb oraz makabryczne obrazy ukrywania się ludności w piwnicach, aż po dzień kapitulacji, czyli 2 października 1944 roku.

Co zawiera album muzyczny „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Aby opowiedzieć o tych 63 dniach napisałem muzykę do wierszy: „Wiatr” i „Deszcz”  Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Ani wiersz, ani proza” Tadeusza Borowskiego, „Ponad nocą” Tadeusza Gajcego, „A gdy będzie już po wojnie” Józefa „Ziutka” Szczepańskiego, „Skoczek z parasolem” Michała Zabłockiego i do mojego tekstu „Zbliżą się godzina W.”.

Na płycie znajdują się również dwie kompozycje Zygmunta Koniecznego, z którym rozpocząłem współpracę w „Piwnicy pod Baranami’ w Krakowie. Jest to między innymi wyjątkowa kompilacja wierszy Czesława Miłosza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, z którym współpracowałem podczas realizacji „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, a także oryginalna pieśń z czasów Powstania, czyli „Pałacyk Michla” Józefa „Ziutka” Szczepańskiego.

Ciekawostką jest utwór Grzegorza Tomczaka „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, który jest ponadczasowy, okrutnie prawdziwy i wyciska łzy z oczu, szczególnie gdy śpiewałem go poza granicami Polski. W warstwie muzycznej wykorzystałem współczesne aranżacje.

Jak powstała płyta muzyczna „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Okazuje się, że artyści mogą liczyć bardziej na swoją publiczność niż instytucje do tego powołane. Album muzyczny „Litania piwnic 1944” to kolejna moja płyta, która powstała dzięki akcji crowdfundingowej. Tym razem na portalu „wspieram.to”.Mam nadzieją, że osoby które wsparły finansowo tej projekt będą zadowolone z osiągniętego efektu.

Patronat medialny nad płytą objęły cztery rozgłośnie Polskiego Radia: Radio Łódź, Radio Poznań, Radio Lublin, Radio Białystok oraz Agencja Informacyjna. Partnerami projektu są m. in. Samorząd Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, Polish Community Council of Victoria w Australii i STOART. Wydawcą albumu jest Luna Music. Życzę, aby udało się Państwu przeżyć chwilę zadumy i refleksji podczas słuchania tej płyty. Gloria victis!”

Czy jest planowana jakaś premiera płyty muzycznej „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Album muzyczny „Litania piwnic 1944” zostanie zaprezentowany podczas koncertów. Najważniejszy z nich odbędzie się 3 sierpnia 2024 roku przed Izbą Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na warszawskiej Woli.

Kim jest Artur Gotz?

Artur Gotz to aktor i wokalista. W 2006 roku ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu (wydział lalkarski).

Artur Gotz na scenie występuje od 11. roku życia. W wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination w Londynie, stolicy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii gdzie wystąpił w trzech spektaklach. Jako wokalista debiutował na scenie „Piwnicy pod Baranami” w Krakowie, w której rozpoczął współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Po studiach związany z teatrami Warszawy: Teatrem 6. piętro (od 2013 r.), Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Kamienica Emiliana Kamińskiego w Warszawie (od 2009 r.), w latach 2006-2009 aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie, w latach 2011-2019 występował w Teatrze Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Obecnie współpracuje z Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie i Teatrem Piosenki Romana Kołakowskiego i Teatrem Nowym w Łodzi.

Artur Gotz zagrał kilkanaście ról filmowych m. in. seminarzystę Jurija Nogę w filmie „Karol. Człowiek, który został papieżem” (reż. Giacomo Battiato) oraz Reportera Dzikowskiego w serialu „Wielkie ucieczki”, Wojtka Wystracha w „Ścianie śmierci” (reż. Eliza Kowalewska) oraz w serialach telewizyjnych.

Artur Gotz wydał 6 płyt muzycznych. Wystąpił w blisko tysiącu koncertów w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Związku Australijskim, Nowej Zelandii i na Kubie), aktor scen teatralnych Warszawy. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i studentów, a także dla osób niepełnosprawnych oraz warsztaty z emisji głosu mówionego dla nauczycieli i osób pracujących głosem. Prowadził również warsztaty dla zawodowych aktorów kubańskich w Hawanie. Jest tytułowym bohaterem powieści „Idol” Marty Fox. Otrzymał też nagrodę „Wokalista Roku 2016”.

 

wAkcji24.pl | Kultura | Zródło: AI | 11.06.2024

Wykorzenienie Uprzedzeń Antychrześcijańskich – nowa grupa zadaniowa Departamentu Sprawiedliwości USA

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zainaugurował w połowie kwietnia 2025 r. działalność nowo powołanej Grupy Zadaniowej ds. Wykorzenienia Uprzedzeń Antychrześcijańskich (Task Force to Eradicate Anti-Christian Bias). Celem tej inicjatywy jest analiza oraz...

Narodowy Marsz Życia z przesłaniem od papieża Franciszka!

Narodowy Marsz Życia już w tę niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku. To nie tylko wyraz poparcia dla fundamentalnej wartości, jaką jest życie ludzkie, ale także szczególny hołd złożony papieżowi Franciszkowi, który dzień wcześniej zostanie pożegnany podczas uroczystości...

Ludobójstwo Ormian. 110. rocznica tragedii chrześcijańskiego narodu​

24 kwietnia 1915 roku to data, która na zawsze zapisała się w historii jako początek jednej z najtragiczniejszych kart XX wieku. Tego dnia w Imperium Osmańskim rozpoczęła się systematyczna eksterminacja chrześcijańskiej ludności ormiańskiej — wydarzenie, które...

Antonio Banderas – gwiazda kina jest katolikiem

Hiszpański aktor Antonio Banderas rozpoczął Wielki Tydzień w swoim rodzinnym mieście, Maladze, uczestnicząc w uroczystościach Niedzieli Palmowej. Od wielu lat bierze udział w tradycyjnej procesji i mszy świętej w kościele San Juan, w którym został ochrzczony. Ubrany w...

Diana Paulińska: Seksualność to nie tylko akt fizyczny [wywiad w-Akcji]

Rozmowa z Dianą Paulińską psychologiem, seksuologiem, terapeutą, dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Terapii IL SENSO,  prelegentką tegorocznej edycji konferencji “Córka Króla” w Strzegomiu [Wywiad ukazał się w numerze 2-3/2025 Miesięcznika Katolickiego...

“Mickey 17”: Jak anty-Trumpowa agitacja niszczy filmy [RECENZJA]

"Mickey 17" to czarna komedia science fiction z 2025 roku, wyreżyserowana przez Bong Joon-ho, zdobywcę Oscara za film "Parasite". Film jest adaptacją powieści "Mickey 7" autorstwa Edwarda Ashtona. W rolach głównych występują Robert Pattinson jako Mickey Barnes, Naomi...

Miesięcznik Katolicki „w-Akcji” 4/2025: Anatomia linczu, Fundusz Kościelny i Kieran Culkin

Ukazał się kwietniowy numer miesięcznika katolickiego „w-Akcji”(4/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy,  ...

Opus Dei – najbardziej tajemnicza katolicka organizacja istnieje już 100 lat

Opus Dei od dekad budzi ciekawość i kontrowersje. Choć jest integralną częścią Kościoła katolickiego, dla wielu pozostaje tajemniczą organizacją, wokół której narosło wiele mitów. W 2028 roku minie dokładnie 100 lat od momentu, gdy jego założyciel, św. Josemaría...

Krzysztof Kotowicz: Ostatni bastion wolności

W recenzji zatytułowanej „Jeżeli cofniesz rękę Swą, zapadnę się w nicość zupełną” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, proponuje czytelnikowi nie tylko lekturę książki, ale także intelektualną i duchową podróż po rubieżach cywilizacyjnej...

Michał Kondrat: Film „Ja Jestem Niepokalane Poczęcie” skupia się na korzyściach płynących z pogłębiania relacji z Maryją [WYWIAD]

W kinach pojawił się nowy film „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”, który zrealizował Michał Kondrat. Słowa z tytułu obrazu są tymi, którymi Matka Boża przedstawia się św. Bernadecie w 1858 roku w Lourdes. Film przenosi widzów do czasów ewangelicznych i zbliża ich do...

Planned Parenthood w odwrocie. Klinika aborcyjna na Manhattanie idzie pod młotek

Planned Parenthood of Greater New York (PPGNY) ogłosiło decyzję o sprzedaży swojej jedynej kliniki na Manhattanie, mieszczącej się przy 26 Bleecker St. Placówka, która przez lata była miejscem modlitw organizowanych przez katolików pro-life, trafi na rynek...

Sąd Najwyższy: zmiana płci w dokumentach będzie łatwiejsza. Jakie będą konsekwencje?

Izba Cywilna Sądu Najwyższego wydała kontrowersyjną uchwałę, która zasadniczo ułatwia zmianę oznaczenia płci w aktach stanu cywilnego. Dotychczas zmiana płci w dokumentach odbywała się poprzez proces sądowy, gdzie trzeba było wykazać podstawy do takiej decyzji. Teraz...

Jest nas coraz więcej! Rośnie liczba katolików na świecie

Rośnie liczba katolików na świecie – w 2023 roku ich liczba wyniosła 1,406 miliarda, co oznacza wzrost o 1,15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy rozwój Kościół katolicki odnotował w Afryce, gdzie liczba wiernych wzrosła o 3,3%, podczas gdy Europa mierzy się...

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Trzeba walczyć o każde życie

Adopcja Dziecka Poczętego to szczególna forma duchowego wsparcia dzieci nienarodzonych, które znajdują się w niebezpieczeństwie utraty życia. Poprzez codzienną modlitwę i dobrowolne zobowiązania, osoby podejmujące tę inicjatywę wyrażają troskę o życie najbardziej...

Ks. Stanisław Streich „Kadry życia”. Konkurs i film o nowym błogosławionym

Ks. Stanisław Streich niebawem stanie się błogosławionym. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Kadry życia", który stanowi hołd dla nowego błogosławionego, ks. Stanisława Streicha. Celem inicjatywy jest...

MAX. Czy animacja może opowiedzieć o św. Maksymilianie Kolbe?

MAX: Od 17 kwietnia kolumbijskie kina Cinemark i Royal Films rozpoczynają emisję animowanego filmu „MAX”, który przedstawia życie św. Maksymiliana Kolbe – polskiego księdza zamordowanego przez Niemców w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Czy animacja może dobrze...

Córka Króla: Jak głęboko wejść w relację z Bogiem?

W minioną sobotę (15.03.2025 r.)  Strzegomska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym Arka, z pomocą zaprzyjaźnionych wspólnot „Dzieci Żyjącego Boga” ze Świebodzic oraz „Agape” z Wałbrzycha, zorganizowała prawdziwą ucztę dla kobiecych serc. 15 marca  Strzegomskie Centrum...

Biskup Ignacy Krasicki jakiego mało kto zna

14 marca, w 1801 roku, zmarł Ignacy Krasicki – książę biskup warmiński i arcybiskup gnieźnieński. Dziś jest najbardziej znany jako pisarz, autor bajek i poematów.  Biskup Ignacy Krasicki dał się poznać także jako mąż stanu, utalentowany polityk, historyk,...

Czy wiesz kim jesteś? Konferencja „Córka Króla” w Strzegomiu przypomina kobietom o ich znaczeniu

Konferencja „Córka Króla” to niezwykłe wydarzenie, które gromadzi kobiety pragnące pogłębić swoją wiarę, doświadczyć Bożej obecności i znaleźć siłę w relacji z Nim. To okazja, by zatrzymać się na chwilę w codziennym zabieganiu, wsłuchać się w inspirujące świadectwa i...

Juliusz Erazm Bolek „Wieża Poezji”. Wyjątkowa wystawa w galerii przy parafii Wniebowstąpienia Pańskiego

Czy poezja może wyjść poza karty książek i stać się częścią codzienności? W Galerii Wieża przy Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie już 14 marca 2025 roku otworzy się niezwykła wystawa "Wieża Poezji", prezentująca twórczość Juliusza Erazma Bolka – poety,...