Artur Gotz - rozmowa z aktorem i piosenkarzem

Głownie jest Pan znany z twórczości humorystycznej i satyrycznej. Nowa Pana płyta muzyczna „Litania piwnic 1944” to zupełnie nowe oblicze. Co się stało?

Artur Gotz: Rzeczywiście płyta muzyczna „Litania piwnic 1944” to album zupełnie inny od tych, które do tej pory nagrałem. Poruszałem się wcześniej głównie na granicy satyry, kabaretu i vintage-popu. W przypadku albumu „Litania piwnic 1944” skupiłem się przede wszystkim na poezji, poprzez którą próbuję opowiedzieć o Powstaniu Warszawskim w 80 lat później.

Skąd wzięło się zainteresowanie Powstaniem Warszawskim? 

Artur Gotz: Warszawa zawsze mnie fascynowała. Do stolicy Polski przyjeżdżałem od czasów, kiedy byłem nastolatkiem, a dwa lata po studiach aktorskich w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu, zamieszkałem w Warszawie i pracowałem w tutejszych teatrach. Wtedy rozpocząłem dokładnie poznawać miasto.

W 2009 roku zostałem zaproszony do udziału w spektaklu „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, który napisał Miron Białoszewski, w reżyserii Jerzego Bielunasa, w Teatrze Kamienica. Wtedy twórca tego wyjątkowego miejsca, czyli Emilian Kamiński, zaszczepił we mnie miłość do Warszawy.

W jaki sposób Emilian Kamiński zaangażował Pana w sprawy Warszawy?

Artur Gotz: Przed Emilianem Kamińskim nikt wcześniej, z takim przejęciem i zaangażowaniem, nie opowiadał mi o warszawskich powstaniach, czyli o Powstaniu w Getcie Warszawskim w 1943 roku i o Powstaniu Warszawskim 1944 roku. To dzięki Emilianowi Kamińskiemu poznałem powstańców i ludność cywilną stolicy. To fascynujące, a jednocześnie bardzo smutne, że tamtej Warszawy już nie ma.

Spektakl w Kamienicy był przełomem w moim zawodowym życiu. Od tamtego czasu, czyli od piętnastu lat, myślałem o swoim projekcie na temat Powstania Warszawskiego i zacząłem gromadzić materiały i piosenki.

O czym jest nowa płyta muzyczna „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Mój album „Litania piwnic 1944” przypomina o wielkiej euforii na początku sierpnia 1944 roku czyli o pierwszych dniach po wybuchu Powstania Warszawskiego, ale jednocześnie nie pomija tragedii, z którą wtedy musiała zmierzyć się ludność cywilna Warszawy. Wykorzystane zostały opisy nalotów samolotów i spadania bomb oraz makabryczne obrazy ukrywania się ludności w piwnicach, aż po dzień kapitulacji, czyli 2 października 1944 roku.

Co zawiera album muzyczny „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Aby opowiedzieć o tych 63 dniach napisałem muzykę do wierszy: „Wiatr” i „Deszcz”  Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Ani wiersz, ani proza” Tadeusza Borowskiego, „Ponad nocą” Tadeusza Gajcego, „A gdy będzie już po wojnie” Józefa „Ziutka” Szczepańskiego, „Skoczek z parasolem” Michała Zabłockiego i do mojego tekstu „Zbliżą się godzina W.”.

Na płycie znajdują się również dwie kompozycje Zygmunta Koniecznego, z którym rozpocząłem współpracę w „Piwnicy pod Baranami’ w Krakowie. Jest to między innymi wyjątkowa kompilacja wierszy Czesława Miłosza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, z którym współpracowałem podczas realizacji „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, a także oryginalna pieśń z czasów Powstania, czyli „Pałacyk Michla” Józefa „Ziutka” Szczepańskiego.

Ciekawostką jest utwór Grzegorza Tomczaka „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, który jest ponadczasowy, okrutnie prawdziwy i wyciska łzy z oczu, szczególnie gdy śpiewałem go poza granicami Polski. W warstwie muzycznej wykorzystałem współczesne aranżacje.

Jak powstała płyta muzyczna „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Okazuje się, że artyści mogą liczyć bardziej na swoją publiczność niż instytucje do tego powołane. Album muzyczny „Litania piwnic 1944” to kolejna moja płyta, która powstała dzięki akcji crowdfundingowej. Tym razem na portalu „wspieram.to”.Mam nadzieją, że osoby które wsparły finansowo tej projekt będą zadowolone z osiągniętego efektu.

Patronat medialny nad płytą objęły cztery rozgłośnie Polskiego Radia: Radio Łódź, Radio Poznań, Radio Lublin, Radio Białystok oraz Agencja Informacyjna. Partnerami projektu są m. in. Samorząd Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, Polish Community Council of Victoria w Australii i STOART. Wydawcą albumu jest Luna Music. Życzę, aby udało się Państwu przeżyć chwilę zadumy i refleksji podczas słuchania tej płyty. Gloria victis!”

Czy jest planowana jakaś premiera płyty muzycznej „Litania piwnic 1944”?

Artur Gotz: Album muzyczny „Litania piwnic 1944” zostanie zaprezentowany podczas koncertów. Najważniejszy z nich odbędzie się 3 sierpnia 2024 roku przed Izbą Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na warszawskiej Woli.

Kim jest Artur Gotz?

Artur Gotz to aktor i wokalista. W 2006 roku ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – Wydziały Zamiejscowe we Wrocławiu (wydział lalkarski).

Artur Gotz na scenie występuje od 11. roku życia. W wieku 15 lat rozpoczął współpracę z Teatrem The Imagination w Londynie, stolicy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii gdzie wystąpił w trzech spektaklach. Jako wokalista debiutował na scenie „Piwnicy pod Baranami” w Krakowie, w której rozpoczął współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Po studiach związany z teatrami Warszawy: Teatrem 6. piętro (od 2013 r.), Teatrem Współczesnym w Warszawie, Teatrem Kamienica Emiliana Kamińskiego w Warszawie (od 2009 r.), w latach 2006-2009 aktor Teatru Rozrywki w Chorzowie, w latach 2011-2019 występował w Teatrze Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Obecnie współpracuje z Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie i Teatrem Piosenki Romana Kołakowskiego i Teatrem Nowym w Łodzi.

Artur Gotz zagrał kilkanaście ról filmowych m. in. seminarzystę Jurija Nogę w filmie „Karol. Człowiek, który został papieżem” (reż. Giacomo Battiato) oraz Reportera Dzikowskiego w serialu „Wielkie ucieczki”, Wojtka Wystracha w „Ścianie śmierci” (reż. Eliza Kowalewska) oraz w serialach telewizyjnych.

Artur Gotz wydał 6 płyt muzycznych. Wystąpił w blisko tysiącu koncertów w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Związku Australijskim, Nowej Zelandii i na Kubie), aktor scen teatralnych Warszawy. Od wielu lat prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży i studentów, a także dla osób niepełnosprawnych oraz warsztaty z emisji głosu mówionego dla nauczycieli i osób pracujących głosem. Prowadził również warsztaty dla zawodowych aktorów kubańskich w Hawanie. Jest tytułowym bohaterem powieści „Idol” Marty Fox. Otrzymał też nagrodę „Wokalista Roku 2016”.

 

wAkcji24.pl | Kultura | Zródło: AI | 11.06.2024

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Dlaczego 13 października trzeba wesprzeć „stypendystów Jana Pawła II”?

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia ma na celu upamiętnienie Pontyfikatu Jana Pawła II poprzez promowanie nauczania Papieża i wspieranie przedsięwzięć społecznych- głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Siedziba Fundacji znajduje się w Warszawie w Sekretariacie...

Kawiarenka parafialna w Wałbrzychu prawdziwym hitem. To miejsce w pierwszy weekend odwiedziło 1400 osób!

W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu powstała prawdziwa kawiarenka, która od kilku tygodni jest miejscem spotkań, rozmów i budowania wspólnoty. Głównym pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest ks. prałat Jan Gargasewicz, który aktywnie angażuje się w...

Październikowy numer „w-Akcji” już w Waszych parafiach! Poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski [WIDEO]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny „w-Akcji” polega nowy numer pisma ka, które trafiło właśnie do dystrybucji na terenie całej Diecezji Świdnickiej!

Koncert charytatywny i zbiórka Caritas. Solidarność Polaków w obliczu powodzi

Zbiórka Caritas podczas koncertu charytatywnego: Powódź, która niedawno nawiedziła południowo-zachodnią Polskę, przyniosła tragiczne konsekwencje dla tysięcy ludzi. W ciągu kilku dni wiele miejscowości znalazło się pod wodą, a mieszkańcy stracili dorobek swojego...

Ogólnopolski Kongres Małżeństw już po raz 14. w Świdnicy [NASZ PATRONAT]

Kongres Małżeństw w Świdnicy to coroczne wydarzenie, które od 13 lat gromadzi pary z całej Polski, dając im przestrzeń na refleksję i rozwój relacji małżeńskiej. Spotkanie trwa trzy dni i obejmuje inspirujące wykłady, warsztaty oraz duchowe przeżycia, które mają na...

Sudecki Uniwersytet Ludowy. Październikowa oferta – rozwijaj umysł, zdrowie i pasje

Sudecki Uniwersytet Ludowy: Rozwój osobisty to proces, który nie zna ograniczeń wiekowych. W każdym momencie życia możemy poszerzać swoje horyzonty, zdobywać nowe umiejętności i odkrywać fascynujące dziedziny. Sudecki Uniwersytet Ludowy doskonale o tym wie i...

Z biegiem szyn. 180 lat świdnickiej kolei. Niesamowita wystawa w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Z biegiem szyn- 180 lat świdnickiej kolei: W tym roku Świdnica obchodzi szczególny jubileusz związany z 180-leciem uruchomienia połączenia kolejowego z Jaworzyną Śląską oraz 120-leciem linii kolejowej do Jedliny-Zdroju. Z tej okazji, Muzeum Dawnego Kupiectwa...

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Świdnickiej: Za nami kolejny dynamiczny rok

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (KSM) w Diecezji Świdnickiej przeżywało intensywny i owocny okres w ostatnich miesiącach. Wydarzenia organizowane przez młodzież z KSM nie tylko wzbogaciły życie duchowe uczestników, ale również wzmocniły wspólnotę i promowały...

Diecezjalna Specjalistyczna Poradnia Rodzinna. Kto może szukać pomocy?

Diecezjalna Specjalistyczna Poradnia Rodzinna, działająca przy ulicy Budowlanej w Świdnicy, jest miejscem, gdzie każda osoba znajdująca się w trudnej sytuacji życiowej może otrzymać bezpłatną pomoc specjalistów. Powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich,...

Festiwal Light for Life 2024 ODWOŁANY!

Festiwal Light for Life to unikalne wydarzenie, które łączy młodzież w duchu wspólnoty i wiary, oferując przy tym bogaty program artystyczny, duchowy i edukacyjny. Jego głównym celem jest inspiracja młodych ludzi do odkrywania i umacniania własnych wartości oraz...

Międzynarodowy Dzień Demokracji. Co chrześcijaństwo mówi o polityce?

8 listopada 2007 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 15 września jako Międzynarodowy Dzień Demokracji. Zaproszono kraje członkowskie, organizacje działające w ramach systemu ONZ oraz inne instytucje, zarówno rządowe, jak i pozarządowe, do jego obchodzenia. Celem...

Festiwal Light For Life. Ks. Paweł Klimnik: Chcemy pomóc młodym ludziom odkryć ich wartość

WAMBIERZYCE – Festiwal Light for Life to unikalne wydarzenie, które łączy młodzież w duchu wspólnoty i wiary, oferując przy tym bogaty program artystyczny, duchowy i edukacyjny. Jego głównym celem jest inspiracja młodych ludzi do odkrywania i umacniania własnych...

Sudecki Uniwersytet Ludowy: na te zajęcia i warsztaty we wrześniu ustawi się kolejka

Sudecki Uniwersytet Ludowy to wyjątkowa instytucja, która w pełni oddaje ducha edukacji nieformalnej, wspierając rozwój osobisty, wzajemną integrację oraz zachowanie młodości umysłu. Miejsce to przyciąga osoby w różnym wieku, oferując szeroką gamę warsztatów, kursów i...

Montse Alvarado, prezes EWTN News, uhonorowana za wybitne zaangażowanie na rzecz wolności religijnej

WASZYNGTON – Montse Alvarado, prezes i dyrektor operacyjna EWTN News, została uhonorowana prestiżową Nagrodą za Wpływ na Wolność Religijną za rok 2024, przyznawaną przez Religious Freedom Institute (RFI). Ta amerykańska organizacja non-profit, działająca na rzecz...

Tydzień wychowania. Na czym polega i dlaczego jest obchodzony?

Tydzień Wychowania to ogólnopolska inicjatywa, mająca na celu wsparcie i podkreślenie roli rodziny, szkoły oraz Kościoła w procesie wychowania młodych ludzi. XIV edycja tego wydarzenia, odbywająca się w dniach 8-14 września 2024 roku, przebiega pod hasłem „Wychowujmy...

Wyjątkowa szansa dla młodych dziennikarzy: dołącz do Redakcji Grupy Medialnej „Logos”!

Mamy dla Was wspaniałą wiadomość! Grupa Medialna Logos w Świdnicy, znana z wysokiej jakości treści o tematyce religijnej i społecznej, poszukuje utalentowanych i ambitnych dziennikarzy do swojego zespołu. Jeśli marzysz o karierze w mediach, masz pasję do...

Świdnickie pierniki – warsztaty w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Świdnickie pierniki i warsztaty w Muzeum Dawnego Kupiectwa: Świdnica, miasto o bogatej historii i tradycjach, jest znana nie tylko z pięknych zabytków i urokliwych uliczek, ale również z wyjątkowych pierników, które od wieków cieszą się niesłabnącą popularnością....

Sudeckie Forum Inicjatyw 2024. Sobota – wśród panelistów: Marta Cienkowska, Agnieszka Ścigaj, Michał Chorosiński, prof. Czesław Dźwigaj, Ireneusz Zyska

Sudeckie Forum Inicjatyw, dzień trzeci 31.08.2024 r. godz. 9.00, plac przy Kościele pw. Chrystusa Króla w Głuszycy Panel dyskusyjny „Senior skarbem dla rodziny”. Uczestnicy: Agnieszka Ścigaj - poseł na Sejm RP Ewa Dorosz - Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego Tadeusz Zyska -...

Anna Lasota razem z Tre Voci – koncert! Sudeckie Forum Inicjatyw w Głuszycy [NASZ NEWS]

Anna Lasota wystąpi w Głuszycy! To kolejna gwiazda, która obok Macieja Dańca, Macieja Miecznikowskiego i Tre Voci uświetni Sudeckie Forum Inicjatyw 2024! Znamy datę koncertu!

Maciej Miecznikowski wystąpi w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw – znamy datę i godzinę [NASZ NEWS]

TYLKO U NAS: Maciej Miecznikowski wystąpi w Głuszycy! To kolejna gwiazda, która obok Macieja Dańca i Tre Voci uświetni Sudeckie Forum Inicjatyw 2024!  Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy!   Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie...