Muzyka, która wywołuje emocje

Co rozumiemy przez muzykę chrześcijańską?

Czy Jezus inspiruje artystów? Co rozumiemy przez muzykę chrześcijańską? Czy artyści, którzy eksploatują motywy chrześcijańskie, robią to ze względu na swoje przekonania?

Artystyczna Ekspresja

Duchowe Poszukiwania

Kontrowersje i Debaty

Kultura i Wiara

Jezus i artyści. Kontrowersje w Muzyce

Granice ekspresji artystycznej

Justice (tłumacząc z ang. Sprawiedliwość) to francuski duet muzyczny. Gaspard Augé i Xavier de Rosnay tworzą muzykę elektroniczną od ponad dwóch dekad. Muzycy nigdy wprost nie przyznają się do swojego wyznania. Jednocześnie trudno nie uznawać ich za propagatorów Dobrej Nowiny. Głównym elementem okładek większości ich albumów jest chrześcijański krzyż. W logo duetu znajdziemy krzyż zamiast litery „t” w nazwie “Justice”.

Nie chodzi jednak tylko o wizualia. Podczas gdy duża część utworów nie jest piosenkami, tytuły utworów i albumów często podpowiadają czym autorzy się inspirowali. Pierwszy singel Justice został nazwany “Waters of Nazareth” (z ang. wody Nazaretu). Tytuł utworu “Let there be light” (z ang. Niech będzie światło) jest w istocie wypowiedzią Boga ze słynnego fragmentu z Biblii: „Wtedy Bóg rzekł: «Niechaj się stanie światłość!» I stała się światłość.” – Ks Rdz 1:3.

Justice nie jest muzyką dla wszystkich. Jest świetnym wyborem dla fanów gatunku house, w tym francuskiego house’a i fanów mocniejszej elektroniki inspirowanej rockiem i heavy metalem.

Pytanie czy Justice możemy zaliczyć do kategorii muzyka chrześcijańska? Ostatni album Justice „Hyperdrama”, który ukazał się w kwietniu, zdaje się podtrzymywać taką tezę. Schody zaczynają się, kiedy zamiast posłuchać utworów, wejdziemy w teledyski. 

W teledysku do utworu „Love S.O.S” z albumu „Woman” stworzono teledysk z (prawie) nagim mężczyzną tańczącym na rurze. Teledysk ten może być dowodem na to, że Gaspard Augé i Xavier de Rosnay są zwolennikami raczej nowoczesnego progresywnego chrześcijaństwa. Christianforums.com podaje że w wywiadzie Xavier miał powiedzieć: 

“We are not trying to say we are Christian because we are open and appeal to fans of all races and religions. We just understood the power of the symbol of the cross and how it works. Music can, and does have the same power over people that religion does.” 

Nie chcemy mówić, że jesteśmy chrześcijańscy, ponieważ jesteśmy otwarci i chcemy przyciągać fanów wszelkich ras i religii.  Po prostu rozumieliśmy siłę symbolu krzyża i jak on działa. Muzyka może i ma taką samą siłę by oddziaływać na ludzi jak religia.

Jezus i przemysł muzyczny

Jesus Christ Superstar?

Justice ma więc sporo związanego z chrześcijaństwem. Słuchając jedynie muzyki możemy być całkiem zadowoleni z jej przekazu. Nie da się jednak powiedzieć, że Justice to zespół chrześcijański, a z pewnością nie zdają się mieć dużo związanego z tradycyjnym katolicyzmem

Podobną sytuację mamy z wieloma artystami. Kanye West w momencie wydania albumu „Donda” wydawał się być jedynym tak popularnym raperem, który tyle śpiewa o Jezusie Chrystusie. Z drugiej strony ekstrawagancki styl życia (nie wspominając o kontrowersyjnych antysemickich wypowiedziach) nie zdaje się mówić ‘typowy amerykański wyznawca protestantyzmu’. Z kompletnie innej sfery muzycznej możemy wziąć Lennego Kravitza. Lenny jest promowany jako jeden z najbardziej popularnych chrześcijańskich artystów o chrześcijańskim przekazie. Jednak wiele przemawia za tym, że to chrześcijaństwo w stylu celebryty, podobne do tego co wyznaje Kanye West.

Mamy wielu popularnych artystów na zachodzie, którzy podają się za wyznawców Jezusa Chrystusa lub ich twórczość wydaje się chrześcijańska. Sytuacja jest jednak nieoczywista, gdy dowiadujemy się więcej o poglądach tych artystów i ich stylu życia. Można by pomyśleć ‘jestem oszukiwany/oszukiwana’. Czy jesteśmy rzeczywiście oszukiwani? Pytanie na ile kiedykolwiek zwracamy uwagę, jakich treści słuchamy i kto jest ich autorem. 

To pytanie bardzo ważne. Zadając je sobie, możemy mieć podobne przeżycie, jak gdy przypominamy sobie, że oddychamy. Tak oddychamy, ale podświadomie. To czynność w trybie „samolotowym”. 

Jezus i Kontrowersje w Muzyce

Teledyski mogą obnażyć artystę

Słuchamy zazwyczaj muzyki w trybie samolotowym. Szczególnie młodzież kieruje się tym, co po prostu wpada w ucho. Świetna melodia, słowa takie same jak wszędzie, ale przez to łatwo zapamiętać – koniec refleksji. Rzadko zadajemy sobie pytanie, jaki wpływ ma na nas dany utwór czy artysta. Współczesna muzyka popularna zazwyczaj obraca się wokół czterech tematów: miłość, seks, pieniądze, narkotyki. Najbardziej popularnym tematem jest oczywiście miłość. Pieniądze, narkotyki to niebezpieczne tematy, ale jak miłość może być niebezpieczna? Przecież w końcu miłość to jeden z fundamentów zarówno nauki Kościoła Katolickiego jak i kościołów protestanckich, prawosławnych itd. 

Odpowiedź może zaskoczyć, choć nie jest nieoczywista. Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na to, że piosenki z gatunku pop, czy w ogóle piosenki o miłości, rzadko jednoznacznie mówią o miłości pomiędzy mężczyzną a kobietą. Dzieje się tak, chociażby dlatego, że te piosenki często są pisane w pierwszej osobie i zwracają się do kochanka czy kochanki w pierwszej osobie. Dodatkowo często z treści utworu nie da się określić płci podmiotu lirycznego. Ta niejednoznaczność może być wygodna w pozytywnym znaczeniu jak i negatywnym…

Idąc dalej tym tropem za chwilę okazuje się, że piosenki o miłości często mówią mniej o miłości a więcej o seksie. Jak często w radiu słyszymy jednocześnie o miłości trwającej przez całą noc i zakochaniu od pierwszego wejrzenia? Jeśli zaczniemy uważniej słuchać, możemy się szybko zorientować, że artysta nie wydaje się być zwolennikiem tradycyjnej idei małżeństwa, czystości przedmałżeńskiej itd. Równie szybko korzystając z Internetu, możemy przekonać się, kim dokładnie artysta jest, jakiego jest wyznania i jakimi ideami się kieruje. 

Teledyski także mogą szybko ‘obnażyć’ artystów. Tu możemy się przekonać jak często do niewinnej piosenki o miłości, tworzy się teledysk przepełniony obscenicznością i perwersją. 

‘Obnażyć’ także w znaczeniu dosłownym. W szczególności artystki robią się coraz bardziej nagie, a tańce coraz bardziej erotyczne. Zresztą nie tylko na teledyskach, ale i na koncertach. Jednym z największych hitów roku 2020 było „WAP” piosenkarki Cardi B. „WAP” jest utworem o stosunku seksualnym i kobiecych genitaliach. Brutalnie jednoznacznym i bezpośrednim utworem. Kim jest Cardi B? Warto o tym wiedzieć: to jedna z najbardziej popularnych artystek na świecie. Przed karierą w rapie pracowała jako striptizerka. Łatwo sobie wyobrazić bez pomocy Internetu jak wyglądają koncerty i teledyski Cardi B.

Chrześcijańscy Artyści

Jezus albo pop?

Mamy więc z jednej strony artystów, którzy odwołują się do idei chrześcijańskich, jednak nie da się ich określić jako dobre autorytety chrześcijańskie. Z drugiej strony mamy ten typowy świat artystów – ekstrawagancki styl życia, rozwiązłość, materializm, czasem sprzeciw chrześcijaństwu, czasem mniej lub bardziej otwarty satanizm. 

Wyróżnić można dwa następujące nurty satanizmu:

– satanizm teistyczny, będący kultem chrześcijańskiego diabła,

– satanizm ateistyczny, nie związany z czcią jakiegokolwiek bóstwa, tylko powiązany z kultem między innymi władzy, zmysłowości, sił natury. 

(Za Wikipedią, definicje satanizmu.)

 Co w takim razie z trzecią stroną; artystami w pełni chrześcijańskimi, z w pełni chrześcijańskimi treściami? Istnieje taka nisza. Trzeba sobie przy tym przyznać, że jest to właśnie nisza. Cicha nisza w świecie muzyki. Muzyka popularna z definicji ma być popularna. Ma dochodzić do jak najszerszego grona odbiorców. Każdy artysta, który chce zdobyć szeroką sławę i uznanie będzie się kierować tym, czym duet Justice: „chcemy przyciągać fanów wszelkich ras i religii”. Dlatego nawet bardzo chrześcijańscy muzycy będą raczej unikać jednoznacznego rozpowiadania dobrej nowiny przez swoją twórczość, by się nie narażać na wejście w cichą niszę. 

wAkcji24.pl | Kultura | Max Manasterski | Ilustracja: OpenaAI | 8.06.2024

Matt Walsh – najgłośniejszy katolik USA?

Matt Walsh jest jedną z głównych twarzy amerykańskiego The Daily Wire. Jest wyjątkową osobą w sferze komentarzy polityczno-kulturowych ze względu na swoje wyznanie. Walsh jest amerykańskim katolikiem i jego wiara ma duży wpływ zarówno na jego poglądy jak i działania.

Celebryci katolicy – które gwiazdy są dalej katolikami, a które już nie?

wAkcji24.pl : Celebryci katolicy? Życie gwiazd jest bez przerw skrupulatnie obserwowane przez media na całym świecie. Znamy szczegóły dotyczące ich edukacji, diety czy życia miłosnego, ale rzadko zwracamy uwagę na ich wiarę i przekonania religijne. Wbrew pozorom, wielu znanych celebrytów zostało wychowanych w duchu katolickim.

Kościół w kinie: Zakonnice-demony i księża pedofile. Jak pokazuje się Kościół Katolicki w filmach

wAkcji24.pl | Kościół w kinie – jak filmy kształtują nasze postrzeganie Kościoła Katolickiego, od mrocznych egzorcyzmów po skandale i tajemnice…? Kościół niestety jest pod stałym ostrzałem. Ma to miejsce przede wszystkim w telewizji i oraz w internecie. Jak jednak wygląda sytuacja na ekranie kina? Czy Kościół jest lepiej przedstawiany w filmach niż w mediach?

Raport: Prześladowania religijne na świecie w 2023 r. Jest coraz bardziej niebezpiecznie

wAkcji24.pl: Prześladowania religijne na całym świecie są tylko częściowo wynikiem narastającego autorytaryzmu, jak wynika z ostatniego corocznego raportu U.S. Commission on International Religious Freedom (USCIRF). Raport ten, opublikowany w maju 2024 roku, pokazuje, że kwestie wolności religijnej dotyczą nie tylko krajów rządzonych przez reżimy autorytarne. Przykładem jest aresztowanie katolickiej kobiety w Anglii za jej cichą modlitwę przed kliniką aborcyjną.

USA: Katolickie media szybko rosną

wAkcji24.pl: Katolickie media w Stanach Zjednoczonych odnotowują znaczące wzrosty. Szczególnie szybko rozwija się audytorium katolickich treści wideo które ogląda prawie połowa amerykańskich katolików, a niema jedna trzecia słucha religijnych audycji i podcastów. Szybko rośnie również rynek katolickiej książki elektronicznej.

Ojciec Justin – katolicka sztuczna inteligencja. Bunt wirtualnego księdza?

wAkcji24.pl Wiara | Katolicka grupa „Catholic Answers” wypuściła do użytku sztuczną inteligencję-księdza którego nazwali „Ojciec Justin”. „Ojciec Justin” został jednak odesłany w komputerowe zaświaty po serii dziwnych odpowiedzi… Katolicka Sztuczna Inteligencja...

Głośna konwersja – Candace Owens przechodzi na katolicyzm

wAkcji24.pl | Candace Owens jest znaną komentatorką polityczną ze Stanów Zjednoczonych o konserwatywnych poglądach. Ogłosiła wiadomość o przejściu na katolicyzm w mediach społecznościowych pod koniec kwietnia. Konwersję określiła jako „decyzję by wrócić do domu”....

„Diuna Część Druga” – wraca ambitny Hollywood?

wAkcji24.pl Kultura | „Diuna Część Druga” to kolejny w ostatnich miesiącach triumf wielkiej ambitnej kinematografii. Jak interpretować sukces tej produkcji i jaki ma ona znaczenie dla przyszłości kina?   Perfekcjonizm i ambicje Denisa Villeneuve Denis Villeneuve,...