WAMBIERZYCE – Festiwal Light for Life to unikalne wydarzenie, które łączy młodzież w duchu wspólnoty i wiary, oferując przy tym bogaty program artystyczny, duchowy i edukacyjny. Jego głównym celem jest inspiracja młodych ludzi do odkrywania i umacniania własnych wartości oraz budowania relacji opartych na chrześcijańskich zasadach. 

Festiwal Light for Life

ks. Paweł Klimnik - Festiwal Light For Life - Rozmowy w Akcji

Ks. Paweł Klimnik: Pokazujemy młodym ludziom, że Chrystus jest światłem, które może poprowadzić nas przez życie

Ks. Jakub Klimontowski: Czym jest ten festiwal Light for Life?

Ks. Paweł Kilimnik: Idea festiwalu Light for Life, to idea spotkania młodzieży naszej diecezji, czyli diecezji świdnickiej. Kiedy istniała jedna wielka archidiecezja wrocławska, młodzi ludzie z całej archidiecezji wędrowali do Wambierzyc na spotkanie młodzieży. Później, kiedy nastąpił podział Kościoła, to trochę się zmieniło i to spotkanie chyba troszeczkę zostało zapomniane. Było, ale w jakiejś takiej formie bardzo okrojonej. I grupa ludzi postanowiła to spotkanie wskrzesić, ale inaczej. Inspiracją były Światowe Dni Młodzieży i ich forma: czyli duże, całodniowe spotkanie, podział na strefy. I tak jest do dzisiaj. 


 Co znaczy w ogóle ta nazwa, Light For Life, skąd ona się wzięła?

Ks. Paweł Kilimnik: Światło dla życia. Pokazujemy młodym ludziom, chcemy pokazać młodym ludziom, że Chrystus jest światłem, które może poprowadzić nas przez życie. Takim promieniem światła, które pokaże właściwy kierunek wędrowania, wskaże na właściwe wybory. Chcemy pokazać, że jest w życiu pośród ciemności, różnych ciemności życiowych, światło, czyli Jezus Chrystus.



Festiwal Light for Life

Festiwal Light for Life już 21 września!

ks. Paweł Klimnik - Festiwal Light For Life - Rozmowy w Akcji

Ks. Paweł Klimnik: Każdy festiwal ma swoje hasło, ma swoją ideę

Dla kogo jest ten festiwal Light For Life? Kto może, kto powinien w nim wziąć udział, kto powinien na niego się udać?

Ks. Paweł Klimnik: Festiwal Light For Life jest dla każdego, kto czuje się młody. De facto jest to spotkanie młodzieży diecezji świdnickiej, więc zapraszamy tam młodych ludzi, kończących szkołę podstawową, licealistów, studentów, ale tak naprawdę każdego, kto czuje się młody. Papież Franciszek w adhortacji Chrystus Vivit napisał, że Chrystus, którego przyjmujemy, czyni każdego z nas młodym. Więc każdy, kto wierzy, kto przeżywa swoją wiarę świadomie, jest człowiekiem młodym.

Kiedy odbywa się festiwal Light For Life?

Ks. Paweł Klimnik: Taką sztywną datą jest trzecia sobota września, czyli 21 września.

Początek roku szkolnego to dobry moment, żeby zachęcić młodych ludzi do zaangażowania w życie Kościoła, we wspólnoty parafialne. Dobry moment żeby zobaczyć, że nie jesteśmy sami.


Ks. Paweł Klimnik: Taka była idea. Zaczyna się rok szkolny, rok katechetyczny, rok duszpasterski, zapraszamy ich na spotkanie, podajemy im jakieś hasło, inspirację, żeby później móc to rozwijać. Co z tym się będzie działo, to zależy od tych młodych ludzi, od towarzyszących im dorosłych katechetów, księży, duszpasterzy, ale nam o to chodzi, żeby był dobry start.

Każdy festiwal ma swoje hasło, ma swoją ideę. Od zeszłego roku postanowiliśmy, że hasłem każdego kolejnego spotkania będą kroki kerygmatu. Dlaczego? Chcemy wrócić do podstawy wiary i pokazać młodym ludziom wiarę jako przygodę. Coś, co naprawdę może nam pomóc przeżywać nasze życie jeszcze piękniej, fascynująco. Coś, co może być inspiracją dla naszego życia. W tamtym roku tym hasłem było słowo “kocham”, a to nawiązywało do pierwszego kroku kerygmatu, czyli do Bożej miłości. 

W tym roku hasłem będzie pytanie: “Kim jestem?”. I to pytanie będzie nawiązywało do drugiego kroku kerygmatu, czyli do grzechu. Dlaczego? Dlatego, że grzech nam odbiera właściwy obraz człowieka, sprawia, że człowiek nie potrafi spojrzeć na siebie tak, jak widzi nas Pan Bóg. Nie potrafimy dostrzegać swojej wartości, nie potrafimy cieszyć się naszym życiem. Chcemy młodym ludziom w tym roku pomóc, odkryć ich wartość. A jednocześnie pokazać, co tę wartość w nas zmienia, co nam odbiera wartość, co przekłamuje nam obraz człowieka, nas samych. Czyli chcemy im opowiedzieć o grzechu.

grzech zazdrość

ks. Jakub Klimontowski: Jeden z najdziwniejszych i najgłupszych grzechów, który tak naprawdę wszystko niszczy, a nic nie daje [TYLKO U NAS]

ks. Paweł Klimnik - Festiwal Light For Life - Rozmowy w Akcji

Ks. Paweł Klimnik: Grzech sprawia, że my przestajemy widzieć siebie we właściwy sposób

Dopytam o to hasło: “Kim jestem?”. Czy ono nie będzie się jakoś dziwnie, dwuznacznie kojarzyć młodym ludziom? Skąd taki pomysł właśnie na takie hasło?

Ks. Paweł Klimnik: Owszem, była taka obawa, że to hasło może mieć kontrowersyjny odbiór. Może nie tyle kontrowersyjny, co jakiś pejoratywny, niejednoznaczny. Natomiast wydaje mi się, że kiedy zaprosimy młodych ludzi na to spotkanie, to jasnym się okaże, że to pytanie jest bardzo zasadne. Dlatego, że jak wspomniałem przed chwilą, grzech sprawia, że my przestajemy widzieć siebie we właściwy sposób.

Grzech zmienia nam obraz siebie samych, zmienia obraz człowieka i chcemy na nowo odkryć, kim my naprawdę jesteśmy, że jesteśmy dziećmi Boga. Nawiązując do pierwszego kroku kerygmatu, że jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga, a już wyprzedzając kolejny krok kerygmatu, dziećmi, o które Bóg walczy, bo przyniesie nam dar zbawienia.


Dobrze to ksiądz ujął, że właściwie nie pozwalamy zagarnąć tego pytania, kim jestem, nie tylko w kontekście właśnie jakiejś dwuznaczności współczesnego świata, ale jakby chcemy pokazać, że to pytanie towarzyszy nam od zawsze, od samego stworzenia.  Że jestem kimś, że jestem kimś ważnym dla Pana Boga, umiłowanym dzieckiem Boga. Natomiast ksiądz wcześniej wspominał, że ten festiwal dzieli się na różne strefy. Ile tych stref jest i co one w ogóle znaczą? 

Ks. Paweł Klimnik: Struktura spotkania jest tak ułożona, żeby w jednym dużym spotkaniu, ogólnym spotkaniu, móc wygospodarować czas na spotkania w mniejszych grupach, tzw. strefach młodych. Zazwyczaj są to cztery strefy. Festiwal odbywa się w Wambierzycach, więc te strefy rozlokowane są w różnych miejscach przy Bazylice, bo tam też jest miejsce spotkania ogólnego.

Każda ze stref ma swojego prelegenta, wartościowych, inspirujących ludzi, których zapraszamy i których prosimy, żeby temat spotkania poruszyli pod różnym kątem. I młodzi ludzie mają możliwość wyboru, do którego prelegenta pójdą, kogo chcą posłuchać. Mogą się przemieszczać też, żeby posłuchać tego, co każdy z nich chce powiedzieć, a w zasadzie, żeby usłyszeć coś o głównym haśle pod różnym kątem, w różny sposób opowiedziane.

Karol Gnat Zrujnowani Odbudowani

Katolicki program „Zrujnowani Odbudowani” znika z TVP. Karol Gnat: Każdego tygodnia oglądało nas pół miliona widzów [TYLKO U NAS – ROZMOWA, KOMENTARZ]

ks. Paweł Klimnik - Festiwal Light For Life - Rozmowy w Akcji

Ks. Paweł Klimnik: O to nam chodzi, żeby każdy, kto przyjedzie na festiwal, odkrył, że człowiek wierzący to człowiek radosny

Czy wiemy już, jacy goście będą w tym roku w Wambierzycach?

W większości wiemy, ale nie zdradzamy tego teraz, dlatego że robimy to z jakimś takim niedużym wyprzedzeniem, trochę promując naszych prelegentów i robimy to za pomocą Facebooka, Instagrama. Trochę tajemnicy czasami warto zachować.

To może specjalnie dla redakcji “w-Akcji” może chociaż jednego gościa tutaj ksiądz przestawi?

Na pewno będzie z nami osoba, która zajmuje się pracą z młodymi ludźmi od wielu, wielu lat. Jest to pani Dorota Rzepczyńska, która prowadzi świetny warsztat i ma ogromne doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi. Wierzę, że ona w tym roku pomoże nam, może nie tyle nam, tylko tym młodym ludziom odkryć piękno bycia sobą.


Na koniec zapytam jeszcze dlaczego warto wziąć udział w takim wydarzeniu jakim jest Festiwal Light for Life? 


Po pierwsze, bo jest to przestrzeń spotkania. Kiedy młody człowiek przyjeżdża na to spotkanie, widzi wokół siebie innych ludzi, którzy żyją w tym samym świecie, którzy pewnie myślą bardzo podobnie, którzy borykają się z podobnymi problemami, z podobnymi rozterkami, być może mają podobne wątpliwości. I to spotkanie może takiego człowieka, i ja wierzę, że tak jest, może młodych ludzi zainspirować do poszukiwania sensu wiary i do odkrywania piękna wiary i piękna Kościoła. Kościoła, który jest żywy. I o to nam chodzi, żeby każdy, kto przyjedzie na festiwal, każdy, kto spotka się z grupą mnóstwa wielu innych ludzi, odkrył, że człowiek wierzący to człowiek radosny i Kościół jest żywy.

Dziękuję za rozmowę.



Rozmowy w Akcji - nasz podkast!

wAkcji24.pl | Kultura | ks. Jakub Klimontowski, źródło: Rozmowy w Akcji| Fot. Light For Life | 12.09.2024

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości. 

Ks. Jakub Klimontowski: To najważniejsza sprawa w naszym życiu

Ks. Jakub Klimontowski - kazanie z drugiego dnia IV Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.Ewangeliczne panny, zgodnie z chrześcijańską tradycją, to druhne panny młodej, których zadaniem było przywitanie pana młodego, przybywającego po małżonkę. Mądre zabrały i...

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Piotr Janowicz, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Dlaczego w większości europejskich krajów religia w szkole publicznej może być normą i przejawem wolności religijnej, a w Polsce traktowana jest jak wynaturzenie?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Moralna siła kobiety [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Kobieta jest mocna świadomością zawierzenia, mocna tym, że Bóg „zawierza jej człowieka” zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może ona się znaleźć.

4 lekcje, jakie dał nam Cud nad Wisłą 1920 r.

Cud nad Wisła, Bitwa Warszawska 1920 r. jest oceniana przez historyków, jaka jedna z 17 batalii militarnych, które zmieniły historię świata. Całego świata. Czy rozumiemy jej znaczenie i wyciągnieliśmy wnioski z tego wielkiego wydarzenia?Bitwa Warszawska była bitwą...

Bp Thomas J. Paprocki: Wszyscy chrześcijanie, w tym liberałowie i postępowcy, powinni być oburzeni tą kpiną z wiary katolickiej

Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz Diecezji Springfield (USA): W 393 roku n.e. cesarz Teodozjusz I, chrześcijanin, wezwał do zakazu wszystkich pogańskich świąt, kończąc starożytną tradycję olimpijską po niemal dwunastu wiekach. Kolejne 1500 lat minęło, zanim...

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją postawą kapłańską, swoim nauczaniem i swoim życiem budził świat z duchowego odrętwienia i religijnej obojętności. Ukazywał że dla tych wartości warto poświęcić życie. Pokazywał jednocześnie,...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pan Bóg chce, abyśmy odczuwali w naszym życiu optymizm i radość [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Świat nie da takiej radości i takiego pokoju, jaką może dać i daje naprawdę Bóg. Siostry i bracia, być może znajdziemy jeszcze inne, lepsze przykłady i możliwości, przez które moglibyśmy uczynić nasze życie radosnym świętowaniem. Ale...

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trzej Prawodawcy jednego Boga [TYLKO U NAS]

Przyszliśmy dziś na Górę Przemienienia. Wysoka, widoczna ze wszystkich stron, zawsze przesiąknięta blaskiem słonecznego światła. Cisza wokół, spokój, u stóp żyzne równiny Galilei. Na Górze Jezus z towarzyszami, Mojżesz i Eliasz. Przez nich otrzymaliśmy prawo moralne,...

Przemysław Babiarz: Nie bądźmy w sytuacji Judasza

Nawzajem dla siebie jesteśmy świadkami, nawzajem siebie umacniamy.  Żeby przełamać wstyd przyznania się do Krzyża, przyznania się do Jezusa, trzeba najpierw chyba uświadomić sobie dobrze, jaki jest powód tego wstydu. Czego my właściwie się wstydzimy? Wstydzimy się...

Kard. Kazimierz Nycz: Pielgrzymka to urzeczywistnianie, stawanie się Kościoła po drodze

Metropolita Warszawski, Kardynał Kazimierz Nycz mówi o pielgrzymowaniu i roli jaką pełni pielgrzymka w duszpasterstwie Kościoła Katolickiego w XXI wieku.

ks. Jakub Klimontowski: Jeden z najdziwniejszych i najgłupszych grzechów, który tak naprawdę wszystko niszczy, a nic nie daje [TYLKO U NAS]

Podobno u Żydów jest taka zasada, że jeśli ktoś jest niesamowicie zdolny i ma dobre wyniki w nauce, to bogaci  fundują takiemu człowiekowi wykształcenie. Oczywiście by potem z tego czerpać jakieś zyski.  U nas pewnie byłoby na odwrót. Bylibyśmy gotowi zadeptać...

Kardynał Gerhard Müller: Prawdziwym zagrożeniem dla ludzkości są gazy cieplarniane grzechu i globalne ocieplenie niewiary [TYLKO U NAS]

Kazanie, które wygłosił Kardynał Gerhard Müller w Katadrze Świdnickiej podczas święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana (23.05.2024 r.) – obszerne fragmenty.

Bp Ignacy Dec: Droga prawdy i rozumu została zastąpiona drogą politycznej poprawności i fizycznej siły

Biskup Ignacy Dec wygłosił homilię podczas XXXIII Pielgrzymki Rodzin Radia Maryja na Jasną Górę – 13 lipca 2024 r. Prezentujemy obszerne fragmenty wypowiedzi biskupa Ignacego Deca. Nie wiedziałeś o tym? W telewizji, którą oglądasz, w radiu, które słuchasz, nie mówili...