Środa Popielcowa

  • Napisany przez:

Środa Popielcowa to w Kościele katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Rozpoczyna okres czterdziestodniowego oczekiwania na Wielkanoc. W tym roku wypada 14 lutego.

Źródło: http://f7dobry.pl

Tego dnia kapłan posypuje nasze głowy popiołem. Co oznacza ten znak – symbol? Jest to przypomnienie o konieczności pokuty oraz duchowego przygotowania na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Popiół to symbol wszystkiego co materialne, doczesne, co przemija. Posypywanie głowy popiołem to znak pokory, uniżenia. Tradycja ta pojawiła się w VIII wieku, a w XI wieku papież Urban II uczynił  ten symbol obowiązującym zwyczajem w całej Europie. Postanowiono wtedy, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedziele Palmową.

Kapłani posypując nasze głowy popiołem, czyniąc na nich znak krzyża, wypowiadają sentencję:„ Pamiętaj, prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Słowa te mają nam przypomnieć o kruchości naszego życia tu – na tej ziemi, o tym, abyśmy zwrócili się ku Bogu, szli prosto drogą, jaką dla nas wybrał.

Okres Wielkiego Postu może być (i powinien) dobrym czasem – czasem refleksji i zadumy. Czasem spokoju, modlitwy, zrozumienia. W kościołach odbywają się rekolekcje. Dla wszystkich. Warto przyjść, posłuchać, zatrzymać się w biegu w jakim żyjemy, odnaleźć siebie i Jezusa, który umarł na krzyżu za nas.

Inka Zembrzuska

Nasi partnerzy