Wielka Sobota

  • Napisany przez:

Wielka Sobota – cisza i oczekiwanie. Adoracja Chrystusa złożonego w grobie. Przy Grobie Pańskim warta Liturgicznej Służby Ołtarza, Bractwa Świętego Józefa i innych grup parafialnych z parafii św. Katarzyny w Nowej Rudzie- Słupcu. Czuwanie trwa do Wigilii Paschalnej. W tym dniu wierni udają

się do swoich świątyń, by tam poświęcić pokarmy, które spożywamy podczas śniadania wielkanocnego. W wiklinowych koszykach przynosimy chleb, na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni, mięso- na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku oraz jajka- symbol nowego życia. W świątecznym koszyczku jest też cukrowy baranek, sól, chrzan.

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Wigilia Paschalna to najważniejszy moment Triduum Paschalnego. Zgromadziliśmy się przed kościołem ze świecą w dłoni, by tam uczestniczyć w Liturgii Światła. Celebrans ks. Jacek poświęcił ogień, od którego następnie zapalił Paschał, symbolizujący Zmartwychwstałego Chrystusa. Zapalony Paschał został procesyjnie wniesiony do świątyni otulonej mrokiem. Zapalając od niego swoje świece, przekazywaliśmy sobie nawzajem Światło, które rozprasza ciemności. Zapanowała jasność. Trzykrotny śpiew ks. Jacka – Światło Chrystusa i nasza odpowiedź-Bogu niech będą dzięki. Potem Orędzie Paschalne wyrażające radość ze Zmartwychwstania Chrystusa i odkupienia świata z grzechów. Liturgia Słowa przeplatana psalmami w wykonaniu Chóru Parafialnego, który podczas Triduum dbał o piękną oprawę muzyczną, przypomina nam całą historię zbawienia rozpoczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. I zabrzmiało Alleluja! Radosne, uroczyste, pierwsze po okresie wielkiego postu, oczekiwania. I dopełnienie wigilii paschalnej – Liturgia Chrzcielna, w czasie której następuje pobłogosławienie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i Liturgia Eucharystyczna.

Dlaczego liturgia wigilii paschalnej odprawiana jest w noc ciemną? Zastanawiał się ks. Jacek. Może dlatego, by zrozumieć co się stało? Co stało się udziałem Syna Bożego, który umarł dla nas na krzyżu, który przeszedł przez ciemną noc, aby nas z tej nocy wyprowadzić ku Światłości. Ta ciemna noc ma swój kres i zamienia się w Światło. Bo krzyż i cierpienie nie jest ostatnim słowem Pana Boga. Po śmierci jest Zmartwychwstanie. Nie musimy się bać ciemnej nocy- nocy cierpienia, nocy śmierci i nocy wiary, jeżeli potrafimy powierzyć się całkowicie Panu Bogu. Wystarczy zrobić ten jeden mały krok i Jemu zaufać, a On przyjmie nas z otwartymi ramionami.

Agnieszka Kruk

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”152″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”480″ thumbnail_height=”320″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”300″ number_of_columns=”3″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/home/vhosts/wakcji24.pl/htdocs/wp-content/plugins/nextgen-gallery/products/photocrati_nextgen/modules/ngglegacy/view/gallery.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Nasi partnerzy