Każdego roku na drogach całego świata ginie ponad 1,4 miliona osób. To ogromna liczba kryjąca za sobą tragedie rodzin, stracone życia oraz bliskich, którzy zostali pogrążeni w żałobie. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, obchodzony co roku w trzecią niedzielę listopada, jest czasem szczególnej modlitwy, głębokiej refleksji oraz przestrogi dla wszystkich użytkowników dróg. Jest to dzień, w którym wspólnota Kościoła jednoczy się, aby pamiętać o ofiarach wypadków i przypominać o odpowiedzialności, jaką każdy z nas ma na drodze.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych: Tragiczne statystyki i przesłanie

Każdego dnia w wypadkach drogowych ginie niemal 4,000 osób. Wielu z nich to młodzi ludzie, którzy mieli przed sobą całe życie. Zatrzymując się na chwilę w obliczu tej tragicznej liczby, każdy użytkownik drogi powinien zadać sobie pytanie o własne postawy i wybory na drodze. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych to moment, by spojrzeć na nasze działania za kierownicą i zastanowić się, jak możemy przyczynić się do zmniejszenia liczby ofiar.

Św. Jan Paweł II o potrzebie solidarności z ofiarami wypadków drogowych

W 2002 roku, podczas Dnia Pamięci, św. Jan Paweł II przypomniał wiernym o znaczeniu tego dnia: „Każdego roku, w tę niedzielę, jesteśmy zaproszeni do wspomnienia ofiar wypadków drogowych. Proszę Pana, aby przyjął w swej miłości wszystkich, którzy tragicznie zginęli w wypadkach drogowych, powierzam czułej miłości Naszej Matki wielu rannych, często trwale niepełnosprawnych, także ich rodziny i apeluję do wszystkich o okazanie im solidarności.” Papież wzywał również kierowców do wzajemnego szacunku, rozwagi i odpowiedzialności na drodze. Jego słowa, choć wypowiedziane wiele lat temu, wciąż pozostają aktualne, niosąc przesłanie głębokiego szacunku i troski o wszystkich dotkniętych tragedią na drodze.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych: Trzecia niedziela listopada

W Polsce Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest obchodzony od 2006 roku dzięki inicjatywie Krajowego Duszpasterstwa Kierowców oraz MIVA Polska. W trzecią niedzielę listopada wierni gromadzą się w parafiach, aby modlić się za tych, którzy stracili życie lub ucierpieli w wypadkach drogowych, a także za ich bliskich. Obchody te to wyraz solidarności, ale też przypomnienie, że każdy wybór za kierownicą ma wpływ na życie innych ludzi.

Szczególne miejsce pamięci w Polsce stanowi pomnik „Przejście” w Zabawie k. Tarnowa, przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Monument, wraz z aleją pamięci i krzyżami, jest nie tylko przestrzenią modlitwy, ale także refleksji nad kruchością ludzkiego życia i odpowiedzialnością każdego z nas za ochronę życia na drogach.

Zakazana Modlitwa Wielka Brytania

Zakazana modlitwa w Wielkiej Brytanii: „Strefy ochronne” to nowy atak na wolność religijną

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych: Życie na drodze to dar

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest dniem, który jednoczy nas wszystkich wokół wartości życia i wzajemnego szacunku. Każdego roku w trzecią niedzielę listopada pamiętajmy o tych, którzy stracili życie na drogach, wspierajmy ich bliskich i podejmujmy decyzje na drodze z szacunkiem dla życia i troską o bezpieczeństwo. Dzień ten zachęca do refleksji nad faktem, że każda podróż, każdy przejazd, każde życie są darem – i muszą być chronione przez każdego z nas.

W obliczu tak ogromnych strat ludzkich, które co roku przypominają nam o kruchości życia na drodze, Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych staje się czasem nie tylko żałoby, ale i nadziei. Nadziei, że każda modlitwa, każda chwila refleksji, każdy apel o rozwagę przyniosą owoce w postaci większej odpowiedzialności i troski o drugiego człowieka. Niech wspomnienie ofiar wypadków drogowych przypomina nam o naszym obowiązku dbania o życie – zarówno własne, jak i innych. Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia jednoczą się w modlitwie i przypominają, jak wielką wartość ma każde ludzkie życie.

Przez pamięć o ofiarach starajmy się, aby ich śmierć nie poszła na marne – by była dla nas przestrogą i inspiracją do tworzenia bezpieczniejszej kultury na drogach. Wybór odpowiedzialności to akt miłości bliźniego, szczególnie w codziennych sytuacjach za kierownicą, gdy każdy nasz wybór może oznaczać różnicę między życiem a tragedią.

wAkcji24.pl | Kultura | WSA, Zródło: EWTN.pll | Fot. Węzeł drogowy w Poznaniu, fot. własna | 16.11.2024

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości. 

Ks. Jakub Klimontowski: To najważniejsza sprawa w naszym życiu

Ks. Jakub Klimontowski - kazanie z drugiego dnia IV Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.Ewangeliczne panny, zgodnie z chrześcijańską tradycją, to druhne panny młodej, których zadaniem było przywitanie pana młodego, przybywającego po małżonkę. Mądre zabrały i...