Muzyka, która wywołuje emocje

Legendy muzyki francuskiej wracają do gry. “Hyperdrama” to nowy album z 26 kwietnia autorstwa francuskiego Justice. Gaspard Augé i Xavier de Rosnay wspólnie tworzą muzykę elektroniczną już od dwóch dekad. 

Artystyczna Ekspresja

Duchowe Poszukiwania

Kontrowersje i Debaty

Kultura i Wiara

Justice, chrześcijaństwo i przemysł muzyczny

Justice „Hyperdrama”. Powrót legendy

 

Muzyka duetu Gaspard Augé i Xavier de Rosnay zaliczana jest do gatunku house. Jest to jednak dosyć duże uproszczenie. Lepszy opis Justice to: francuska elektronika house, gdzie utwory często inspirowane są rockiem i heavy metalem. Co ciekawe jedną z inspiracji Gaspard Augé i Xavier de Rosnay są idee chrześcijańskie. Widać to chociażby na okładkach albumów i w ich logo gdzie litera “t” w Justice jest zamieniona na chrześcijański krzyż. 

Ostatni album duetu był wydany w 2022. Był to jednak album z okazji rocznicy 15 lat ich pierwszego pełnego albumu “Justice”. Za to album “Escapades” z 2021 był wydany jako album Gasparda, który został stworzony w kolaboracji z Justice… W jakimś więc sensie ich prawdziwy album został wydany ostatni raz w 2016 roku pod tytułem „Woman”. Dlatego “Hyperdrama” jest jak najbardziej ekscytującą publikacją. 

Proces twórczy

Album „Hyperdrama” został stworzony w kolaboracji z wieloma artystami. Utwory „Neverender” oraz „One Night/All Night” zostały stworzone we współpracy z Kevinem Parkerem lepiej rozpoznawalnym jako Tame Impala. Tame Impala to legenda z Australii, znany głównie z muzyki psychodelicznej. W ostatnim czasie Tame Impala mocno zyskał na popularności. W kwietniu 2024 roku zajmuje 193 miejsce w serwisie Spotify. W 2023 roku Tame Impala pojawił się w ścieżce dźwiękowej do filmu „Barbie” oraz na albumie brytyjskiego Gorillaz „Cracker Island”.

Gaspard i Xavier opisali jak przebiegał proces tworzenia albumu, i kwestie współpracy z twórcami jak Kevin Parker w wywiadzie dla Apple Music, który został zamieszczony poniżej:

 

Justice, chrześcijaństwo i przemysł muzyczny

Francuska muzyka elektroniczna

W tym wywiadzie Gaspard i Xavier opowiadali m.in. o swojej karierze muzycznej. Rozmawiając o francuskiej elektronice, co ją stanowi, czym się różni amerykański przemysł muzyczny od sceny europejskiej Xavier miał bardzo intetersującą wypowiedź (kontekst: pytanie co łączy francuskie zespoły Pheonix, Daft Punk, Gesaffelstein i Justice):

„(…) te wszystkie [zespoły – przyp. red.] tworzą bardzo różne rodzaje muzyki. I punktem wspólnym jest to że my wszyscy dorastaliśmy przy dominacji, chciałem powiedzieć amerykańskiej, ale jednak anglosaskiej kultury w sferze rozrywki. Dla nas muzyka to przede wszystkim zespoły amerykańskie i zespoły angielskie. Więc wszyscy tworzymy muzykę, która jest pod mocnym wpływem tych amerykańskich i angielskich zespołów, jednak z francuską wrażliwością. Ponieważ dorastaliśmy także słuchając muzyki francuskiej. 

Więc to wszystko bardziej opiera się na harmonii. Pheonix jest jak romantyczny [w oryginale 'romantic’, inne znaczenie: nastrojowy – przyp. red.] zespół rockowy. Daft Punk jest romantyczną wersją chicagowskiego zespołu muzyki house. Więc wiesz, my jesteśmy może romantyczną wersją takiego yacht rocka albo zespołu T. Rex albo zespołów rockowych? Gesaffelstein jest jak romantyczna wersja Dopplereffekt czy rzeczy z Nowej fali. Wszystko z mocnym wpływem z zewnątrz i z wrażliwością francuską” – powiedział Xavier de Rosnay z zespołu Justice w wywiadzie dla Apple Music

Album „Hyperdrama”

„Hyperdrama” to zarówno dobrze prezentująca się całość jako album, jak i dobre pojedyncze utwory. Album składa się z trzynastu utworów i jest przy tym pełen kontrastów. Ton się zmienia czasami bardzo raptownie. Po skocznym, lekkim i z braku innego słowa rzec bardziej popowym „Neverender” z wokalami od Kevina Parkera, słyszymy „Generator”.

„Generator” jest obiektywnie jednym z najostrzejszych utworów Justice, ewidentnie inspirowanym cięższymi brzmieniami heavy metalu. Porównać go można tylko do paru innych utworów ich autorstwa: „Phantom II” czy „Waters of Nazareth”. Utwór brzmieniem przypomina twórczość Gesaffelstein czy Micka Gordona – twórcy ścieżek dźwiękowych dla kasowych gier wideo studia Bethesda.

 

Jezus, satanizm, przemysł muzyczny, muzyka chrześcijańska

Jezus, satanizm i przemysł muzyczny

Justice, chrześcijaństwo i przemysł muzyczny

 

Kontrast w muzyce elektronicznej

Znów za chwilę w trzecim utworze „Afterimage”, słyszymy jakby zgrabne połączenie świata „Neverender” i „Generator”. To przemyślany zabieg. Zane Lowe w rozmowie z Gaspardem Augé i Xavierem de Rosnay, w wywiadzie dla Apple Music, tak opisał temat kontrastu:

“Wydaje mi się, że jest taki element tego kontrastu w Justice, w tym co robicie. Wydaje mi się że uwielbiacie kontrast. (…) Wiecie, zrobimy [Lowe wciela się w muzyków – przyp. red.] taki album, który będzie tym co najlepsze, co możecie otrzymać od współczesnej muzyki elektronicznej (…) ale weźmiemy do tego Thudercata i Kevina Parkera, którzy nie są znani z grania na ostro. Więc wydaje mi się że kontrast jest dla was bardzo wygodną pozycją [w org. ‘good place’ – przyp. red.]”. – powiedział Lowe, z którego słowami zgodzili się Xavier i Gaspard.

Sztuczna Inteligencja

W wywiadzie dla Apple Music, Lowe wraz z Gaspardem Augé i Xavierem de Rosnay, omówili także inne bardziej poboczne tematy. Muzycy z Justice m.in. omówili symbol chrześcijańskiego krzyża, którym się posługują w logo i na okładkach albumów. Wyrazili także swój optymizm i zainteresowanie wobec sztucznej inteligencji oraz zachwycali się genialnym filmem „Łowca Androidów” z Harrisonem Fordem, który jest klasykiem gatunku science fiction.

Katolicy w rządzie Donalda Trumpa obejmują kluczowe stanowiska

Katolicy w rządzie Donalda Trumpa zajmą eksponowane stanowiska. Po raz pierwszy w administracji USA znajdzie się tak wielu katolików, których wyznawane wartości nie pozostawiają wątpliwości.

Donald Trump triumfuje w wyborach prezydenckich w USA. Wygrana dzięki katolikom! [ANALIZA, KOMENTARZ]

Z wyników najnowszych sondaży exit poll wynika, że Donald Trump uzyskał zdecydowane poparcie wśród katolickiego elektoratu, wygrywając z Kamalą Harris średnio z 15-punktową przewagą w kluczowych stanach wyborczych. Fakt, że Trump znacznie przewyższył wcześniejsze...

Agresja sowiecka na Polskę – 17 września 1939 r

Agresja sowiecka na Polskę: 17 września 1939 r. to jedna z najtragiczniejszych dat w historii Polski. Tego dnia, niespełna trzy tygodnie po rozpoczęciu II wojny światowej i niemieckim ataku na Polskę, wschodnie granice Rzeczypospolitej przekroczyła Armia Czerwona,...

Montse Alvarado, prezes EWTN News, uhonorowana za wybitne zaangażowanie na rzecz wolności religijnej

WASZYNGTON – Montse Alvarado, prezes i dyrektor operacyjna EWTN News, została uhonorowana prestiżową Nagrodą za Wpływ na Wolność Religijną za rok 2024, przyznawaną przez Religious Freedom Institute (RFI). Ta amerykańska organizacja non-profit, działająca na rzecz...

II wojna światowa – tragiczny początek dramatycznej wojny

II wojna światowa- jej początek to okres pełen dramatycznych wydarzeń, które zapoczątkowały jeden z najtragiczniejszych konfliktów w historii ludzkości. Oficjalnie wojna rozpoczęła się 1 września 1939 roku, kiedy to niemieckie siły zbrojne przekroczyły granicę Polski,...

Rayssa Leal – skateboarderka przykładem dla świata?

Rayssa Leal zdobyła brązowy medal w konkurencji skateboardingu podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Ta brazylijska skateboarderka, która trzy lata temu zyskała sławę jako najmłodsza medalistka olimpijska swojego kraju, zdobywając srebro, tym razem stanęła na trzecim...

Czy Zachód przechodzi na islam?

Zachód przechodzi na islam – wzrost liczby muzułmanów w Europie i USA to nie tylko wypływ migracji i dużej dzietności, ale także rosnąca liczba konwersji z chrześcijaństwa na islam.

Górski Karabach – Azerowie nadal niszczą chrześcijańskie zabytki – ślady wielowiekowej obecności Ormian

Górski Karabach. Według raportu Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ), azerskie władze systematycznie usuwają ślady chrześcijańskiej kultury ormiańskiej w Karabachu. Kościoły są niszczone lub przekształcane w meczety, krzyże są usuwane, a cmentarze...

Odpoczynek. Dlaczego warto odpoczywać? Papież Franciszek zachęca, żebyśmy trochę zwolnili

Odpoczynek w zabieganym świecie. Zwykle poucza się o wartości i istocie pracy. Oczywiście jest ona niezwykle istotna. Pozwala nam na zarobienie pieniędzy, utrzymanie się, a nawet na realizowanie się w danej dziedzinie! Praca jest oczywistą koniecznością, ale Bóg...

Kościół ma być cicho. W Europie Zachodniej muzułmanie coraz głośniejsi

Kościół ma być cicho. Parafia Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowicach otrzymała administracyjny zakaz używania kościelnych dzwonów po skardze dwóch mieszkańców. Podobne wydarzenie miało miejsce wcześniej w Gliwicach.  Kościół ma być cicho. Wielowiekowa tradycja nagle...

Sydney McLaughlin-Levrone: Rekordzistka świata silna wiarą w Boga

Poznaj wybitną absolwentkę szkoły katolickiej, Sydney McLaughlin-Levrone, która dzięki swojej wierze i determinacji zdobywa szczyty w świecie sportu.Sydney McLaughlin-Levrone intensywnie przygotowuje się do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Jej codzienna...

Po zamachu: Donald Trump wskazał – wiceprezydentem USA może zostać katolik

Donald Trump po zamachu na swoje życie wskazał, że katolik J. D. Vance jest jego kandydatem na stanowisko wiceprezydenta USA. Jakie poglądy ma ten młody polityk?

Made in USA: Katolicy w USA

Katolicy w USA mają długą i złożoną historię, sięgającą pierwszych europejskich kolonizatorów. Pierwsza znana katolicka msza w USA odbyła się w 1526 roku, kiedy hiszpańscy osadnicy przybyli do dzisiejszej Karoliny Południowej. Jednak to dopiero w XVII wieku katolicyzm zaczął się szerzej rozwijać, głównie dzięki francuskim i hiszpańskim misjonarzom. Jak dziś wygląda katolicyzm w USA?

Niszczone kościoły na zdjęciach – Górski Karabach w obiektywie. Wstrzasająca wystawa w Warszawie

Od 26 czerwca w Auli Spadochronowej na II piętrze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie można podziwiać wystawę fotografii „Górski Karabach (Arcach) – dziedzictwo w niebezpieczeństwie”. To wyjątkowe wydarzenie prezentuje prace autorstwa Vahe Gabrielyana i innych...

Koniec kina: Czy wchodzimy w erę bez dużych ekranów?

Kina, od dziesięcioleci będące głównym źródłem rozrywki dla milionów ludzi na całym świecie, stają dziś przed nie lada wyzwaniem. Czy to możliwe, że czas tradycyjnych kin dobiega końca? W dobie pandemii COVID-19 i gwałtownego rozwoju platform streamingowych, przyszłość kin wydaje się niepewna. Trzeba zadać sobie dzisiaj pytanie: czy koniec kina jest bliski?

Matt Walsh – najgłośniejszy katolik USA?

Matt Walsh jest jedną z głównych twarzy amerykańskiego The Daily Wire. Jest wyjątkową osobą w sferze komentarzy polityczno-kulturowych ze względu na swoje wyznanie. Walsh jest amerykańskim katolikiem i jego wiara ma duży wpływ zarówno na jego poglądy jak i działania.

Celebryci katolicy – które gwiazdy są dalej katolikami, a które już nie?

wAkcji24.pl : Celebryci katolicy? Życie gwiazd jest bez przerw skrupulatnie obserwowane przez media na całym świecie. Znamy szczegóły dotyczące ich edukacji, diety czy życia miłosnego, ale rzadko zwracamy uwagę na ich wiarę i przekonania religijne. Wbrew pozorom, wielu znanych celebrytów zostało wychowanych w duchu katolickim.

Kościół w kinie: Zakonnice-demony i księża pedofile. Jak pokazuje się Kościół Katolicki w filmach

wAkcji24.pl | Kościół w kinie – jak filmy kształtują nasze postrzeganie Kościoła Katolickiego, od mrocznych egzorcyzmów po skandale i tajemnice…? Kościół niestety jest pod stałym ostrzałem. Ma to miejsce przede wszystkim w telewizji i oraz w internecie. Jak jednak wygląda sytuacja na ekranie kina? Czy Kościół jest lepiej przedstawiany w filmach niż w mediach?

Raport: Prześladowania religijne na świecie w 2023 r. Jest coraz bardziej niebezpiecznie

wAkcji24.pl: Prześladowania religijne na całym świecie są tylko częściowo wynikiem narastającego autorytaryzmu, jak wynika z ostatniego corocznego raportu U.S. Commission on International Religious Freedom (USCIRF). Raport ten, opublikowany w maju 2024 roku, pokazuje, że kwestie wolności religijnej dotyczą nie tylko krajów rządzonych przez reżimy autorytarne. Przykładem jest aresztowanie katolickiej kobiety w Anglii za jej cichą modlitwę przed kliniką aborcyjną.

USA: Katolickie media szybko rosną

wAkcji24.pl: Katolickie media w Stanach Zjednoczonych odnotowują znaczące wzrosty. Szczególnie szybko rozwija się audytorium katolickich treści wideo które ogląda prawie połowa amerykańskich katolików, a niema jedna trzecia słucha religijnych audycji i podcastów. Szybko rośnie również rynek katolickiej książki elektronicznej.

wAkcji24.pl | Kultura | MSS Zródło: AI | Ilustracja: FB| 15.06.2024