wAkcji24.pl: Biskup świdnicki Marek Mendyk wygrał proces o zniesławienie z „Newsweekiem” i „Gazetą Wyborczą”. Wydawcy tytułów zostali zobligowana do przeproszenia biskupa i przekazania po 50 tys. zł na cele społeczne, co ma stanowić przypomnienie o odpowiedzialności mediów za słowo.

Nie będziesz składał fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu!

„We wtorek 16 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy zakończyła się sprawa przeciwko 'Gazecie Wyborczej’ i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej – zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety o naruszenie dóbr osobistych biskupa Marka Mendyka. Bp Mendyk wygrał kolejny proces” – czytamy w komunikacie świdnickiej kurii biskupiej. 

Biskup Marek Mendyk wygrywa w sądzie z „Newsweekiem”!

Biskupa Świdnickiego już dwukrotnie wygrał w sądzie z wielkimi koncernami medialnym. W sprawie o zniesławienie przeciwko Ringier Axel Springer Polska wydawcy „Newsweeka” zapadł wyrok 20 marca 2024 r. Sąd Okręgowy w Świdnicy zobowiązał stronę pozwaną do „zamieszczenia w terminie 7 dni od daty prawomocności wyroku na stronie internetowej www.newsweek.pl przeprosin”, usunięcia ze strony artykułu „Biskup oskarżony o molestowanie chce wyjaśnienia sprawy”, wpłaty na rzecz Stowarzyszenia Charytatywno-Opiekuńczego im. bł. Teresy Gerhardinger przy Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Świebodzicach 50 tys. zł i pokrycia kosztów procesu. Wyrok uprawomocnił się w ubiegłym tygodniu – Ringer Axel Spinger Polska nawet nie próbował składać w tej sprawie odwołania.

Biskup Marek Mendyk zwycięża z „Gazetą Wyborczą”

Kilka dni później, 16 kwietnia 2024 r. został ogłoszony kolejny wyrok – w sprawie przeciwko „Gazecie Wyborczej” i dziennikarce Ewie Wilczyńskiej – zastępcy redaktora naczelnego wrocławskiego oddziału gazety. Tu również Sąd Okręgowy w Świdnicy przyznał rację biskupowi i nakazał dwom pozwanym: wydawcy (Agory) oraz autorce artykułu – przeprosiny na stronie internetowej gazety, usunięcie z niej kwestionowanego artykułu oraz wpłatę 50 tys. złotych dla DPS-u dla dzieci w Świebodzicach.

 

Klęska Newsweek'a i Gazety Wyborczej.

 

Fałszywe oskarżenia wobec Biskupa Świdnickiego

W sierpniu 2022 r. na łamach tygodnika „Newsweek” i portalu Onet ukazał się wywiad z Andrzejem Pogorzelskim, który oskarżył duchownego o molestowanie go w dzieciństwie. Mimo przedawnienia i braku dowodów informację szybko podchwyciły inne media, w tym „Gazeta Wyborcza”, wywołując poruszenie w opinii publicznej i falę hejtu wylewaną na biskupa świdnickiego.

W odpowiedzi bp Marek Mendyk natychmiast wydał oświadczenie, w którym zdecydowanie zaprzeczył zarzutom i zapowiedział walkę o swoje dobre imię. „Nie godzę się, aby kłamstwa, pomówienia formułowane pod moim adresem były także powielane przez inne media. Całą sprawę przekazuję odpowiednim prawnikom, a od Pana, który – być może pod wpływem innych – formułował takie oskarżenia, żądam publicznego przeproszenia” – napisał wtedy biskup Mendyk. 

 

 

Stolica Apostolska: Brak wiarygodnych i niepodważalnych dowodów

Sprawą zajęła się prokuratura, która zakończyła śledztwo, nie widząc podstaw do kontynuowania postępowania. Biskup świdnicki zwrócił się także do metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego o zbadanie sprawy od strony prawa kanonicznego. O całej sytuacji poinformował także Nuncjaturę Apostolską w Polsce wyrażając gotowość do współpracy w celu wyjaśnienia całej sytuacji. W ubiegłym roku Stolica Apostolska umorzyła postępowanie z powodu, jak stwierdzono, z powodu „braku wiarygodnych i niepodważalnych dowodów” na dokonanie przestępstwa molestowania seksualnego osoby małoletniej.

Komentując tę decyzję w marcu br. bp Mendyk powiedział KAI: „Od początku miałem przekonanie, że upominanie się o przywrócenie dobrego imienia ma sens. Że trzeba to zrobić, nie można się schować i uznać, że problemu nie ma. Jeśli ktoś popełnił przestępstwo, to powinien ponieść konsekwencje. Ale jeśli nie, to ma prawo do dobrego imienia i trzeba zrobić wszystko, aby mu pomóc w odzyskaniu należnej czci i godności”.

 

Świat musi usłyszeć prawdę

Konsekwentnie bp. Marek Mendyk bronić swojego dobrego imienia także na forum sądowym, wytaczając procesy z powództwa cywilnego. Jednak, aby zwycięstwo było pełne, należy dotrzeć z informacją o prawdziwe wszystkich osób, które w 2022 r. czytały zniesławiające ordynariusza świdnickiego informacje medialne. Dlatego prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o przekazywanie wszystkim tej dobry nowiny o zwycięstwie prawdy.

Więcej:

 

Adw. Artur Wdowczyk: Ten wyrok jest przełomowy dla wszystkich

 

wAkcji24.pl Wiara /KNN/ 28.04.2024 ilustracje DALL-E