Kardynał Stefan Wyszyński, nazywany „Prymasem Tysiąclecia”, to jedna z najbardziej znaczących postaci w historii Kościoła katolickiego w Polsce oraz w walce z reżimem komunistycznym. Jego życie i działalność symbolizują niezłomność ducha w obliczu brutalnych represji władz komunistycznych. 

Kardynał Stefan Wyszyński: Walka z komunizmem

Po przejęciu władzy przez komunistów Kościół katolicki stał się jednym z głównych przeciwników nowego reżimu. Wyszyński, jako prymas Polski, stał na czele tej opozycji, starając się bronić niezależności Kościoła oraz praw obywatelskich. Jego niezłomna postawa w obronie wiary i wolności stawała się coraz bardziej niewygodna dla komunistów.

Aresztowanie i internowanie

W nocy z 25 na 26 września 1953 roku Wyszyński został aresztowany przez władze komunistyczne. Internowanie prymasa było kulminacyjnym momentem represji wobec Kościoła katolickiego w Polsce. Prymas został przewieziony do różnych miejsc odosobnienia, m.in. Rywałdu, Stoczka Warmińskiego, Prudnika oraz Komańczy. Komuniści mieli nadzieję, że izolacja Wyszyńskiego osłabi opór Kościoła oraz zastraszy wiernych.

Warunki internowania

Podczas internowania Wyszyński był poddawany surowym warunkom życia. Odcinano go od kontaktu ze światem zewnętrznym, monitorowano jego korespondencję oraz rozmowy. Władze komunistyczne miały nadzieję, że w ten sposób złamią ducha prymasa, jednak jego wiara i niezłomność okazały się silniejsze.

Niesamowicie marzły ręce i nogi. Nie pomogło nawet owijanie się pledem. Podobne kłopoty były w łazience, gdzie stary piec nie dawał się rozpalić; dymił na cały dom pomimo wielokrotnego czyszczenia. Przez długi czas trzeba się było myć w zimnej łazience. Dokuczał nam również brak wody; stary motor ciągnący wodę często odmawiał posłuszeństwa. Byliśmy dość często bez wody, którą trzeba było przynosić z dołu. W końcu cały ten system zamarzł na kość. Podziwialiśmy sterty lodu, które wyrąbano z pokojów pod nami. Mieszkaliśmy nad lodowniami. Pokoje na dole nie były ogrzewane, natomiast były fantastycznie zagrzybione. Nikt nie dbał o to, by je ogrzać. Wszystkie korytarze pokryte były na ścianach białym szronem i zamrozem– pisał Stefan Wyszyński i przyznawał dalej:

 W takich warunkach zacząłem odczuwać różne dolegliwości. Nóg nie mogłem rozgrzać nawet w ciągu nocy. Ręce mi popuchły. Podobnie oczy mi zapuchły. Odczuwałem wielki ból w okolicy nerek i w całej jamie brzusznej. Każdego dnia przechodziłem bóle głowy. 

 

Kardynał Stefan Wyszyński: 10 myśli Prymasa Polski, które są dzisiaj najbardziej aktualne

Kardynał Stefan Wyszyński: Działalność duchowa i intelektualna podczas internowania

Wyszyński

Źródło: IPN/edukacja.ipn.gov.pl

Mimo trudnych warunków internowania Wyszyński się nie poddał. Prowadził intensywną działalność duchową i intelektualną, pisząc listy do duchowieństwa i wiernych. Te listy były przemycane na wolność i stanowiły ważne wsparcie duchowe dla Polaków żyjących pod reżimem komunistycznym. W swoich pismach podkreślał znaczenie wiary, jedności oraz niezłomności w obliczu prześladowań.

Wyszyński w swoich listach pisał o nadziei, wierze i jedności, co dodawało otuchy prześladowanym przez reżim komunistyczny. Jego przesłania były pełne optymizmu i wiary w lepszą przyszłość, co mobilizowało ludzi do dalszej walki o wolność i godność.

Powrót do wolności

Pod naciskiem społeczności międzynarodowej oraz wzrastającego niezadowolenia w kraju, władze komunistyczne były zmuszone zwolnić prymasa w 1956 roku.  Po słynnym i  triumfalnym wiecu na pl. Defilad Gomułka podjął decyzję o uwolnieniu Wyszyńskiego, dwa dni później w Komańczy pojawili się wysłannicy Rady Ministrów. Prymasa odwiedzili wiceminister sprawiedliwości Zenon Kliszko i poseł Władysław Bieńkowski. 

Oświadczyli mi, że przybywają z ramienia towarzysza Wiesława dla przedłożenia pewnych spraw do rozważenia. Nowy sekretarz PZPR stoi na stanowisku, że konieczny jest jak najszybszy powrót Prymasa do Warszawy i objęcie urzędowania. Przedstawili mi sytuację społeczno-gospodarczą kraju, jak również wewnętrzną i zewnętrzno-polityczną. Wszystkie te spostrzeżenia wymagają, by w kraju doszło jak najszybciej do pełnego uspokojenia. Władysław Gomułka uważa, że na odcinku stosunku Kościół–Państwo najwięcej niepokoju w społeczeństwie budzi obecna sytuacja Prymasa. I dlatego zostali wydelegowani przez Sekretarza Partii, by usłyszeć zdanie Księdza Prymasa. Moja odpowiedź: Jestem tego zdania od trzech lat, że miejsce Prymasa Polski jest w Warszawie.- kard. Wyszyński.  

Po powrocie do Warszawy Wyszyński został przywitany z ogromnym entuzjazmem przez wiernych. Jego powrót umocnił pozycję Kościoła katolickiego w Polsce oraz dodał otuchy społeczeństwu w dalszej walce z reżimem.

Jeszcze w więzieniu zanotował: “Brak męstwa jest dla biskupa początkiem klęski”. Od tego momentu jego zachowanie względem władz komunistycznych się zmieniło. Stał się on bowiem surowszy i bardziej stanowczy. Być może nie mógł wygrać z komuną, ale to, co mógł zrobić to zintegrować Kościół katolicki. 

Po części dzięki niewątpliwemu charyzmatowi, po części zaś za sprawą nieustannej presji władz, której poddawani byli wszyscy biskupi i która miała spowodować dezintegrację episkopatu, kard. Wyszyńskiemu udało się stworzyć niespotykany w innych krajach katolickich centralistyczny model kierowania Kościołem. Przetrwał on nie tylko okres lat siedemdziesiątych, kiedy ekipa Gierka, przestraszona możliwością zastąpienia starzejącego się Wyszyńskiego przez kard. Karola Wojtyłę, zaczęła komplementować prymasa, ale całą epokę PRL.- prof. Antoni Dudek

Powrót Wyszyńskiego do aktywnej działalności duchowej i społecznej umocnił pozycję Kościoła katolickiego w Polsce. Jego niezłomność i odwaga stały się symbolem walki o wolność i prawa człowieka. Prymas kontynuował swoje działania, nie zważając na groźby i represje ze strony władz komunistycznych.

 

Wyszyński

Źródło: IPN/edukacja.ipn.gov.pl

Dziedzictwo prymasa Wyszyńskiego

Stefan Wyszyński pozostaje symbolem niezłomności i odwagi w walce o wolność i godność człowieka. Jego życie i działalność są świadectwem siły wiary oraz ducha w obliczu brutalnych represji. Jego beatyfikacja w 2021 roku była uznaniem jego zasług dla Kościoła i Polski.

Dziedzictwo Wyszyńskiego wykracza poza granice Polski. Jego postawa i działania inspirowały ludzi na całym świecie, stając się przykładem walki o prawa człowieka i wolność religijną. Jego życie pokazuje, że niezłomność i wiara mogą przetrwać nawet najtrudniejsze próby.

Kardynał Stefan Wyszyński to postać, która odegrała kluczową rolę w historii Polski XX wieku. Jego niezłomność, odwaga i determinacja w obliczu prześladowań komunistycznych pozostają inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie. Internowanie prymasa było jednym z najciemniejszych momentów w historii PRL, jednak jego postawa pokazała, że nawet w najtrudniejszych chwilach można zachować godność i wiarę.

 

 

wAkcji24.pl | Maria Nicińska | Wiara | 8.07.2024

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości. 

Ks. Jakub Klimontowski: To najważniejsza sprawa w naszym życiu

Ks. Jakub Klimontowski - kazanie z drugiego dnia IV Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.Ewangeliczne panny, zgodnie z chrześcijańską tradycją, to druhne panny młodej, których zadaniem było przywitanie pana młodego, przybywającego po małżonkę. Mądre zabrały i...

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Piotr Janowicz, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Dlaczego w większości europejskich krajów religia w szkole publicznej może być normą i przejawem wolności religijnej, a w Polsce traktowana jest jak wynaturzenie?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Moralna siła kobiety [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Kobieta jest mocna świadomością zawierzenia, mocna tym, że Bóg „zawierza jej człowieka” zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może ona się znaleźć.

4 lekcje, jakie dał nam Cud nad Wisłą 1920 r.

Cud nad Wisła, Bitwa Warszawska 1920 r. jest oceniana przez historyków, jaka jedna z 17 batalii militarnych, które zmieniły historię świata. Całego świata. Czy rozumiemy jej znaczenie i wyciągnieliśmy wnioski z tego wielkiego wydarzenia?Bitwa Warszawska była bitwą...

Bp Thomas J. Paprocki: Wszyscy chrześcijanie, w tym liberałowie i postępowcy, powinni być oburzeni tą kpiną z wiary katolickiej

Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz Diecezji Springfield (USA): W 393 roku n.e. cesarz Teodozjusz I, chrześcijanin, wezwał do zakazu wszystkich pogańskich świąt, kończąc starożytną tradycję olimpijską po niemal dwunastu wiekach. Kolejne 1500 lat minęło, zanim...

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją postawą kapłańską, swoim nauczaniem i swoim życiem budził świat z duchowego odrętwienia i religijnej obojętności. Ukazywał że dla tych wartości warto poświęcić życie. Pokazywał jednocześnie,...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pan Bóg chce, abyśmy odczuwali w naszym życiu optymizm i radość [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Świat nie da takiej radości i takiego pokoju, jaką może dać i daje naprawdę Bóg. Siostry i bracia, być może znajdziemy jeszcze inne, lepsze przykłady i możliwości, przez które moglibyśmy uczynić nasze życie radosnym świętowaniem. Ale...

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trzej Prawodawcy jednego Boga [TYLKO U NAS]

Przyszliśmy dziś na Górę Przemienienia. Wysoka, widoczna ze wszystkich stron, zawsze przesiąknięta blaskiem słonecznego światła. Cisza wokół, spokój, u stóp żyzne równiny Galilei. Na Górze Jezus z towarzyszami, Mojżesz i Eliasz. Przez nich otrzymaliśmy prawo moralne,...

Przemysław Babiarz: Nie bądźmy w sytuacji Judasza

Nawzajem dla siebie jesteśmy świadkami, nawzajem siebie umacniamy.  Żeby przełamać wstyd przyznania się do Krzyża, przyznania się do Jezusa, trzeba najpierw chyba uświadomić sobie dobrze, jaki jest powód tego wstydu. Czego my właściwie się wstydzimy? Wstydzimy się...

Kard. Kazimierz Nycz: Pielgrzymka to urzeczywistnianie, stawanie się Kościoła po drodze

Metropolita Warszawski, Kardynał Kazimierz Nycz mówi o pielgrzymowaniu i roli jaką pełni pielgrzymka w duszpasterstwie Kościoła Katolickiego w XXI wieku.

ks. Jakub Klimontowski: Jeden z najdziwniejszych i najgłupszych grzechów, który tak naprawdę wszystko niszczy, a nic nie daje [TYLKO U NAS]

Podobno u Żydów jest taka zasada, że jeśli ktoś jest niesamowicie zdolny i ma dobre wyniki w nauce, to bogaci  fundują takiemu człowiekowi wykształcenie. Oczywiście by potem z tego czerpać jakieś zyski.  U nas pewnie byłoby na odwrót. Bylibyśmy gotowi zadeptać...

Kardynał Gerhard Müller: Prawdziwym zagrożeniem dla ludzkości są gazy cieplarniane grzechu i globalne ocieplenie niewiary [TYLKO U NAS]

Kazanie, które wygłosił Kardynał Gerhard Müller w Katadrze Świdnickiej podczas święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana (23.05.2024 r.) – obszerne fragmenty.

Bp Ignacy Dec: Droga prawdy i rozumu została zastąpiona drogą politycznej poprawności i fizycznej siły

Biskup Ignacy Dec wygłosił homilię podczas XXXIII Pielgrzymki Rodzin Radia Maryja na Jasną Górę – 13 lipca 2024 r. Prezentujemy obszerne fragmenty wypowiedzi biskupa Ignacego Deca. Nie wiedziałeś o tym? W telewizji, którą oglądasz, w radiu, które słuchasz, nie mówili...