Inicjatywa Społeczna: Pomnik Dziecka Utraconego

Pomnik Dziecka Utraconego w Jaworzynie Śląskiej

 Pomnik Dziecka Utraconego zostanie odsłonięty i poświęcony w sobotę 25 maja 2024 roku, na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej. W uroczystościach weźmie udział Biskup Świdnicki Marek Mendyk. Pomnik Dziecka Utraconego to wyjątkowe miejsce pamięci i modlitwy za dzieci, które zmarły w wyniku poronienia lub zaraz po narodzeniu. Inicjatywa ta, realizowana przez grupę osób z Jaworzyny Śląskiej, ma na celu pomoc rodzicom i rodzinom, które doświadczyły tej bolesnej straty. Przez ostatnie pięć lat Społeczny Komitet Budowy Pomnika Dziecka Utraconego w Jaworzynie Śląskiej zbierał fundusze na ten cel, aby stworzyć miejsce, które będzie widocznym znakiem tęsknoty za utraconym dzieckiem.

Pomnik Dziecka Utraconego - znaczenie
0 651689ee 50d5 4b95 a2b4 783bf5bdf6f0

Odsłonięcie pomnika odbędzie się 25 maja 2024 roku o godz. 15.00 na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będą prelekcje, wystawy oraz msza święta, które mają na celu wsparcie rodziców i rodzin po stracie dziecka.

0 6330b99e e454 45ef 81d7 624c8aae53c3

Głównym celem budowy Pomnika Dziecka Utraconego jest pomoc tym, którzy przeżyli tragedię śmierci własnego dziecka, a z różnych przyczyn nie mogli go pochować. „To miejsce ma być widocznym znakiem ich tęsknoty za utraconym, często niepoznanym, nieutulonym dzieckiem, czasami jedyną pamiątką” – tłumaczy Dorota, jedna z inicjatorek projektu. „Jednocześnie chcieliśmy stworzyć im taką przestrzeń, by mogli wspominać, pomodlić się, złożyć kwiaty czy zapalić znicz. Patrząc z perspektywy terapeutycznej, chcieliśmy stworzyć miejsce, które pomoże przeżywać kolejne etapy żałoby i podejmować próby pogodzenia się z tym, czego doświadczyli” – dodaje.

Działania Komitetu

Cele Informacyjne

Przez pięć lat Społeczny Komitet Budowy Pomnika Dziecka Utraconego w Jaworzynie Śląskiej prowadził nie tylko prace nad samym pomnikiem, ale także działania informacyjne. „To był nasz drugi cel: chcieliśmy poruszać temat straty dziecka i pomocy rodzicom oraz rodzinom w przestrzeni publicznej. Choć temat jest trudny i bolesny, niestety powszechny. Nie każdy wie, co zrobić w sytuacji poronienia, czy są możliwości pochówku, jakie ma się prawa (np. do urlopu macierzyńskiego czy zasiłku pogrzebowego)” – opowiada Joanna, członkini komitetu. Dzięki wsparciu ogólnopolskiego portalu poronilam.pl rozdawano biuletyny informacyjne oraz ulotki z numerem telefonu zaufania dla rodziców po stracie. Organizowane były również cykliczne Eucharystie za rodziców i rodziny po stracie, otaczając ich modlitwą.

Pomnik Dziecka Utraconego w Jaworzynie Śląskiej to nie tylko miejsce pamięci, ale także symbol wspólnoty i wsparcia dla tych, którzy przeżyli trudne chwile. Jego powstanie jest efektem wieloletnich starań i zaangażowania lokalnej społeczności, która pragnęła stworzyć przestrzeń dla refleksji, modlitwy i terapeutycznego wsparcia. Dzięki temu miejscu rodzice i rodziny po stracie mogą znaleźć ukojenie i zrozumienie w trudnych momentach żałoby.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w sobotnich wydarzeniach, by wspólnie uczcić pamięć utraconych dzieci i wspierać tych, którzy doświadczyli tej bolesnej straty.

Pomnik Dziecka Utraconego

Pomnik Dziecka Utraconego - Nadchodzące Wydarzenia

Pomnik Dziecka Utraconego

Odsłonięcie i poświęcenie. Cmentarz Komunalny w Jaworzynie Śląskiej.

25 maja 2024, godz. 15:00

Wstęp wolny

Prelekcja Anety Rams

Prelekcja na temat pomocy osobom w żałobie, prowadzona przez terapeutkę NEST, Anetę Rams. Sala sportowa szkoły podstawowej przy ul. Mickiewicza w Jaworzynie Śląskiej.

25 maja 2024, godz. 15:30

Wstęp wolny

Wystawa Fotograficzna „NieUtraceni”

Wystawa fotograficzna Fundacji Opes139, ukazująca tęsknotę i miłość osób za swoimi straconymi dziećmi.

25 maja 2024, godz. 16:30

Wstęp wolny

Msza Święta

Msza św. w intencji rodziców i rodzin, które straciły dzieci, oraz za darczyńców pomnika, odprawiona przez Bp Marka Mendyka. Msza św. z wyjątkową oprawą muzyczną: na organach zagra dr Maciej Bator, a śpiewać będzie Zespół Wokalny „A capriccio” z Sobótki pod dyr. Natalii Magnuckiej. Kościół parafialny w Jaworzynie Śląskiej.

25 maja 2024, godz. 17:30

Wstęp wolny

Pomnik Dziecka Utraconego - dołącz do wspólnej modlitwy

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w odsłonięciu i poświęceniu Pomnika Dziecka Utraconego. To wyjątkowa okazja, aby wspólnie uczcić pamięć dzieci, które odeszły zbyt wcześnie, oraz wesprzeć rodziny w ich żałobie.

wAkcji24.pl | Wiara | SDS, mat. organizatora | 23.05.2024

Błogosławiona Maria Kandyda od Eucharystii. Czego może nas nauczyć?

wAkcji24.pl: Błogosławiona Maria Kandyda, jej wspomnienie przypada na 12 czerwca.  Zapraszamy do zapoznania się z piękną postacią, mistyczką Eucharystii, od której możemy uczyć się wytrwałości w dążeniu do celu, cierpliwości w czekaniu, a także w dojrzeniu i...

Religia w szkole: jednoznaczne stanowisko Konferencji Episkopatu Polski

wAkcji24.pl | Religia w szkole: zdecydowane stanowisko Konferencji Episkopatu Polski wobec prób ograniczania katechezy w polskich szkołach. Przeczytaj cały dokument Konferencji Episkopatu Polski w tej sprawie. Dołącz do osób broniących religii w polskiej szkole!

Więźniarki Bidena: katolickie aktywistki pro-life w amerykańskim więzieniu

wAkcji24.pl: Więźniarki Bidena: Cztery aktywistki pro-life uwięzione za blokadę kliniki aborcyjnej, symbol kontrowersji FACE Act. Starsze kobiety trafiły do więzienia mimo poważnych problemów ze zdrowiem.

Cisza wyborcza – narzędzie przeciwko Kościołowi Katolickiemu?

wAkcji24.pl: Cisza wyborcza obowiązuje w krajach tradycyjnie uważanych za katolickie, takich jak Włochy, Hiszpania, Francja czy Polska. Czy to przypadek, że tam gdzie nie istnieje silny i zjednoczony kościół ciszy wyborczej nie potrzeba wprowadzać?

Jaki naprawdę jest ojciec Rydzyk mówi Marcin Klamka CSsR. Rozmowy w Akcji [PODCAST]

wAkcji24.pl: Jaki naprawdę jest ojciec Rydzyk? Jakie tajemnice skrywa słynny zakon Redemptorystów? Ojciec Marcin Klamka CSsR w szczerej rozmowie z ks. Jakubem Klimontowskim. Posłuchaj kolejnego odcinka naszego podcastu „Rozmowy w Akcji”.

Biskup jubilat – Ignacy Dec

wAkcji24.pl: Pierwszy Biskup Świdnicki, ks. prof. dr hab. Ignacy Dec, w czerwcu obchodzi kilka ważnych jubileuszy. Biskup senior będzie świętował 80. urodziny, 55 lat kapłaństwa i 20 lat święceń biskupich.

Najświętsze Serce Jezusa – Objawienia i Obietnice

Czerwiec jest miesiącem nabożeństw do Najświętszego Serca Jezusowego. Serce Chrystusa jest symbolem i żywym obrazem Jego nieskończonej miłości. Symbolem tej miłości Słowa Wcielonego do nas jest Jego Serce przebite na krzyżu. Jezus kocha nas przez to Serce jako...

Jak trwoga to do Boga? Nauka kontra wiara

wAkcji24.pl: Powiedzenie „Jak trwoga to do Boga” na stałe zakorzenione jest w naszym języku i świadomości. Wielki Słownik Języka Polskiego wyjaśnia , że „tylko wtedy przypominamy sobie o Bogu i prosimy Go o pomoc, gdy znajdujemy się w jakiejś trudnej, krytycznej sytuacji”. Istnieje także spostrzeżenie, że „chłop się nie przeżegna, dopóki piorunu nie usłyszy”. Ukryta tu jest podwójna mądrość. Jedna strona mówi nam o tym, że wiara wpływa na postrzeganie przez człowieka trudności w życiu, druga zaś rozróżnia swego rodzaju myślenie magiczne od myślenia religijnego.

Górski Karabach: Ormian wypędzono z domów, teraz ich kościoły są zagrożone

wAkcji24.pl: Górski Karabach kontrolowany przez Azerbejdżan straci ormiańskie, chrześcijańskie dziedzictwo kulturowe? Międzynarodowa społeczność Ormian jest zbulwersowana wystawą w Warszawie, na której ormiańskie kościoły zostały przedstawione jako albańskie…

Dla dobra dzieci: Katecheza w szkole – stanowczy sprzeciw wobec działań MEN

wAkcji24.pl | Katecheza w szkole: Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych Diecezji uważają, że działania rządu układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.