Kiedyś kobiety i mężczyźni spierali się o to, kto powinien wyrzucić śmieci, a dzisiaj różnice sięgają poziomu cywilizacyjnego. Wygląda na to, że mamy do czynienia z globalnym fenomenem: młode kobiety stają się bardziej liberalne, a młodzi mężczyźni coraz częściej zwracają się ku konserwatyzmowi.

Nowa wojna płci pokolenia Z

Generacja Z: Podział nie na pokolenia, ale na płeć

Od lat badacze społeczni zauważają, że każde pokolenie zmienia swoje poglądy polityczne i ideologiczne w jednolity sposób. Członkowie tej samej generacji dorastają w podobnych warunkach, przeżywają te same przełomowe momenty życiowe i funkcjonują w tych samych przestrzeniach. Jednak w przypadku Generacji Z sytuacja okazuje się inna: choć na niektóre tematy są wyjątkowo progresywni, na inne patrzą zadziwiająco konserwatywnie. Jak to możliwe?

Według Alice Evans, badaczki z Uniwersytetu Stanforda, mamy do czynienia z „wielkim rozszczepieniem płciowym”. Oznacza to, że dzisiejsza młodzież do 30. roku życia nie jest jednolita – można w niej wyróżnić dwie grupy ideologiczne: liberalne kobiety oraz konserwatywnych mężczyzn. W krajach na całym świecie otworzyła się luka ideologiczna między płciami. Dziesiątki milionów osób, które uczęszczają do tych samych szkół, pracują w tych samych miejscach i mieszkają pod jednym dachem, nie podzielają tych samych wartości i przekonań.

Więcej rozwodów

Coraz więcej rozwodów w Polsce. Nikt nie ma pomysłu na kryzys małżeństwa?

Nowa wojna płci pokolenia Z

Dane mówią same za siebie

Badania Gallupa wskazują, że w Stanach Zjednoczonych różnica ideologiczna między kobietami i mężczyznami w wieku 18-30 lat wynosi już 30 punktów procentowych. Kobiety są zdecydowanie bardziej liberalne, podczas gdy ich rówieśnicy przesuwają się w stronę konserwatyzmu. Jeszcze sześć lat temu taki podział nie był widoczny.

Podobna sytuacja ma miejsce w Niemczech, gdzie dystans ideologiczny wynosi również 30 punktów, a w Wielkiej Brytanii – 25 punktów. W Polsce ten trend jest jeszcze bardziej wyraźny: prawie połowa mężczyzn w wieku 18-21 lat w ostatnich wyborach poparła radyklnie prawicową Konfederację, podczas gdy w tej samej grupie wiekowej tylko jedna na sześć kobiet oddała na nich swój głos.

 

Migracja raport

Czy migracja się opłaca? Powstał raport, który zadaje kłam popularnym tezom

Nowa wojna płci pokolenia Z

Podziały poza Zachodem: Korea, Chiny, Tunezja

Jeszcze bardziej dramatyczne podziały widać w krajach pozaeuropejskich. W Korei Południowej przepaść między młodymi kobietami i mężczyznami jest ogromna, podobnie jak w Chinach czy Tunezji. Co ciekawe, w każdym z tych krajów podział dotyczy głównie osób młodych, a w grupach powyżej 30. roku życia jest znacznie mniej wyraźny.

W Korei Południowej kluczowym momentem był ruch #MeToo, który rozpalił feministyczne nastroje wśród młodych kobiet, dając im przestrzeń do otwartego sprzeciwu wobec niesprawiedliwości społecznej. Reakcja mężczyzn była niemal odwrotna – w 2022 roku młodzi mężczyźni masowo poparli prawicową Partię Siły Ludowej, podczas gdy ich rówieśniczki głosowały na liberalną Partię Demokratyczną. Społeczeństwo Korei jest obecnie podzielone na dwie grupy, co prowadzi do spadku liczby małżeństw i dramatycznego obniżenia wskaźnika urodzeń do rekordowo niskiego poziomu 0,78 dziecka na kobietę w 2022 roku. W Polsce również dzietność w ubiegłym roku spadła do najniższej od czasu II wojny światowej.

Boże Narodzenie koszmar Młodych Postępowych

Boże Narodzenie to koszmar? Powstał poradnik jak przetrwać święta z konserwatywną rodziną

Nowa wojna płci pokolenia Z

Wojna płci. Podziały przenoszą się na inne kwestie

Choć początkowo głównym punktem zapalnym były kwestie związane z molestowaniem seksualnym, obecnie podziały między młodymi kobietami a mężczyznami rozszerzyły się na inne obszary polityczne. W USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech kobiety poniżej 30. roku życia zajmują znacznie bardziej liberalne stanowisko w kwestiach imigracji i sprawiedliwości rasowej niż ich rówieśnicy płci męskiej.

W Niemczech szczególnie niepokojący jest fakt, że młodzi mężczyźni przesuwają się jeszcze dalej na prawo niż starsze pokolenia. W ostatnich latach poparcie dla skrajnie prawicowej AfD wśród mężczyzn poniżej 30. roku życia wzrosło, a ich stosunek do imigracji stał się bardziej negatywny niż u osób starszych.

Niektórzy mogliby stwierdzić, że obecne podziały ideologiczne wśród młodych są chwilowe i z biegiem lat się zatrą. Jednak dane wskazują, że polityczne i społeczne przekonania ukształtowane w młodości są trudne do zmiany. W dodatku rosnące znaczenie smartfonów i mediów społecznościowych sprawia, że młodzi mężczyźni i kobiety coraz częściej funkcjonują w odrębnych przestrzeniach informacyjnych, co pogłębia już istniejące podziały.

To, co dzieje się dziś w Generacji Z, może mieć długofalowe konsekwencje, które wpłyną nie tylko na wyniki wyborów, ale także na kształt przyszłych społeczeństw.

Kryzys dzietności w Polsce. Czy "psiecko" zastąpi dziecko

Kryzys dzietności w Polsce. Czy „psiecko” zastąpi dziecko? [ANALIZA I KOMENTARZ]

Nowa wojna płci pokolenia Z

Potrzebujemy nowej, męskiej pobożności „w Akcji”. Komentarz Judyty Światłowskiej 

Ten „nowy podział” na płeć, a nie na pokolenia, pokazuje, że w świecie, który miał być coraz bardziej zjednoczony i otwarty, paradoksalnie rodzą się nowe, głębokie podziały.

Z jednej strony widzimy młode kobiety skłaniające się ku ideologiom liberalnym, które często promują indywidualizm, autonomię i redefiniowanie ról społecznych. Nie chcą być żonami, nie chcą mieć dzieci, kwestionują tradycyjną kulturę. Z drugiej – młodych mężczyzn, którzy w obliczu tych zmian zwracają się w stronę konserwatyzmu, szukając stabilnych fundamentów i silnej tożsamości. Trudno nie dostrzec, że to zjawisko wynika nie tylko z czynników politycznych, ale i z głębokich różnic w postrzeganiu relacji międzyludzkich, rodziny, a nawet samego sensu życia.

Dla mnie jako katoliczki sprawa ma jeszcze jeden wymiar – duchowy. Kościół zawsze nauczał, że mężczyzna i kobieta są stworzeni do wzajemnego uzupełniania się, a nie do rywalizacji. Jeśli dzisiejsze społeczeństwo zamiast budować mosty, pogłębia ideologiczną przepaść, to musimy zapytać: co poszło nie tak? Czy nie skupiliśmy się zbyt mocno na walce o swoje racje, zamiast na budowaniu prawdziwej wspólnoty?

Nie twierdzę, że każdy powinien myśleć tak samo – różnice w poglądach to naturalna część demokracji. Ale jeśli zaczynamy patrzeć na siebie nawzajem jak na „ideologicznych wrogów” zamiast jak na ludzi z godnością i niepowtarzalną wartością, to dryfujemy w stronę społecznego chaosu. Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do szukania prawdy, ale też do miłości bliźniego – nawet wtedy, gdy się z nim nie zgadzamy. Może zamiast mówić o „nowej wojnie płci”, warto mówić o tym, jak odbudować wzajemne zrozumienie?

Dla Kościoła katolickiego to bardzo ważny sygnał. Z jednej strony to Kościół powinien jednoczyć ludzi i łączyć ponad podziałami. Z drugiej strony jest potrzebne przedefiniowanie pracy duszpasterskiej z młodym pokoleniem. Na pewno trzeba zrobić wszystko by zaproponować coś zupełnie nowego młodym mężczyznom. Wiele tradycyjnych elementów duszpasterstwa po prostu się nie sprawdzi. Już widać, że powstają nowe ruchy męskiej pobożności, zróbmy coś, żeby młodzi konserwartyści czuli, że Kościoł jest ich domem. Kółko różańcowe to nie jest oferta dla młodych facetów przed trzydziestką!  Szkoła przetrwania, skauting, ekstremalna pielgrzymka – musi być adrelina, która wcale nie oddala, ale wręcz przybliża facetów do Boga. Oni muszą przede wszystkim działać – więc potrzebujemy nowej pobożności „w Akcji” – a nie siedzenia godzinami w kaplicy.

A skutecznie pracując nad nowym katolicyzmem pokolenia Z w wydaniu męskim pozyskamy także dziewczyny. Panowie – do roboty, kobiety w końcu się zorientują, że w was są prawdziwe wartości.

Judyta Światłowska

dzietność

John Burn-Murdoch: Martwimy się o dzietność, a problemem jest globalna samotność [ANALIZA]

Nowa wojna płci pokolenia Z

Młode katoliczki muszą być bardziej widoczne - komentarz Andrzeja Wiernego

Lewica od dekad prowadzi program ideologiczny, który próbuje wmówić kobietom, że są ofiarami, a mężczyznom – że są oprawcami. Efekt? Kobiety młodego pokolenia łykają narrację o „patriarchacie”, „toksycznej męskości” i „systemowym ucisku”, a faceci? No cóż, oni widzą, że to zwykłe bzdury i zaczynają szukać alternatywy – a tą alternatywą jest konserwatyzm.

Młodzi mężczyźni obserwują świat i widzą, że feminizm trzeciej fali (a może już czwartej?) nie ma nic wspólnego z równością. To skrajnie lewicowy ruch, który nie chce sprawiedliwości, tylko przewagi. A skoro ich własna kultura zaczyna ich dyskryminować (wciskając im wina za wszystkie problemy ludzkości), to logiczne, że szukają azylu w prawicowych wartościach: tradycyjnej rodziny, zdrowego rozsądku i odpowiedzialności indywidualnej.

Zachodnie uniwersytety stały się kuźnią ideologicznych aktywistek. Zamiast uczyć myślenia krytycznego, kładzie się tam nacisk na emocje i poczucie „krzywdy”. Mężczyźni natomiast, jeśli nie chcą w tym uczestniczyć, szukają własnej drogi.

TikTok, Instagram i inne platformy są pełne lewicowych treści skierowanych do kobiet. Algorytmy działają w ten sposób, że promują feministyczne czy woke’owe treści, przez co młode dziewczyny są jeszcze bardziej radykalizowane. Mężczyźni natomiast coraz częściej trafiają na konserwatywnych twórców (Andrew Tate, Jordan Peterson, Ben Shapiro, Rafał Ziemkiewicz), którzy pokazują im inną perspektywę.

Lewica mówi kobietom: „Jesteście uciskane!”, ale młodzi faceci widzą, że to oni są dyskryminowani. System sądownictwa rodzinnego jest przeciwko nim, na rynku pracy promuje się „parytety” zamiast kompetencji, a kultura masowa ich demonizuje. Nic dziwnego, że zaczynają się buntować.

Jeśli ten trend się utrzyma, to czeka nas społeczeństwo coraz bardziej podzielone, a może nawet… samotne. Bo skoro kobiety i mężczyźni nie mają wspólnych wartości, to jak mają tworzyć związki, rodziny i przyszłość? Już teraz widać drastyczny spadek małżeństw i urodzeń – i to nie dlatego, że ludzie nie chcą być razem, ale dlatego, że ich fundamenty światopoglądowe są skrajnie różne.

Co zrobić? Może czas na kontrrewolucję? Może pora, żeby konserwatywne kobiety zaczęły mówić głośniej, że nie wszystkie chcą być wojowniczkami gender i że normalna rodzina, zdrowa relacja i wartości chrześcijańskie to nic złego?

 

wAkcji24.pl | Kultura | KNJ | Zródło: FT | Komentarz: Judyta Światłowska, Andrzej Wierny | Ilustracja: Ideogram | 6.02.2025

Katecheci będą się bronić? Powstanie Związek Zawodowy Katechetów? [miesięcznik „w-Akcji”]

Zmiany w systemie edukacji, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2025/2026, wywołały poważne obawy wśród katechetów zatrudnionych w polskich szkołach. Redukcja godzin lekcji religii do jednej tygodniowo stawia pod znakiem zapytania przyszłość...

Uchodźcy z Ukrainy nie chcą wracać do kraju. Polska będzie ich nowym domem?

Nowe dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz ukraińskiego CES pokazują istotną zmianę w nastawieniu uchodźców wojennych z Ukrainy – coraz więcej z nich deklaruje chęć pozostania za granicą na stałe. W Polsce, która przyjęła jedną z największych grup uchodźców,...

Polski PKB na mieszkańca traci do średniej Unii Europejskiej w 2024 r. Unijne raje podatkowe nadal zgarniają nieuczciwą premię

Produkt Krajowy Brutto (PKB) na mieszkańca jest jednym z kluczowych wskaźników ekonomicznych, pozwalających na ocenę poziomu dobrobytu w poszczególnych krajach. W Europie obserwujemy znaczne zróżnicowanie tego wskaźnika, co odzwierciedla różnice w poziomie rozwoju...

Donald Trump wprowadza 25-procentową taryfę USA na samochody. Co ze sprawiedliwością w handlu?

Prezydent USA Donald Trump wprowadza 25-procentowe cła na samochody z Unii Europejskiej. Większość komentatorów w Europie postrzega ten ruch jako wrogie działania supermocarstwa i zarzuca prezydentowi USA działania przeciwko wolnemu handlowi. Jak jest naprawdę? Czy...

Chiński BYD rewolucjonizuje rynek samochodów elektrycznych. Czy konsumenci pokochają takie elektryki?

BYD, chiński gigant motoryzacyjny, zaskoczył rynek po raz kolejny, prezentując rewolucyjną technologię ultraszybkiego ładowania. Jak podaje Financial Times, "system Super e-Platform może dodać około 470 km zasięgu w ciągu zaledwie pięciu minut" (FT.com). To oznacza...

Społeczeństwo stulatków. Czy parafie mogą stać się lokalnymi centrami wsparcia osób starszych?

Czy stajemy się społeczeństwem stulatków? Wzrost liczby stulatków w Polsce to nie tylko demograficzna ciekawostka, ale także wyzwanie społeczne, ekonomiczne i etyczne. Jak podkreśla Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), prognozy wskazują, że do 2060 roku liczba osób,...

Demograficzny kryzys Europy – największy spadek liczby urodzeń od 1961 roku. Odwrót od konserwatywnych wartości to śmierć narodów

Unia Europejska zmaga się z największym od ponad sześciu dekad kryzysem demograficznym. Według najnowszych danych Eurostatu, w 2023 roku w krajach UE urodziło się 3,67 mln dzieci – o 210 tys. mniej niż rok wcześniej. To 5,4-procentowy spadek, który jeszcze bardziej...

Woreczek ryżu na wagę złota. Diecezja Świdnicka pomaga

Czym jest “Woreczek ryżu”? Codzienny dostęp do jedzenia, czystej wody i opieki medycznej to dla wielu ludzi oczywistość, jednak w niektórych zakątkach świata nadal stanowi luksus. Właśnie dlatego powstała akcja „Woreczek ryżu” – inicjatywa franciszkanów z gdańskiej...

Drożyzna. 10 największych podwyżek, które czekają nas w 2025 roku

W 2025 roku Polacy muszą przygotować się na znaczące podwyżki cen w wielu sektorach gospodarki. Wzrost kosztów energii, surowców oraz wprowadzenie nowych regulacji sprawi, że codzienne wydatki będą coraz wyższe. Poniższa analiza przedstawia dziesięć kluczowych...

Kiedy „niewidzialna ręka rynku” dusi obywateli. Viktor Orban obniża ceny na Węgrzech

Viktor Orban podjął decyzję, która wzbudziła zarówno zainteresowanie, jak i kontrowersje wśród ekonomistów, przedsiębiorców i zwykłych obywateli. Premier Węgier ogłosił, że od połowy marca 2025 roku marże sprzedawców detalicznych na 30 podstawowych artykułów...

Czy mamy bać się BRICS?

Kiedy w 2001 roku Jim O’Neill stworzył termin BRIC, miał on opisywać potencjał gospodarczy czterech rozwijających się państw. Dziś BRICS to już nie tylko gospodarka, ale geopolityczny blok, który staje się alternatywą dla zachodniej dominacji. Jak zmieniająca się...

Polki pracują za dużo i za zbyt małe pieniądze [ANALIZA I KOMENTARZE]

Polki coraz więcej pracują. Wzrost liczby kobiet-przedsiębiorców w Polsce to zjawisko, które może przynieść wiele korzyści społeczeństwu i gospodarce. Jednak prawdziwy rozwój nie może odbywać się kosztem podstawowych wartości, takich jak rodzina i dobro wspólne....

Konserwatyzm nie jest zacofaniem: Trump, kryptowaluty i rezerwa strategiczna USA

Niedawne ogłoszenie prezydenta Donalda Trumpa o utworzeniu strategicznej rezerwy kryptowalut wywołało poruszenie na rynkach finansowych i w świecie technologii. Decyzja ta może całkowicie zmienić sposób, w jaki Stany Zjednoczone postrzegają cyfrowe aktywa i ich rolę w...

Zwierzęta domowe kontra zdrowy rozsądek – czy rynek karmy odzwierciedla kondycję społeczeństwa?

Rynek karmy i przysmaków dla zwierząt domowych w Polsce w 2024 roku przekroczy wartość 5 miliardów złotych, co stanowi 10-procentowy wzrost rok do roku. Rosnące zainteresowanie produktami premium, zmieniające się nawyki konsumenckie oraz trend humanizacji zwierząt...

Komu pomaga Unia Europejska: Więcej pieniędzy na rosyjskie paliwa niż na wsparcie Ukrainy – analiza wydatków w 2024 roku

Po nieudanym spotkaniu prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełeńskiego z prezydentem USA Donaldem Trumpem i wiceprezydentem JD Vance przywódcy Unii Europejskiej zapewniają o swoim nieustającym wsparciu dla Ukrainy. Ekonomiści przeanalizowali jednak co stoi za "pięknymi...

2024 – Rok solidarności i wyzwań. Jak Caritas walczy z kryzysami w Polsce i na świecie

Jaki byłby świat bez Caritas? Najnowsze dane, opublikowane przez EAPN Polska, wskazują, że ponad 2,5 miliona osób w Polsce żyje w skrajnym ubóstwie – liczba ta wzrosła o 47% w porównaniu z rokiem poprzednim. Powódź, która dotknęła Polskę, zniszczyła ponad 57 tysięcy...

Tłusty Czwartek w chudym roku: Inflacja, pączki i siła tradycji

Mimo rosnących cen i coraz większej presji inflacyjnej, Tłusty Czwartek to święto, na którym Polacy nie oszczędzają. W 2024 roku przeciętny pączek kosztuje już 5,17 zł, a w ciągu jednego dnia wydamy na nie około 194 miliony złotych – równowartość 327 mieszkań w...

Chleba naszego powszedniego (z masłem)… Ekonomiczne i społeczne konsekwencje wzrostu cen

Cena masła w polskich sklepach bije kolejne rekordy. Jak wynika z analizy UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupy BLIX, w styczniu 2024 roku kosztowało ono średnio aż o 29,2% więcej niż rok wcześniej. Spadła również liczba promocji, co dodatkowo obciąża budżety...

Financial Times: Producenci samochodów inwestują w hybrydy i silniki benzynowe

Przez ostatnią dekadę narracja w branży motoryzacyjnej wydawała się jednoznaczna – przyszłość należy do samochodów elektrycznych (EV). Rządy na całym świecie wprowadzały surowe regulacje dotyczące emisji spalin, a producenci samochodów intensywnie inwestowali w rozwój...

Niebezpiecznie tanie piwo. Będzie zakaz reklamy piwa?

Tanie piwo w przeciwieństwo do wszystkich innych alkoholi nie jest objęte zakazem reklamy. Ma to społeczne skutki i nie pomaga w walce z alkoholizmem.