Nowe badania przeprowadzone przez grupę Accor, jedną z największych międzynarodowych sieci hotelowych, wskazują na rosnący optymizm wśród europejskich podróżnych. Prognozy na 2025 rok pokazują, że mieszkańcy Europy zamierzają podróżować częściej, wydawać więcej na turystykę, a jednocześnie zwracać większą uwagę na kwestie ekologiczne. Czy jesteśmy świadkami przełomu w podejściu do podróżowania?
PODRÓŻE I PIELGRZYMKI 2025
Podróże i pielgrzymki 2025: Większe budżety na turystykę
Z badania grupy Accor, które objęło 8000 respondentów z siedmiu europejskich krajów, wynika, że ponad połowa Europejczyków (53%) planuje zwiększenie swoich wydatków na podróże w 2025 roku w porównaniu z rokiem 2024. Jedynie 10% zamierza ograniczyć swoje budżety na turystykę. Szczególny optymizm wykazują Polacy – aż 65% z nich planuje przeznaczyć na podróże więcej środków, a tylko 8% zapowiada cięcia. Podobne nastroje panują w Niemczech (62% więcej, 8% mniej) oraz w Hiszpanii (55% więcej, 12% mniej).
To pozytywne podejście do wydatków na turystykę przekłada się także na plany podróżnicze. Aż 88% respondentów deklaruje, że w 2025 roku zrealizuje przynajmniej jedną podróż transatlantycką. Wzrost zainteresowania odnotowano zarówno w turystyce międzynarodowej, jak i w krajowych podróżach biznesowych, co wskazuje na odbicie w branży turystycznej po trudnych latach pandemii.
Coraz większą popularnością cieszy się także tzw. „workation” – połączenie pracy z wypoczynkiem. Odsetek Europejczyków planujących co najmniej jedną taką podróż za granicę w 2025 roku wzrósł z 19% do 25%. Podobny wzrost obserwuje się w przypadku wyjazdów krajowych, co pokazuje, że podróże służbowe coraz częściej łączone są z relaksem.
Autokarem czy samolotem? Pielgrzymki do Włoch z Arche Travel
PODRÓŻE I PIELGRZYMKI 2025
Podróże i pielgrzymki 2025: Ekologia się liczy
Rosnący optymizm turystyczny idzie w parze z rosnącą świadomością ekologiczną. Zrównoważony rozwój staje się kluczowym aspektem podróżowania dla Europejczyków. Według badań, 73 proc. respondentów wskazuje, że kwestie ochrony środowiska i klimatu są dla nich ważne. To wzrost w porównaniu do poprzedniego badania, w którym takie deklaracje składało 71 proc. ankietowanych. Szczególną wagę do ekologii przywiązują Włosi i Niemcy (81%), a zaraz za nimi Hiszpanie (78%) i Polacy (77%).
Dla jednej czwartej podróżnych (25%) kwestie zrównoważonego rozwoju są „bardzo ważne” – to wzrost z 22% w poprzednim badaniu. Coraz więcej osób rozumie, że ich wybory mogą wpływać na stan środowiska naturalnego, a także na przyszłość globalnej turystyki.
Europejczycy podejmują konkretne kroki, by zmniejszyć swój wpływ na środowisko podczas podróży. Badanie pokazuje, że aż 36% ankietowanych używa wielorazowych butelek na wodę, ograniczając zużycie plastiku. Podobny odsetek (35%) deklaruje skrócenie czasu spędzanego pod prysznicem w celu oszczędzania wody. Co trzeci respondent (32%) stawia na lokalne produkty w restauracjach, wspierając lokalnych producentów i ograniczając ślad węglowy związany z transportem żywności.
Zrównoważone wybory obejmują także unikanie miejsc dotkniętych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Aż 20% ankietowanych zamierza zrezygnować z odwiedzania takich regionów, co jest wyrazem zarówno troski o środowisko, jak i własne bezpieczeństwo.
Lęk przed lataniem? Pokonaj go modlitwą!
PODRÓŻE I PIELGRZYMKI 2025
Podróże i pielgrzymki 2025: Jak powinien podróżować katolik?
Katolicka nauka społeczna oferuje szczególną perspektywę na podróżowanie, które może być nie tylko rekreacją, ale także sposobem na świadome uczestnictwo w Bożym stworzeniu. Papież Franciszek w Laudato si’ przypomina, że troska o świat jest obowiązkiem moralnym wynikającym z naszej wiary. W tym kontekście podróżowanie może być sposobem na głębsze połączenie z naturą i ludźmi, ale również okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za środowisko.
W praktyce oznacza to, że katolicy, planując podróże, mogą wybierać miejsca i formy turystyki, które sprzyjają lokalnym społecznościom, powinni unikać nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych. Warto także pamiętać, że podróże to okazja do budowania międzynarodowej solidarności i wspierania wartości, takich jak sprawiedliwość społeczna i ochrona godności człowieka.
Jednym z aspektów odpowiedzialnego podróżowania jest wspieranie lokalnych społeczności poprzez wybór ich usług i produktów. Decydując się na lokalne hotele, restauracje czy przewodników, turyści mogą przyczynić się do rozwoju ekonomicznego odwiedzanych regionów, szczególnie tych mniej zamożnych. Wybór taki wpisuje się w katolicką zasadę pomocniczości, która nakazuje wspierać rozwój na poziomie najbliższym człowiekowi.
Dodatkowo, unikanie dużych, międzynarodowych korporacji na rzecz małych, lokalnych przedsiębiorstw (także biur turystycznych!) zmniejsza ślad węglowy związany z globalnym transportem towarów. To prosty, ale skuteczny sposób, aby podróżować w duchu zrównoważonego rozwoju i wspierać równość społeczno-ekonomiczną.
Samochody na wodór – czy to ideał katolickiej ekologii?
PODRÓŻE I PIELGRZYMKI 2025
Podróże i pielgrzymki 2025: Szanse na rozwój turystyki pielgrzymkowej
Aż 88% respondentów badania grupy Accor deklaruje, że podejmuje działania mające na celu ograniczenie wydatków. Należą do nich unikanie podróży w szczycie sezonu (30%), wybór tańszych form zakwaterowania (23%) oraz mniej kosztownych kierunków (22%). Niektórzy oszczędzają również podczas podróży, np. ograniczając bagaż (13%), spożycie alkoholu (9%) czy rezygnując z przystawek i deserów w restauracjach (7%).
Podróżowanie, szczególnie do miejsc o bogatej tradycji religijnej i kulturowej, może być doskonałą okazją do duchowego rozwoju. Pielgrzymki do sanktuariów i miejsc kultu religijnego nie tylko wzmacniają wiarę, ale także sprzyjają refleksji nad naszym życiem i relacją z Bogiem. Podróżowanie może być czasem wyciszenia, modlitwy i nawiązywania głębszych relacji z innymi. Jednocześnie w porównaniu z komercyjną ofertą biur turystycznych, to właśnie oferta pielgrzymkowa jest okazją do oszczędności i rezygnacji z nadmiernego (i kosztownego!) luksusu.
Pielgrzymując podróżni mogą także podejmować decyzje, które pozwalają na kontakt z naturą – majestatem Bożego stworzenia. Wyprawy w góry, nad jeziora czy do parków narodowych mogą być formą kontemplacji piękna stworzenia i zachętą do większej troski o naszą planetę.
Współczesne podróże mogą być okazją do edukacji – zarówno w zakresie ekologii, jak i historii czy tradycji regionów, które odwiedzamy. Wybór świadomych form turystyki, takich jak pielgrzymki i agroturystyka, daje możliwość lepszego zrozumienia lokalnych wyzwań i wartości.
Katolikom można szczególnie rekomendować oferty turystycznych, które uwzględniają potrzeby społeczności lokalnych oraz promują odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych. Organizacje katolickie, parafie czy ruchy młodzieżowe mogą także angażować się w organizowanie wspólnych wyjazdów, które oprócz odpoczynku promują wartości chrześcijańskie. Powinni wspierać także lokalne organizacje turystyczne i biura podróży, dbając o zrównoważony rozwój regionu.
wAkcji24.pl | Podróże | NSS| Zródło: Filary Biznesu | Ilustracje: Ideogram | 6.12.2024