Wakacje to czas, który warto spędzić nie tylko na relaksie, ale także na refleksji i duchowej odnowie. Jeśli szukasz miejsc, które mogą dostarczyć nie tylko niezapomnianych wrażeń, ale i głębokich przeżyć duchowych, Diecezja Świdnicka oferuje wiele wspaniałych sanktuariów. Każde z tych miejsc ma swoją wyjątkową historię i atmosferę, które mogą znacząco wpłynąć na Twoje życie.

1. Wambierzyce – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin

Wambierzyce, często nazywane „Śląską Jerozolimą”, to jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przyciąga rocznie tysiące wiernych, którzy pragną doświadczyć duchowej odnowy i poczuć bliskość Maryi.

Historia i architektura

Wnętrze świątyni utrzymane w duchu baroku zdobią malowidła, obrazy i rzeźby, spośród których na szczególną uwagę zasługują dzieła Karola Sebastiana Flackera: ambona, będąca rzeźbiarską kompozycją wyrażającą słowa maryjnego hymnu Magnificat i ołtarz główny mieszczący cudowną figurkę Matki Boskiej.

Figurka wraz z cokolikiem wykonana jest z lipowego drewna w stylu gotyckim, ma 28 cm wysokości. Przedstawia ona Matkę Bożą z nagim Jezusem na ręku. Dzieciątko w prawej ręce trzyma ptaszka, a lewą sięga po owoc, umieszczony w lewej dłoni Matki. Głowy Maryi i Jezusa ozdobione są koronami. Cała figurka jest polichromowana.

(…)  22 lutego 1936 roku papież Pius XI nadał kościołowi w Wambierzycach tytuł bazyliki mniejszej. Jest to tytuł honorowy, który otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, albo ze względu na swoje walory liturgiczne bądź duszpasterskie. 17 sierpnia 1980 roku miało miejsce największe i najdonioślejsze wydarzenie w kilkusetletniej historii sanktuarium wambierzyckiego – figurka Matki Bożej ukoronowana została koronami papieskimi na Wambierzycką Królową Rodzin..- Sanktuarium Wambierzyce 

Ruchoma Szopka

Niebywałą atrakcją tego szczególnego miejsca jest ruchoma szopka. Tradycja budowy ruchomych szopek w Wambierzycach sięga XVIII wieku. Konrad Hilberg wyrzeźbił i uruchomił pierwszą z nich. Szopka, którą możemy dziś zobaczyć, pochodzi z XIX w. i znajduje się u podnóża Kalwarii. 

Kalwaria

Szczególny klimat i wyjątkowość nadaje Wambierzycom, jako ośrodkowi kultu religijnego rozległa kalwaria. Pierwsze kaplice wzniesione z inicjatywy Osterberga w 1683 roku, ale ze względu na drewniany budulec, nie zachowała się żadna z nich. Do połowy XVIII wieku został wykształcony zasadniczy układ dróg na Górze Kalwarii. 

Pierwsze kapliczki zbudowano po 1693 roku przy nowej ulicy Górnej, obecnie Szpitalnej. Tu, oraz później przy innych ulicach, kapliczki włączone zostały na wzór Jerozolimy w zabudowę miejską. Sytuowano je różnorodnie, pojedynczo, w szeregach lub też zamykano nimi pierzeje zabudowy ulicy.

Poza tym, z zespołem kalwaryjnym związane były dwie pustelnie: jedna na Górze Kalwarii , druga na Górze Nowej (Tabor, Synaj) oraz terenowe drogi krzyżowe na obu górach. Pustelnia na Kalwarii założona została z polecenia Daniela Paschasiusa von Osterberga, a pierwszy pustelnik osiadł w niej w 1685 roku lub w 1699 roku. Droga krzyżowa na Górze Kalwarii powstała w 1732 roku.- Sanktuarium Wambierzyce  

 

 

2. Bardo – Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary

Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce, znanym z cudownej figurki Matki Bożej Bardzkiej. Historia tego miejsca sięga XII wieku, kiedy to mnich znalazł figurkę nad brzegiem Nysy Kłodzkiej. Od tego czasu Matka Boża Bardzka jest czczona przez wiernych, którzy przybywają tu z różnych stron, by prosić o łaski i dziękować za otrzymane dobrodziejstwa.

Santa Aniela

Santa Aniela Bardo

Architektura i historia sanktuarium

Obecna barokowa bazylika w Bardzie została wzniesiona w XVIII wieku i jest imponującym przykładem architektury sakralnej. Wnętrze świątyni zachwyca bogatymi zdobieniami,  i ołtarzami, które tworzą niezwykłą atmosferę sprzyjającą modlitwie i refleksji. Szczególną uwagę przyciąga główny ołtarz, w którym umieszczona jest cudowna figurka Matki Bożej. Figurka ta, wykonana z lipowego drewna, jest jednym z najstarszych przedstawień Maryi na Śląsku.

Bardo to nie tylko miejsce o bogatej historii, ale przede wszystkim centrum duchowego wsparcia i odnowy. Pielgrzymi przybywają tu, aby uczestniczyć w Mszach świętych, nabożeństwach różańcowych oraz osobistych modlitwach przed cudowną figurką Matki Bożej Bardzkiej. Sanktuarium oferuje także liczne rekolekcje i dni skupienia, które pomagają wiernym pogłębić swoją wiarę i odnaleźć spokój w trudnych chwilach.

Odwiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie to wyjątkowe doświadczenie, które może wzbogacić Twoje życie duchowe. Piękno barokowej bazyliki, historia cudownej figurki oraz liczne możliwości duchowej refleksji sprawiają, że jest to miejsce warte odwiedzenia. Pielgrzymi często podkreślają, że czas spędzony w tym miejscu przynosi im wewnętrzny spokój i umocnienie wiary.

Santa Aniela w Bardzie

Santa Aniela to wyjątkowe miejsce położone w malowniczym Bardzie. Jest to miejsce, które łączy duchową atmosferę z komfortem wypoczynku.

Santa Aniela oferuje spokojne i duchowe środowisko, idealne dla osób szukających wyciszenia i refleksji. Możliwość uczestniczenia w modlitwach i rekolekcjach sprawia, że jest to idealne miejsce na duchowy odpoczynek. Santa Aniela oferuje wygodne pokoje i przyjazną atmosferę. Goście mogą liczyć na serdeczne przyjęcie i wszelkie udogodnienia, które sprawią, że pobyt będzie naprawdę relaksujący.

 

 

wakacje

Źródło: sanktuariummariasniezna.pl/

3. Góra Igliczna – Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości „Maria Śnieżna”

Góra Igliczna to malowniczo położone sanktuarium na wysokości 845 m n.p.m., skąd rozciągają się piękne widoki na Sudety. Sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości, znane jako „Maria Śnieżna”, przyciąga pielgrzymów swoim niezwykłym klimatem i cudowną figurką Maryi.

Łaskami słynąca figura Matki Bożej wykonana została w Austrii około roku 1750 z drewna lipowego, jako płaskorzeźba, ma 39 cm wysokości i jest ludową kopią cudownej figury Matki Bożej z austriackiego sanktuarium w Mariazell. Figura przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus. 

Historia i architektura

Historia tego miejsca sięga XVIII wieku, kiedy to na Górze Iglicznej postawiono drewnianą kapliczkę. Obecna świątynia to barokowy kościół z bogatym wnętrzem, w którym znajduje się cudowna figurka Matki Bożej. Sanktuarium otoczone jest licznymi szlakami turystycznymi, co czyni je atrakcyjnym celem nie tylko dla pielgrzymów, ale i dla miłośników górskich wędrówek.

Pielgrzymka na Górę Igliczną to nie tylko okazja do modlitwy, ale również do obcowania z pięknem natury. Sanktuarium oferuje wyjątkowy spokój i możliwość duchowej odnowy z dala od zgiełku codziennego życia. Udział w nabożeństwach oraz osobista modlitwa przed figurką Matki Bożej to doświadczenia, które mogą przynieść wewnętrzny spokój i umocnienie wiary.

wakacje sanktuarium

Źródło: sanktuariummariasniezna.pl/

 

4. Lądek-Zdrój – Sanktuarium Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych

Lądek-Zdrój, znany z licznych źródeł mineralnych i uzdrowisk, jest także miejscem duchowej odnowy dzięki Sanktuarium Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych. Jest to miejsce, gdzie wielu wiernych przybywa, by prosić o łaskę zdrowia i uzdrowienie.

wakacje sanktuarium

Źródło: parafialadekzdroj.pl

Historia i architektura

Kaplica zbudowana została z fundacji hrabiego Zygmunta Hoffmanna von Leuchtensterna, który pragnął uczynić z niej nowy kościół parafialny, na co jednak nie wyraziły zgody praskie władze biskupie. Wzniesioną w 1679 roku świątynię poświęcił rok później dziekan M. Podchorski. W roku 1690 kaplicę powiększono, dobudowując do niej dwie nawy boczne. Jest to budowla trójnawowa, z półkoliście zamkniętym prezbiterium i wieżą od zachodu. Fasadę zdobią figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej, św. Anny i św. Joachima.

W ołtarzu głównym znajduje się barokowa figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, zaś w bocznych, wykonanych w 1926 roku przez A. Szmidta, obrazy św. Anny i św. Józefa. Obrazy te, przypisywane są najsłynniejszemu śląskiemu malarzowi barokowemu, Michałowi Willmannowi. Ściany i sufit nawy głównej pokrywają malowidła, przedstawiające czterech ewangelistów oraz symbole eschatologiczne.

Dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Andrzeja Kużmickiego i Metropolity wrocławskiego Henryka kardynała Gulbinowicza w dniu 18 października 1999 roku decyzją Ojca Świętego Jana Pawła II kaplica została podniesiona do rangi Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. W ołtarzu obok słynącej łaskami figury Matki Bożej Uzdrowienia Chorych umieszczono figurę Jana Pawła II i figurę św. siostry Faustyny Kowalskiej. –parafialadekzdroj.pl

wakacje sanktuarium

Źródło:parafialadekzdroj.pl

Lądek-Zdrój to doskonałe miejsce na połączenie wypoczynku z duchową refleksją. Pielgrzymi uczestniczą tu w Mszach świętych, nabożeństwach uzdrowienia oraz indywidualnych modlitwach. Woda z pobliskich źródeł uzdrowiskowych oraz atmosfera sanktuarium sprzyjają głębokiemu duchowemu przeżyciu i regeneracji sił.

Wakacyjne pielgrzymowanie po sanktuariach

Odwiedzenie sanktuariów diecezji świdnickiej to nie tylko podróż pełna pięknych widoków i architektury, ale przede wszystkim głęboka duchowa pielgrzymka. Te niezwykłe miejsca oferują niepowtarzalną okazję do refleksji, modlitwy i odnowy duchowej. Każde z tych sanktuariów ma swoją wyjątkową historię i atmosferę, które mogą wzbogacić Twoje życie duchowe. To może być nie tylko wspaniała przygoda turystyczna, ale przede wszystkim głębokie doświadczenie duchowe. Każde z tych miejsc oferuje niepowtarzalną atmosferę, bogatą historię oraz możliwość osobistego spotkania z sacrum. Niezależnie od tego, czy szukasz wyciszenia, refleksji czy wsparcia w trudnych chwilach, te sanktuaria mogą stać się miejscem, które zmieni Twoje życie.

 

Więcej niezwykłych sanktuariów Diecezji Świdnickiej można znaleźć na stronie Centrum Promocji Turystyki ARCHE.

 

wAkcji24.pl | Podróże | Maria Nicińska | 1.07.2024

Sanktuarium Maria Śnieżna. Najwyżej położone sanktuarium w Polsce

 Sanktuarium Maria Śnieżna położone w malowniczych Sudetach, na szczycie góry Iglicznej (847 m n.p.m.),  to miejsce niezwykłe pod każdym względem. To najwyżej położone sanktuarium w Polsce, które od wieków przyciąga pielgrzymów z kraju i zza granicy. Jego historia,...

Samolotem do Ziemi Świętej. Linia lotnicza zaczyna znów latać z Polski do Izraela

Samolotem do Ziemi Świętej? Dla wielu podróżników i pielgrzymów Ziemia Święta to miejsce o szczególnym znaczeniu. Obfitująca w duchowe dziedzictwo i historyczne miejsca, stanowi cel licznych wyjazdów, zarówno turystycznych, jak i religijnych. Dzięki wznowieniu lotów...

Grenlandia. 4 katolickie fakty o wyspie, którą chce kupić Donald Trump

Grenlandia – największa wyspa świata – to miejsce pełne kontrastów i tajemnic. Z jednej strony kojarzy się z lodowcami, surowym klimatem i Inuitami, z drugiej – kryje w sobie bogatą historię, której wątki sięgają czasów wikingów i pierwszych chrześcijańskich misji....

Bez kontroli granicznej: Bułgaria i Rumunia wreszcie w strefie Schengen. Co warto zobaczyć?

Bułgaria i Rumunia bez kontroli granicznej? Nowi członkowie strefy Schengen. Obywatele Bułgarii i Rumunii są już zwolnieni z obowiązku przechodzenia kontroli na granicach lądowych z krajami Unii Europejskiej. Od marca 2024 roku zniesiono także kontrole graniczne na...

Kolej Bystrzycka. Jedna z najpiękniejszych tras kolejowych Europy czeka na pasażerów

Kolej Bystrzycka, uznawana za jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Europie, to doskonały sposób na odkrywanie malowniczych zakątków Dolnego Śląska. Prowadząca doliną rzeki Bystrzycy linia kolejowa łączy Świdnicę z Jedliną-Zdrój, oferując nie tylko spektakularne...

Trzej Królowie – pierwsi pielgrzymi. Jak dzisiaj wygląda ruch pielgrzymkowy? [NASZA ANALIZA]

Trzej Królowie, znani również jako Mędrcy ze Wschodu, są symbolicznymi postaciami w tradycji chrześcijańskiej, uważanymi z pierwszych pielgrzymów. Ich podróż do Betlejem w poszukiwaniu nowo narodzonego Jezusa stanowi pierwowzór dla współczesnych pielgrzymek, które są...

Pociągiem do Karpacza. Wraca najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce?

Pociągiem do Karpacza. Po 25 latach nieobecności pociągi mogą znów zawitać do Karpacza, co wzbudza entuzjazm miłośników kolei i turystów. Trasa do tej malowniczej miejscowości położonej u stóp Karkonoszy ma szansę odzyskać miano "najpiękniejszej trasy kolejowej w...

Podróże i pielgrzymki w 2025 roku: Więcej wyjazdów, większe wydatki, większa troska o środowisko

Podróże i pielgrzymki w 2025? Według badania grupy Accor będziemy więcej podróżować, ale także zwracać większą uwagę na kwestie ekologii.

Autokarem czy samolotem? Pielgrzymki do Włoch z Arche Travel

Diecezjalne Biuro Podróży Arche Travel zaprasza na wyjątkowe pielgrzymki do Włoch, które odbędą się latem 2025 roku. Są one przeznaczone dla osób poszukujących głębokich duchowych przeżyć oraz dla wszystkich, którzy chcą zanurzyć się w historii chrześcijaństwa i...

Jedyna taka kaplica dworcowa. Wrocław Główny – przystanek na drodze modlitwy

Kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu na wrocławskim dworcu funkcjonuje już od kilku lat, powstała z inicjatywy kolejarzy oraz ich duszpasterza, ks. Jana Kleszcza. Poświęcenia dokonał arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski. Warto wspomnieć, że...

Skarby Europejskiego Baroku: Katedra Świdnicka

Katedra Świdnicka – to jedna z najpiękniejszych świątyń w Polsce, wielki Skarb Europejskiego Baroku!

Pielgrzymka rowerowa ze Świdnicy do Krzeszowa – duchowa podróż na dwóch kółkach

Pielgrzymka rowerowa do Matki Bożej Łaskawej: Pielgrzymki są jednym z najstarszych i wyjątkowych form wyrażania wiary, a w dzisiejszych czasach coraz częściej przybierają one nowoczesne formy. Jedną z nich jest pielgrzymka rowerowa, która łączy w sobie aktywność...

Lęk przed lataniem? Pokonaj go modlitwą!

Podróże lotnicze to jedna z najbardziej popularnych form transportu, szczególnie w kontekście wakacyjnych wyjazdów. Dla wielu osób samolot to symbol wygody i szybkości, umożliwiający dotarcie do odległych miejsc w relatywnie krótkim czasie. Niestety, dla niektórych pasażerów latanie jest źródłem dużego stresu i lęku. Lęk przed lataniem, znany również jako awiofobia, dotyka miliony ludzi na całym świecie.

Katedra Świdnicka: Poznaj tajemnice piękna świątyni! Zwiedzanie z audioprzewodnikiem już dostępne

Katedra Świdnicka do odkrycia na nowo! Centrum Promocji Turystyki "Arche" wprowadza nową formę zwiedzania Katedry św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy z pomocą audioprzewodników. Ta innowacja, będąca odpowiedzią na rosnące potrzeby turystów, przyniesie wiele...

Na rower z intencją. Pielgrzymka rowerowa do sanktuarium w Sulistrowiczkach

Pielgrzymka rowerowa: Sierpień to miesiąc, w którym tysiące pielgrzymów wyruszają na drogi, by modlić się i dziękować za otrzymane łaski. Tym razem, 24 sierpnia, wszystkich miłośników dwóch kółek zapraszamy na wyjątkową pielgrzymkę rowerową do Sanktuarium Matki Bożej...

Pielgrzymka kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary

15 sierpnia odbędzie się wyjątkowa pielgrzymka kobiet do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary. To szczególne wydarzenie dla pań, które w duchu modlitwy i wspólnoty pragną oddać cześć Matce Bożej oraz prosić o jej opiekę i wsparcie w codziennym życiu. Pielgrzymka...

Kard. Kazimierz Nycz: Pielgrzymka to urzeczywistnianie, stawanie się Kościoła po drodze

Metropolita Warszawski, Kardynał Kazimierz Nycz mówi o pielgrzymowaniu i roli jaką pełni pielgrzymka w duszpasterstwie Kościoła Katolickiego w XXI wieku.

Hiszpania z Arche Travel? Na pielgrzymkę jedzie m. in. Biskup Marek Mendyk!

Hiszpania, kraj pełen kontrastów i różnorodności, zachwyca nie tylko swoim krajobrazem, ale także bogatą kulturą, historią i tradycją. Od malowniczych plaż Costa del Sol, przez majestatyczne góry Sierra Nevada, aż po urokliwe miasteczka Andaluzji – każdy zakątek...

Katolik w podróży: poradnik modlitewny i duchowe wsparcie

Wakacje są czasem podróży. Wycieczki, zarówno te dłuższe, jak i krótsze, są częścią naszego życia, szczególnie w okresie wakacyjnym. Dla katolików, zachowanie duchowej bliskości z Bogiem podczas podróży jest ważne, niezależnie od tego, dokąd się udają. W tym artykule...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pielgrzymka to zawsze nowe przyjaźnie

Biskup Świdnicki Marek Mendyk w rozmowie z Magdaleną Kapuścińską opowiada o swoim doświadczeniu pielgrzymki, o znaczeniu duchowym pielgrzymowania i osobistych odczuciach kiedy widzi Pielgrzymkę Świdnicką wchodzącą na Jasną Górę. Magdalena Kapuścińska: Z czym kojarzy...