Święty Brat Albert (Adam Chmielowski) jest jednym z najważniejszych polskich świętych, znanym ze swojego poświęcenia dla najuboższych i bezdomnych. Jego duchowe dziedzictwo i inspiracja są kontynuowane przez liczne instytucje, które noszą jego imię. Te instytucje działają w różnych obszarach społecznych, skupiając się na pomocy potrzebującym, opiece nad chorymi oraz wsparciu dla osób marginalizowanych. Wspomnienie św. Brata Alberta obchodzimy 17 czerwca. 

Życie św. Brata Alberta

Adam Chmielowski wstąpił jezuitów, jednak po pół roku opuścił nowicjat i wyjechał na Podole do swojego brata Stanisława. Tam związał się z tercjarzami św. Franciszka i prowadził pracę apostolską wśród ludności wiejskiej. W 1884 r. wrócił do Krakowa, gdzie poświęcił się służbie bezdomnym i opuszczonym. Za zgodą kard. Dunajewskiego w 1887 r. przywdział habit, rok później złożył śluby zakonne, przyjmując imię Albert. Założył zgromadzenia Braci Albertynów w 1888 r. i Sióstr Albertynek w 1891 r., które oparte zostały na regule św. Franciszka z Asyżu.

Pomoc ubogim

Brat Albert zajmował się biednymi i bezdomnymi. Zmieniał ogrzewalnie miejskie w przytuliska. Nie posiadając środków materialnych, kwestował na utrzymanie ubogich. Z biegiem czasu coraz bardziej oddawał się pomocy ubogim i stopniowo rezygnował z malarstwa. Swoją służbę na rzecz bezdomnych i biednych uważał za formę kultu Męki Pańskiej. Zakładał on domy dla starców, nieuleczalnie chorych, niepełnosprawnych i sierot. 

Jak sam powiedział: „Trzeba każdemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież, bez dachu i kawałka chleba może on już tylko kraść albo żebrać dla utrzymania życia”.

Brat Albert Chmielowski

Śmierć i beatyfikacja św. Brata Alberta

Schorowany brat Albert zmarł 25 grudnia 1916 r. w Krakowie. W 1938 r. prezydent Polski Ignacy Mościcki nadał mu pośmiertnie Wielką Wstęgę Orderu Polonia Restituta za wybitne zasługi w działalności niepodległościowej i na polu pracy społecznej.

Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Brata Alberta w 1983 roku w Krakowie i kanonizacji w 1989 roku w Rzymie. Relikwie Świętego znajdują się w Sanktuarium Świętego Brata Alberta Ecce Homo w Krakowie.

Jest w tej postaci coś, co głęboko odpowiada trudnościom i niepokojom naszych czasów. Jest jakieś świadectwo dane Chrystusowi, Jego Ewangelii, dane człowiekowi, na które te właśnie czasy w szczególny sposób czekają.

Kard. K. Wojtyła (Kraków, 1 II 1977)

 

Czy ten, który – idąc za Chrystusem – pomagał ludziom dźwigać się, odzyskiwać ludzką godność i podmiotowość, stawać się współtwórcami wspólnego dobra społeczeństwa – nie jest nam dany jako znak i jako patron tego trudnego przełomu? 

Ojciec Święty Jan Paweł II (Rzym, 12 XI 1989)

CZYTAJ WIĘCEJ: Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem ciała – Chorych odwiedzać

Ikonografia

W ikonografii św. Albert przedstawiany jest w szarobrązowym płaszczu zakonnym. Ramieniem otacza ubogiego.

Instytucje imienia Św. Brata Alberta i jego rola jako patrona

  1. Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta

   – Misja: Towarzystwo powstało, aby pomagać osobom bezdomnym i ubogim. Jest to największa organizacja charytatywna w Polsce, która prowadzi schroniska, jadłodajnie, noclegownie oraz centra wsparcia dla osób w potrzebie.

   – Działania: Organizacja zapewnia podstawowe potrzeby, takie jak jedzenie i schronienie, ale także pomoc prawną, psychologiczną i zawodową. Towarzystwo działa na terenie całej Polski, prowadząc swoje placówki w wielu miastach, w tym w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku.

  1. Domy Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta

   – Misja: Domy Pomocy Społecznej oferują wsparcie osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym. Zapewniają one godne warunki życia, opiekę medyczną oraz wsparcie socjalne.

   – Działania: DPS-y prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek oraz inne organizacje, które oferują kompleksową opiekę, rehabilitację oraz programy aktywizujące mieszkańców. 

  1. Ośrodki Wsparcia i Domy Samotnej Matki

   – Misja: Te ośrodki oferują pomoc kobietom w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie samotnym matkom, które potrzebują wsparcia w wychowaniu dzieci i w codziennym życiu.

   – Działania: Zapewnienie tymczasowego schronienia, pomoc socjalna, wsparcie psychologiczne oraz programy edukacyjne mające na celu zwiększenie szans na samodzielność życiową. 

Dlaczego Św. Brat Albert jest patronem tych instytucji?

Święty Brat Albert jest symbolem miłości bliźniego, poświęcenia i niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Jego życie i działalność stały się wzorem do naśladowania dla wielu ludzi, którzy chcą działać na rzecz innych. Instytucje noszące jego imię kontynuują jego misję, podkreślając wartość godności ludzkiej i miłosierdzia.

Brat Albert, poprzez swoje życie i działania, pokazał, jak ważne jest poświęcenie dla innych i niesienie pomocy bezinteresownej. Jego duchowość i charyzma przyciągają ludzi, którzy chcą nieść pomoc innym w duchu miłości i poświęcenia. Instytucje im. Św. Brata Alberta działają w oparciu o wartości, które były bliskie sercu świętego – pomoc, wsparcie, miłosierdzie i godność każdego człowieka.

Instytucje imienia Świętego Brata Alberta odgrywają kluczową rolę w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym. Jako patron, Święty Brat Albert inspirował i nadal inspiruje do działania na rzecz innych, podkreślając znaczenie miłosierdzia, godności ludzkiej i bezinteresownej pomocy. Jego dziedzictwo żyje w instytucjach, które kontynuują jego misję, niosąc nadzieję i wsparcie tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

Skarby Kościoła 17 czerwca | św. Brat Albert

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | 9.07.2024

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości. 

Ks. Jakub Klimontowski: To najważniejsza sprawa w naszym życiu

Ks. Jakub Klimontowski - kazanie z drugiego dnia IV Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.Ewangeliczne panny, zgodnie z chrześcijańską tradycją, to druhne panny młodej, których zadaniem było przywitanie pana młodego, przybywającego po małżonkę. Mądre zabrały i...

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Piotr Janowicz, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Dlaczego w większości europejskich krajów religia w szkole publicznej może być normą i przejawem wolności religijnej, a w Polsce traktowana jest jak wynaturzenie?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Moralna siła kobiety [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Kobieta jest mocna świadomością zawierzenia, mocna tym, że Bóg „zawierza jej człowieka” zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może ona się znaleźć.

4 lekcje, jakie dał nam Cud nad Wisłą 1920 r.

Cud nad Wisła, Bitwa Warszawska 1920 r. jest oceniana przez historyków, jaka jedna z 17 batalii militarnych, które zmieniły historię świata. Całego świata. Czy rozumiemy jej znaczenie i wyciągnieliśmy wnioski z tego wielkiego wydarzenia?Bitwa Warszawska była bitwą...

Bp Thomas J. Paprocki: Wszyscy chrześcijanie, w tym liberałowie i postępowcy, powinni być oburzeni tą kpiną z wiary katolickiej

Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz Diecezji Springfield (USA): W 393 roku n.e. cesarz Teodozjusz I, chrześcijanin, wezwał do zakazu wszystkich pogańskich świąt, kończąc starożytną tradycję olimpijską po niemal dwunastu wiekach. Kolejne 1500 lat minęło, zanim...

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją postawą kapłańską, swoim nauczaniem i swoim życiem budził świat z duchowego odrętwienia i religijnej obojętności. Ukazywał że dla tych wartości warto poświęcić życie. Pokazywał jednocześnie,...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pan Bóg chce, abyśmy odczuwali w naszym życiu optymizm i radość [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Świat nie da takiej radości i takiego pokoju, jaką może dać i daje naprawdę Bóg. Siostry i bracia, być może znajdziemy jeszcze inne, lepsze przykłady i możliwości, przez które moglibyśmy uczynić nasze życie radosnym świętowaniem. Ale...

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trzej Prawodawcy jednego Boga [TYLKO U NAS]

Przyszliśmy dziś na Górę Przemienienia. Wysoka, widoczna ze wszystkich stron, zawsze przesiąknięta blaskiem słonecznego światła. Cisza wokół, spokój, u stóp żyzne równiny Galilei. Na Górze Jezus z towarzyszami, Mojżesz i Eliasz. Przez nich otrzymaliśmy prawo moralne,...

Przemysław Babiarz: Nie bądźmy w sytuacji Judasza

Nawzajem dla siebie jesteśmy świadkami, nawzajem siebie umacniamy.  Żeby przełamać wstyd przyznania się do Krzyża, przyznania się do Jezusa, trzeba najpierw chyba uświadomić sobie dobrze, jaki jest powód tego wstydu. Czego my właściwie się wstydzimy? Wstydzimy się...

Kard. Kazimierz Nycz: Pielgrzymka to urzeczywistnianie, stawanie się Kościoła po drodze

Metropolita Warszawski, Kardynał Kazimierz Nycz mówi o pielgrzymowaniu i roli jaką pełni pielgrzymka w duszpasterstwie Kościoła Katolickiego w XXI wieku.

ks. Jakub Klimontowski: Jeden z najdziwniejszych i najgłupszych grzechów, który tak naprawdę wszystko niszczy, a nic nie daje [TYLKO U NAS]

Podobno u Żydów jest taka zasada, że jeśli ktoś jest niesamowicie zdolny i ma dobre wyniki w nauce, to bogaci  fundują takiemu człowiekowi wykształcenie. Oczywiście by potem z tego czerpać jakieś zyski.  U nas pewnie byłoby na odwrót. Bylibyśmy gotowi zadeptać...

Kardynał Gerhard Müller: Prawdziwym zagrożeniem dla ludzkości są gazy cieplarniane grzechu i globalne ocieplenie niewiary [TYLKO U NAS]

Kazanie, które wygłosił Kardynał Gerhard Müller w Katadrze Świdnickiej podczas święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana (23.05.2024 r.) – obszerne fragmenty.

Bp Ignacy Dec: Droga prawdy i rozumu została zastąpiona drogą politycznej poprawności i fizycznej siły

Biskup Ignacy Dec wygłosił homilię podczas XXXIII Pielgrzymki Rodzin Radia Maryja na Jasną Górę – 13 lipca 2024 r. Prezentujemy obszerne fragmenty wypowiedzi biskupa Ignacego Deca. Nie wiedziałeś o tym? W telewizji, którą oglądasz, w radiu, które słuchasz, nie mówili...

Ks. Krzysztof Ora: Koszula Romka i katecheza

Ks. Krzysztof Ora: Ubranie noszące ślady zabójstwa Romka zostało podarowane licheńskiemu muzeum przez matkę chłopca. Jedna z wersji okoliczności śmierci tego 13-latka mówi o jego bohaterskiej postawie. Niósł w ręce transparent z hasłem: chcemy religii w szkole....

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pielgrzymi mogą wyprosić wiele łask dla siebie i swoich bliskich, kościoła, Ojczyzny i świata

Biskup Marek Mendyk: W modlitwie połączonej z ofiarą pielgrzymi mogą wyprosić wiele łask dla siebie i swoich bliskich, dla Kościoła i naszej Diecezji oraz dla Ojczyzny i świata, w którym coraz więcej wojen i zamieszania.