43 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, w Polsce wprowadzono stan wojenny. Władzę przejęła wojskowa junta kierowana przez generała Wojciecha Jaruzelskiego. Komunistyczny reżim dążył do zdławienia masowego ruchu „Solidarność”. W wyniku tego zamachu stanu zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób.

13 grudnia 1981 r. Stan wojenny

“Solidarność” jako porażka władz komunistycznych. Przygotowanie do wprowadzenia stanu wojennego

Powstanie NSZZ „Solidarność” było przełomem w systemie komunistycznym i przez wielu na Zachodzie uznawane za pokojową rewolucję. Na Kremlu traktowano jednak ten ruch jako porażkę polskich władz komunistycznych, którą należało naprawić. Już we wrześniu 1980 roku Związek Radziecki polecił kierownictwu PZPR przygotować plan „kontrataku”, mającego odzyskać kontrolę nad robotnikami. Głównym celem Moskwy było zlikwidowanie „Solidarności” przy użyciu polskich komunistów. 

Prace nad wprowadzeniem stanu wojennego rozpoczęły się pod nadzorem marszałka ZSRS Wiktora Kulikowa, choć faktyczne przygotowania prowadził Sztab Generalny Wojska Polskiego. Na naradzie sztabowej zdecydowano, że wprowadzenie stanu wojennego zostanie uzasadnione względami „bezpieczeństwa państwa”. Kreml jednocześnie przygotowywał scenariusz interwencji militarnej, której pretekstem miały być manewry „Sojusz-80”. Interwencja została jednak odwołana pod wpływem presji USA i zapewnień PRL, że poradzi sobie samodzielnie.

W ramach przygotowań drukowano w ZSRR obwieszczenia o stanie wojennym, opracowywano akty prawne, kompletowano listy komisarzy wojskowych oraz instytucji do zmilitaryzowania. Szkolono oddziały ZOMO, a w więzieniach rezerwowano miejsca dla blisko 5 tysięcy działaczy opozycji, których nazwiska zbierano od początku 1981 roku. W październiku 1981 roku na czele PZPR stanął gen. Wojciech Jaruzelski, skupiając władzę nad partią, rządem i wojskiem. Przywódcy „Solidarności” w grudniu 1981 roku byli świadomi napiętej sytuacji, ale wierzyli, że konfrontacja z władzą nastąpi dopiero po wprowadzeniu rządowej ustawy nadzwyczajnej. 

Akcja Katolicka protestuje edukacja zdrowotna

Akcja Katolicka: Protest przeciwko likwidacji przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” i obowiązkowej edukacji seksualnej [+KOMENTARZ]

13 grudnia 1981 r. Stan wojenny

13 grudnia zmienił Polskę. Kulikow, Jaruzelski i MSW

Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego została zatwierdzona przez Biuro Polityczne KC PZPR 5 grudnia 1981 roku. Generał Wojciech Jaruzelski otrzymał wolną rękę w wyborze daty rozpoczęcia operacji. W nocy z 8 na 9 grudnia, podczas spotkania z marszałkiem Wiktorem Kulikowem, który przebywał w Warszawie, Jaruzelski poinformował go o planach, nie podając jednak konkretnego terminu ich realizacji. Ostatecznie wojskowy zamach stanu rozpoczął się wieczorem 12 grudnia 1981 roku. Jeszcze przed północą siły MSW, w skład których wchodziły m.in. ZOMO, jednostki antyterrorystyczne, Służba Bezpieczeństwa oraz wojska, rozpoczęły działania.

W ramach operacji „Azalia” zajęto obiekty Polskiego Radia i Telewizji oraz zablokowano połączenia telefoniczne krajowe i międzynarodowe. Jednocześnie, w operacji o kryptonimie „Jodła”, przystąpiono do internowania działaczy „Solidarności” i opozycji politycznej.

Oddziały ZOMO zajęły siedziby regionalnych zarządów „Solidarności”, zatrzymując znajdujące się tam osoby oraz zabezpieczając urządzenia komunikacyjne i poligraficzne. Do miast skierowano wojska pancerne i zmechanizowane, które rozmieszczono w strategicznych punktach, takich jak węzły komunikacyjne czy budynki urzędowe. Aresztowano także wielu niezależnych intelektualistów, w tym uczestników Kongresu Kultury Polskiej w Warszawie. 

Najważniejsze działania przeprowadzono w Gdańsku, gdzie zebrała się Komisja Krajowa „Solidarności”. W nocy zatrzymano tam około 30 jej członków oraz kilku doradców. Tylko nielicznym udało się uniknąć aresztowania. O pierwszej w nocy w Belwederze zebrała się Rada Państwa, która formalnie zatwierdziła dekret o stanie wojennym, choć decyzja ta była sprzeczna z prawem, ponieważ parlament był w trakcie obrad. Dokumenty antydatowano na 12 grudnia. Przewodniczący PAX, Ryszard Reiff, był jedynym, który głosował przeciw. 

Większość Polaków dowiedziała się o stanie wojennym rano 13 grudnia, kiedy Polskie Radio wyemitowało przemówienie generała Jaruzelskiego. W pierwszych dniach internowano około 5 tysięcy osób, a w trakcie stanu wojennego liczba ta wzrosła do 10 tysięcy. Wśród internowanych znaleźli się liderzy „Solidarności”, działacze opozycji, intelektualiści oraz osoby związane z poprzednią ekipą władzy, jak Edward Gierek.

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

13 grudnia 1981 r. Stan wojenny

13 grudnia 1981 r. Zawieszenie podstawowych praw obywatelskich i reakcja Zachodu

Stan wojenny wiązał się z zawieszeniem podstawowych praw obywatelskich. Zakazano strajków i demonstracji, wprowadzono godzinę milicyjną, cenzurowano korespondencję, a podróże wymagały przepustek. Zmilitaryzowano kluczowe instytucje i zakłady pracy, zawieszono działalność organizacji społecznych i kulturalnych oraz zamknięto szkoły. Większość prasy zawieszono, poza „Trybuną Ludu” i „Żołnierzem Wolności”.

Formalnym organem stanu wojennego była Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON) na czele z generałem Jaruzelskim, choć faktyczne decyzje podejmowała nieformalna grupa wojskowych i działaczy partyjnych. 

14 grudnia wybuchły strajki okupacyjne w dużych zakładach przemysłowych, takich jak huty, kopalnie, porty czy stocznie. Władze uznały skalę protestów za umiarkowaną i możliwą do stłumienia. W niektórych miejscach doszło jednak do brutalnych pacyfikacji, jak w kopalni „Wujek”, gdzie 16 grudnia zginęło dziewięciu górników. Najdłużej protesty trwały w kopalniach „Ziemowit” i „Piast”, kończąc się odpowiednio 24 i 28 grudnia.

Wprowadzenie stanu wojennego spotkało się z reakcją Zachodu. Stany Zjednoczone i inne kraje nałożyły sankcje gospodarcze na Polskę i ZSRR. Stan wojenny zawieszono 31 grudnia 1982 roku, a ostatecznie odwołano 22 lipca 1983 roku. Represje pozostawiły jednak głębokie ślady, a liczba ofiar, zarówno śmiertelnych, jak i tych, które ucierpiały wskutek prześladowań, do dziś nie jest dokładnie znana.

Stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku był reakcją władz PRL na rosnącą aktywność „Solidarności” i napięcia społeczne. Podjęta decyzja, formalnie zatwierdzona przez Radę Państwa, była sprzeczna z prawem i oparta na fałszywie antydatowanych dokumentach. Protesty społeczne, choć ograniczone, spotkały się z surowymi represjami. Stan wojenny wywołał międzynarodowe potępienie i sankcje gospodarcze nałożone przez Zachód, choć niektóre państwa uznały go za „mniejsze zło” w obliczu możliwej destabilizacji. Ostatecznie zawieszony w grudniu 1982 roku, a zniesiony w lipcu 1983, pozostawił trwałe ślady w społeczeństwie, a liczba jego ofiar do dziś budzi kontrowersje.

 

Maria Nicińska




wAkcji24.pl | Wiara | KJJ, żrodło: Akcja Katolicka  KEP | Ilustracja: Ideogram  | 30.11.2024

Ksiądz DJ zarabia na parafię. Posłuchaj dobrego beatu!

Ksiądz DJ? Muzyka od zawsze była jednym z najpiękniejszych środków wyrazu duchowości. Współcześni księża łączą tę tradycję z nowoczesnymi brzmieniami, tworząc niepowtarzalne utwory, które zbliżają ludzi do Boga. W świecie, gdzie kultura popularna często dominuje nad...

Zawalcz o stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wielka szansa tylko do 10 stycznia

Stypendium Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Rozpoczął się nabór wniosków o nowe stypendia. Wstępna rekrutacja potrwa do 10 stycznia 2025 roku. Stypendia są możliwe dzięki życzliwości darczyńców, którzy wspierają zbiórkę organizowaną podczas obchodów Dnia...

Listy do świętego Mikołaja. Czy święty Mikołaj mieszka w Niemczech? [TYLKO U NAS]

Tysiące dzieci wysyła listy do świętego Mikołaja na adres w Niemczech. Skąd taki adres i jak oceniać tradycję pisania listów do świętego Mikołaja?

Maksymiliany rozdane! Kto zdobył prestiżowe nagrody filmowe?

Maksymiliany 2024. Wrocław po raz dziewiąty stał się centrum kina chrześcijańskiego, goszcząc 39. Międzynarodowy Festiwal Filmów Maksymiliany. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło twórców, krytyków filmowych, duchownych i miłośników kina z różnych zakątków świata,...

Ja jestem Niepokalane Poczęcie. Film w reżyserii Polaka w amerykańskich kinach

Ja jestem Niepokalane Poczęcie. Amerykańska publiczność miała okazję zobaczyć niezwykły film dokumentalny w reżyserii polskiego twórcy Michała Kondrata. Produkcja „I Am the Immaculate Conception” („Ja jestem Niepokalane Poczęcie”) zostanie wyświetlona w ponad tysiącu...

Katedra Notre-Dame otwarta. Przypominamy dlaczego spłonęła

Katedra Notre-Dame. 15 kwietnia 2019 roku około godziny 19 świat wstrzymał oddech. W płomieniach stanęła katedra Notre-Dame, jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Europy i symbol Paryża obok wieży Eiffela. Pożar wybuchł na dachu świątyni, gdzie kilkusetletnia...

Orszak Trzech Króli 2025. Trwają przygotowania

Orszak Trzech Króli 2025, zaplanowany na 6 stycznia, przejdzie ulicami wielu miast w Polsce i za granicą. Tegoroczne hasło, „Kłaniajcie się królowie!”, nawiązuje do jubileuszowego roku ustanowionego przez papieża Franciszka oraz tysiąclecia koronacji Bolesława...

Biblia to odtrutka na zakłamaną rzeczywistość. Rekordy sprzedaży w USA

W czasach narastającego niepokoju i chaosu społecznego Biblia odnotowuje rekordowe wyniki sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Według danych przytoczonych przez "Wall Street Journal" liczba sprzedanych egzemplarzy Pisma Świętego wzrosła o 22% do końca października...

Maksymiliany 2024 – kino pełne wartości i sztuki

Maksymiliany 2024: Trwa 39. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Maksymiliany 2024 – wydarzenia, które łączy miłość do kina z głębokim przesłaniem ewangelicznym. Od 7 do 11 grudnia filmy konkursowe będą dostępne online, a 12 grudnia odbędzie się na uroczysta gala...

Numer adwentowy „w-Akcji” już w Waszych Kościołach! Zapraszamy do lektury

Numer adwentowy „w-Akcji” poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski – szukajcie w Kościołach Diecezji Świdnickiej!

Nowy kluczowy język w Watykanie: chiński

Język chiński będzie można usłyszeć w Watykanie! Papież Franciszek wprowadza historyczną zmianę, która podkreśla jego zaangażowanie w dialog z chińskimi wiernymi. Od grudnia 2024 roku streszczenia katechez papieskich wygłaszanych podczas audiencji generalnych na Placu...

Święty Mikołaj. Popkulturowy celebryta czy święty Kościoła katolickiego?

Czy święty Mikołaj istniał naprawdę? Dla wielu z nas wspomnienie dzieciństwa nierozerwalnie wiąże się z postacią Świętego Mikołaja. Wierzyliśmy w niego, z wypiekami na twarzy czekaliśmy na jego przybycie, a 6 grudnia znajdowaliśmy prezenty ukryte pod poduszką, w...

Świeca Caritas. Ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Świeca Caritas, która zmienia życie. Już po raz 31 na świątecznych stołach pojawią się świece Caritas, wspierające jedną z najstarszych inicjatyw tej organizacji – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To wyjątkowe przedsięwzięcie, które łączy tradycję, wiarę i pomoc...

Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich: Transpłciowość – nowe podejście do terapii młodzieży

Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich wypracowało nowe standardy w terapii osób młodych deklarujących transpłciowość.

Eutanazja jak epidemia. Gwałtownie rośnie liczba samobójstw w krajach, które zalegalizowały eutanazję

Eutanazja w krajach, które ją zalegalizowały staje się epidemią. Ponad 30 000 osób na całym świecie zakończyło swoje życie w wyniku wspomaganego samobójstwa lub eutanazji w zeszłym roku. To rekordowa liczba przypadków w krajach, gdzie te praktyki są legalne, co...

Sudecki Uniwersytet Ludowy. Grudniowe warsztaty wprowadzą cię w świąteczny klimat

Sudecki Uniwersytet Ludowy: Grudzień to czas, w którym wszyscy z niecierpliwością czekają na Święta Bożego Narodzenia. Atmosfera wypełnia się blaskiem świateł, zapachem pierników i ciepłem rodzinnych spotkań. Aby w pełni poczuć magię świątecznego okresu, warto zrobić...

Coraz więcej rozwodów w Polsce. Nikt nie ma pomysłu na kryzys małżeństwa?

W Polsce jest coraz więcej rozwodów i coraz mniej małżeństw. Z czego to wynika i jak temu przeciwdziałać?

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży: Asystenci diecezjalni na rekolekcjach u bł. Karoliny Kózkówny

25 listopada, w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, rozpoczęły się ogólnopolskie rekolekcje asystentów diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Biorą w nim udział asystenci diecezjalni KSM z całego kraju.

Fundacja Małych Stópek. Organizacja pro-life z nagrodą Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Fundacja Małych Stópek z nagrodą.  W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta Gala IX edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Nagroda ta ma na celu wyróżnienie osób i organizacji zaangażowanych w działalność społeczną oraz pomoc drugiemu człowiekowi. W...

Akcja Katolicka: Protest przeciwko likwidacji przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” i obowiązkowej edukacji seksualnej [+KOMENTARZ]

Akcja Katolicka w Polsce wyraziła stanowczy sprzeciw wobec planowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) wprowadzenia obowiązkowego przedmiotu „Edukacja zdrowotna” w miejsce dotychczasowego, dobrowolnego przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”. Protest...