Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza na wspólne przeżywanie Dnia Życia Konsekrowanego w świdnickiej katedrze. 2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, upamiętniające wydarzenie z jerozolimskiej świątyni, gdzie Maryja i Józef ofiarowali Dzieciątko Jezus Bogu. Symeon ogłosił wówczas, że Jezus jest Światłem świata i Zbawieniem narodów. W 1997 roku papież Jan Paweł II ustanowił w tym dniu Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, zachęcając wiernych do refleksji nad życiem poświęconym Bogu.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza na XXIX Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza na XXIX Światowy Dzień Życia Konsekrowanego 2 lutego 2025 roku

Drodzy Diecezjanie,

obecny Dzień Życia Konsekrowanego przeżywamy w roku szczególnym – Jubileuszowym. Jubileusz w życiu Kościoła jest wydarzeniem o wielkim znaczeniu duchowym i społecznym. Jesteśmy zaproszeni, by przeżywać go jako wyjątkowy czas łaski, charakteryzujący się przebaczeniem grzechów, a w szczególności odpustem, który jest pełnym znakiem miłosierdzia Boga. Pragniemy tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego potraktować w takim właśnie duchu: jako Jubileusz osób konsekrowanych – pielgrzymów nadziei w naszej diecezji.

Pielgrzymując do świdnickiej katedry, jako miejsca jubileuszowego, będziemy mogli skorzystać z daru odpustu. Zapraszam z całego serca wszystkie osoby konsekrowane do wspólnego świętowania, które będzie miało miejsce w katedrze świdnickiej. Rozpoczniemy je Eucharystią o godz. 13.00. Do katedry na modlitwę zapraszam także przedstawicieli świdnickich parafii.

Życie konsekrowane w Chrystusowym Kościele ma wielowiekową tradycję i pełni doniosłą rolę. Droga rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, którą kroczą osoby konsekrowane, jest pięknym świadectwem w czasach, kiedy modne staje się odrzucanie Boga. Dziękujemy im za to świadectwo, za modlitwę i wszystkie dzieła, które podejmują ze względu na Królestwo niebieskie, a także w służbie nas wszystkich.

Proszę więc Was, drodzy Siostry i Bracia, o modlitwę w intencji osób konsekrowanych, szczególnie za te, które pełnią posługę w naszej diecezji: za siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, a także za dziewice, wdowy konsekrowane i pustelnice. Prośmy dla nich o wytrwanie w powołaniu, o Boże błogosławieństwo, a także o nowe i liczne powołania do życia konsekrowanego. Proszę Was o tę modlitwę zwłaszcza w parafiach, w których osoby konsekrowane pełnią swoją posługę.

Podobnie, jak każdego roku bardzo proszę, by w tym dniu – w miarę swoich możliwości – wesprzeć materialnie zakony kontemplacyjne: siostry klaryski od Wieczystej Adoracji w Kłodzku i Ząbkowicach Śl., które w dzień i w nocy trwają na adoracji Jezusa Eucharystycznego, polecając nas wszystkich i nasze sprawy Panu Bogu. Już teraz dziękuję Wam, drodzy Diecezjanie, za ofiary, jakie w tym dniu złożycie na ten cel na tacę.

Wszystkie osoby konsekrowane polecam opiece i wstawiennictwu Matki Bożej Świdnickiej i z serca udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

  † Marek MENDYK

BISKUP ŚWIDNICKI

Bardzo droga Wielkanoc 2025. Inflacja w Polsce jedną z najwyższych w Unii Europejskiej​

Wielkanoc 2025 roku przyniosła Polakom nie tylko duchowe przeżycia, ale i finansowe wyzwania. Jak wynika z danych Eurostatu, w marcu 2025 r. roczna inflacja HICP w Polsce wyniosła 4,4%, co plasuje nasz kraj na trzecim miejscu pod względem najwyższej inflacji w Unii...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza na XXIX Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Dzień Życia Konsekrowanego: Jan Paweł II ustalił trzy cele tego święta

Papież Jan Paweł II w orędziu na I Dzień Życia Konsekrowanego wskazał trzy cele tego święta. Pierwszym jest uwielbienie Boga i wdzięczność za dar życia konsekrowanego, które ubogaca Kościół poprzez różnorodność charyzmatów i owoców życia poświęconego Królestwu Bożemu. Drugim celem jest budowanie świadomości i szacunku wobec życia konsekrowanego wśród wiernych. Trzecim jest zachęcenie osób konsekrowanych do wspólnego celebrowania swojego powołania, odkrywania Bożego piękna w ich życiu oraz przypomnienia o ich szczególnej misji w Kościele i świecie.

Życie konsekrowane, jak podkreśla Jan Paweł II w adhortacji Vita consecrata, stanowi centralny element Kościoła, odzwierciedlając istotę powołania chrześcijańskiego i dążenie Kościoła do jedności z Chrystusem. Historia Kościoła pokazuje, że zawsze znajdują się osoby, które, idąc za przykładem Maryi, wybierają życie w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie, służąc Bogu i bliźnim z niepodzielnym sercem. Śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa dotykają podstawowych sfer życia, a ich praktykowanie umożliwia osiągnięcie doskonałej miłości. Ślub czystości wyraża wybór Chrystusa jako jedynej miłości i poświęcenie się służbie tym, którzy zostali opuszczeni przez innych.

Międzynarodowy Dzień Demokracji Dzień życia konsekrowanego

Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza na XXIX Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Jakie są formy życia konsekrowanego?

W Polsce istnieje wiele form życia konsekrowanego, w tym instytuty czynne, zakony kontemplacyjne, stowarzyszenia życia apostolskiego, świeckie instytuty życia konsekrowanego oraz indywidualne formy życia konsekrowanego. Osoby konsekrowane modlą się, ewangelizują i pomagają potrzebującym zarówno w kraju, jak i na misjach, angażując się w działalność opiekuńczo-wychowawczą, edukacyjną, dobroczynną oraz pracę w mediach. Męskie zgromadzenia w Polsce często prowadzą parafie. 

Członkowie życia konsekrowanego składają śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Zakony (np. dominikanie, franciszkanie) mają charakter historyczny i ich członkowie składają śluby uroczyste, podczas gdy zgromadzenia (np. albertynki, marianie) przyjmują śluby proste. Najpopularniejsze są instytuty czynne, łączące życie we wspólnocie, modlitwę i działalność apostolską. Zakony kontemplacyjne, takie jak karmelitanki czy benedyktyni, koncentrują się na modlitwie i kontemplacji.

W Polsce żyje ok. 800 osób praktykujących indywidualne formy życia konsekrowanego, w tym 398 dziewic konsekrowanych, które składają śluby czystości, oraz 396 wdów konsekrowanych. Pustelnicy (8 pustelnic i 1 pustelnik) żyją w odosobnieniu, poświęcając się modlitwie.

wAkcji24.pl | Wiara |Maria Nicińska, źródło: Diecezja Świdnicka|  23.01.2025

Wielki Piątek – Dzień Ciszy, Cierpienia i Nadziei

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku liturgicznym Kościoła katolickiego. W tym dniu wspomina się mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu – wydarzenie centralne dla chrześcijańskiej wiary. To dzień pełen skupienia, ciszy i głębokiej refleksji nad...