Każdego roku 4 grudnia przywołujemy św. Barbarę w jej liturgiczne wspomnienie, która wśród nas jest czczona jako patronka górników. Wprawdzie kopalnie węgla kamiennego, barytu i magnezytu są zamknięte na Dolnym Śląsku, to przecież żyją górnicy emeryci, działają ich stowarzyszenia, jeszcze pracuje kopalnia węgla brunatnego w Bogatyni oraz miedzi, srebra, złota i soli (KGHM) w Polkowicach. Na szczęście zachowane nieliczne szyby w Wałbrzychu, Boguszowie-Gorcach i Nowej Rudzie milcząco mówią nam o dziejach miasta i górniczego trudu na naszych ziemiach. I nie tylko!

Św. Barbara, litania Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Św. Barbara wśród nas

Fenomenem pracy, wiary i historii górnictwa węgla na Dolnym Śląsku są figurki św. Barbary, odlane ze stopu aluminium, które na prośbę górników zostały poświęcone przez JE ks. Arcybiskupa Henryka Gulbinowicza w Wałbrzychu 4. 12.1980 r. i uroczyście  wprowadzone do kopalń. Podaję tu, w wielkim skrócie,  te wydarzenia, których kalendarz jeszcze się nie zatarł w pamięci żyjących, a szczegóły, dotyczące intronizacji każdej figurki do poszczególnej kopalni, znajdziemy w opracowanej dokumentacji i zawartej w mojej książce  pt. “Święta Barbara wśród nas”.

Jak się zaczęła historia z figurkami?

Trzeba pamiętać minione czasy począwszy od zakończenia drugiej wojny światowej. Narzucony system polityczno-ustrojowy w powstałej PRL, grabieże wojsk sowieckich, eksploatację górników, system czterobrygadowy i sterowanie gospodarką pod rządami Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, biedę, cenzurę, indoktrynację komunistyczną, brak wolności i szykany względem Kościoła, ludzi wierzących,  górników i wszystkich innych niepartyjnych…

Górnicy lat 80.  jak większość społeczeństwa, doświadczyli prześladowań, wiedzieli co to UB i SB (Urząd Bezpieczeństwa i Służba Bezpieczeństwa – tajna policja walcząca z m.in. z duchowieństwem – przyp. red.), strajki, wyrzucanie religii, krzyży i obrazów św. Barbary z kopalń…

13 grudnia Stan Wojenny

13 grudnia zmienił wszystko

Św. Barbara, litania Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Rok 1980. Strajki. Solidarność. Figurki św. Barbary

 

Polacy  powstali z kolan. To czas początku pontyfikatu św. Jana Pawła II. Zaczęło się na Wybrzeżu. Pierwszą kopalnią węgla kamiennego (KWK) w Polsce, która zastrajkowała była  KWK Thorez w Wałbrzychu. W dniu 27 sierpnia 1980 r. aby solidaryzować się ze stoczniowcami w Gdańsku, wybuchł  strajk na szybie Chwalibóg i następnego dnia, 28 sierpnia, na szybie Julia. 2 września 1980 r. w Wałbrzychu doszło do podpisania porozumień z Rządem, które były trzecimi w Polsce po Szczecinie i Gdańsku.

Rodząca się Solidarność domagała się  Wolnych Związków Zawodowych. Na Górnym Śląsku do kopalń powracały obrazy św. Barbary.  A na Dolnym Śląsku? Takiej tradycji nie było w wałbrzyskich kopalniach. A jednak wiara górników, zdawałoby się uśpiona, teraz uwolniona, ożyła.

To była autonomiczna inicjatywa górników, aby wprowadzić figurki do kopalń. Po znalezieniu gipsowej figurki, która stała się matrycą – matką, odlano w Hucie Karol w Wałbrzychu, najpierw w 1980 r. dwanaście, i w  1981 r. trzy kolejne, w sumie 15 figurek. Intronizacje figurek na poszczególne szyby w kopalniach dokonały się tuż po poświęceniu, w obecności biskupów i całej pracowniczej rodziny górniczej. Pozostały tam, czczone nawet w stanie wojennym, aż do zamknięcia kopalń pod koniec lat dziewięćdziesiątych.

Gdzie się znalazły później? Na prośbę NSZZ „Solidarność” podjąłem się poszukiwania odpowiedzi i opracowania  dokumentacji który trafiła do wspomnianej wcześniej książki.

Dzisiaj dwie figurki znajdują się w muzeach (CNiS Stara Kopalnia i CKK Boguszów-Gorce), po jednej w  Kopalni Wiry i biurze „Solidarności” w Wałbrzychu. Siedem znalazło swoje miejsce w kościołach parafialnych  (trzy w Wałbrzychu, dwie w Boguszowie-Gorcach, jedna w Słupcu NR i jedna w Zielonce k. Zgorzelca); rzeźba w drewnie jest w kamieniołomie w Strzegomiu. Figurka ze stopu mierzy 52 cm. Łącznie więc pozostało ich jedenaście,  cztery z nich są zaginione.

Każda figurka św. Barbary jest epifanią sacrum, świadectwem wiary i pracy górników,  Solidarności i naszej historii;  jest figurką NSZZ „Solidarność”. 



Jerzy Popiełuszko Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

Św. Barbara, litania Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Św. Barbara - patronka wielu. Kim była św. Barbara?

Św. Barbara dziewica i męczennica, zginęła ok. 306 r. po Chrystusie. Jej kult zapisany  pod datą 4 grudnia w  kalendarzu Kościoła greckiego, syryjskiego pochodzi z VIII w.  Kto z nas zdaje sobie sprawę z tego? W Polsce pierwszy ślad jej kultu pochodzi z kalendarza krakowskiego w Kodeksie Gertrudy z XII w. też pod datą 4 grudnia. 

Ewangelizacja pierwszych misjonarzy, zakonników, relikwie świętej (z XIII w. – herma z Pomorza), nauczanie, rozwój parafii,  pierwsze kościoły (Borzygniew 1262 r.), rzeźby i obrazy, tłumaczenie żywotów Świętej ( z X i XIII w.) ks. Piotra Skargi (XVI w.) i modlitwy wiernych, rozpowszechniły jej kult w Polsce i Europie. Powstają bractwa. Barbara staje się patronką dobrej śmierci, jest jedną z 14 Wspomożycieli, patronką wodniaków wiślanach (żeglarzy, flisaków), patronką artylerii, bastionów, prochowni, saperów od XVIII w. na Zachodzie w Polsce (Panią ognia i błyskawic).

W Ordynariacie Wojska Polskiego jest patronką jednostek rakietowych i artylerzystów. Czczona w górnictwie srebra i ołowiu w połowie XVIII (Tarnowskie Góry) staje się w połowie XIX patronką górników a później Akademii Górniczo-Hutniczej. Dzisiaj  z Barbórką związany jest też  Dzień Naftowca i Gazownika obchodzony 3 grudnia.   

Św. Barbara prześladowana, więziona i ścięta mieczem przez ojca, stała się patronką ludzi narażonych na niespodziewaną śmierć w niebezpiecznej pracy. Artylerzyści i górnicy przyzywali wstawiennictwa swojej patronki,  nosili medaliki  z napisem: “Św. Barbaro broń nas od złej śmierci”. Rozumiemy, że  stała się też patronką  ludzi  z podziemia, w konspiracji.



ks. Jerzy popiełuszko

Ks. Stefan Niedzielak. Męczennik komunizmu

Św. Barbara wśród nas. Litania w Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Św. Barbara: Litania Armii Krajowej

Komendant Główny Armii Krajowej (w latach 1943-1944), generał dywizji Tadeusz Bór-Komorowski, w swojej książce “Armia Podziemna”, pisze m.in. o obrazku świętym, będącym  „ulotką” z litanią do św. Barbary, drukowanym w tajnym wydawnictwie i rozpowszechnianym od końca 1943 r. (zamieszczone zdjęcia). Potwierdza to Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie zachowany jest taki obrazek.

Z uwagą przeczytajmy tę litanię do św. Barbary, nazwanej tu  Patronką Polski Podziemnej, strażniczką tajnych drukarzy, kolporterów, łączników, kurierów, Opiekunką ludzi podziemia…  W czasie stanu wojennego, po 13 grudnia 1981 r. odżyła ta litania w konspiracji, podziemnej Solidarności, w ulotnych drukach.

Litania Armii Krajowej Św. Barbara
ks. Jerzy Popiełuszko

Ks. Jerzy Popiełuszko: 10 cytatów które są znowu aktualne

Św. Barbara wśród nas. Litania w Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Św. Barbara i ks. Jerzy Popiełuszko

Ks. Jerzy Popiełuszko posłużył się tą litanią w liturgii mszy św. odprawionej w dniu 4 grudnia 1983 r. na Żoliborzu, w której modlił się za ofiary kopalni Wujek i wszystkich górników. W homilii mówił: “Święta Barbara jest patronką pracy podziemnej. Tych, którzy wydobywają słowa prawdy i przekazują je społeczeństwu bez dekretów o cenzurze”. Porównał pracę górników pod ziemią do działalności ludzi z podziemia, w konspiracji, radiowców, ujawniających ukrywaną prawdę i kłamstwa reżimu. 

Ksiądz Jerzy został porwany 19 października 1984 r. i zamordowany przez komunistycznych oprawców z SB. Błogosławiony kapłan i męczennik został ogłoszony Patronem członków NSZZ „Solidarność” w 2014 r. Tego roku 20 października, w 40. rocznicę jego śmierci, zostały wprowadzone relikwie bł. księdza Jerzego do katedry w Świdnicy. Pod tablicą na fasadzie katedry, poświęconej w pierwszą rocznicę męczeństwa, składane są każdego roku kwiaty.  Módlmy się o Jego kanonizację.                                                                            

Ks. Tadeusz Faryś, kapelan „Solidarności”

                 

Księża w niebezpieczeństwie. Nasila się agresja i przemoc systemowa

Księża w niebezpieczeństwie. Agresja wobec księży staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w Polsce. Najnowszy raport Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, zatytułowany „Niebezpieczna misja? Agresja wobec osób duchownych,...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk pilnie wzywa: Módlmy się za Ojczyznę i pokój na świecie

Biskup Świdnicki Marek Mendyk zaprasza wszystkich wierzących do wspólnego przeżycia modlitewnego Triduum w dniach 1–3 maja 2025 roku – czasu szczególnej modlitwy za Ojczyznę i o pokój na świecie. W swoim słowie pasterskim hierarcha podkreśla duchowy wymiar pierwszego...

Aż 74,1 proc. Polaków pozytywnie ocenia pontyfikat papieża Franciszka! Wizerunek Kościoła się poprawia

W świetle najnowszego badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej w likwidacji, aż 74,1 proc. Polaków ocenia pontyfikat papieża Franciszka jako udany. To bardzo wyraźny sygnał, że duchowe i duszpasterskie działania Ojca Świętego znalazły...

Kuria w Przemyślu: Zatrzymanie ks. Grzegorza uważamy za środek nieusprawiedliwionej represji, nieuzasadnionej przemocy i poniżenia

Kuria Metropolitalna w Przemyślu wydała oficjalne oświadczenie w związku z zatrzymaniem księdza Grzegorza, kapłana Archidiecezji Przemyskiej. Sprawa związana jest z kontrowersyjnym śledztwem dotyczącym aborcji w szpitalu w Oleśnicy. W komunikacie kuria wyraża...

Lewandowski pokieruje diecezją w USA

Bruce Lewandowski został mianowany nowym ordynariuszem diecezji Providence w stanie Rhode Island – decyzję tę ogłosił papież Franciszek 8 kwietnia 2025 roku. To wydarzenie ma szczególne znaczenie nie tylko dla amerykańskiego Kościoła, ale również dla Polonii, ponieważ...

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Co się dzieje po śmierci papieża? Czym jest novendiales i sede vacante?

Co się dzieje po śmierci papieża? Śmierć papieża uruchamia precyzyjnie zaplanowany ciąg wydarzeń, które były doskonalone przez wieki. Wiele z tych tradycji ma swoje korzenie jeszcze w starożytnym Rzymie. Jakie kroki są podejmowane? Jak wygląda czas sede vacante, czyli...

Pontyfikat papieża Franciszka. 10 najważniejszych wydarzeń

Pontyfikat papieża Franciszka trwał 12 lat. Jorge Mario Bergoglio SJ był 266. biskupem Rzymu. W chwili wyboru na papieża miał 76 lat. Odszedł do Domu Ojca w Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia 2025 r. w wieku 88 lat. W historii Kościoła katolickiego był drugim...

Ks. Grzegorz Wołoch: Od Ewangelii do Uniwersytetów – edukacyjna misja Kościoła

Ks. Grzegorz Wołoch: Kościół katolicki od ponad dwóch tysięcy lat odgrywa fundamentalną rolę w edukacji społeczeństw, przekazując wiedzę nie tylko w zakresie teologii, ale także filozofii, nauk ścisłych, literatury i sztuki. Historia jednoznacznie pokazuje, że to...

Poniedziałek Wielkanocny — między wiarą a tradycją

Poniedziałek Wielkanocny to w liturgii Kościoła katolickiego dalszy ciąg radosnego świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Choć Niedziela Wielkanocna pozostaje kulminacyjnym momentem obchodów, to również poniedziałek ma swoje religijne znaczenie i jest w Polsce dniem...

wAkcji24.pl | Wiara | Ks. Tadeusz Faryś, kapelan „Solidarności”  | 21.12.2024