Każdego roku 4 grudnia przywołujemy św. Barbarę w jej liturgiczne wspomnienie, która wśród nas jest czczona jako patronka górników. Wprawdzie kopalnie węgla kamiennego, barytu i magnezytu są zamknięte na Dolnym Śląsku, to przecież żyją górnicy emeryci, działają ich stowarzyszenia, jeszcze pracuje kopalnia węgla brunatnego w Bogatyni oraz miedzi, srebra, złota i soli (KGHM) w Polkowicach. Na szczęście zachowane nieliczne szyby w Wałbrzychu, Boguszowie-Gorcach i Nowej Rudzie milcząco mówią nam o dziejach miasta i górniczego trudu na naszych ziemiach. I nie tylko!

Św. Barbara, litania Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Św. Barbara wśród nas

Fenomenem pracy, wiary i historii górnictwa węgla na Dolnym Śląsku są figurki św. Barbary, odlane ze stopu aluminium, które na prośbę górników zostały poświęcone przez JE ks. Arcybiskupa Henryka Gulbinowicza w Wałbrzychu 4. 12.1980 r. i uroczyście  wprowadzone do kopalń. Podaję tu, w wielkim skrócie,  te wydarzenia, których kalendarz jeszcze się nie zatarł w pamięci żyjących, a szczegóły, dotyczące intronizacji każdej figurki do poszczególnej kopalni, znajdziemy w opracowanej dokumentacji i zawartej w mojej książce  pt. “Święta Barbara wśród nas”.

Jak się zaczęła historia z figurkami?

Trzeba pamiętać minione czasy począwszy od zakończenia drugiej wojny światowej. Narzucony system polityczno-ustrojowy w powstałej PRL, grabieże wojsk sowieckich, eksploatację górników, system czterobrygadowy i sterowanie gospodarką pod rządami Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, biedę, cenzurę, indoktrynację komunistyczną, brak wolności i szykany względem Kościoła, ludzi wierzących,  górników i wszystkich innych niepartyjnych…

Górnicy lat 80.  jak większość społeczeństwa, doświadczyli prześladowań, wiedzieli co to UB i SB (Urząd Bezpieczeństwa i Służba Bezpieczeństwa – tajna policja walcząca z m.in. z duchowieństwem – przyp. red.), strajki, wyrzucanie religii, krzyży i obrazów św. Barbary z kopalń…

13 grudnia Stan Wojenny

13 grudnia zmienił wszystko

Św. Barbara, litania Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Rok 1980. Strajki. Solidarność. Figurki św. Barbary

 

Polacy  powstali z kolan. To czas początku pontyfikatu św. Jana Pawła II. Zaczęło się na Wybrzeżu. Pierwszą kopalnią węgla kamiennego (KWK) w Polsce, która zastrajkowała była  KWK Thorez w Wałbrzychu. W dniu 27 sierpnia 1980 r. aby solidaryzować się ze stoczniowcami w Gdańsku, wybuchł  strajk na szybie Chwalibóg i następnego dnia, 28 sierpnia, na szybie Julia. 2 września 1980 r. w Wałbrzychu doszło do podpisania porozumień z Rządem, które były trzecimi w Polsce po Szczecinie i Gdańsku.

Rodząca się Solidarność domagała się  Wolnych Związków Zawodowych. Na Górnym Śląsku do kopalń powracały obrazy św. Barbary.  A na Dolnym Śląsku? Takiej tradycji nie było w wałbrzyskich kopalniach. A jednak wiara górników, zdawałoby się uśpiona, teraz uwolniona, ożyła.

To była autonomiczna inicjatywa górników, aby wprowadzić figurki do kopalń. Po znalezieniu gipsowej figurki, która stała się matrycą – matką, odlano w Hucie Karol w Wałbrzychu, najpierw w 1980 r. dwanaście, i w  1981 r. trzy kolejne, w sumie 15 figurek. Intronizacje figurek na poszczególne szyby w kopalniach dokonały się tuż po poświęceniu, w obecności biskupów i całej pracowniczej rodziny górniczej. Pozostały tam, czczone nawet w stanie wojennym, aż do zamknięcia kopalń pod koniec lat dziewięćdziesiątych.

Gdzie się znalazły później? Na prośbę NSZZ „Solidarność” podjąłem się poszukiwania odpowiedzi i opracowania  dokumentacji który trafiła do wspomnianej wcześniej książki.

Dzisiaj dwie figurki znajdują się w muzeach (CNiS Stara Kopalnia i CKK Boguszów-Gorce), po jednej w  Kopalni Wiry i biurze „Solidarności” w Wałbrzychu. Siedem znalazło swoje miejsce w kościołach parafialnych  (trzy w Wałbrzychu, dwie w Boguszowie-Gorcach, jedna w Słupcu NR i jedna w Zielonce k. Zgorzelca); rzeźba w drewnie jest w kamieniołomie w Strzegomiu. Figurka ze stopu mierzy 52 cm. Łącznie więc pozostało ich jedenaście,  cztery z nich są zaginione.

Każda figurka św. Barbary jest epifanią sacrum, świadectwem wiary i pracy górników,  Solidarności i naszej historii;  jest figurką NSZZ „Solidarność”. 



Jerzy Popiełuszko Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

Św. Barbara, litania Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Św. Barbara - patronka wielu. Kim była św. Barbara?

Św. Barbara dziewica i męczennica, zginęła ok. 306 r. po Chrystusie. Jej kult zapisany  pod datą 4 grudnia w  kalendarzu Kościoła greckiego, syryjskiego pochodzi z VIII w.  Kto z nas zdaje sobie sprawę z tego? W Polsce pierwszy ślad jej kultu pochodzi z kalendarza krakowskiego w Kodeksie Gertrudy z XII w. też pod datą 4 grudnia. 

Ewangelizacja pierwszych misjonarzy, zakonników, relikwie świętej (z XIII w. – herma z Pomorza), nauczanie, rozwój parafii,  pierwsze kościoły (Borzygniew 1262 r.), rzeźby i obrazy, tłumaczenie żywotów Świętej ( z X i XIII w.) ks. Piotra Skargi (XVI w.) i modlitwy wiernych, rozpowszechniły jej kult w Polsce i Europie. Powstają bractwa. Barbara staje się patronką dobrej śmierci, jest jedną z 14 Wspomożycieli, patronką wodniaków wiślanach (żeglarzy, flisaków), patronką artylerii, bastionów, prochowni, saperów od XVIII w. na Zachodzie w Polsce (Panią ognia i błyskawic).

W Ordynariacie Wojska Polskiego jest patronką jednostek rakietowych i artylerzystów. Czczona w górnictwie srebra i ołowiu w połowie XVIII (Tarnowskie Góry) staje się w połowie XIX patronką górników a później Akademii Górniczo-Hutniczej. Dzisiaj  z Barbórką związany jest też  Dzień Naftowca i Gazownika obchodzony 3 grudnia.   

Św. Barbara prześladowana, więziona i ścięta mieczem przez ojca, stała się patronką ludzi narażonych na niespodziewaną śmierć w niebezpiecznej pracy. Artylerzyści i górnicy przyzywali wstawiennictwa swojej patronki,  nosili medaliki  z napisem: “Św. Barbaro broń nas od złej śmierci”. Rozumiemy, że  stała się też patronką  ludzi  z podziemia, w konspiracji.



ks. Jerzy popiełuszko

Ks. Stefan Niedzielak. Męczennik komunizmu

Św. Barbara wśród nas. Litania w Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Św. Barbara: Litania Armii Krajowej

Komendant Główny Armii Krajowej (w latach 1943-1944), generał dywizji Tadeusz Bór-Komorowski, w swojej książce “Armia Podziemna”, pisze m.in. o obrazku świętym, będącym  „ulotką” z litanią do św. Barbary, drukowanym w tajnym wydawnictwie i rozpowszechnianym od końca 1943 r. (zamieszczone zdjęcia). Potwierdza to Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie zachowany jest taki obrazek.

Z uwagą przeczytajmy tę litanię do św. Barbary, nazwanej tu  Patronką Polski Podziemnej, strażniczką tajnych drukarzy, kolporterów, łączników, kurierów, Opiekunką ludzi podziemia…  W czasie stanu wojennego, po 13 grudnia 1981 r. odżyła ta litania w konspiracji, podziemnej Solidarności, w ulotnych drukach.

Litania Armii Krajowej Św. Barbara
ks. Jerzy Popiełuszko

Ks. Jerzy Popiełuszko: 10 cytatów które są znowu aktualne

Św. Barbara wśród nas. Litania w Armii Krajowej i ks. Jerzy Popiełuszko

Św. Barbara i ks. Jerzy Popiełuszko

Ks. Jerzy Popiełuszko posłużył się tą litanią w liturgii mszy św. odprawionej w dniu 4 grudnia 1983 r. na Żoliborzu, w której modlił się za ofiary kopalni Wujek i wszystkich górników. W homilii mówił: “Święta Barbara jest patronką pracy podziemnej. Tych, którzy wydobywają słowa prawdy i przekazują je społeczeństwu bez dekretów o cenzurze”. Porównał pracę górników pod ziemią do działalności ludzi z podziemia, w konspiracji, radiowców, ujawniających ukrywaną prawdę i kłamstwa reżimu. 

Ksiądz Jerzy został porwany 19 października 1984 r. i zamordowany przez komunistycznych oprawców z SB. Błogosławiony kapłan i męczennik został ogłoszony Patronem członków NSZZ „Solidarność” w 2014 r. Tego roku 20 października, w 40. rocznicę jego śmierci, zostały wprowadzone relikwie bł. księdza Jerzego do katedry w Świdnicy. Pod tablicą na fasadzie katedry, poświęconej w pierwszą rocznicę męczeństwa, składane są każdego roku kwiaty.  Módlmy się o Jego kanonizację.                                                                            

Ks. Tadeusz Faryś, kapelan „Solidarności”

                 

Bł. ks. Stanisław Streich czczony w Rzymie

Bł. ks. Stanisław Streich będzie czczony w Rzymie! W jednym z najważniejszych miejsc chrześcijańskiego Rzymu – Bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej – odbyła się wyjątkowa uroczystość z udziałem polskich biskupów i kapłanów. W czasie Mszy Świętej,...

Młodzi w Kościele. Przyszłość katolicyzmu według badań naukowych

Młodzi w Kościele  - zaskakujące rezultaty badania przeprowadzonego przez Fundację Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jedynie niecałe 40% młodych osób deklaruje się jako wierzący. Mimo to, ponad połowa...

Różaniec jest po prostu zdrowy. Badania naukowe pokazują korzysci z odmawiania różańca

Różaniec może pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne – tak wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze amerykańskiego czasopisma „Journal of Religion and Health”. Naukowcy przedstawili nie tylko korzyści płynące z tej praktyki, ale także ciekawe informacje na...

Inteligentni ludzie wierzą w Boga. To nie przypadek

Inteligentni ludzie wierzą w Boga. Mamy dowody! Dr YoungHoon Kim, uznawany za osobę z najwyższym IQ na świecie, wzbudził duże poruszenie swoim ostatnim wpisem w serwisie X. Napisał, że jako rekordzista pod względem ilorazu inteligencji wierzy, iż Jezus Chrystus jest...

Wielka Brytania na prostej drodze do eutanazji. Katastrofalne prawo uchwalone

Wielka Brytania jest coraz bliżej zalegalizowania eutanazji. W piątek, 20 czerwca Izba Gmin przegłosowała projekt ustawy o tzw. "wspomaganym umieraniu". Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 314 posłów, a przeciw było 291. Teraz projekt trafi do Izby Lordów, co...

Komisja ds. Wolności Religijnej rozpoczyna prace nad granicą między religią a państwem

Komisja ds. Wolności Religijnej powołana przez prezydenta USA Donalda Trumpa właśnie rozpoczęła swoją działalność. Celem tego 13-osobowego ciała jest zbadanie miejsca religii w przestrzeni publicznej oraz określenie granicy między wiarą a państwem. Komisja skupia...

Nowi duchowni katoliccy! Ponad dwustu nowych księży wyświęconych w Polsce

Nowi duchowni katoliccy! W 2025 roku Kościół katolicki w Polsce wzbogaci się o 206 nowych księży – 139 diecezjalnych i 67 zakonnych. To jednak mniej niż w ubiegłym roku, kiedy wyświęcono łącznie 235 duchownych. Spadkowy trend trwa od lat i staje się coraz bardziej...

Boże Ciało – jesteśmy świadkami cudu

Wierni katoliccy od początków chrześcijaństwa szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę, podczas której dochodzi do Przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana jako Boże Ciało, ma charakter...

Wieczysta adoracja? Diecezja Świdnicka liderem

Wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu to forma modlitwy, która trwa nieprzerwanie – dniem i nocą, przez cały rok. Polega na nieustannym czuwaniu i modlitwie przed wystawionym w monstrancji Ciałem Chrystusa, ukrytym w postaci białego chleba. Odbywa się ona...

Kard. Kazimierz Nycz w Świdnicy: Duchowość Chrystusa ukrzyżowanego, umęczonego i zmartwychwstałego to odpowiedź na potrzeby Kościoła i świata [TYLKO U NAS]

Ks. kardynał Kazimierz Nycz, Wielki Przeor Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu w Jerozolimie w Polsce, wygłosił homilię podczas Mszy św. inwestytury 14 czerwca 2025 r. w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Tylko u nas cała homilia!Przeżyliśmy piękny i...

wAkcji24.pl | Wiara | Ks. Tadeusz Faryś, kapelan „Solidarności”  | 21.12.2024