Jakie błędy popełniła Pierwsza Rzeczpospolita? Czy można było uniknąć jej upadku? Czy przeszłość może być ostrzeżeniem dla współczesnych elit politycznych i społecznych? Nowa książka Jacka Komudy „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” nie tylko stawia te pytania, ale też wciąga czytelnika w fascynującą, choć bolesną lekcję odpowiedzialności za wspólnotę narodową. Książka zdobywa serca czytelników i uznanie krytyków, a sam autor rusza w trasę spotkań autorskich – najbliższe odbędzie się w Warszawie, w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5, 23 czerwca 2025 r., w ramach wydarzenia Klubu Ronina.

Jacek Komuda „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”. Historia jako ostrzeżenie?

"Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą” porusza polskich czytelników

Coraz więcej Polaków sięga dziś po literaturę historyczną – nie tylko z potrzeby poznania przeszłości, lecz także z chęci głębszego zrozumienia teraźniejszości. W takim właśnie klimacie ukazuje się najnowsza książka Jacka Komudy „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”. Autor, znany z wyrazistych i pełnokrwistych opowieści osadzonych w realiach Rzeczypospolitej szlacheckiej, tym razem przyjmuje formę analityczno-publicystyczną, nie rezygnując jednak ze swojej charakterystycznej narracyjnej siły. 

Jacek Komuda „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”. Historia jako ostrzeżenie?

Bestseller o przestrodze narodowej

Książka odniosła natychmiastowy sukces – w kwietniu 2025 roku uplasowała się na drugim miejscu w kategorii książek historycznych w sieci Empik oraz na piątej pozycji w internetowej księgarni Dressler. Zainteresowanie nią wyraźnie przekracza krąg pasjonatów historii – sięgają po nią również osoby szukające odpowiedzi na pytania o sens obywatelskości, odpowiedzialności za wspólnotę i mechanizmy upadku instytucji publicznych.

Komuda, jako historyk i publicysta, nie ucieka od trudnych tematów. Punktuje słabości elit, kryzys autorytetu, brak jedności politycznej oraz korupcję – nie tylko jako czynniki historyczne, lecz także jako przestrogi o wymiarze uniwersalnym. W ten sposób jego książka staje się apelem o odrodzenie moralne, które – jak przypomina nauczanie Kościoła – jest fundamentem zdrowego życia społecznego i państwowego.

Caritas Polska ks. Janusz Majda Dobra jest więcej

„Dobra jest więcej”. Dyrektor Caritas Polska ks. Janusz Majda spotkał się z ofiarami powodzi w Diecezji Świdnickiej

Jacek Komuda „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”. Historia jako ostrzeżenie?

Nie tylko „liberum veto”

ednym z celów autora było zmierzenie się z popularnymi mitami – na przykład tym, że za upadek I Rzeczypospolitej odpowiada wyłącznie „liberum veto”. Komuda pokazuje, że rzeczywistość była znacznie bardziej złożona – a rozkład państwa nastąpił nie tylko w wyniku wad ustrojowych, ale także przez brak odpowiedzialności elit, zdradę interesu wspólnotowego oraz uzależnienie od wpływów zewnętrznych.

Żywa historia i pasja pisarska

Recenzenci chwalą książkę za tempo, styl i autentyczność. „Komuda nie zanudza, nie zamula treści zbędnymi szczegółami” – pisze Bogusław Mazur z portalu Salon24. – „Jego postacie są barwne, żywe, zbudowane z literackim rozmachem. A jednocześnie autor przemyca wartościowe refleksje o gospodarce, polityce i społeczeństwie”. To styl, który łączy rozrywkę z głęboką edukacją.

Oszczędności w gotówce i depozytach

Polacy trzymają oszczędności w gotówce i depozytach. Dlaczego unikamy rynku kapitałowego?

Jacek Komuda „Upadek. Jak straciliśmy Pierwszą Rzeczpospolitą”. Historia jako ostrzeżenie?

Głos sumienia czy literacki buntownik?

Choć Komuda sam określa się jako „anty-Sienkiewicz”, jego twórczość – jak pokazuje „Upadek” – nie traci wartości moralnego przesłania. W świecie zdominowanym przez technokrację, relatywizm i powierzchowność debaty publicznej, jego głos brzmi jak wezwanie do rachunku sumienia narodowego. To także przypomnienie, że narody – jak ludzie – potrzebują nawrócenia, pokory i powrotu do źródeł.

Książka Jacka Komudy jest nie tylko kolejnym tytułem w jego dorobku – to świadectwo miłości do ojczyzny, zakorzenienia w tradycji i pragnienia uczciwego spojrzenia na przeszłość. Patronatem publikacji objęła Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, która od lat promuje wiedzę o polskiej historii i kulturze. W kontekście katolickiego nauczania o odpowiedzialności społecznej, taka inicjatywa zyskuje szczególne znaczenie – przypomina bowiem, że historia nie jest jedynie zbiorem dat, lecz przestrzenią moralnych wyborów, które kształtują przyszłość.

Spotkanie w Warszawie – zaproszenie do rozmowy

Sam autor w najbliższych tygodniach planuje szereg spotkań autorskich i udział w debatach. Pierwsze z nich odbędzie się 23 czerwca 2025 roku o godz. 18:00 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Wydarzenie jest organizowane przez Klub Ronina i będzie transmitowane online – dostępne dla wszystkich, którzy chcą wziąć udział w tej ważnej rozmowie o przeszłości i przyszłości Polski. 

Uchodźcy z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy nie chcą wracać do kraju. Polska będzie ich nowym domem?

wAkcji24.pl | Kultura | KJN | źródło: Agencja Informacyjna | fot. Jacek Komuda Facebook | 5.05.2025

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Mariusz Drapikowski: Położył rękę na mojej głowie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, możliwość poruszania się.

wAkcji24.pl Opinie | Mariusz Drapikowski: Zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Straciłem wzrok w jednym oku całkowicie, w drugim w znacznym stopniu. Moja żona jest lekarzem, więc byłem leczony w instytutach w Polsce i na świecie. Niestety choroba rozwijała się gwałtownie, także każdego tygodnia, każdego kwartału znaczna część mojego zdrowia była zabierana.

Ks prał. Stanisław Szczepaniec: Doświadczenie Mojżesza. 5 kroków do pełnej Adoracji

wAkcji24.pl Opinie | Ks. Prał. Stanisław Szczepaniec: Chcę przywołać doświadczenia Mojżesza z góry Horeb. Mojżesz zobaczył tam płonący krzew i powiedział do siebie, podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku.

ks. Jozef Suchar: Bóg pyta – czy zabierzesz mnie do domu?

​​wAkcji24.pl | Ks. Józef Suchar: "Wciąż mi to brzmi w mojej głowie, zwłaszcza w kościele podczas mszy świętej lub adoracji przed Eucharystią". Wypowiedź ks. Suchara podczas konferencji "On tu jest!".     Jestem prostym księdzem z pogranicza ze słabym...

Bp Marek Mendyk: Adoracja sprawia, że nasze kruche, ludzkie możliwości zostają wzbogacone o możliwości samego Boga

wAkcji24.pl Wiara | Biskup Marek Mendyk: Jako adorujący jesteśmy trochę jak ci, co podejmują omdlałe ręce Mojżesza prowadzącego Izraelitów do walki – mówił ordynariusz świdnicki podczas konferencji poświęconej adoracji „On tu jest”.