Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny obchodzone 15 sierpnia upamiętnia zakończenie życia na ziemi Matki Jezusa. Początkowo, w VI wieku, było ono znane jako „Zaśnięcie Matki Bożej”. Z czasem, w VIII wieku, święto stało się jednym z najważniejszych w Kościele, zaraz po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy. W Polsce z tym dniem związany jest zwyczaj święcenia kwiatów i ziół, które według tradycji mają chronić przed chorobami i przynosić błogosławieństwo. Nie wszystkie fakty i legendy z nim związane są powszechnie znane.

1 listopada 1950 roku papież Pius XII ogłosił w Konstytucji Apostolskiej „Munificentissimus Deus” dogmat, że „po zakończeniu ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do niebieskiej chwały”. To jeden z czterech dogmatów maryjnych w Kościele katolickim. Pozostałe to: „Boże Macierzyństwo Maryi”, „Maryja zawsze Dziewica” oraz „Niepokalane Poczęcie Maryi”.

…powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej (Breviarium fidei VI, 105)

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Czy wiesz, że…

1.W Biblii nie ma bezpośredniej wzmianki o wniebowzięciu Maryi. Pierwsze takie przekazy pochodzą z VI wieku, m.in. od biskupa Jana ze Scytopolis, który opisał, że Maryja została wzięta do nieba wraz z ciałem, aby pośredniczyć między ludźmi a Bogiem. Św. Grzegorz z Tours w VI wieku napisał, że Maryja została zabrana do raju, gdzie połączyła się z duszą i cieszy się wiecznym szczęściem.

W apokryfie „Transitus” z III-IV wieku opisano, że po śmierci Jezusa Maryja zamieszkała z apostołem Janem, a jej grób, zlokalizowany u stóp Góry Oliwnej, okazał się pusty. Istnieją dwie tradycje dotyczące zakończenia życia Maryi. Tradycja jerozolimska mówi, że została pochowana w Getsemani, a potem wzięta do nieba na Syjonie. Tradycja efeska opowiada, że Maryja zmarła w Efezie, gdzie św. Jan Apostoł przebywał w latach 37-45, uciekając przed prześladowaniami.

2.We włoskim Prato, w katedrze św. Szczepana, znajduje się relikwia wniebowzięcia – przepaska, którą Maryja miała przekazać św. Tomaszowi Apostołowi.  Według apokryfu przypisywanego Józefowi z Arymatei apostoł Tomasz, który nie uczestniczył w pogrzebie Maryi, zbliżając się do Góry Oliwnej, zobaczył aniołów unoszących jej ciało do Nieba. Zawołał wtedy:

O święta Matko, Matko błogosławiona, Matko niepokalana, skoro mogę cię teraz widzieć, gdy wznosisz się do Nieba, spraw, bym doznał radości dzięki twojemu miłosierdziu.

W odpowiedzi na jego wołanie, z nieba spadła przepaska, którą wcześniej opasano ciało Maryi, a Tomasz zatrzymał ją jako pamiątkę. Gdy Tomasz wrócił do Wieczernika, wysłuchał relacji innych apostołów o śmierci i pogrzebie Maryi. Oświadczył im, że ciało Maryi nie znajduje się już w grobie, ponieważ zostało zabrane do Nieba. Apostołowie, zaskoczeni jego słowami, zaczęli przypominać mu jego wcześniejsze wątpliwości dotyczące zmartwychwstania Jezusa, oskarżając go teraz o wymyślanie kolejnych historii.

Tomasz jednak upierał się, by otworzyli grób i sprawdzili, czy ciało Maryi tam jest. Kiedy okazało się, że grób jest pusty, a Tomasz pokazał im przepaskę, która spadła z nieba, apostołowie musieli przyznać, że Tomasz był świadkiem wniebowzięcia Maryi.

Dziś ta przepaska jest przechowywana jako relikwia w katedrze św. Szczepana w Prato, w Toskanii, w kaplicy Del Sacro Cingolo. Każdy może zobaczyć tę przepaskę, oprawioną w złoty relikwiarz, która jest wystawiana publicznie kilka razy w roku, m.in. na Wielkanoc, Boże Narodzenie, oraz 31 maja, 15 sierpnia i 8 września.

3.W polskiej tradycji i wierzeniach ludowych uroczystość Wniebowzięcia Maryi nazywana jest świętem Matki Boskiej Zielnej. Kiedyś obchodzono je także jako dzień Matki Bożej Dożynkowej, ponieważ w tym czasie kończyły się żniwa. Rolnicy, przynosząc do kościoła wiązanki zbóż, owoców i roślin, dziękowali Matce Bożej za pomoc w trudach pracy na roli oraz za jej opiekę nad nimi i ich plonami.

Te zwyczaje są nadal żywe w wielu wiejskich parafiach, gdzie poświęcanie zielnych bukietów jest ważnym elementem obchodów. Tradycyjnie bukiet przygotowywany na to święto powinien zawierać 7 lub 77 różnych ziół, zbóż i kwiatów.

Po zakończeniu uroczystości bukietów nie wyrzucano, lecz przechowywano je przez cały rok, wierząc, że zapewnią ochronę domu przed nieszczęściami, chorobami czy uderzeniami pioruna. Uważano także, że zioła z poświęconych bukietów mają szczególną moc w leczeniu ludzi i zwierząt. W niektórych regionach wierzono, że można ochronić późne warzywa, takie jak kapusta czy ziemniaki, przed szkodnikami, zostawiając poświęcone zioła w bruzdach na polach podczas powrotu z kościoła.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Slavinkaj – Praca własna, Commons Wikimedia

4.Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ma swoje korzenie w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, kiedy to obchodzono je jako „zaśnięcie Maryi”. W VI wieku w Konstantynopolu ustalono datę obchodów na 15 sierpnia, a od następnego stulecia święto zaczęto celebrować również w Europie. W kościołach wschodnich, które korzystają z kalendarza juliańskiego, ma ono miejsce 28 sierpnia, co oznacza 13 dni później.

W Jerozolimie obchody tego święta miały miejsce w kościele blisko Ogrodu Oliwnego, gdzie, według tradycji, znajdował się grób Maryi, z którego została wzięta do nieba. Kult Maryi Wniebowziętej był w Kościele wyjątkowo silny, co zaowocowało budową licznych świątyń pod jej wezwaniem oraz powstaniem ośmiu zakonów. W 1950 roku papież Pius XII ogłosił dogmat, który potwierdził wiarę wiernych w to, że Maryja została wzięta do nieba z ciałem i duszą.

5.W Polsce święto Wniebowzięcia jest jednym z najstarszych maryjnych uroczystości. Już w X wieku Najświętsza Maryja Panna została patronką metropolii gnieźnieńskiej, co jest dowodem jej ogromnego znaczenia i kultu.  Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie, który przedstawia sceny związane z zaśnięciem, wniebowzięciem i ukoronowaniem Maryi, uznawany za jeden z najwybitniejszych dzieł polskiej rzeźby powstał w XV wieku. To wszystko dowodzi, jak głęboko kult maryjny jest zakorzeniony w narodzie polskim i trwa nieprzerwanie niemalże od momentu powstania państwa.

 

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska | 12.08.2024

Dlaczego warto jechać do Auschwitz-Birkenau?

Auschwitz-Birkenau to miejsce, które na zawsze zapisało się w historii ludzkości jako symbol niewyobrażalnego cierpienia i okrucieństwa. Dziś pełni funkcję Miejsca Pamięci i Muzeum, odwiedzanego przez miliony ludzi z całego świata. Wizyta w tym miejscu to nie tylko...

Sanktuarium św. Józefa w Świdnicy. Z kościołem po sąsiedzku?

Sanktuarium św. Józefa w Świdnicy ukryte wśród urokliwych uliczek Starego Miasta, jest wyjątkowym miejscem modlitwy i refleksji.  Ten barokowy kościół, dawniej klasztorna świątynia urszulanek, został ogłoszony Kościołem Jubileuszowym w Roku Jubileuszowym, stając się...

Potrzebujesz coś przemyśleć? Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady zaprasza

Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady zaprasza. Maj to czas budzącej się do życia przyrody, ale też moment, w którym wiele osób decyduje się wyruszyć w drogę — nie tylko fizyczną, ale i duchową. W czwartek, 1 maja 2025 roku, wierni z diecezji świdnickiej będą mieli...

Kalwaria Wejherowska – duchowa i turystyczna perła Kaszub

Kalwaria Wejherowska to jedno z tych miejsc, które łączą sacrum z naturą, historię z teraźniejszością, duchowość z pięknem krajobrazu. Usytuowana na malowniczych wzgórzach morenowych Wejherowa, otulona lasem i pełna ciszy, przyciąga zarówno pielgrzymów, jak i...

Tu św. Józef czyni cuda. Warto zwiedzić najstarsze miasto Polski i pomodlić się przed cudownym obrazem św. Rodziny

Tu św. Józef czyni cuda, czyli…Kalisz – jedno z najstarszych miast Polski – skrywa w swoim sercu niezwykły skarb duchowy. W tutejszym Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny, który od ponad trzystu lat przyciąga rzesze wiernych. To miejsce...

Wenanty Katarzyniec – z pielgrzymką do katolickiego “specjalisty od finansów”

Wenanty Katarzyniec czeka! Są takie miejsca, które szczególnie dotykają serca i pozwalają odnaleźć spokój, gdy życie staje się zbyt intensywne. Domostawa oraz Kalwaria Pacławska to właśnie takie przestrzenie – pełne ciszy, modlitwy i głębokiej duchowości. Biuro...

Kościół na Ślęży. Niezwykły obiekt sakralny pośrodku śladów dawnych cywilizacji słowiańskich

Kościół na Ślęży to wyjątkowe miejsce o bogatej i wielowiekowej historii, której początki sięgają XII wieku. Wówczas, za panowania Bolesława III Krzywoustego, komes Piotr Włostowic sprowadził na Ślężę zakon augustianów, oddając im Górę Ślężę oraz fundując świątynię i...

Twierdza Srebrna Góra. Perła Dolnego Śląska, która została Pomnikiem Historii Prezydenta RP

Twierdza Srebrna Góra wznosi się pośród malowniczych krajobrazów Dolnego Śląska, na granicy Gór Sowich i Gór Bardzkich, jest to jeden z najbardziej imponujących zabytków wojskowej architektury. Ten monumentalny kompleks obronny, powstały w XVIII wieku, jest unikatowym...

Przeżyj Niedzielę Palmową w Ziemi Świętej. Niezwykła oferta Biura Podróży „Archetravel”

Wielki Tydzień to wyjątkowy czas w życiu każdego chrześcijanina. Droga, która rozpoczyna się od wjazdu do Jerozolimy w radosnych owacjach tłumu prowadzi na krzyż. Przypomina to opis męki i śmierci tradycyjnie odczytywany w Niedzielę Palmową. W tym roku jest szansa...

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Znajdź pocieszenie w Wałbrzychu

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu, malowniczo położonym mieście w sercu Dolnego Śląska, które zachwyca swoją historią, zabytkami oraz otaczającą go przyrodą, ma szczególne znaczenie, które stanowi duchowe centrum regionu. To nie tylko miejsce kultu, ale...

Wambierzyce. Monumentalna bazylika perłą Dolnego Śląska

Wambierzyce. W sercu Dolnego Śląska, pośród malowniczych krajobrazów Gór Stołowych, leży miejscowość, która od wieków przyciąga pielgrzymów i turystów. Wambierzyce, nazywane "śląską Jerozolimą", to miejsce o wyjątkowym duchowym i kulturowym znaczeniu. Monumentalna...

Sanktuarium Maria Śnieżna. Najwyżej położone sanktuarium w Polsce

 Sanktuarium Maria Śnieżna położone w malowniczych Sudetach, na szczycie góry Iglicznej (847 m n.p.m.),  to miejsce niezwykłe pod każdym względem. To najwyżej położone sanktuarium w Polsce, które od wieków przyciąga pielgrzymów z kraju i zza granicy. Jego historia,...

Samolotem do Ziemi Świętej. Linia lotnicza zaczyna znów latać z Polski do Izraela

Samolotem do Ziemi Świętej? Dla wielu podróżników i pielgrzymów Ziemia Święta to miejsce o szczególnym znaczeniu. Obfitująca w duchowe dziedzictwo i historyczne miejsca, stanowi cel licznych wyjazdów, zarówno turystycznych, jak i religijnych. Dzięki wznowieniu lotów...

Grenlandia. 4 katolickie fakty o wyspie, którą chce kupić Donald Trump

Grenlandia – największa wyspa świata – to miejsce pełne kontrastów i tajemnic. Z jednej strony kojarzy się z lodowcami, surowym klimatem i Inuitami, z drugiej – kryje w sobie bogatą historię, której wątki sięgają czasów wikingów i pierwszych chrześcijańskich misji....

Bez kontroli granicznej: Bułgaria i Rumunia wreszcie w strefie Schengen. Co warto zobaczyć?

Bułgaria i Rumunia bez kontroli granicznej? Nowi członkowie strefy Schengen. Obywatele Bułgarii i Rumunii są już zwolnieni z obowiązku przechodzenia kontroli na granicach lądowych z krajami Unii Europejskiej. Od marca 2024 roku zniesiono także kontrole graniczne na...

Kolej Bystrzycka. Jedna z najpiękniejszych tras kolejowych Europy czeka na pasażerów

Kolej Bystrzycka, uznawana za jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Europie, to doskonały sposób na odkrywanie malowniczych zakątków Dolnego Śląska. Prowadząca doliną rzeki Bystrzycy linia kolejowa łączy Świdnicę z Jedliną-Zdrój, oferując nie tylko spektakularne...

Trzej Królowie – pierwsi pielgrzymi. Jak dzisiaj wygląda ruch pielgrzymkowy? [NASZA ANALIZA]

Trzej Królowie, znani również jako Mędrcy ze Wschodu, są symbolicznymi postaciami w tradycji chrześcijańskiej, uważanymi z pierwszych pielgrzymów. Ich podróż do Betlejem w poszukiwaniu nowo narodzonego Jezusa stanowi pierwowzór dla współczesnych pielgrzymek, które są...

Pociągiem do Karpacza. Wraca najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce?

Pociągiem do Karpacza. Po 25 latach nieobecności pociągi mogą znów zawitać do Karpacza, co wzbudza entuzjazm miłośników kolei i turystów. Trasa do tej malowniczej miejscowości położonej u stóp Karkonoszy ma szansę odzyskać miano "najpiękniejszej trasy kolejowej w...

Podróże i pielgrzymki w 2025 roku: Więcej wyjazdów, większe wydatki, większa troska o środowisko

Podróże i pielgrzymki w 2025? Według badania grupy Accor będziemy więcej podróżować, ale także zwracać większą uwagę na kwestie ekologii.

Autokarem czy samolotem? Pielgrzymki do Włoch z Arche Travel

Diecezjalne Biuro Podróży Arche Travel zaprasza na wyjątkowe pielgrzymki do Włoch, które odbędą się latem 2025 roku. Są one przeznaczone dla osób poszukujących głębokich duchowych przeżyć oraz dla wszystkich, którzy chcą zanurzyć się w historii chrześcijaństwa i...