Watykan nie jest interesujący dla mediów publicznych. Korespondent TVP w Rzymie został zwolniony i nie będzie miał następcy – podał serwis Wirtualne Media. Informacje ze Stolicy Piotrowej nie mają priorytetu w ramówce telewizji publicznej. – Wystarczy korespodent w Berlinie – mówią komentatorzy.

Poczta Polska Sebastian Mikosz

Korespondent TVP w Rzymie zwolniony i nie będzie miał następcy.

Telewizja Polska nie jest już zainteresowana Papieżem Franciszkiem

 

Telewizja Polska w likwidacji (TVP) zdecydowała się zlikwidować stanowisko swojego korespondenta w Rzymie i Watykanie, co budzi obawy o przyszłość katolickiej reprezentacji i przepływu informacji w polskich mediach publicznych. Decyzja ta, wygląda na kolejny element  „opiłowywanie” katolików w Polsce, wskazuje na potencjalną zmianę w krajobrazie medialnym, z głębokimi konsekwencjami dla katolickiej społeczności.

Przez lata TVP odgrywała kluczową rolę w przekazywaniu głosu Watykanu i działań papieża polskiej publiczności. Zwłaszcza pod przewodnictwem papieża Franciszka, którego przesłania o miłosierdziu, sprawiedliwości społecznej i trosce o ubogich głęboko rezonują z nauczaniem katolickim, działalność Watykanu cieszyła się dużym zainteresowaniem wielu Polaków. Obecność korespondenta w Rzymie zapewniała, że Polacy byli na bieżąco informowani o pracy papieża, funkcjonowaniu Stolicy Apostolskiej oraz stanowisku Kościoła w kwestiach globalnych.

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

Korespondent TVP w Rzymie zwolniony i nie będzie miał następcy.

Korespondent TVP w Rzymie niepotrzebny: Informacje o Stolicy Apostolskiej zbędne dla widza TVP?

Telewizja Publczna deleguje stałych korespondentów do stolic państw, kluczowych ze względu na zainteresowania opinii publicznej i interes Państwa Polskiego. Stąd stali korespondencji TVP w Waszyngtonie (USA), Berlinie (Niemcy), Brukseli (nieformalna stolica Unii Europejskiej) czy Londynie (Wielka Brytania). Praca korespondentów jest wykorzystywana przy tworzeniu programów informacyjnych oraz realizowane są łączenia na żywo w tracie programów TVP Info, TVP 3 czy TVP Polonia.

Utrzymanie korespondenta wraz z operatorem kamery jest kosztowne, ale z kolei pozwala zaoszczędzić na kupowaniu materiałów informacyjnych od innych stacji. Warunkiem tej opłacalności jest jednak to, by korespondent miał swoje miejsce na antenie telewizji a jego materiały były wykorzystywane przez programy informacyjne.  Brak korespondenta w Stolicy Apostolskiej oznacza, że materiałów takich, zarówno z Włoch rządzonych przez prawicową koalicję, jak z samego Watykanu będzie dużo mniej niż dotychczas, a kamery TVP zostaną skierowane w zupełnie innym kierunku.

Co istotne na rynku medialnym panuje konkurencja, a staje informacyjne walczą o widza próbując mu zaoferować newsy podobne lub lepszej jakości. Jeśli jedna stacja telewizyjna posiada korespondenta w danym kraju, jest niemal pewne, że za chwilę pojawią się tam korespondencji z innych telewizji czy rozgłośni radiowych. Można też uruchomić proces odwrotny – jeśli Rzym i Watykan nie są priorytetami dla telewizji publicznej, to kolejne stacje mogą zrezygnować z własnych relacji ze Stolicy Piotrowej.

Religia w szkole i Prezydent Andrzej Duda - prośba o pomoc od Stowarzyszenie Katechetów Świeckich

Religia w szkole: Stowarzyszenie Katechetów Świeckich prosi o wsparcie. Czy Prezydent pomoże katechetom?

KORESPONDENT TVP W RZYMIE ZBĘDNY DLA NOWEGO TVP

TVP rezygnuje z korespondenta w Rzymie: Zerwanie duchowej więzi

Decyzja o zakończeniu misji TVP może sugerować, że Watykan i Ojciec Święty nie są już priorytetami dla polskiego nadawcy publicznego. Ruch ten można odczytywać jako część szerszego trendu „opiłowania”, czyli stopniowego ograniczania wpływu i widoczności katolików w życiu publicznym, co coraz częściej podkreślają różne grupy katolickie w kraju. Kilka dni temu media ujawniły, że inny publiczny nadawca – Polskie Radio – zrezygnował z umowy z Katolicką Agencją Informacyjną na dostarczanie informacji z życia Kościoła i także Stolicy Apostolskiej. Polskie Radio nie chce już również transmitować mszy radiowej dla rybaków. Trzeba również przypomnieć, że po 23 grudnia 2023 r. media publiczne zrezygnowały z większości dziennikarzy i komentatorów reprezentujących wartości chrześcijańskie. 

Rola korespondenta w Watykanie nie ograniczała się jedynie do relacjonowania wydarzeń religijnych; była symbolicznym mostem między Polską a sercem światowego Kościoła katolickiego. Brak tego bezpośredniego łącza może znacząco utrudnić przepływ terminowych i rzetelnych informacji z Watykanu do polskich wiernych. Powstaje pytanie: czy polska opinia publiczna jest celowo oddzielana od duchowego przywództwa papieża i nauk Watykanu?

– Zamiast korespondenta w Rzymie musi wystarczyć widzom TVP korespondent w Berlinie – stwierdza Andrzej Wierny. – Duchowa stolica Europy jest marginalizowana przez media publiczne. Każda strata jest jednak także szansą – katolicy powinni uzmysłowić sobie, żeby już nie szukać katolickich treści w mediach publicznych, zmienić swoje przyzwyczajenia i przełączyć się na media związane z Kościołem. Nowa widownia zaś powinna pociągnąć za sobą reklamodawców. Z kolei wpływy z reklam powinny zostać przełożone na jakość mediów katolickich, które powinny zadbać o własnych korespondentów w Rzymie, co nie powinno być dla nich akurat wielkim wyzwaniem – mówi Andrzej Wierny. 

 

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

PODCAST ROZMOWY W AKCJI

Rozmowy w Akcji o Pielgrzymce Świdnickiej

wAkcji24.pl  | Kultura | NSS, zródło: WM| Fot. Spencer Davis ,Olivia Fernández Sosa  |21.08.2024

Antonio Banderas – gwiazda kina jest katolikiem

Hiszpański aktor Antonio Banderas rozpoczął Wielki Tydzień w swoim rodzinnym mieście, Maladze, uczestnicząc w uroczystościach Niedzieli Palmowej. Od wielu lat bierze udział w tradycyjnej procesji i mszy świętej w kościele San Juan, w którym został ochrzczony. Ubrany w...

Diana Paulińska: Seksualność to nie tylko akt fizyczny [wywiad w-Akcji]

Rozmowa z Dianą Paulińską psychologiem, seksuologiem, terapeutą, dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Terapii IL SENSO,  prelegentką tegorocznej edycji konferencji “Córka Króla” w Strzegomiu [Wywiad ukazał się w numerze 2-3/2025 Miesięcznika Katolickiego...

“Mickey 17”: Jak anty-Trumpowa agitacja niszczy filmy [RECENZJA]

"Mickey 17" to czarna komedia science fiction z 2025 roku, wyreżyserowana przez Bong Joon-ho, zdobywcę Oscara za film "Parasite". Film jest adaptacją powieści "Mickey 7" autorstwa Edwarda Ashtona. W rolach głównych występują Robert Pattinson jako Mickey Barnes, Naomi...

Miesięcznik Katolicki „w-Akcji” 4/2025: Anatomia linczu, Fundusz Kościelny i Kieran Culkin

Ukazał się kwietniowy numer miesięcznika katolickiego „w-Akcji”(4/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy,  ...

Opus Dei – najbardziej tajemnicza katolicka organizacja istnieje już 100 lat

Opus Dei od dekad budzi ciekawość i kontrowersje. Choć jest integralną częścią Kościoła katolickiego, dla wielu pozostaje tajemniczą organizacją, wokół której narosło wiele mitów. W 2028 roku minie dokładnie 100 lat od momentu, gdy jego założyciel, św. Josemaría...

Krzysztof Kotowicz: Ostatni bastion wolności

W recenzji zatytułowanej „Jeżeli cofniesz rękę Swą, zapadnę się w nicość zupełną” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, proponuje czytelnikowi nie tylko lekturę książki, ale także intelektualną i duchową podróż po rubieżach cywilizacyjnej...