Watykan nie jest interesujący dla mediów publicznych. Korespondent TVP w Rzymie został zwolniony i nie będzie miał następcy – podał serwis Wirtualne Media. Informacje ze Stolicy Piotrowej nie mają priorytetu w ramówce telewizji publicznej. – Wystarczy korespodent w Berlinie – mówią komentatorzy.

Poczta Polska Sebastian Mikosz

Korespondent TVP w Rzymie zwolniony i nie będzie miał następcy.

Telewizja Polska nie jest już zainteresowana Papieżem Franciszkiem

 

Telewizja Polska w likwidacji (TVP) zdecydowała się zlikwidować stanowisko swojego korespondenta w Rzymie i Watykanie, co budzi obawy o przyszłość katolickiej reprezentacji i przepływu informacji w polskich mediach publicznych. Decyzja ta, wygląda na kolejny element  „opiłowywanie” katolików w Polsce, wskazuje na potencjalną zmianę w krajobrazie medialnym, z głębokimi konsekwencjami dla katolickiej społeczności.

Przez lata TVP odgrywała kluczową rolę w przekazywaniu głosu Watykanu i działań papieża polskiej publiczności. Zwłaszcza pod przewodnictwem papieża Franciszka, którego przesłania o miłosierdziu, sprawiedliwości społecznej i trosce o ubogich głęboko rezonują z nauczaniem katolickim, działalność Watykanu cieszyła się dużym zainteresowaniem wielu Polaków. Obecność korespondenta w Rzymie zapewniała, że Polacy byli na bieżąco informowani o pracy papieża, funkcjonowaniu Stolicy Apostolskiej oraz stanowisku Kościoła w kwestiach globalnych.

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

Korespondent TVP w Rzymie zwolniony i nie będzie miał następcy.

Korespondent TVP w Rzymie niepotrzebny: Informacje o Stolicy Apostolskiej zbędne dla widza TVP?

Telewizja Publczna deleguje stałych korespondentów do stolic państw, kluczowych ze względu na zainteresowania opinii publicznej i interes Państwa Polskiego. Stąd stali korespondencji TVP w Waszyngtonie (USA), Berlinie (Niemcy), Brukseli (nieformalna stolica Unii Europejskiej) czy Londynie (Wielka Brytania). Praca korespondentów jest wykorzystywana przy tworzeniu programów informacyjnych oraz realizowane są łączenia na żywo w tracie programów TVP Info, TVP 3 czy TVP Polonia.

Utrzymanie korespondenta wraz z operatorem kamery jest kosztowne, ale z kolei pozwala zaoszczędzić na kupowaniu materiałów informacyjnych od innych stacji. Warunkiem tej opłacalności jest jednak to, by korespondent miał swoje miejsce na antenie telewizji a jego materiały były wykorzystywane przez programy informacyjne.  Brak korespondenta w Stolicy Apostolskiej oznacza, że materiałów takich, zarówno z Włoch rządzonych przez prawicową koalicję, jak z samego Watykanu będzie dużo mniej niż dotychczas, a kamery TVP zostaną skierowane w zupełnie innym kierunku.

Co istotne na rynku medialnym panuje konkurencja, a staje informacyjne walczą o widza próbując mu zaoferować newsy podobne lub lepszej jakości. Jeśli jedna stacja telewizyjna posiada korespondenta w danym kraju, jest niemal pewne, że za chwilę pojawią się tam korespondencji z innych telewizji czy rozgłośni radiowych. Można też uruchomić proces odwrotny – jeśli Rzym i Watykan nie są priorytetami dla telewizji publicznej, to kolejne stacje mogą zrezygnować z własnych relacji ze Stolicy Piotrowej.

Religia w szkole i Prezydent Andrzej Duda - prośba o pomoc od Stowarzyszenie Katechetów Świeckich

Religia w szkole: Stowarzyszenie Katechetów Świeckich prosi o wsparcie. Czy Prezydent pomoże katechetom?

KORESPONDENT TVP W RZYMIE ZBĘDNY DLA NOWEGO TVP

TVP rezygnuje z korespondenta w Rzymie: Zerwanie duchowej więzi

Decyzja o zakończeniu misji TVP może sugerować, że Watykan i Ojciec Święty nie są już priorytetami dla polskiego nadawcy publicznego. Ruch ten można odczytywać jako część szerszego trendu „opiłowania”, czyli stopniowego ograniczania wpływu i widoczności katolików w życiu publicznym, co coraz częściej podkreślają różne grupy katolickie w kraju. Kilka dni temu media ujawniły, że inny publiczny nadawca – Polskie Radio – zrezygnował z umowy z Katolicką Agencją Informacyjną na dostarczanie informacji z życia Kościoła i także Stolicy Apostolskiej. Polskie Radio nie chce już również transmitować mszy radiowej dla rybaków. Trzeba również przypomnieć, że po 23 grudnia 2023 r. media publiczne zrezygnowały z większości dziennikarzy i komentatorów reprezentujących wartości chrześcijańskie. 

Rola korespondenta w Watykanie nie ograniczała się jedynie do relacjonowania wydarzeń religijnych; była symbolicznym mostem między Polską a sercem światowego Kościoła katolickiego. Brak tego bezpośredniego łącza może znacząco utrudnić przepływ terminowych i rzetelnych informacji z Watykanu do polskich wiernych. Powstaje pytanie: czy polska opinia publiczna jest celowo oddzielana od duchowego przywództwa papieża i nauk Watykanu?

– Zamiast korespondenta w Rzymie musi wystarczyć widzom TVP korespondent w Berlinie – stwierdza Andrzej Wierny. – Duchowa stolica Europy jest marginalizowana przez media publiczne. Każda strata jest jednak także szansą – katolicy powinni uzmysłowić sobie, żeby już nie szukać katolickich treści w mediach publicznych, zmienić swoje przyzwyczajenia i przełączyć się na media związane z Kościołem. Nowa widownia zaś powinna pociągnąć za sobą reklamodawców. Z kolei wpływy z reklam powinny zostać przełożone na jakość mediów katolickich, które powinny zadbać o własnych korespondentów w Rzymie, co nie powinno być dla nich akurat wielkim wyzwaniem – mówi Andrzej Wierny. 

 

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

PODCAST ROZMOWY W AKCJI

Rozmowy w Akcji o Pielgrzymce Świdnickiej

wAkcji24.pl  | Kultura | NSS, zródło: WM| Fot. Spencer Davis ,Olivia Fernández Sosa  |21.08.2024

Dziesięć Przykazań w każdej szkole. Niestety nie w Polsce

Dziesięć Przykazań w szkole. 21 czerwca 2025 roku gubernator Teksasu Greg Abbott podpisał nową ustawę, która nakłada obowiązek wywieszania Dziesięciu Przykazań w każdej klasie szkół publicznych na terenie całego stanu. Zgodnie z treścią dokumentu, nowe przepisy wejdą...

Rząd wymodlił cud: Dziesiątki tysięcy aresztowanych gangsterów

Salwador: Rząd wymodlił cud – Prezydent Naiyb Bukulele skutecznie walczy z gangami przestępów razem z ministrami prosząc o wsparcie Boga.

Papież spotkał się z Jezusem! Aktorzy z „The Chosen” rozmawiali z Leonem XIV

Jonathan Roumie, aktor wcielający się w Jezusa w popularnym na całym świecie serialu The Chosen, miał zaszczyt osobiście powitać papieża Leona XIV podczas zakończenia środowej audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra. W imieniu całej ekipy produkcyjnej wręczył...

Religia w szkole. Sukces zbiórki podpisów: ponad pół miliona osób wsparło nauczanie w szkole prawdziwych wartości

Religia w szkole. Społeczeństwo stoi za wartościami. Ponad 500 tysięcy podpisów zostało zebranych w całej Polsce pod obywatelskim projektem „Religia lub etyka w szkole”. 26 czerwca wszystkie podpisy trafiły do Sejmu. Jak podkreślają inicjatorzy, to wyraźny sygnał, że...

Walim: Zabytkowy kościół potrzebuje renowacji

Zabytkowy kościół w miejscowości Glinno, położonej w gminie Walim, pilnie potrzebuje renowacji. Prace konserwatorskie są konieczne nie tylko na dachu, ale również na elewacji świątyni. Powiat wałbrzyski zdecydował się wesprzeć remont dachu kwotą 20 tysięcy złotych,...

Miesięcznik Katolicki „w-Akcji” 6/2025: Młodzi konserwatyści, Eurowizja i wilk w owczej skórze

Miesięcznik Katolicki „w-Akcji”  numer 6/2025 (czerwiec 2025) już jest. dostępny! Nowe wydanie poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski. Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy...