Pielgrzymka rowerowa: Sierpień to miesiąc, w którym tysiące pielgrzymów wyruszają na drogi, by modlić się i dziękować za otrzymane łaski. Tym razem, 24 sierpnia, wszystkich miłośników dwóch kółek zapraszamy na wyjątkową pielgrzymkę rowerową do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. 

Pielgrzymka rowerowa – informacje organizacyjne

Pielgrzymka rowerowa wyruszy o godzinie 9:00 sprzed pomnika św. Jana Pawła II przy katedrze w Świdnicy. Trasa do Sulistrowiczek wynosi 18 kilometrów i wiedzie przez malownicze okolice, które o tej porze roku zachwycają swoim pięknem. Na miejscu, około godziny 11:00, odbędzie się uroczysta Msza Święta w Sanktuarium.

Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach

Sulistrowiczki sanktuarium Najswietszej Maryi Panny Dobrej Rady Aw58MW

Źródło: wikipedia.pl

Sulistrowiczki, położone u stóp masywu Ślęży, w otoczeniu lasów i pagórków, stanowią idealne miejsce na duchową refleksję i modlitwę. Sama trasa pielgrzymki jest nie tylko okazją do podziwiania uroków natury, ale także do zadumy nad własnym życiem i złożenia intencji u stóp Matki Bożej. 

Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach zostało zaprojektowane na planie siedmiokąta foremnego i wykonane z drewna świerkowego, z granitową podmurówką, według projektu architekta Jerzego Wojnarowicza. Dach świątyni ma unikalną konstrukcję w kształcie siedmioramiennej gwiazdy, co symbolizuje siedem darów Ducha Świętego. Ta symbolika znajduje również odzwierciedlenie w witrażach autorstwa Marii Gostylii Pachuckiej, które przedstawiają gołębicę oraz wyjątkowe kwiaty z łąk w okolicy Sulistrowiczek.

Ołtarz główny wykonany jest z granitu i zawiera relikwie z kamieniem pochodzącym z Wieczernika. Płyta ołtarzowa opiera się na rzeźbach dwóch niedźwiedzi, co nawiązuje do kultu dawnych pogańskich plemion, symbolizując siłę i potęgę Boga. Nastawa ołtarzowa z drewna lipowego przedstawia Różdżkę Jessego, czyli ród, z którego wywodzi się Maryja.

W prezbiterium znajdują się drewniane figury św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej. Na galerii otaczającej świątynię widoczny jest fryz rzeźbiarski ukazujący sceny ewangeliczne, takie jak błogosławienie dzieci przez Jezusa, Gody w Kanie Galilejskiej, 15 Tajemnic Różańca Świętego oraz herby Jana Pawła II, arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego i biskupa Józefa Pazdura.

Przed kościołem stoi marmurowa figura Matki Bożej Dobrej Rady Wędrującej, a przy oddalonym o około 50 metrów źródełku znajduje się kamienna figura Matki Bożej z Nazaretu, obie naturalnej wielkości. Obok kościoła znajduje się również Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej z dużą salą kominkową, który jest otwarty przez cały rok.

Matka Boża Dobrej Rady- niezastąpiona w trudnych momentach

Gdy Jezus został ukrzyżowany, chociaż w przyrodzie zapanował niepokój, serca tych, którzy Mu ufali, wypełnił głęboki pokój. Maryja, przepełniona wewnętrznym spokojem, przekazała ten pokój swoim najbliższym. Wiedziała, że ofiara Jezusa była niezbędna, i z pełnym zaufaniem poddała się woli Ojca i Syna.

Kult Matki Bożej Dobrej Rady jest nierozerwalnie związany z obrazem Maryi o tym samym tytule, znajdującym się w kościele augustianów w Genazzano w Umbrii, we Włoszech. Obraz, pochodzący z pierwszej połowy XV wieku, owiany jest niezwykłą historią. Gdy kończono budowę kościoła dla Matki Bożej w Genazzano, na jednej ze ścian nagle pojawił się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Wieść o tym szybko się rozniosła. Kiedy do Genazzano przybyli dwaj pielgrzymi z Albanii, rozpoznali w obrazie Matkę Bożą Dobrej Rady z Szkodry, miejscowości w ich ojczyźnie.

Już w XV i XVI wieku obraz ten zyskał sławę dzięki licznym łaskom, jakie były z nim związane, co doprowadziło do jego koronacji w 1682 roku za zgodą papieża Innocentego XI. Do popularyzacji kultu Matki Bożej Dobrej Rady przyczynił się o. Andrzej Bacci, augustianin, który w czasie ciężkiej choroby obiecał, że jeśli Maryja go uzdrowi, poświęci się rozpowszechnianiu kopii tego obrazu. Słowa dotrzymał, co zaowocowało tym, że prawie 70 tysięcy kopii obrazu trafiło na cały świat. W XVIII wieku kapituła generalna Zakonu Augustianów podjęła decyzję o jeszcze większym szerzeniu tego kultu.

Matka Boża Dobrej Rady jest szczególną orędowniczką, zwłaszcza w momentach, gdy stoimy przed trudnymi decyzjami. Wzywając Jej pomocy, uznajemy, że może wyprosić dla nas dar dobrej rady u Ducha Świętego. W chwilach niepewności i podejmowania ważnych życiowych wyborów, Jej wstawiennictwo może być dla nas wsparciem. Jak mówił św. Bernard z Clairvaux: „W wątpliwościach myśl o Maryi, wzywaj Maryi! Jeśli bowiem o niej myślisz, nigdy nie zejdziesz na manowce.”

Pielgrzymka rowerowa jest właśnie dla Ciebie!

Letnia, piękna pogoda zachęca do aktywności fizycznej, a dlaczego by nie połączyć jej z duchowym wzbogaceniem? Pielgrzymowanie to czas wysiłku, ale i duchowej odnowy. Trud włożony w każdy przejechany kilometr z intencją w sercu ma głębszy sens, gdy kończy się przed ołtarzem w sanktuarium. To moment, w którym możemy złożyć swoje troski, radości i prośby u stóp Matki Bożej Dobrej Rady. Pielgrzymka rowerowa do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach jest w intencji osób uzależnionych i ich bliskich. To szczególna intencja powiązana jest z sierpniem jako miesiącem trzeźwości. Podczas pielgrzymki rowerowej wesprzyjmy modlitwą osoby zmagające się z nałogiem. Modlitwa i trud pielgrzymowania mają niezwykłą moc. 

Rowerzyści – zapraszamy na pielgrzymkę! To doskonała okazja, aby połączyć pasję do jazdy na rowerze z głębokim przeżyciem duchowym. Przeżyjmy wspólnie ten czas, łącząc radość z wysiłku fizycznego z duchowym wzbogaceniem. Pamiętajcie – każdy kilometr ma znaczenie, gdy niesiecie ze sobą swoje intencje do Matki Bożej!

CZYTAJ WIĘCEJ: Miesiąc trzeźwości: Historia krucjaty trzeźwości Prymasa Stefana Wyszyńskiego

wAkcji24.pl | Podróże | Maria Nicińska | 21.08.2024

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości. 

Ks. Jakub Klimontowski: To najważniejsza sprawa w naszym życiu

Ks. Jakub Klimontowski - kazanie z drugiego dnia IV Sudeckiego Forum Inicjatyw Głuszyca 2024.Ewangeliczne panny, zgodnie z chrześcijańską tradycją, to druhne panny młodej, których zadaniem było przywitanie pana młodego, przybywającego po małżonkę. Mądre zabrały i...

Piotr Janowicz: W Polsce blisko 80 proc. uczniów uczęszcza na lekcje religii. Mówimy nie deprecjonowaniu tego przedmiotu [TYLKO U NAS CAŁE WYSTĄPIENIE]

Piotr Janowicz, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich: Dlaczego w większości europejskich krajów religia w szkole publicznej może być normą i przejawem wolności religijnej, a w Polsce traktowana jest jak wynaturzenie?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Moralna siła kobiety [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Kobieta jest mocna świadomością zawierzenia, mocna tym, że Bóg „zawierza jej człowieka” zawsze i wszędzie, nawet w warunkach społecznego upośledzenia, w jakich może ona się znaleźć.

4 lekcje, jakie dał nam Cud nad Wisłą 1920 r.

Cud nad Wisła, Bitwa Warszawska 1920 r. jest oceniana przez historyków, jaka jedna z 17 batalii militarnych, które zmieniły historię świata. Całego świata. Czy rozumiemy jej znaczenie i wyciągnieliśmy wnioski z tego wielkiego wydarzenia?Bitwa Warszawska była bitwą...

Bp Thomas J. Paprocki: Wszyscy chrześcijanie, w tym liberałowie i postępowcy, powinni być oburzeni tą kpiną z wiary katolickiej

Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz Diecezji Springfield (USA): W 393 roku n.e. cesarz Teodozjusz I, chrześcijanin, wezwał do zakazu wszystkich pogańskich świąt, kończąc starożytną tradycję olimpijską po niemal dwunastu wiekach. Kolejne 1500 lat minęło, zanim...

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją postawą kapłańską, swoim nauczaniem i swoim życiem budził świat z duchowego odrętwienia i religijnej obojętności. Ukazywał że dla tych wartości warto poświęcić życie. Pokazywał jednocześnie,...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pan Bóg chce, abyśmy odczuwali w naszym życiu optymizm i radość [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Świat nie da takiej radości i takiego pokoju, jaką może dać i daje naprawdę Bóg. Siostry i bracia, być może znajdziemy jeszcze inne, lepsze przykłady i możliwości, przez które moglibyśmy uczynić nasze życie radosnym świętowaniem. Ale...

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trzej Prawodawcy jednego Boga [TYLKO U NAS]

Przyszliśmy dziś na Górę Przemienienia. Wysoka, widoczna ze wszystkich stron, zawsze przesiąknięta blaskiem słonecznego światła. Cisza wokół, spokój, u stóp żyzne równiny Galilei. Na Górze Jezus z towarzyszami, Mojżesz i Eliasz. Przez nich otrzymaliśmy prawo moralne,...

Przemysław Babiarz: Nie bądźmy w sytuacji Judasza

Nawzajem dla siebie jesteśmy świadkami, nawzajem siebie umacniamy.  Żeby przełamać wstyd przyznania się do Krzyża, przyznania się do Jezusa, trzeba najpierw chyba uświadomić sobie dobrze, jaki jest powód tego wstydu. Czego my właściwie się wstydzimy? Wstydzimy się...

Kard. Kazimierz Nycz: Pielgrzymka to urzeczywistnianie, stawanie się Kościoła po drodze

Metropolita Warszawski, Kardynał Kazimierz Nycz mówi o pielgrzymowaniu i roli jaką pełni pielgrzymka w duszpasterstwie Kościoła Katolickiego w XXI wieku.

ks. Jakub Klimontowski: Jeden z najdziwniejszych i najgłupszych grzechów, który tak naprawdę wszystko niszczy, a nic nie daje [TYLKO U NAS]

Podobno u Żydów jest taka zasada, że jeśli ktoś jest niesamowicie zdolny i ma dobre wyniki w nauce, to bogaci  fundują takiemu człowiekowi wykształcenie. Oczywiście by potem z tego czerpać jakieś zyski.  U nas pewnie byłoby na odwrót. Bylibyśmy gotowi zadeptać...

Kardynał Gerhard Müller: Prawdziwym zagrożeniem dla ludzkości są gazy cieplarniane grzechu i globalne ocieplenie niewiary [TYLKO U NAS]

Kazanie, które wygłosił Kardynał Gerhard Müller w Katadrze Świdnickiej podczas święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana (23.05.2024 r.) – obszerne fragmenty.

Bp Ignacy Dec: Droga prawdy i rozumu została zastąpiona drogą politycznej poprawności i fizycznej siły

Biskup Ignacy Dec wygłosił homilię podczas XXXIII Pielgrzymki Rodzin Radia Maryja na Jasną Górę – 13 lipca 2024 r. Prezentujemy obszerne fragmenty wypowiedzi biskupa Ignacego Deca. Nie wiedziałeś o tym? W telewizji, którą oglądasz, w radiu, które słuchasz, nie mówili...

Ks. Krzysztof Ora: Koszula Romka i katecheza

Ks. Krzysztof Ora: Ubranie noszące ślady zabójstwa Romka zostało podarowane licheńskiemu muzeum przez matkę chłopca. Jedna z wersji okoliczności śmierci tego 13-latka mówi o jego bohaterskiej postawie. Niósł w ręce transparent z hasłem: chcemy religii w szkole....

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pielgrzymi mogą wyprosić wiele łask dla siebie i swoich bliskich, kościoła, Ojczyzny i świata

Biskup Marek Mendyk: W modlitwie połączonej z ofiarą pielgrzymi mogą wyprosić wiele łask dla siebie i swoich bliskich, dla Kościoła i naszej Diecezji oraz dla Ojczyzny i świata, w którym coraz więcej wojen i zamieszania.

Marcin Bogdan: Jesteś katolikiem?

Marcin Bogan: Aresztowano księdza, księdza Michała Olszewskiego. Nie wiedziałeś o tym? W telewizji, którą oglądasz, w radiu, które słuchasz, nie mówili o tym? To teraz już wiesz. Aresztowali księdza, zakuli w kajdanki i osadzili w areszcie.