Św. Jan Nepomucen to postać znana głównie jako męczennik i patron spowiedników oraz orędownik ochrony przed powodziami. Według tradycji zginął śmiercią męczeńską, ponieważ odmówił ujawnienia tajemnicy spowiedzi królowej Zofii, żony króla Wacława IV. Za to został skazany na śmierć i wrzucony do rzeki Wełtawy. Jego kult szybko się rozprzestrzenił, a jego posągi często można spotkać w pobliżu rzek, mostów i zbiorników wodnych z racji swojego orędownictwa w walce z żywiołem wody.  

Św. Jan Nepomucen- nadzieja na pomoc dla powodzian

Rys historyczny życia wielkiego orędownika

Jan Nepomucen urodził się około połowy XIV w we wsi Pomuk ( Nepomuk) w Czechach. Jego życie przypada na okres, gdy Królestwo Czech znajdowało się pod panowaniem króla Wacława IV, syna słynnego cesarza Karola IV, jednego z najpotężniejszych władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Wówczas Czechy były jednym z kluczowych ośrodków intelektualnych i politycznych Europy, a Praga stawała się centrum kulturalnym i duchowym, z prestiżowym uniwersytetem oraz wieloma kościołami i klasztorami.

Jako dziecko Jan Nepomucen miał ciężko chorować, zaś matka miała w jego intencji pielgrzymować do obrazu Matki Bożej w jednym z cysterskich klasztorów, by wyprosić dla niego dar zdrowia. Skutkiem tej pielgrzymki miała być niezwykła cześć świętego do Matki Najświętszej, a drugim decyzja rodziców o przeznaczeniu dziecka do służby kapłańskiej. 

„Ze względu na małą ilość źródeł z informacjami na temat młodości męczennika Jana trudno jest ustalić poszczególne etapy jego edukacyjnej ścieżki. (…) Bardzo ciekawym jest uświadomienie sobie faktu, iż podpisując się 20 czerwca 1369 roku na bulli papieża Urbana V, św. Jan pokazał tym samym, że mimo młodego wieku już bardzo dobrze władał łaciną i był znaczącą osobą. (…) Ponieważ w 1369 roku podpisał się na dokumencie jako kleryk diecezji praskiej, musiał już wówczas mieć wykształcenie w zakresie łaciny, tworzenia dokumentów i prowadzenia korespondencji, stąd można wnioskować, że był uczniem szkoły przyklasztornej i mniej więcej w tym czasie przyjął tonsurę, choć K. Radoński podaje czas przyjęcia tonsury w roku 1370.

W tym okresie św. Jan występuje także jako kleryk kurii praskiej, gdzie pełni rolę notariusza. Do piastowania tej godności wówczas nie były wymagane ukończone studia prawnicze a jedynie sprawność w czytaniu i pisaniu. Świadectwem na takie zdolności św. Jana mogą także być pochodzące z tego okresu przygotowane dokumenty i pisma, których jest ponad dwadzieścia.”- ks. Marcin Zawada

Komisja Europejska: Unii grozi stagnacja, a Polska w potrzasku – nowe prognozy nie pozostawiają złudzeń

Komisja Europejska ogłosiła wiosenną prognozę gospodarczą, która rzuca cień niepokoju na całą Unię Europejską. Polska, jako jedno z państw Europy Środkowo-Wschodniej, może szczególnie boleśnie odczuć skutki globalnej niepewności, rosnących kosztów pracy i słabnącej...

Św. Jan Nepomucen- nadzieja na pomoc dla powodzian

Św. Jan Nepomucen: Życie i działalność duchowa

Św. Jan Nepomucen został mianowany kanonikiem w katedrze św. Wita w Pradze, co było znaczącym osiągnięciem, biorąc pod uwagę prestiż tej świątyni. Jego rola w kościele wzrosła, a z czasem pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji praskiej.

Święty Jan był znany ze swojej pobożności i oddania obowiązkom kapłańskim, a zwłaszcza z posługi spowiednika. Według tradycji to właśnie jego niezłomna postawa w sprawie tajemnicy spowiedzi stała się przyczyną jego późniejszego męczeństwa. Król Wacław IV, znany z wybuchowego charakteru i konfliktów z duchowieństwem, podejrzewał swoją żonę Zofię o zdradę i zażądał od Jana, który był jej spowiednikiem, ujawnienia tajemnic jej spowiedzi. Jan stanowczo odmówił, co rozwścieczyło króla i doprowadziło do jego tragicznego losu.

Św. Jan Nepomucen- nadzieja na pomoc dla powodzian

Św. Jan Nepomucen: Męczeńska śmierć

Sprawa męczeństwa św. Jana z Nepomuka jest niezwykle skomplikowana i wielowymiarowa, gdyż wpłynęło na nią wiele czynników, z których większość była poza kontrolą samego świętego. Jan przez całe swoje życie był sumiennym i oddanym kapłanem, który wykazywał się wyjątkową odpowiedzialnością we wszystkich powierzonych mu obowiązkach. Dzięki swojemu oddaniu zyskał ogromne zaufanie arcybiskupa praskiego, co z czasem przerodziło się w silną, wzajemną relację opartą na lojalności. To właśnie dzięki temu zaufaniu Jan mógł dokonywać ważnych działań na rzecz Kościoła, zawsze kierując się wiernością swoim przełożonym i zasadom wiary.

Z drugiej strony, Wacław IV, król Czech, miał skomplikowaną relację z Kościołem. Był osobą, która nie znała umiaru, zwłaszcza w kwestiach związanych z alkoholem, co wpływało na jego niestabilne i często agresywne zachowanie wobec duchowieństwa. Choć jego stosunek do Kościoła bywał dwuznaczny, to król miał silną potrzebę podporządkowania sobie tej instytucji. Przykładem presji wywieranej przez Wacława IV na Kościół była sytuacja związana z zamieszkami studenckimi na praskim uniwersytecie. W wyniku tych wydarzeń kilku studentów, którzy byli duchownymi, zostało brutalnie ukaranych – dwóch zginęło, jeden został ścięty, a drugi spalony. Studenci, jako członkowie duchowieństwa, podlegali jurysdykcji Kościoła, a nie władzy świeckiej, co wywołało ogromny sprzeciw arcybiskupa i Jana z Nepomuka. W miarę upływu czasu konflikty między Kościołem a Wacławem IV narastały. 

„Kaci królewscy posiadali całą gamę różnorodnych metod znęcania się nad królewskimi więźniami, przypominając im za ich pomocą, kto stanowi władzę ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą w państwie. Najpierw zastosowano wobec Jana tzw. „słupek”, torturę polegającą na związaniu rąk z tyłu i podnoszenie za nie na haku do góry aż do granic bólu. Stosowano także inne metody. Specjalnym urządzeniem miażdżono mu palce dłoni, nogi, a pięty przypalano ogniem.

Wszystkie te poczynania przyczyniły się do śmierci tego zacnego kapłana. Legenda natomiast podaje, że śmierć Jana nastąpiła dopiero w momencie wrzucania do Wełtawy. Jednakże takie umęczone i torturowane ciało Jana oprawcy ośmielili się wrzucić do rzeki, by zatrzeć ślady przyprawiających o śmierć okrutnych tortur, stosując przewidzianą wobec duchownych osób karę, czyli utopienie. Działo się to wszystko w nocy z 20 na 21 marca 1393 roku. Dopiero po kilkunastu dniach, 17 kwietnia odnaleziono ciało Męczennika – kapłana i pochowano je tymczasowo w kościele św. Krzyża w pobliżu rzeki. Potem jego śmiertelne szczątki złożono w grobowcu pod katedrą z napisem: Johannes de Pomuk.”- ks. Marcin Zawada 

Legenda głosi, że kiedy ciało Jana spływało Wełtawą, nad wodami ukazało się pięć gwiazd, które miały symbolizować czystość i świętość jego duszy. Gwiazdy te stały się później jednym z najważniejszych symboli przedstawiających świętego Jana Nepomucena w ikonografii. Jego ciało zostało później wydobyte z rzeki i pochowane w katedrze św. Wita, gdzie obecnie znajduje się jego grób.

Św. Jan Nepomucen- nadzieja na pomoc dla powodzian

Kult Św.Jana Nepomucena

 Kult św. Jana Nepomucena zaczął się rozwijać niemal natychmiast po jego męczeńskiej śmierci, a jego postać stała się symbolem obrony tajemnicy spowiedzi i męczeństwa za wiarę. W 1729 roku został kanonizowany przez papieża Benedykta XIII, co jeszcze bardziej przyczyniło się do jego popularności w Europie.

Wizerunki św. Jana Nepomucena często pojawiają się na mostach, w pobliżu rzek i innych zbiorników wodnych. Jest to związane z jego tragiczną śmiercią w Wełtawie, ale także z przypisywaną mu mocą ochrony przed powodziami. W wielu krajach, szczególnie w Europie Środkowej – Polsce, Austrii, Niemczech, a zwłaszcza w Czechach – budowano figury świętego na mostach, wierząc, że dzięki jego wstawiennictwu będzie można uniknąć klęsk żywiołowych związanych z wodą.

Potężny orędownik w walce z powodziami

Święty Jan Nepomucen, przez wieki czczony jako patron spowiedników i obrońca tajemnicy spowiedzi, jest także powszechnie uznawany za orędownika chroniącego przed powodziami. Jego tragiczna śmierć, gdy został wrzucony do Wełtawy, stała się symbolem duchowej więzi tego świętego z żywiołem wody. Wierni modlą się do niego o ochronę przed żywiołami, zwłaszcza wodą, która nie raz stanowiła zagrożenie dla ich życia i mienia.

Obecnie, gdy zmagamy się z powodziami, z potęgą żywiołu wody jego wstawiennictwo może być wyjątkowo istotne. W ostatnich dniach dochodzi do tragicznych wydarzeń, w których powodzie niszczą całe miejscowości, powodując ogromne straty materialne, a nawet zabierają ludzkie życie. W takich momentach, gdy ludzkość staje bezradna wobec sił natury, wierni zwracają się do świętych, takich jak św. Jan Nepomucen, prosząc o ochronę i pomoc w obliczu klęski żywiołowej.

Modlitwa do św. Jana Nepomucena o ochronę przed powodziami może być dla wielu ludzi duchowym wsparciem i nadzieją na przetrwanie trudnych czasów. Jego postać, która od wieków symbolizuje ochronę przed niszczycielską mocą wody, przypomina, że nawet wobec największych wyzwań, jakim są powodzie, istnieje miejsce na wiarę i nadzieję. Ostatnie dramatyczne wydarzenia sprawiają, że modlitwa o jego wstawiennictwo nabiera nowego znaczenia, dając ludziom poczucie, że nie są sami w walce z naturą.

wAkcji24.pl | Wiara | Maria Nicińska, cytaty: ks. Marcin Zawada/ fot. Wikipedia| 16.09.2024

 

Komisja Europejska: Unii grozi stagnacja, a Polska w potrzasku – nowe prognozy nie pozostawiają złudzeń

Komisja Europejska ogłosiła wiosenną prognozę gospodarczą, która rzuca cień niepokoju na całą Unię Europejską. Polska, jako jedno z państw Europy Środkowo-Wschodniej, może szczególnie boleśnie odczuć skutki globalnej niepewności, rosnących kosztów pracy i słabnącej...

Amerykanie przechodzą na katolicyzm. Czy nowy papież Leon XIV zwiększy jeszcze ten trend?

Amerykanie przechodzą na katolicyzm. W diecezji Cleveland w stanie Ohio odnotowano aż 50-procentowy wzrost liczby konwertytów na katolicyzm w okresie wielkanocnym. Choć to imponujący wynik, zjawisko to nie jest odosobnione – podobne tendencje można zauważyć w wielu...

Aktualizacja: Nowy błogosławiony: Męczennik za wiarę ks. Stanisław Streich. Znamy termin beatyfikacji!

Nowy błogosławiony w Polsce. Polski Kościół, a szczególnie archidiecezje poznańska i gnieźnieńska oraz diecezja bydgoska, przygotowuje się do uroczystości beatyfikacji ks. Stanisława Streicha (1902–1938), która odbędzie się już 24 maja 2025 r. Ks. Stanisłąw Streich...

Kim był św. Andrzej Bobola?

Św. Andrzej Bobola, patron Polski,  jest wspomniany 16 maja w Kościele katolickim. Andrzej urodził się 30 listopada 1561 r. w Strachocinie. Pochodził ze szlacheckiej, religijnej rodziny. W latach 1606- 1611, prawdopodobnie w Wilnie, pobierał nauki w jednej ze szkół jezuickich. Tam też nauczył się języka greckiego, co pozwoliło mu na rozczytywanie się w greckich ojcach Kościoła oraz dyskusje z prawosławnymi teologami.

Papież z Chicago. Amerykanie szaleją z radości

Papież z Chicago – to hasło w ostatnich dniach nie schodzi z ust Amerykanów. Po raz pierwszy w historii głową Kościoła katolickiego został obywatel Stanów Zjednoczonych, a dokładnie południowego Chicago – kardynał Robert Prevost, znany dziś światu jako papież Leon...

Czy Fatima jeszcze kryje jakieś tajemnice???

W sercu Portugalii, w małej wiosce Fatima, w 1917 roku miało miejsce jedno z najbardziej znanych objawień maryjnych w historii Kościoła katolickiego. Troje prostych, pasterskich dzieci – Łucja oraz jej kuzyni Hiacynta i Franciszek  – doświadczyło czegoś, co na zawsze...

Modlitwa o powołania. Potrzebujemy odważnych duchownych na trudne czasy

Kościół katolicki z coraz większym niepokojem obserwuje malejącą liczbę powołań kapłańskich i zakonnych. Modlitwa o powołania potrzebna natychmiastowo. Ubywający kapłani i osoby konsekrowane stawiają przed wiernymi pytania o przyszłość głoszenia Ewangelii i...

Europa wymiera. Co będzie z Polską?

Unia Europejska zmaga się z największym od ponad sześciu dekad kryzysem demograficznym. Według najnowszych danych Eurostatu, w 2023 roku w krajach UE urodziło się 3,67 mln dzieci – o 210 tys. mniej niż rok wcześniej. To 5,4-procentowy spadek, który jeszcze bardziej...

Świat skręca w prawo. Majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski

Już jest majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” (5/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy, W tym...

Czy zniszczone kościoły uda się uratować? Ministerstwo Kultury pomoże

Zniszczone kościoły przez powódź. Co dalej? Powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę we wrześniu 2024 roku, przyniosła znaczne zniszczenia na terenie Diecezji Świdnickiej. Ucierpiały nie tylko domy i infrastruktura publiczna, ale również dziedzictwo...

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych: Udział w wyborach obowiązkiem katolika

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych apeluje do wszystkich obywateli – a w szczególności katolików – o liczny udział w głosowaniu. Podkreśla, że wybory to nie tylko akt obywatelskiego zaangażowania,...

Ojciec Święty Leon XIV: Pan nie opuszcza swojego Kościoła. Ani wczoraj, ani dziś, ani jutro [WYWIAD]

„Nie bój się powiedzieć ‘tak’” – mówi nowy papież Leon XVI. Publikujemy obszerne fragmenty wywiadu w którym Ojciec Święty - wówczas kardynał i Prefekt Dykasterii ds. Biskupów, dzieli się swoim doświadczeniem wiary, życia zakonnego i służby Kościołowi. W szczerej...

Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojną światową?

Dzień Zwycięstwa to dzień upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie i klęskę III Rzeszy. Choć wszyscy wspominają to wydarzenie jako moment triumfu nad nazizmem, data obchodów różni się w zależności od kraju. Zachód celebruje ten dzień 8 maja, podczas gdy...

Leon XIV: Głos pokoju dla Kościoła i świata – nowy następca św. Piotra z Ameryki

„Niech pokój będzie z wami wszystkimi, najdrożsi bracia i siostry” – tymi słowami rozpoczął swoje pierwsze przemówienie nowo wybrany papież Leon XIV, ogłaszając światu nie tylko swoją obecność jako Biskupa Rzymu, ale przede wszystkim jako pasterza niosącego nadzieję,...

Modlimy się za Polskę! Apeluje Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC

Modlimy się za Polskę! W dniach od 7 do 15 maja w całej Polsce wierni będą łączyć się w modlitwie nowenną do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Do wspólnego duchowego zaangażowania w intencji Ojczyzny, Kościoła powszechnego oraz ochrony życia nienarodzonego zachęca...

Wskaźnik Bogactwa Narodów: Zatrzymane doganianie. Czy Polska się rozwija i bogaci?

Czy Polska się rozwija i bogaci? Tegoroczna edycja Wskaźnika Bogactwa Narodów (WBN) budzi więcej pytań niż nadziei. Choć z pozoru dane mogą sugerować postęp – szczególnie w kontekście pozycji Polski względem innych państw Unii Europejskiej – rzeczywistość okazuje się...

Św. Stanisław. Biskup, który nie bał się przeciwstawić się władzy. Święto Patrona Diecezji Świdnickiej już 8 maja

8 maja w Kościele katolickim wspomina się św. Stanisława, jednego z głównych patronów Polski, patrona Diecezji Świdnickiej. O świętym pisze pierwszy polski historyk - Gall Anonim (ok. 1112 roku) oraz bł. Wincenty Kadłubek (1223 r.). W środę 8 maja 2024 r. z racji...

Eksperci KEP i Archidiecezja Wrocławska o aborcji w Oleśnicy

KEP i Archidiecezja Wrocławska. Mamy oświadczenia w sprawie aborcji w Oleśnicy. Tragiczne wydarzenie w szpitalu w Oleśnicy, gdzie doszło do przerwania ciąży w 9 miesiący, poruszyło opinię publiczną i wywołało zdecydowaną reakcję zarówno ze strony Zespołu Ekspertów...

Abp Józef Michalik: W porządkowaniu świata Pan Bóg potrzebuje współpracowników [wywiad w-Akcji]

Abp Józef Michalik w rozmowie z Miesięcznikiem Katolickim "w-Akcji": - Dobrze, że jest ktoś, kto przechowuje drogowskaz, mimo że sam nie idzie wskazaną drogą. Najważniejsze jest jednak, aby drogowskaz wskazywał prawdziwą drogę. [CAŁY WYWIAD U NAS]Ks. Zbigniew...

Św. Józefa Robotnika, Oblubieńca N.M.Panny. Robotnicy i pracodawcy pielgrzymują do Kalisza

Wspomnienie św. Józefa Robotnika to czas szczególnej modlitwy i refleksji nad wartością pracy oraz godnością każdego człowieka pracującego. W tym roku, 1 maja, z okazji tego liturgicznego wspomnienia, odbędzie się XXXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i...