Będzie wolna Wigilia. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy, na mocy której Wigilia Świąt Bożego Narodzenia będzie dniem wolnym. Decyzja ta, choć poparta przez większość parlamentarzystów, wzbudza ogromne kontrowersje, szczególnie wśród przedstawicieli branży handlowej. Dyskusje rozgrzewają społeczne i polityczne emocje, a głos Alfreda Bujary, przewodniczącego Rady Krajowego Sekretariatu Handlu NSZZ „Solidarność”, wybrzmiewa w tym sporze szczególnie donośnie.
WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA DNIEM WOLNYM OD PRACY
Wigilia dniem wolnym od pracy. Diabeł tkwi w szczegółach
Ustawa projektu Lewicy została przyjęta z poprawkami Koalicji Obywatelskiej. Za nowelizacją głosowało 403 posłów, przeciw było 10, a 12 wstrzymało się od głosu. Jednym z głównych założeń ustawy jest ustanowienie Wigilii dniem wolnym od pracy. Pomysł spotkał się z szerokim poparciem społecznym, ale również z krytyką dotyczącą jego realizacji.
Do projektu wprowadzono m. in. poprawkę Koalicji Obywatelskiej, na mocy której trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą niedzielami handlowymi. To rozwiązanie ma na celu zrekompensowanie potencjalnych strat dla branży handlowej związanych z wprowadzeniem wolnej Wigilii. Jednak takie podejście budzi sprzeciw przedstawicieli związków zawodowych.
Alfred Bujara: „Kosztem pracowników handlu”
Alfred Bujara z NSZZ „Solidarność” otwarcie krytykuje nowelizację, podkreślając, że wprowadzenie wolnej Wigilii odbywa się kosztem pracowników handlu. – „Wszyscy inni pracownicy będą mieli prawo do wolnej Wigilii, a pracownicy handlu będą musieli ją odpracować, bo odbędzie się to kosztem wprowadzenia trzeciej pracującej niedzieli w grudniu” – komentował Bujara w trakcie obrad Sejmu.
Zdaniem przewodniczącego, takie rozwiązanie jest nieuczciwe wobec osób zatrudnionych w sektorze handlowym. Jego obawy dotyczą również propozycji posła Ryszarda Petru, który zasugerował wprowadzenie aż 12 dodatkowych niedziel handlowych w roku. – „Chcemy, by wolna Wigilia obejmowała także pracowników handlu, i by to odbyło się bez dodatkowego dnia roboczego” – podkreślił Bujara.
Religia w szkole. Kościół wygrywa w Trybunale Konstytucyjnym!
WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA DNIEM WOLNYM OD PRACY
Wigilia dniem wolnym od pracy. Praca w w dodatkową niedzielę – cios dla kobiet
Sektor handlowy w Polsce to w dużej mierze kobiety – według danych Solidarności aż 72 proc. pracowników handlu to kobiety. Bujara zwraca uwagę na trudności, jakie niesie za sobą praca w niedziele, szczególnie dla kobiet, które często łączą obowiązki zawodowe z opieką nad rodziną.
– „Rozmawiam z tymi kobietami. One sobie nie wyobrażają, że musiałyby pracować w niedzielę. Nie wierzą też w żadne dodatki czy premie, bo pracodawcy w tym temacie są bardzo zaborczy” – mówił Bujara. – „Wolna niedziela jest dla nich gwarantem odpoczynku. Zaś za ciężką pracę od poniedziałku do soboty powinni być godnie wynagradzani.”
Dodatkowo, jak wynika z badań Fundacji Konrada Adenauera, 78 proc. młodych Polaków w wieku 18–30 lat sprzeciwia się zniesieniu zakazu handlu w niedzielę. – „Młodzi ludzie chcą się cieszyć życiem, a nie żyć, aby pracować od niedzieli do niedzieli” – zauważył związkowiec.
Czy Wigilia powinna być dniem wolnym dla wszystkich?
Decyzja o wprowadzeniu wolnej Wigilii podzieliła społeczeństwo. Z jednej strony to ukłon w stronę wartości rodzinnych i chrześcijańskiej tradycji, która w Polsce jest niezwykle silna. Z drugiej strony, propozycja ta budzi pytania o sprawiedliwość społeczną i równe traktowanie pracowników różnych sektorów.
Pracownicy handlu, którzy w okresie przedświątecznym są szczególnie obciążeni pracą, mogą czuć się pominięci. Wprowadzenie trzech dodatkowych niedziel handlowych stanowi dla nich dodatkowy ciężar, który przeczy idei „wolnego dnia dla wszystkich”.
Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!
WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA DNIEM WOLNYM OD PRACY
Wigilia wolna od pracy. Co na to Kościół?
Duchowni Kościoła katolickiego w Polsce nie zajęli jednoznacznego stanowiska w sprawie ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy. W debacie publicznej na ten temat dominują głosy przedstawicieli związków zawodowych oraz polityków. Warto jednak zauważyć, że Kościół katolicki kładzie duży nacisk na wartość rodziny i wspólne przeżywanie świąt, co może implikować poparcie dla inicjatyw sprzyjających pielęgnowaniu tradycji rodzinnych.
W polskiej tradycji Wigilia Bożego Narodzenia ma szczególne znaczenie jako czas spędzany w gronie rodzinnym, z zachowaniem postu i uczestnictwem w wieczerzy wigilijnej. Kościół zachęca wiernych do pielęgnowania tych zwyczajów, co może sugerować pozytywny stosunek do propozycji uczynienia Wigilii dniem wolnym od pracy, umożliwiającym głębsze przeżywanie tego wyjątkowego dnia. Z drugiej strony jednak Kościół jest przeciwny pracy w niedzielę, więc sposób w jaki wprowadzono wolną Wigilię Bożego Narodzenia nie zasługuje na pochwałę.
– W wielu krajach Boże Narodzenie to tylko jeden dzień wolny – mówi dziennikarka Judyta Światłowska. – W Polsce będą to trzy dni wolnego. Czy będziemy przez to lepiej obchodzić to święto? Czy będziemy pamiętać, że w Wigilię obowiązuje post? Zastanawia mnie fakt, że z inicjatywą wolnego w Wigilię wyszła Lewica, która w tym samym czasie wyrzuca religię z polskich szkół. Jak to się stało, że Boże Narodzenie przedstawiane w mediach liberalnych i lewicowych jako koszmar spotkań rodzinnych, teraz zasługuje za dodatkowy dzień wolnego? A może ma być to raczej ułatwienie dla osób, które święta chcą spędzić na zagranicznych wyjazdach? – zastanawia się Światłowska.
Coraz większe problemy psychiczne młodych a rezygnacja z katechezy. Problem się pogłębia [TYLKO U NAS]
WIGILIA BOŻEGO NARODZENIA DNIEM WOLNYM OD PRACY
Wigilia wolna od pracy ale nie w tym roku
Od kiedy wigilia stanie się dniem wolnym od pracy? Choć były pomysły, by stało się to jeszcze w tym roku, ostatecznie Sejm przyjął datę 24.12.2025 jako pierwszą ustawowo wolną od pracy Wigilię. Na tym jednak nie kończy się postępowanie legislacyjne. Teoretycznie poprawki do ustawy może wprowadzić Senat, a Prezydent Andrzej Duda może jej nie podpisać. Zapewne wielu z nas nie ma nic przeciwko kolejnemu dniu wolnemu w kalendarzu, w dodatku w terminie związanym ze świętem katolickim. Jednak pamiętajmy o wszystkich tych, którzy mimo zmiany w ustawie będą pracowali nie tylko w Wigilię, ale także w pozostałe dni Świąt Bożego Narodzenia.
Decyzja o wolnej Wigilii to temat, który powinien być dyskutowany z szerszej perspektywy, uwzględniając nie tylko wygodę, ale także duchowe i społeczne konsekwencje. Warto pamiętać, że prawdziwa istota tego dnia nie tkwi w wolnym czasie, ale w sercach ludzi, którzy chcą go przeżywać w zgodzie z tradycją i wiarą. Wolna Wigilia nie jest gwarancją głębszego przeżycia Bożego Narodzenia – tę gwarancję daje tylko nasze własne zaangażowanie w duchowy wymiar tego świętego czasu.
wAkcji24.pl | Ekonomia | SNN, źródło: Tygodnik Solidarność | Ilustracja: Ideogram