Bp prof. Artur Miziński. W obliczu rosnących napięć wokół modelu relacji państwa z Kościołami i związkami wyznaniowymi, eksperci i duchowni spotkali się 27 lutego 2025 r. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, aby omówić fundamentalne zasady tych relacji. Konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa” , której prelegentem był m.in. bp prof. Artur Miziński, Przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej, podjął temat dotychczasowej współpracy i przyszłości Konkordatu. Coraz częściej pojawiają się bowiem obawy, że tradycyjny model wzajemnego poszanowania i współpracy, ugruntowany w Polsce i większości krajów europejskich, jest stopniowo wypierany przez tendencje zmierzające ku radykalnej separacji Kościoła od państwa. Czy grozi nam fundamentalna zmiana w tym obszarze?

Bp prof. Artur Miziński. Konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”

Bp prof. Artur Miziński. Komisje Konkordatowe i Komisja Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Konferencji Episkopatu Polski

(…) Komisje Konkordatowe i Komisja Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Konferencji Episkopatu Polski. Przykładem przestrzeni, która powinna odzwierciedlać konsensualny tryb regulowania relacji państwo-Kościół są właśnie posiedzenia tychże dwóch komisji. (…)

Współprzewodniczącym Komisji ze strony rządowej aktualnie jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, pan Tomasz Siemoniak, a ze strony kościelnej zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski. (…) Podstawą prawną działania Komisji Wspólnej przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski stanowi artykuł 4 ustęp 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej.

Wskazany wyżej artykuł stanowi, iż Komisja Wspólna składa się z upoważnionych przedstawicieli rządu RP i Kościoła Katolickiego, w uzgodnionej liczbie na zasadzie parytetu rozpatruje problemy związane z rozwojem stosunków między państwem i Kościołem oraz sprawy interpretacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, jak i jej wykonywania. (…) Komisja Wspólna nie jest organem władzy państwowej ani kościelnej. Nie narusza również kompetencji organów państwowych. Kościoła Katolickiego w Polsce, ani Stolicy Apostolskiej, stanowi raczej sformalizowaną płaszczyznę dyskusyjną i formy wymiany poglądów i ocen. Komisja powinna charakteryzować postawa dialogu, wzajemnego porozumienia i chęci polubownego załatwiania spraw związanych ze stosowaniem ustawy wyznaniowej.

Kardynał Georg Pell. Czy fałszywie oskarżony kapłan jest sprawcą cudu?

Kardynał Georg  Pell. Jego sprawa była jedną z najbardziej kontrowersyjnych w historii Kościoła katolickiego. Australijski duchowny, niesłusznie oskarżony o nadużycia seksualne, spędził ponad rok w więzieniu, zanim został uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Ostatnie...

Bp prof. Artur Miziński. Konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”

Bp prof. Artur Miziński: Koniec lat osiemdziesiątych, kiedy powstawała ustawa o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w RP, poprzedza okres rządów władzy komunistycznej, znanej z działań nieprzychylnych, czy wręcz wrogich wobec Kościoła

Warto pamiętać, że koniec lat osiemdziesiątych, kiedy powstawała ustawa o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego w RP, poprzedza okres rządów władzy komunistycznej, znanej z działań nieprzychylnych, czy wręcz wrogich wobec Kościoła. Wskazanie zatem w ustawie, że ciało kolegialne, rządowo-kościelne ma reprezentować problemy związane z rozwojem stosunków między państwem i Kościołem oraz sprawy interpretacji niniejszej ustawy i jej wykonywania zakłada współdziałanie tych dwóch podmiotów i podejmowanie spraw wymagających wspólnej analizy pojawiających się w praktyce problemów i dialogu nad sposobem ich rozwiązania. Jak już powiedziano, Komisja Wspólna powołana została w celu utrzymania stałych kontaktów między rządem i Konferencją Episkopatu Polski dla rozwiązywania problemów dotyczących stosunków między państwem i Kościołem Katolickim w Rzeczpospolitej. 

Na przestrzeni lat omawiano w niej szereg istotnych zagadnień będących w zakresie zainteresowań obu stron. W jednym z komunikatów ze spotkania Komisji Wspólnej przedstawicieli rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski stwierdzono, że strona rządowa i strona kościelna, cytuję “przykładają dużą wagę do działań Komisji Wspólnej dla kształtowania własnych relacji państwa i Kościoła, potrzeby dialogu, harmonii społecznej i kultury politycznej w społeczeństwie”. W ciągu ostatnich 10 lat odbyło się 8 posiedzeń.

Jeśli chodzi o Komisje Konkordatowe, to istnieją dwie komisje: Kościelna i Rządowa Komisja Konkordatowa. Działają one niezależnie. Do pracy z poszczególnymi zagadnieniami tworzone są zespoły robocze. Nie posiadają one ustalonego regulaminu. Spotkania zespołów roboczych, jak również wspólne posiedzenia Komisji Kościelnej i Rządowej odbywają się według potrzeby. Jako podstawę prawną utworzenia komisji przywołuje się art. 22 ust. 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską, podpisany w dniu 28 lipca 1993 roku, zgodnie z którym, cytuję “przyjmując za punkt wyjścia w sprawach finansowych instytucji i dóbr kościelnych oraz duchowieństwa obowiązujące ustawodawstwo polskie i przepisy kościelne. Układające się strony stworzą specjalną komisję, która zajmie się koniecznymi zmianami”. 

Biskup Świdnicki Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Bp prof. Artur Miziński. Konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”

Bp prof. Artur Miziński: Nowa regulacja uwzględni potrzeby Kościoła

Nowa regulacja uwzględni potrzeby Kościoła, biorąc pod uwagę jego misję oraz dotychczasową praktykę życia kościelnego w Polsce. W ustępie trzecim tego artykułu natomiast czytamy, władzom państwowym wskazana zostanie instytucja kościoła lub instytucje kościelne kompetentne w sprawach wymienionych w ustępie drugim. Z kolei artykuł 27 Konkordatu przewiduje, że sprawy wymagające nowych lub dodatkowych rozwiązań będą regulowane na drodze nowych umów między układającymi się stronami albo uzgodnień między rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencją Episkopatu Polski upoważnioną do tego przez Stolicę Apostolską.

O powołaniu kościelnej Komisji Konkordatowej przez Ojca Świętego Jana Pawła II poinformował arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce w komunikacie z dnia 11 maja 1998 roku. Jako cel komisji wskazano wprowadzanie w życie zapisów konkordatowych i podejmowanie problemów związanych z relacjami Kościół-Państwo. Jeśli chodzi o Rządową Komisję Konkordatową, to powstała ona na mocy decyzji Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 maja 1998 roku na podstawie artykułu 12 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 roku o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów. (…)

Prace w ramach Komisji Konkordatowej dotyczyły między innymi projektów różnych regulacji prawnych mających umocowanie w Konkordacie.(…) Ważną kwestią podejmowaną przez Komisję Konkordatowe były również sprawy finansowe instytucji dóbr kościelnych oraz duchowieństwa, o których mowa w artykule 22 ust. 2 Konkordatu. Intensywne prace wprowadzone w latach 2012-2013 nie zakończyły się zmianą przepisów prawnych, ale mogą stanowić przykład próby kształtowania stosunków między państwem a Kościołem zgodnie z zasadą konsensualności. Działania te wpisują się w zapowiedź dyskusji nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych finansowo przez państwo za pomocą Funduszu Kościelnego, co wybrzmiało w exposé premiera Donalda Tuska w listopadzie 2011 roku.

Nowe statystyki Kościoła Katolickiego.

Nowe statystyki Kościoła katolickiego wskazują w którą stronę trzeba iść [ANALIZA I KOMENTARZ]

Bp prof. Artur Miziński. Konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”

Bp prof. Artur Miziński i problem Funduszu Kościelnego

Rząd zaproponował zastąpienie Funduszu Kościelnego możliwością odpisu podatkowego dochodowego na rzecz kościołów i związków wyznaniowych. Podczas spotkania Komisji Wspólnej przedstawicieli rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski w dniu 15 marca 2012 Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni przekazał stronie kościelnej, cytuję “propozycję założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu funduszu kościelnego oraz niektórych innych ustaw”.

 Zdecydowano, że pracę w tej materii powinny podjąć Komisje Konkordatowe zgodnie ze wspomnianym już artykułem 22 Konkordatu. W dniu 20 marca 2012 roku na wniosek ministra Michała Boniego został reaktywowany Zespół do Spraw Finansów Rządowej Komisji Konkordatowej, a 22 marca 2012 roku Nucjusz Apostolski w Polsce ustanowił niezależnie od istniejącego Zespołu do Spraw Finansów Kościelnej Komisji Konkordatowej, Zespół Roboczy Kościelnej Komisji Konkordatowej do realizacji artykułu 22 Konkordatu. W dniu 3 kwietnia 2012 roku w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyło się pierwsze posiedzenie wspomnianych zespołów ze strony rządu i Episkopatu. Uzyskano wówczas zgodę na przygotowanie projektu dwustronnej umowy między Radą Ministrów a Konferencją Episkopatu Polski działającą z upoważnienia Stolicy Apostolskiej.

 W kolejnych miesiącach odbyło się szereg spotkań grona ekspertów strony kościelnej i rządowej. Ustaleń wymagało wiele kwestii szczegółowych, m.in. wysokość asygnaty podatkowej od 0,3% do 0,5%. Okres przejściowy, podczas którego z budżetu państwa miała być wypłacana kościołom i innym związkom wyznaniowym. Różnica między tym, co zadeklarowali podatnicy, a kwotą około 90 do 100 milionów złotych przekazywano w tamtym czasie z budżetu państwa na fundusz kościelny. Pamiętając zawsze, że Fundusz Kościelny był przecież formą rekompensaty za majątek zabrany kościołowi w czasach PRL, a nie jakimś przywilejem dla Kościoła. 

Uchodźcy z Ukrainy nie chcą wracać do kraju. Polska będzie ich nowym domem?

Nowe dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz ukraińskiego CES pokazują istotną zmianę w nastawieniu uchodźców wojennych z Ukrainy – coraz więcej z nich deklaruje chęć pozostania za granicą na stałe. W Polsce, która przyjęła jedną z największych grup uchodźców,...

Bp prof. Artur Miziński. Konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa”

Bp prof. Artur Miziński: Konferencja Episkopatu Polski wykazała gotowość do rozmów

Projekt z 25 lipca 2013. Projekt ten został przekazany do konsultacji społecznych. W ramach konsultacji z sekretariatem KEP przesłane zostały uwagi uzgodnione z Nucjatura Apostolską Wobec zgłoszonych uwag konieczne było dalsze prace strony kościelnej i rządowej, w konsekwencji czego rząd przygotował kolejną wersję projektu ustawy, która miała określić sposób przekształcania funduszu kościelnego oraz sposób wprowadzenia odpisu podatkowego w wysokości 0,5%. 

Podtrzymywano, że powinna być zawarta umowa, której załącznik stanowiłby uzgodniony przez obie strony projekt ustawy. Rozwiązanie odpisu podatkowego budziło obawy niektórych mniejszościowych związków wyznaniowych, które miały wątpliwości, czy ze względu na rozproszenie ich wiernych poziom deklarowanych wpłat nie będzie zbyt niski. Jednak do realizacji planów przekształcenia w Funduszu Kościelnego aż do końca ówczesnej kadencji parlamentu 2015 nie doszło. Temat Funduszu Kościelnego wrócił z mocą wraz z powrotem rządów premiera Donalda Tuska. Zarządzeniem nr 5 Prezesa Rady Ministrów dnia 11 stycznia 2024 powołany został międzyresortowy zespół do spraw Funduszu Kościelnego.

(…)  Pomimo tego, że w przestrzeni medialnej pojawiły się ogólne propozycje reformy funduszu kościelnego, to żadne oficjalne stanowisko w tej sprawie nie zostało przedstawione stronie kościelnej. Kwestia ta była w ostatnim czasie przedmiotem rozmów w ramach Komisji Wspólnej. Konferencja Episkopatu Polski wyraziła gotowość do rozmów, wskazując Komisję Konkordatową jako tą właściwą do podejmowania kwestii dotyczących finansowania.(…). 

W piśmie z dnia 19 marca 2024 przewodniczący Komisji Konkordatowej, Kościelnej Komisji Konkordatowej, ustanowił zespół do spraw finansowania Kościoła przy Kościelnej Komisji Konkordatowej. (…) Wystarczy wrócić do tego, co zostało określone zarówno w ustawie regulującym stosunek Państwa do Kościoła Katolickiego w RP, jak i do Konkordatu.(…). Wszelkie jednak działania zarówno Komisji Wspólnej, jak i dwóch Komisji Konkordatowych mogą cieszyć się powodzeniem jedynie przy założeniu woli konstruktywnego dialogu z poszanowaniem wzajemnym stron i mając na względzie dobro obywateli, których znaczna część są to osoby wierzące, przynależące do Kościoła Katolickiego lub innych kościołów czy związków wyznaniowych.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Biskup Antoni Długosz: W jakim stanie jest państwo polskie? Odważne słowa hierarchy!

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia nie stroni od tematów finansowych. Pieniądze i podatki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Ich rola wykracza daleko poza sferę ekonomiczną, dotykając także aspektów moralnych, etycznych i duchowych. Pismo...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Coraz bardziej jesteśmy świadkami niechęci, wręcz postępującej agresji wobec Kościoła katolickiego. Właściwie to od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzy się w Polsce atmosferę nieprzychylności wobec Kościoła. W ostatnim...

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Nawrócenie? Kiedy jest możliwe i dlaczego jest możliwe w każdym czasie – tłumaczy ks. Jakub Klimontowski.

Biskup T. J. Paprocki: Transpłciowość kontra Boży zamysł – gdzie leży prawda?

Biskup Diecezji Springfield w Ilnois (USA) Thomas J. Paprocki omawia problem transpłciowości i dysforii płciowej. Biskup T. J. Paprocki wyjaśnia czym się różnią te dwa zjawiska? Jak powinni postępować katolicy wobec osób z dysforią płciową?Moi drodzy bracia i siostry...

Wiceprezydent USA JD Vance: Życie nienarodzone zasługuje na ochronę [TYLKO U NAS CAŁE PRZEMÓWIENIE]

Publikujemy całe przemówienie wiceprezydenta USA JD Vance'a  podczas 52. dorocznym Narodowego Marszu dla Życia, który odbył się w Waszyngtonie 24 stycznia 2025 r.Dzień dobry, uczestnicy marszu. Dziękuję za zaproszenie. To zaszczyt móc dzisiaj tutaj z wami stanąć w...

Itxu Diaz: Europa odwołuje Boże Narodzenie [OPINIE]

Boże Narodzenie od wieków było symbolem pokoju, dobroci i wspólnoty, w którym rodziny łączyły się przy stole, a nawet skłóceni znajdowali okazję do pojednania. Jednak, jak zauważa hiszpański publicysta Itxu Díaz w swoim artykule opublikowanym w The Federalist, Europa...

Camilla Cavendish: Sekularyści muszą pamiętać, że religia rośnie [OPINIA]

Religa rośnie – ostrzega znana felietonistka „Financial Times” Camilla Cavendish. Dlaczego nie powinniśmy się martwić?

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest święty dzieci – wielki dar i jeszcze większa odpowiedzialność rodziców

Ks. Grzegorz Wołoch: Chrzest jest nie tylko darem, który otwiera drzwi do życia w łasce Bożej, ale także zobowiązaniem dla rodziców i chrzestnych. To oni, prosząc o chrzest dla dziecka, biorą na siebie odpowiedzialność za jego duchowe wychowanie i prowadzenie w wierze...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego Serca otworzyły się dla nas, otworzyły się wrota nadziei dla każdego człowieka. Pamiętajmy, że źródłem nadziei zawsze jest Bóg. W świętą Noc Bożego Narodzenia „drzwi święte” Bożego...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Radością Boga jest wejść w środek nędzy człowieka

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: „Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to tylko dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym” (św. Jan Paweł II). Do tego stopnia, by zachwycić się Bogiem, który schodzi z tronu...

Abp Adran Galbas: Kościół powinien angażować się w politykę z wielką pasją [CAŁA HOMILIA TYLKO U NAS]

Metropolita Warszawski, Abp Adrian Galbas: Mówiłem podczas mojego ingresu, że wpychanie chrześcijańskiego orędzia jedynie w domowe pielesze i kościelne kruchty jest nieporozumieniem. Nie tylko mamy prawo przekazywać je światu, ale jest to naszym obowiązkiem. Nie,...

Ryszard Stochła: W obronie lekcji religii [w-Akcji: OPINIE]

Ryszard Stochła "W obronie lekcji religii" w-Akcji: Edukacja w roku szkolnym 2024/2025 trwa w najlepsze. Zatroskani rodzice narzekają, że pociechy nie mają prac domowych i siedzą wpatrzeni w komputery i smartfony. Uczniowie narzekają, że coraz liczniejsze grono...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy już są [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Trudne czasy nadchodzą. One już są. Wobec infantylizacji polityki, zidiocenia edukacji, a obok tego jeszcze ogłupiający świat cyfrowy – oto rzeczywistość, wobec której musimy się na nowo odnaleźć.

Ks. Jakub Klimontowski: Co się stało z Adwentem?

Ks. Jakub Klimontowski: Współczesność, z jej tempem życia, konsumpcjonizmem i komercjalizacją, coraz częściej odbiera Adwentowi jego głębię i duchowy charakter.

Ks. Jakub Klimontowski: Odpowiedzialność za Kościół [TYLKO U NAS]

Galeria... Kino... Stadion... Szkoła... Różne znamy budynki użyteczności publicznej, ale rzadko spotykamy się na świętowaniu ich powstania! Ostatnia niedziela października jest w Kościele poświęcona tajemnicy wdzięczności za świątynię.  Czymże jest świątynia, że...

Ks. Zbigniew Kucharski: Ksiądz – menedżer? [TYLKO U NAS]

Ks. Zbigniew Kucharski: Wszyscy jesteśmy świadkami dynamicznej dyskusji na temat Kościoła toczącej się na różnych poziomach komunikacji i przestrzeniach społecznych. Dotyczy to także naszego kraju. Ta dyskusja jest po prostu o nas katolikach, którzy tworzymy ten...

Ks. Wojciech Drab: Jesteśmy do tego stopnia zapatrzeni w nasze wizje, że kompletnie nie dostrzegamy, że mogą istnieć inne rozwiązania

Ks. Wojciech Drab: Dochodzimy także czasem do mniemania, że skoro Bóg nie realizuje tego, co według nas jest dobre, to w końcu sami musimy wziąć sprawy w swoje ręce i wywalczyć „dobro” tak, jak je rozumiemy. Koronnym przykładem takiego myślenia jest wielki błąd tzw....

 wAkcji24.pl | Opinie | Bp prof. Artur Miziński | Źródło: KAI YT| Zdjęcie: Bp prof. Artur Miziński konferencja „Relacje państwo-Kościół. Podstawowe zasady państwa prawa” YT| 20.03.2025

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Mariusz Drapikowski: Położył rękę na mojej głowie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, możliwość poruszania się.

wAkcji24.pl Opinie | Mariusz Drapikowski: Zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Straciłem wzrok w jednym oku całkowicie, w drugim w znacznym stopniu. Moja żona jest lekarzem, więc byłem leczony w instytutach w Polsce i na świecie. Niestety choroba rozwijała się gwałtownie, także każdego tygodnia, każdego kwartału znaczna część mojego zdrowia była zabierana.

Ks prał. Stanisław Szczepaniec: Doświadczenie Mojżesza. 5 kroków do pełnej Adoracji

wAkcji24.pl Opinie | Ks. Prał. Stanisław Szczepaniec: Chcę przywołać doświadczenia Mojżesza z góry Horeb. Mojżesz zobaczył tam płonący krzew i powiedział do siebie, podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku.

ks. Jozef Suchar: Bóg pyta – czy zabierzesz mnie do domu?

​​wAkcji24.pl | Ks. Józef Suchar: "Wciąż mi to brzmi w mojej głowie, zwłaszcza w kościele podczas mszy świętej lub adoracji przed Eucharystią". Wypowiedź ks. Suchara podczas konferencji "On tu jest!".     Jestem prostym księdzem z pogranicza ze słabym...

Bp Marek Mendyk: Adoracja sprawia, że nasze kruche, ludzkie możliwości zostają wzbogacone o możliwości samego Boga

wAkcji24.pl Wiara | Biskup Marek Mendyk: Jako adorujący jesteśmy trochę jak ci, co podejmują omdlałe ręce Mojżesza prowadzącego Izraelitów do walki – mówił ordynariusz świdnicki podczas konferencji poświęconej adoracji „On tu jest”.