Kardynał Robert Sarah  wygłosił 16 maja 2024 r. konferencję pt. „Święty Józef nauczyciel modlitwy”. Spotkanie odbyło się w sanktuarium św. Józefa w Sieradzu, dokąd pielgrzymowali kapłani diecezji włocławskiej, szukając duchowego umocnienia u patrona Kościoła powszechnego.  Podczas konferencji kardynał Robert Sarah podkreślił, że św. Józef jest wzorem modlitwy zarówno dla kapłanów, jak i dla każdego wierzącego. Jego życie było przeniknięte wymownym milczeniem i głęboką więzią z Bogiem – cechami, które powinny kształtować duchowość współczesnych chrześcijan. Hierarcha zwrócił uwagę na znaczenie modlitwy i ciszy w świecie pełnym hałasu, zachęcając do odnalezienia w nich drogi do prawdziwego spotkania z Bogiem.

Kardynał Robert Sarah. Konferencja „Święty Józef nauczyciel modlitwy”

Kardynał Robert Sarah: Nazaret stanowi dla Kościoła nieprzemijające przesłanie

(…) Wydaje mi się, że warto często patrzeć na świętego Józefa, człowieka wiary i wielkiej mądrości, nad którym Pan zebrał jak w słońcu cały blask  i majestat, jaki mają wszyscy święci razem, aby nas ukształtować do modlitwy. (…) Kardynał Józef Ratzinger w jednej ze swoich książek wyjaśnił powody, dla których powrót do świętego Józefa okazuje się konieczny dla odnowy kościoła trzeciego tysiąclecia. Kościół nie może się rozwijać i kwitnąć, jeżeli nie będzie wiedział, że jego ukryte korzenie tkwią w klimacie Nazaretu. 

W rzeczy samej, poświęcanie się pracy razem z pracującym Jezusem, zanurzenie się w Nazarecie, staje się punktem wyjścia dla nowej idei Kościoła ubogiego i pokornego. Kościoła rodziny. Kościoła nazaretańskiego. Nazaret stanowi dla Kościoła nieprzemijające przesłanie. Nowe przymierze nie zostało zainaugurowane ani w świątyni, ani na Świętej Górze, lecz w izdebce dziewicy, w domku robotnika, w zapomnianej przez wszystkich miejscowości, w Galilei pogan, od której nikt nie oczekiwał czegoś dobrego. Tutaj Kościół powinien zawsze odnajdywać swe początki, tutaj wracać do zdrowia. Jeśli Nazaret nie pozostanie w nim żywą, doświadczoną rzeczywistością, Kościół nie potrafi dać adekwatnej odpowiedzi na bunt naszego wieku i przeciwstawić się zniewalającej mocy bogactwa. 

 

Papież spotkał się z Jezusem! Aktorzy z „The Chosen” rozmawiali z Leonem XIV

Jonathan Roumie, aktor wcielający się w Jezusa w popularnym na całym świecie serialu The Chosen, miał zaszczyt osobiście powitać papieża Leona XIV podczas zakończenia środowej audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra. W imieniu całej ekipy produkcyjnej wręczył...

Kardynał Robert Sarah. Konferencja „Święty Józef nauczyciel modlitwy”

Kardynał Robert Sarah: Milczenie ojca, milczenie wymowne

Aby wzrastać w wierze, miłości i wierności swoim początkom, Kościół musi nieustannie powracać do swoich korzeni,  które tkwią głęboko w ziemi Nazaretu, gdzie Słowo Boże, które stało się Ciałem zechciało mieszkać przez trzydzieści lat, w tym wiele z nich pod ojcowską władzą świętego Józefa. Kiedy otworzymy Biblię, od razu czeka nas zaskoczenia. Pismo Święte jest wyjątkowo powściągliwe na temat świętego Józefa. Piszą o nim tylko Mateusz i Łukasz. Marek Ewangelista w ogóle go nie wspomina.

A święty Jan napomina o nim tylko dwa razy. I to nie bezpośrednio. “Jezus, syn Józefa”. Trzymając się opisów biblijnych, jedynego źródła historycznego, jakie posiadamy na temat Józefa, nie poznajemy ani miejsca, ani daty jego urodzin. Nie pozostawił niczego na piśmie, a Ewangelia nie przytacza ani jednego wypowiedzianego przezeń słowa. Skoro Józef nie mówi nic, a raczej skoro Ewangelie nie podają nam żadnego jego słowa, jesteśmy zatem wezwani do wsłuchania się w jego milczenie.

Jest to milczenie wymowne, być może na obraz milczenia ojca, który przemawia tylko przez dar swojego Syna, przez usta swojego Syna, przez ofiarę swojego Syna. Milczenie Józefa jest uniżeniem się przed wcielonym Słowem i przyjęciem Ducha Świętego, aby móc miłować Pana i tych, których mu Pan powierzył, całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. Jak podkreśla Jan Paweł II, milczenie Józefa ma szczególną wymowę. Dzięki niemu można w pełni pojąć prawdę zawartą w świadectwie, jakie Ewangelia daje o Józefie. Sprawiedliwy. 

Trzeba umieć odczytać tę prawdę, gdyż kryje się w niej jedno z najważniejszych świadectw o mężczyźnie i o jego powołaniu. Przed podjęciem rozważań nad tematem naszego spotkania – świętym Józefem, nauczycielem modlitwy dla kapłanów, najpierw chciałem zwrócić waszą uwagę na milczenie Józefa, gdyż milczenie jest warunkiem modlitwy kontemplacyjnej. 

Prawdziwe milczenie polega na tym, że milkniemy, by mógł do nas mówić Bóg. Zewnętrzny hałas charakteryzuje natomiast jednostkę, która chce zająć ważne miejsce, chce przechwalać się, czy publicznie się popisywać, bądź też wypełnić swoją wewnętrzną pustkę. (…) Atmosfera milczenia, towarzysząca wszystkiemu, co odnosi się do postaci świętego Józefa, obejmuje także jego pracę cieśli w domu w Nazarecie. Ta cisza ujawnia jednak w szczególny sposób wewnętrzny zarys tej wyjątkowej postaci. Józef jest człowiekiem intensywnego i głębokiego życia wewnętrznego, stale zjednoczonym z Bogiem. Ewangelie mówią wyłącznie o tym, co Józef uczynił, ale w jego spowitym milczeniem, uczynkach, pozwalają odkryć atmosferę głębokiej kontemplacji. (…) 

Uczmy się zatem milczenia. Ma to być działanie, a nie bezczynność. Jeżeli nasz wewnętrzny telefon komórkowy ciągle jest zajęty, bo nieustannie rozmawiamy z innymi stworzeniami, jeżeli nasz komputer stale jest włączony, to jak Stwórca zdobędzie do nas dostęp? Jak zdoła do nas zadzwonić? Jak się z nami połączy? Jeżeli ciągle wisimy na telefonie, jak moglibyśmy się prawdziwie modlić? 

Biskup Świdnicki Marek Mendyk

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Panie, wlej w nas nadzieję byśmy mogli ją zanieść światu!

Kardynał Robert Sarah. Konferencja „Święty Józef nauczyciel modlitwy”

Kardynał Robert Sarah. Św. Józef nauczycielem modlitwy dla kapłanów

Przyjrzyjmy się teraz, jak święty Józef mógłby być dla księży nauczycielem modlitwy. Twierdzę bez wahania, że dom w Nazarecie stanowił sanktuarium modlitwy. (…) To milczenie jest na obraz milczenia ojca, który mówi tylko przez dar swojego Syna, przez usta swojego Syna, przez świętą ofiarę swojego Syna. Jak jednak podkreśla święty Jan Paweł II, milczenie Józefa ma swą szczególną wymowę.

Poprzez to milczenie można w pełni odczytać prawdę, jaka zawiera ewangeliczne stwierdzenie “mąż sprawiedliwy”. Trzeba umieć odczytywać tę prawdę. Zawiera się w niej bowiem jedno z najważniejszych świadectw o mężczyźnie i o jego powołaniu. Benedykt XVI, żywiący wielkie nabożeństwo do świętego Józefa, tak z kolei rozważa owe milczenie Józefa: “Jest to milczenie wypełnione kontemplacją tajemnicy Boga, w postawie całkowitego posłuszeństwa Jego woli.”.  Innymi słowy, milczenie św. Józefa nie świadczy o pustce wewnętrznej, lecz przeciwnie, o pełni wiary w Jego sercu, która kierowała każdą Jego myślą i każdym Jego czynem. 

(…) Kapłan jest osobą konsekrowaną, poświęconą Bogu, wybraną dla Boga, która stale trwa przed Bogiem w postawie modlitwy, adoracji i kontemplacji. Jest to tak wspaniała definicja kapłana, że kanon drugiej modlitwy eucharystycznej naszego mszału rzymskiego opisuje posługę kapłańską tymi samymi słowami, jakimi w Księdze Powtórzonego Prawa została opisana natura kapłaństwa starotestamentalnego, abyśmy stali przed Tobą i Tobie służyli. Są to więc dwa zadania, określające naturę posługi kapłańskiej, przede wszystkim stać przed Bogiem.

Kapłani Starego Testamentu nie musieli wykonywać stałych prac, koniecznych, by zapewnić sobie codzienne utrzymanie. Ich zawodem było stać przed Panem Bogiem, czuwać przed Nim, być obecnym wyłącznie dla Niego. Życie kapłana, tak jak życie Józefa i Jezusa, jest zatem w swojej istocie życiem w obecności Boga, życiem modlitwy i adoracji,  a w sposób egzystencjalny konkretyzuje się dzięki tajemnicy Eucharystii.

Eucharystia w najgłębszym rozumieniu jest naszym życiem, jest rdzeniem egzystencji kapłana, jest naszą ziemią. Stała się naszą częścią dziedzictwa.(…) Jeżeli liturgia godzin jest zasadniczym obowiązkiem kapłana, to znaczy też, że modlitwa ma być pierwszoplanową rzeczywistością, której trzeba się uczyć wciąż na nowo, coraz bardziej dogłębnie w Szkole Chrystusa oraz przy świętym Józefie i świętych wszystkich czasów. Dla każdego kapłana modlitwa jest czymś żywotnym, istotnym, pierwszorzędnym(…).

Ks. Jakub Klimontowski: Serce i Miłosierdzie – dwa oblicza jednej Miłości

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W czerwcu Kościół katolicki w sposób szczególny oddaje cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – Sercu, które „tak bardzo umiłowało ludzi”. W Polsce jednak równie silnie rozbrzmiewa echo...

Krzysztof Kotowicz: Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”, czyli komentarz do kończącego się roku szkolnego 2024/2025

Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej: Politycy mieniący się postępowymi i racjonalnymi zwolennikami demokracji wytaczają działa przeciw nauce religii w szkołach oraz maturze z matematyki. Dzieje się to w czasie, gdy astronauta z Polski sięga po...

Krzysztof Kotowicz: Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

Z pięciu słownikowych definicji słowa „fenomen” wersja filozoficzna zdaje się być najlepszym formatem do opisania wydarzenia, które od 2018 r. (dla mnie od 2022 r.) jest ewangelizacyjnym fenomenem. Stawiam tezę na początku. Czytelnicy być może dostrzegą, że warto ją...

Krzysztof Kotowicz: „Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

 Ten ułamek sekundy duchowo elektryzuje. Porusza wierzącego do tego stopnia, że jednocześnie trzeba wewnętrznej odwagi, by wpatrywać się w mistyczne apogeum wiary, i zarazem przenika go pragnienie, aby najdokładniej zobaczyć – niejako przejrzeć na oczy – aby ujrzeć...

Wenanty Katarzyniec: Strzeżmy się, aby piekielny nasz wróg nie chełpił się, że nawet w Kościele łowi nas w swoje sidła

Wenanty Katarzyniec to postać, która mimo krótkiego życia pozostawił po sobie niezwykle głęboki ślad w duchowości katolickiej. Urodzony w 1889 roku, kapłan o ogromnej pokorze i gorliwości, zmarł w opinii świętości w wieku zaledwie 31 lat. Choć nie dane mu było długo...

Bp Bruce Lewandowski: Bóg kocha nas tak jak moja polska babcia

Miłość Boga nie jest ograniczona, nie jest zarezerwowana dla wybranych — jest hojna, bezwarunkowa i bardzo osobista. Biskup Providence Bruce Lewandowski, w poruszającym i pełnym humoru świadectwie, porównuje Bożą miłość do miłości swojej polskiej babci, która każdemu...

Ks. Grzegorz Wołoch: Czy udział w wyborach jest obowiązkiem katolika? Teologiczne spojrzenie na obywatelską odpowiedzialność

Ks. Grzegorz Wołoch: W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w naszym kraju, pytanie o moralny  i duchowy wymiar udziału katolika w głosowaniu nabiera szczególnej aktualności. To nie tylko moment politycznego wyboru, ale również okazja do refleksji nad...

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana rekreacyjna? To nie jest dobra droga [Wywiad]

Czy używanie marihuany w celach rekreacyjnych może być moralnie obojętne? Czy legalność oznacza automatyczną akceptację? Na te pytania odpowiada Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w Illinois (USA).Słyszy się o marihuanie, papierosach,...

Ks. Jakub Klimontowski: Maryja ocaliła nas nie raz – i uczyni to znów

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Każdego roku początek maja budzi w sercach polskich wiernych wyjątkowe uczucia. Sprzyja temu rozkwitająca wiosna, która niesie ze sobą nadzieję, ożywiając nas pełnią barw i życia. Cieszy...

Biskup Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy: urazy chętnie darować

Biskup Ignacy Dec: Prezentację szóstego uczynku miłosiernego względem duszy "Urazy chętnie darować" rozpoczniemy od określenia czym są urazy, jak powstają i co powodują. Następnie wskażemy na biblijne wzory darowania urazów i pod koniec - wskażemy na sposoby leczenia...

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Ks. Jakub Klimontowski: Ślepa wiara w pieniądze i władzę? Stajemy przed wyborem!

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki, koneksjom i własnym możliwościom, czy jest możliwe zaufanie Bogu? W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki,...

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?

W artykule zatytułowanym „Czas na znak – znak sprzeciwu!” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, wzywa do chrześcijańskiej postawy w życiu publicznym. Poniższy artykuł stanowi próbę pogłębionej refleksji nad treścią publikacji szefa DAI.Krzysztof...

Religia w szkole. Joanna Rudy: Daliśmy się trochę zastraszyć jako ludzie wierzący [wywiad w-Akcji]

Zmiany w systemie edukacji, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2025/2026, wywołały poważne obawy wśród katechetów zatrudnionych w polskich szkołach. Redukcja godzin lekcji religii do jednej tygodniowo stawia pod znakiem zapytania przyszłość...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Biskup Antoni Długosz: W jakim stanie jest państwo polskie? Odważne słowa hierarchy!

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia nie stroni od tematów finansowych. Pieniądze i podatki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Ich rola wykracza daleko poza sferę ekonomiczną, dotykając także aspektów moralnych, etycznych i duchowych. Pismo...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Coraz bardziej jesteśmy świadkami niechęci, wręcz postępującej agresji wobec Kościoła katolickiego. Właściwie to od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzy się w Polsce atmosferę nieprzychylności wobec Kościoła. W ostatnim...

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Nawrócenie? Kiedy jest możliwe i dlaczego jest możliwe w każdym czasie – tłumaczy ks. Jakub Klimontowski.

Kardynał Robert Sarah. Konferencja „Święty Józef nauczyciel modlitwy”

Kardynał Robert Sarah: Modlitwa jest też najważniejszym i podstawowym działaniem każdego chrześcijanina

Modlitwa jest też najważniejszym i podstawowym działaniem każdego chrześcijanina. Oczywiście jest trudna i wyczerpująca, ponieważ modlitwa rzeczywiście jest bitwą, prawdziwą walką, zmaganiem z Bogiem. Jest też jednak czasem wielkiego pokoju, odpocznienia przy Panu oraz synowskiego i ufnego zawierzenia się w ręce Boga. (…) Przeznaczać czas na modlitwę pośród pilnych spraw i trosk materialnych, które chcą nas zniewolić, znaczy oddać pierwszeństwo Bogu za wszelką cenę, zrobić miejsce temu, co najpilniejsze, Jego obecności w najtajniejszej głębi naszego życia. Modlitwę koniecznie trzeba postawić na pierwszym miejscu przed pracą duszpasterską, a nawet przed działalnością ewangelizacyjną, jeśli naprawdę chcemy uznać pierwszeństwo Boga. (…)

Drodzy bracia w kapłaństwie, bądźmy ludźmi Boga i ludźmi modlitwy. (…)

Modlitwa to zamilknięcie, by słuchać i pozwolić Duchowi Świętemu przyjść z pomocą naszej słabości. Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba, sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami. Modlić się to trwać pokornie i na milczącej adoracji przed Bogiem, i pod Jego spojrzeniem, które nas bada i poznaje nasze serce. Modlić się to pozwolić Bogu, by na nas patrzył i znajdować radość i szczęście w patrzeniu na Niego i kontemplowaniu Go w milczeniu. Życie modlitwą i kontemplacją polega na prostocie kontemplacyjnego spojrzenia, stale zwróconego ku Bogu. (…) 

Kapłanem kontemplatykiem jest ten, kto cały czas jednoczy się z Bogiem.  Józefa więc mogą obrać za wzór i nauczyciela ci wszyscy, którzy pragną być ludźmi modlitwy kontemplacyjnej i czynu. Jego przykład powinien być dla nas jakby wezwaniem do zatroszczenia się o najbardziej istotne potrzeby człowieka, i o konieczność takiego życia modlitwą, które będzie sekretnym, osobistym i zażyłym kontaktem z Bogiem. Nawet pośród wszelkich ludzkich zajęć, te istotne potrzeby, które powinien odczuwać każdy człowiek, są w jeszcze większym stopniu potrzebami świata, pogrążonego w głębokim kryzysie wiary, świata stale targanego niepokojem, przeciążonego materialnymi w istocie troskami. Ten świat potrzebuje kapłanów i mężczyzn takich jak święty Józef, którzy radośnie i pogodnie będą świadczyć o miłości i obecności Boga w naszym życiu. (…)

Uczy nas, że na modlitwie, w milczącej kontemplacji i adoracji, trzeba nam długo i w zażyłej bliskości wpatrywać się w Zbawiciela, by konkretnie odkrywać obecność Boga w Jezusie i w naszym życiu. Dzięki Józefowi lepiej rozumiemy, że modlitwa i kontemplacja, które są całkowitym zawierzeniem nas całych w ramionach Boga, mają być również naszym całkowitym zawierzeniem w ramionach Jezusa.

POLSTR zamiast WIBOR‑u – rewolucja kredytowa 2025

Już w 2025 roku kończy się era WIBOR‑u. Polski rynek kredytów przechodzi największą od dekad reformę – nowym wskaźnikiem referencyjnym zostaje POLSTR. Co to oznacza dla kredytobiorców, kiedy nastąpi zmiana i czy nowy wskaźnik wpłynie na wysokość rat? Wyjaśniamy, jak...

 wAkcji24.pl | Opinie | Kardynał Robert Sarah | Źródło: Diecezja Włocławek YT| Zdjęcie: Kardynał Robert Sarah François-Régis Salefran – Own work, CC BY-SA 4.0, | 19.03.2025

Mike Hopkins: Eucharystia w kosmosie [CAŁE PRZEMÓWIENIE ASTRONAUTY NASA]

Spędziłem 333 dni w kosmosie. Orbitowałem Ziemię ponad 5300 razy na wysokości 250 mil. I podczas tego czasu były inne stresujące momenty i wydarzenia, chwile strachu, które wystawiały moją wiarę na próbę. Bo jeśli moja wiara była silna, dlaczego musiałem się bać? -...

Mariusz Drapikowski: Położył rękę na mojej głowie. W ciągu tygodnia wrócił wzrok, możliwość poruszania się.

wAkcji24.pl Opinie | Mariusz Drapikowski: Zachorowałem na stwardnienie rozsiane. Straciłem wzrok w jednym oku całkowicie, w drugim w znacznym stopniu. Moja żona jest lekarzem, więc byłem leczony w instytutach w Polsce i na świecie. Niestety choroba rozwijała się gwałtownie, także każdego tygodnia, każdego kwartału znaczna część mojego zdrowia była zabierana.

Ks prał. Stanisław Szczepaniec: Doświadczenie Mojżesza. 5 kroków do pełnej Adoracji

wAkcji24.pl Opinie | Ks. Prał. Stanisław Szczepaniec: Chcę przywołać doświadczenia Mojżesza z góry Horeb. Mojżesz zobaczył tam płonący krzew i powiedział do siebie, podejdę, żeby się przyjrzeć temu niezwykłemu zjawisku.

ks. Jozef Suchar: Bóg pyta – czy zabierzesz mnie do domu?

​​wAkcji24.pl | Ks. Józef Suchar: "Wciąż mi to brzmi w mojej głowie, zwłaszcza w kościele podczas mszy świętej lub adoracji przed Eucharystią". Wypowiedź ks. Suchara podczas konferencji "On tu jest!".     Jestem prostym księdzem z pogranicza ze słabym...

Bp Marek Mendyk: Adoracja sprawia, że nasze kruche, ludzkie możliwości zostają wzbogacone o możliwości samego Boga

wAkcji24.pl Wiara | Biskup Marek Mendyk: Jako adorujący jesteśmy trochę jak ci, co podejmują omdlałe ręce Mojżesza prowadzącego Izraelitów do walki – mówił ordynariusz świdnicki podczas konferencji poświęconej adoracji „On tu jest”.