Rozmowa z biskupem Tadeuszem Lityńskim przewodniczącym Zespołu LAUDATO SI przy Radzie ds. Społecznych przy Konferencji Episkopatu Polski, Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska.



biskup tadeusz litynski 2

Biskup Tadeusz Lityński o ekologii - rozmowa

Biskup Tadeusz Lityński: Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy.

 

Ks. Zbigniew Kucharski: Czy Kościół nie powinien się bardziej zajmować ewangelizacją niż dbaniem o czyste powietrze i sadzenie kwiatków?


Bp Tadeusz Lityński: Misją Kościoła nie jest czyste powietrze, czysta woda, nieskażona ziemia. Misją Kościoła jest zbawienie człowieka i do tego celu jest powołany. Również w tym aspekcie Bóg powołuje osoby do stanu duchownego, aby realizowały tę misję. Jednak zagadnienia związane z ekologią są także przestrzenią, gdzie realizuje się i ujawnia nasza relacja do Boga Stworzyciela i naszych bliźnich. To Bóg powierzył nam w swoim dziele stworzenia ten świat, w którym żyjemy, jesteśmy i nim zarządzamy. Troska o ten nasz wspólny dom jest powinnością etyczną i moralną wynikającą z Bożego zamysłu.

To jak korzystamy z tego świata, tworzymy relacje społeczne, międzyludzkie, kształtujące naszą egzystencję. Wiąże się to z pewnymi powinnościami, zobowiązaniami względem bliźnich, ale także tych, którzy będą kiedyś w przyszłości po nas jako nowe pokolenia. Nie możemy po sobie zostawić tak zwanej spalonej ziemi. Dlatego w pewnych momentach nie tylko mówi się o odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, ale także można mówić o winach w zaniedbaniu w tych obszarach.

Kardynał Gerhard Muller

Kardynał Gerhard Müller: Prawdziwym zagrożeniem dla ludzkości są gazy cieplarniane grzechu i globalne ocieplenie niewiary [TYLKO U NAS]

Biskup Tadeusz Lityński o ekologii - rozmowa

Biskup Tadeusz Lityński: Jakość powietrza nie jest ani lewicowa, ani prawicowa

Ks. Zbigniew Kucharski: Tam, gdzie jest grzech, tam jest potrzebne nawrócenie. Czy jest nawrócenie ekologiczne?

 Bp Tadeusz Lityński: Pogłębianie refleksji nad naszą relacją do Boga Ojca Stworzyciela powinno także skutkować pozytywnym rozwojem i zaangażowaniem w naszej trosce o powierzone nam dzieło stworzenia. Świadomość popełnionych błędów, zaniedbań, a nawet niekiedy uczynienie rzeczywistego zła w środowisku naturalnym, skutkujące również krzywdzą w stosunku do bliźnich.

To wymaga autorefleksji i zmian. I tu jest miejsce na prawidłowo rozumiane nawrócenie. Nawrócenie, które przybliża do Boga i pozytywnie pogłębia relacje w przestrzeni czynnej miłości bliźniego. Papież Franciszek w encyklice Laudato si bardzo wyraźnie wskazuje na poważne winy moralne skutkujące degradacją środowiska naturalnego, uderzające w porządek egzystencji całych społeczności przyczyniając się niekiedy do ich nawet skrajnej biedy.

Ewidentnym przykładem jest występująca w różnych regionach świata degradacja środowiska naturalnego będąca wynikiem nastawienia na zysk wielkich światowych korporacji z pominięciem należytego zadbania o lokalną społeczność żyjących tam ludzi.

Ks. Zbigniew Kucharski: No tak, ale co np. my żyjący to w Polsce mamy z tym wspólnego i czy w ogóle możemy coś zrobić?

Bp Tadeusz Lityński: Dziś już nikogo nie trzeba przekonywać, że troska o stan naszej planety, a nawet już teraz trzeba mówić o kosmosie, zależy od nas wszystkich. Powinno być to świadomym, wspólnym działaniem całej społeczności międzynarodowej. Nie tylko jednak chodzi o konkretne, poszczególne państwa i ich aparat władzy, decyzyjności jakim dysponują. Chodzi także o zaangażowanie w ten proces wszystkich grup społecznych, każdego z nas.

Troska o wspólny dom wymaga współpracy wszystkich niezależnie od różnic światopoglądowych, wyznania religijnego, systemu wartości. Jakość powietrza nie jest ani lewicowa, ani prawicowa, ale wpływa na stan naszego zdrowia i zaniedbania w tej dziedzinie mogą się przyczyniać do rozwoju chorób i ich następstw.

Czy możemy coś zrobić w naszym kraju? Tak możemy. Dbanie o czystość wody np. nie tylko będzie skutkować w naszym kraju tym, że my Polacy będziemy z tego mieli korzyść prozdrowotną, ale także będziemy wpływali na czystość wody w Bałtyku, innych morzach i oceanach, z których zasobów korzysta cały świat.



Ks. Michał Olszewski

Bp Marek Mendyk: Żyjemy w niemoralnym systemie o totalitarnych zapędach

Biskup Tadeusz Lityński o ekologii - rozmowa

Biskup Tadeusz Lityński: W tej kwestii pojedynczy człowiek, jednostka nie będzie osobą skuteczną

Ks. Zbigniew Kucharski: Czystość wody to ważny, ale przecież nie jedyny czynnik zewnętrzny wpływający na nasze zdrowie.

Bp Tadeusz Lityński: W tej kwestii rzeczywistość jest naprawdę bardzo złożona i wielowątkowa. Zwróćmy uwagę np. na kwestie środków ochrony roślin czy też środków chemicznych używanych do konserwowania żywności. Ten świat chemiczny nie tylko nas otacza, ale także dociera do naszego wnętrza, naszego organizmu. Nie jest to tylko kwestia wdychanego powietrza, ale ogromnej ilości pożywienia, z którego korzystamy.

Powiedzmy też o powszechnie używanym plastiku, tworzywach sztucznych służących wyrobu naczyń, pojemników kuchennych np. do przechowywania żywności. Z niektórych z nich związki chemiczne przenikają do żywności, a później do naszego organizmu. Dlatego sprawa poszanowania środowiska naturalnego, a w konsekwencji skutków także prozdrowotnych dla nas ludzi, zwierząt, roślin w ogóle całego świata stworzonego powinno być objęte prawdziwą, aktywną troską nas wszystkich. W tej kwestii pojedynczy człowiek, jednostka nie będzie osobą skuteczną.  

Ks. Zbigniew Kucharski: Jaki to wszystko miało wpływ na powołanie przez Konferencję Episkopatu Zespołu LAUDATO SI?

Bp Tadeusz Lityński: Kościół prowadząc misję zbawczą nie może być wspólnotą, która jest obojętna na ważne przemiany społeczne, zachodzące procesy. Kościół zawsze powinien być obecny w przestrzeniach ważnych dla ludzi szczególnie takich, gdzie ewidentnie mamy także aspekt moralny i etyczny. Zgodnie z teologią pastoralną jest wręcz konieczne, aby w pielgrzymce doczesnej także wspólnota Kościoła realizowała powierzone nam dzieło przez Stwórcę, o czym już jest na samym początku Pisma św. 

Ks. Zbigniew Kucharski: Jakie najważniejsze zadania przed nami stoją?

Bp Tadeusz Lityński: Z pewnością do takich zadań należy budzenie świadomości, sumień i czynnego zaangażowania świeckich i duchownych. Bez właściwej formacji tego nie osiągniemy. Ważne jest więc budowanie w tym zakresie środowiska na poziomie parafii czy diecezji. To przełoży się również na sytuację w kraju. Dlatego nie tylko jest ważne powstanie Zespołu LAUDATO SI przy Radzie ds. Społecznych przy Konferencji Episkopatu Polski, ale tworzenie się Ogólnopolskiego Duszpasterstwa Środowisk LAUDATO SI. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim biskupom diecezjalnym, którzy już takich duszpasterzy w swoich diecezjach mianowali. Odbyliśmy już dwa ogólnopolskie spotkania w tym środowisku i jestem pełen optymizmu.

Dziękuję za rozmowę.




Nasz Podcast "Rozmowy w Akcji"

Czym jest zespół Laudato Si?

wAkcji24.pl  | Ekologia | Źródło: w-Akcji | Fot. Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska Ilustra główna DALL-E | 6.09.2024

Tydzień wychowania. Na czym polega i dlaczego jest obchodzony?

Tydzień Wychowania to ogólnopolska inicjatywa, mająca na celu wsparcie i podkreślenie roli rodziny, szkoły oraz Kościoła w procesie wychowania młodych ludzi. XIV edycja tego wydarzenia, odbywająca się w dniach 8-14 września 2024 roku, przebiega pod hasłem „Wychowujmy...

Wyjątkowa szansa dla młodych dziennikarzy: dołącz do Redakcji Grupy Medialnej „Logos”!

Mamy dla Was wspaniałą wiadomość! Grupa Medialna Logos w Świdnicy, znana z wysokiej jakości treści o tematyce religijnej i społecznej, poszukuje utalentowanych i ambitnych dziennikarzy do swojego zespołu. Jeśli marzysz o karierze w mediach, masz pasję do...

Festiwal Light for Life już 21 września!

Festiwal Light for Life to unikalne wydarzenie, które łączy młodzież w duchu wspólnoty i wiary, oferując przy tym bogaty program artystyczny, duchowy i edukacyjny. Jego głównym celem jest inspiracja młodych ludzi do odkrywania i umacniania własnych wartości oraz...

Świdnickie pierniki – warsztaty w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Świdnickie pierniki i warsztaty w Muzeum Dawnego Kupiectwa: Świdnica, miasto o bogatej historii i tradycjach, jest znana nie tylko z pięknych zabytków i urokliwych uliczek, ale również z wyjątkowych pierników, które od wieków cieszą się niesłabnącą popularnością....

Sudeckie Forum Inicjatyw 2024. Sobota – wśród panelistów: Marta Cienkowska, Agnieszka Ścigaj, Michał Chorosiński, prof. Czesław Dźwigaj, Ireneusz Zyska

Sudeckie Forum Inicjatyw, dzień trzeci 31.08.2024 r. godz. 9.00, plac przy Kościele pw. Chrystusa Króla w Głuszycy Panel dyskusyjny „Senior skarbem dla rodziny”. Uczestnicy: Agnieszka Ścigaj - poseł na Sejm RP Ewa Dorosz - Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego Tadeusz Zyska -...

Anna Lasota razem z Tre Voci – koncert! Sudeckie Forum Inicjatyw w Głuszycy [NASZ NEWS]

Anna Lasota wystąpi w Głuszycy! To kolejna gwiazda, która obok Macieja Dańca, Macieja Miecznikowskiego i Tre Voci uświetni Sudeckie Forum Inicjatyw 2024! Znamy datę koncertu!

Maciej Miecznikowski wystąpi w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw – znamy datę i godzinę [NASZ NEWS]

TYLKO U NAS: Maciej Miecznikowski wystąpi w Głuszycy! To kolejna gwiazda, która obok Macieja Dańca i Tre Voci uświetni Sudeckie Forum Inicjatyw 2024!  Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy!   Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie...

Marcin Daniec wystąpi w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw już za kilka dni [NASZ NEWS]

TYLKO U NAS: Marcin Daniec wystąpi w Głuszycy! Znamy już pierwsze gwiazdy, które uświetnią Sudeckie Forum Inicjatyw 2024!  Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy!   Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie organizowane w celu wymiany...

Tre Voci – z koncertem w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw – 31.08.2024 [NASZ NEWS]

TYLKO U NAS: Tre Voci wystąpią w Głuszycy! Znamy już pierwsze gwiazdy, które uświetnią Sudeckie Forum Inicjatyw 2024!  Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie organizowane w celu wymiany poglądów,...

Sudeckie Forum Inicjatyw 2024: Dominika Figurska-Chorosińska, Paweł Kukiz i ks. Józef Suchar uczestnikami panelu „Herosi XXI w.”

Sudeckie Forum Inicjatyw Głuszyca 2024: Dominika Figurska-Chorosińska, Paweł Kukiz i ks. Józef Suchar uczestnikami pierwszego panelu dyskusyjnego. Panel pod nazwą „Herosi XXI wieku” będzie moderował Miłosz Manasterski.

Czesław Dźwigaj – Sudeckie Forum Inicjatyw 2024 – wernisaż i wystawa dzieł [TYLKO U NAS]

TYLKO U NAS: Czesław Dźwigaj zaprezentuje swoje dzieła w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy!   Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie organizowane w celu wymiany poglądów, doświadczeń, działań, a przede wszystkim...

Rayssa Leal – skateboarderka przykładem dla świata?

Rayssa Leal zdobyła brązowy medal w konkurencji skateboardingu podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Ta brazylijska skateboarderka, która trzy lata temu zyskała sławę jako najmłodsza medalistka olimpijska swojego kraju, zdobywając srebro, tym razem stanęła na trzecim...