Cyfrowa ambona? Ewangelizacja w internecie? Świat, zdominowany przez technologie stawia przed Kościołem katolickim nowe wyzwania ale i możliwości w zakresie głoszenia Ewangelii. Media społecznościowe stały się nieodłącznym elementem codziennego życia miliardów ludzi na całym świecie, co skłania Kościół do adaptacji i wykorzystania tych narzędzi w misji ewangelizacyjnej.

Nowy biskup w Chinach

Cyfrowa ambona - ewangelizacja w internecie

Kościół a media społecznościowe: Nowa ambona?

 

Media społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter, Instagram czy TikTok, oferują platformy do komunikacji z wiernymi oraz osobami poszukującymi duchowego wsparcia. Ojciec Święty Franciszek wielokrotnie podkreślał znaczenie obecności Kościoła w przestrzeni cyfrowej. W orędziu na 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu zaznaczył: „Internet może oferować więcej możliwości spotkania i solidarności między wszystkimi, i jest to dobra rzecz, jest to dar Boży”,

W Polsce również dostrzega się potrzebę aktywnej obecności Kościoła w mediach społecznościowych. Ks. prof. Robert Nęcek zauważa: „Media społecznościowe są współczesną amboną, na której nauczanie Kościoła powinno być obecne w sposób analogiczny do świata realnego”.

– Media społecznościowe są narzędziem, który ma swoje poważne ograniczenia – uważa Andrzej Wierny. – Algorytmy stosowane przez największych graczy na rynku mogą poważnie utrudnić docieranie z przekazem o charakterze religijnym. Nie raz, nie dwa, widzieliśmy przypadki cenzury treści katolickich lub tzw. shadowbanningu (polega to na to tym, że nikt poza autorem nie widzi jego postów, ale autor nie jest tego świadom – przyp. red.) . Dlatego nie wolno zapominać o „tradycyjnych” witrynach www – portalach, blogach, których zasięg nie zależą w tak wielkim stopniu od korporacji i są dostępne pod konkretnym adresem www – przypomina Andrzej Wierny.
Kto pomnaża Biskup Marek Mendyk Zachowuje tylko ten który pomnaża

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Cyfrowa ambona - ewangelizacja w internecie

Cyfrowa ambona: Przykłady skutecznej ewangelizacji online

 

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich duchownych wykorzystujących media społecznościowe jest o. Adam Szustak OP. Jego kanał „Langusta na palmie” na YouTube gromadzi setki tysięcy subskrybentów, a publikowane tam treści docierają do szerokiego grona odbiorców. O. Szustak w swoich nagraniach porusza tematy związane z wiarą, duchowością oraz codziennym życiem chrześcijanina, co spotyka się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych.

Innym przykładem jest inicjatywa „#Jaramniewiara” na platformie TikTok. W czasie pandemii COVID-19 zarówno duchowni, jak i świeccy członkowie wspólnoty katolickiej dostrzegli w niej miejsce do skutecznego głoszenia Ewangelii. Krótkie filmiki o tematyce religijnej, dostosowane do specyfiki platformy, przyciągnęły uwagę młodych użytkowników, stając się nowoczesnym narzędziem ewangelizacji.

Ksiądz Krzysztof Ora to kolejny przykład duchownego, który skutecznie wykorzystuje medium wideo w swojej działalności ewangelizacyjnej. Jego krótkie, dynamiczne filmy publikowane w mediach społecznościowych cieszą się dużą popularnością. Ks. Ora łączy w nich prostotę przekazu z głębokimi treściami duchowymi, poruszając takie tematy, jak znaczenie modlitwy, aktualność Ewangelii oraz codzienne wyzwania chrześcijańskiego życia.

Edukacja seksualna zamiast katechezy

Edukacja seksualna zamiast katechezy. Rewolucja idzie po polskich uczniów [ANALIZA, KOMENTARZ]

Cyfrowa ambona - ewangelizacja w internecie

Cyfrowa ambona: Wyzwania i odpowiedzialność jakie niesie ewangelizacja w internecie

Obecność Kościoła w mediach społecznościowych niesie ze sobą nie tylko możliwości, ale także wyzwania. Kluczowe jest zachowanie autentyczności przekazu oraz unikanie powierzchowności. Papież Franciszek w dokumencie „Refleksja duszpasterska na temat zaangażowania w media społecznościowe” podkreśla: „Wyzwanie wspierania pokojowych, konstruktywnych i pełnych troski relacji w mediach społecznościowych skłania do dyskusji w kręgach akademickich, zawodowych i kościelnych”.

Również ks. prof. Monika Przybysz zwraca uwagę na konieczność odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych przez instytucje kościelne. W artykule „Kościół w social media. Komunikacja instytucji eklezjalnych w mediach społecznościowych w perspektywie medioznawczej i teologicznej” pisze:

„Wizerunek Kościoła w mediach wymaga prowadzenia działań w trosce o zachowanie pozytywnego wizerunku tej teandrycznej rzeczywistości (…) Kościół musi być obecny tam, gdzie są ludzie. Miliardy z nich zaś dużą część swojego życia spędzają w smartfonach. Jak zbadała firma analityczna dscout, użytkownicy telefonów komórkowych średnio dotykają ich dziennie 2617 razy, co daje w skali roku niemal 200 tysięcy interakcji ze sprzętem. Wielu internautów komunikuje się dziś przede wszystkim za pośrednictwem social media i to za pomocą urządzeń mobilnych”. 

problemy psychiczne rezygnacja z katechezy

Coraz większe problemy psychiczne młodych a rezygnacja z katechezy. Problem się pogłębia [TYLKO U NAS]

Cyfrowa ambona - ewangelizacja w internecie

Cyfrowa ambona: Wyzwania i odpowiedzialność jakie niesie ewangelizacja w internecie

 

Cyfrowa ambona w przeciwieństwie do tej kościelnej nie jest zarezerwowana wyłącznie dla duchownych. Świeccy odgrywają kluczową rolę w szerzeniu Dobrej Nowiny w swoich kręgach społecznych. Papież Franciszek podczas audiencji generalnej 24 maja 2023 roku przypomniał: „Bycie uczniem Pana oznacza podążanie za Nim, podążanie Jego drogą, a to wiąże się z oddaniem życia za Ewangelię”

W praktyce oznacza to, że każdy wierny może wykorzystać swoje profile w mediach społecznościowych do dzielenia się treściami religijnymi, świadectwami wiary czy refleksjami na temat Ewangelii. Takie działania, choć indywidualne, przyczyniają się do budowania wspólnoty wierzących w przestrzeni cyfrowej.

Wśród osób zaangażowanych w katolicką ewangelizację online dużą rolę odgrywają blogerzy, którzy swoją autentycznością i osobistym świadectwem przyciągają szerokie grono odbiorców. Ich praca często jest połączeniem osobistych refleksji na temat wiary z praktycznymi poradami na temat życia codziennego chrześcijanina. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na polskiej scenie katolickiej jest Agata Kopaczewska (na zdjęciu otwierajcym artykuł), znana z działalności w mediach społecznościowych.

Agata Kopaczewska, która publikuje swoje treści na Instagramie i prowadzi vloga, koncentruje się na propagowaniu wartości katolickich w sposób autentyczny, ciepły i przystępny. Często porusza tematy związane z rolą kobiety w Kościele, duchowością w codziennym życiu oraz wyzwaniami, jakie niesie współczesność dla katolików. W jednym z wywiadów dla portalu Aleteia.pl Agata wyjaśnia, że jej celem jest pokazanie, że wiara jest czymś żywym, co towarzyszy jej w każdej sferze życia. Dzięki takiemu podejściu Agata przyciąga zarówno młode osoby, które poszukują swojego miejsca w Kościele, jak i osoby dojrzałe, poszukujące inspiracji do pogłębienia swojej duchowości.

Jej vlog i profile społecznościowe to także przestrzeń do dzielenia się wiedzą na temat modlitwy, refleksji nad fragmentami Pisma Świętego oraz miejscem, gdzie regularnie porusza istotne problemy współczesnych chrześcijan, takie jak balansowanie między życiem zawodowym a duchowym. Poprzez swoją działalność w sieci Agata Kopaczewska stała się przykładem, jak osoby świeckie mogą przyczyniać się do szerzenia Ewangelii, wykorzystując internet jako nowoczesną przestrzeń spotkania i świadectwa.

Dzięki takim osobom jak Agata Kopaczewska katolicki głos w cyfrowej przestrzeni staje się bardziej dostępny, a przekaz wartości Kościoła trafia do młodszych pokoleń, które często szukają inspiracji i wsparcia właśnie w mediach społecznościowych.

Ks. Jakub Klimontowski moja wiara

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

Cyfrowa ambona - ewangelizacja w internecie

Cyfrowa ambona: Media społeczenościowe to wartkie rzeki, które powinny płynąc do oceanu wartości jakim są media tradycyjne

Media społecznościowe stanowią współczesne narzędzie ewangelizacji, które, odpowiednio wykorzystane, może przynieść obfite owoce. Kluczem jest autentyczność przekazu, odpowiedzialność oraz zaangażowanie zarówno duchownych, jak i świeckich. Kościół, adaptując się do realiów cyfrowego świata, ma szansę dotrzeć z przesłaniem Ewangelii do szerokiego grona odbiorców, odpowiadając na wyzwania współczesności.

– Tradycyjne media nadal odgrywają niezastąpioną rolę w ewangelizacji – komentuje Andrzej Wierny. – Radio, prasa katolicka i telewizja mają unikalny walor trwałości i głębi, który pozwala wiernym na bardziej wnikliwe przemyślenia oraz kontakt z nauką Kościoła, nieskracany wymaganiami algorytmów.

Social media, choć skuteczne, charakteryzują się szybkim przepływem treści – są jak rzeki płynące w stronę oceanu, którym powinny stać się media tradycyjne. To ocean, który oferuje przestrzeń na refleksję, ciszę i trwałe fundamenty duchowe. Te dwa światy nie powinny ze sobą konkurować, lecz wzajemnie się wspierać. Razem mogą stworzyć przestrzeń, która dotrze zarówno do osób młodych, jak i starszych, do tych, którzy szukają natychmiastowych inspiracji, i tych, którzy pragną głębokiego zanurzenia się w nauczanie Chrystusa.

Niech ten „ocean ewangelizacyjny” stanie się miejscem, gdzie nowe media prowadzą do głębszych refleksji, a media tradycyjne czerpią świeżość od młodych, dynamicznych ewangelizatorów online – puentuje Andrzej Wierny.

 

wAkcji24.pl | Wiara | NSS, Andrzej Wierny| Zródła:  UKSW, Vatican News | Fot.: Screen YT Agata Kopaczewska | 9.11.2024

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości.