Gdy myślimy o religijnych społecznościach, które kraje przychodzą nam na myśl? Ktoś może pomyśleć Hiszpania, Włochy. Myślimy Rzym, Watykan, no Włosi muszą być całkiem religijni… Europa w ogóle powinna być całkiem religijna, skoro jeszcze stosunkowo nie tak dawno temu Europejczycy mogli się nawzajem mordować ze względu na różnice religijne i światopoglądowe. Jednak jako Europejczycy w 2024 roku sami intuicyjnie wyczuwamy, że jesteśmy bardzo mało religijni i mało uduchowieni w porównaniu do reszty świata.

DLA KOGO RELIGIA JEST WAŻNA?

Dla kogo religia jest ważna? Kto traktuje najpoważniej religię?

Pew Research zbadało sprawę religijności mieszkańców ponad stu państw. Pierwszy cel jaki postawiono to zbadanie jak ważna jest religia w życiu ludzi. Największy procent dorosłych, którzy uznali religię za bardzo ważną dla ich życia to… Indonezja i Senegal. 

Indonezja to wielki zespół wysp leżący pomiędzy Filipinami, a Australią. Zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem ludności. Za to Senegal, to była kolonia francuska Afryce. Około 15 milionów osób. Co łączy obydwa kraje? Dominacja Islamu. Indonezja to prawie 230 milionów muzułmanów, jeden z największych krajów pod względem ludności muzułmańskiej.  

Indonezja i Senegal to nie wyjątki od reguły. Pierwsza dziesiątka państw, gdzie prawie wszyscy dorośli uważają religię za kluczową sprawę w życiu to kraje to afrykańskie i azjatyckie. Jedynie Honduras leży w Ameryce Środkowej. Co ciekawe połowa z tych krajów to kraje, gdzie religią dominującą jest chrześcijaństwo.

Karol Gnat Zrujnowani Odbudowani

Katolicki program „Zrujnowani Odbudowani” znika z TVP. Karol Gnat: Każdego tygodnia oglądało nas pół miliona widzów [TYLKO U NAS – ROZMOWA, KOMENTARZ]

DLA KOGO RELIGIA JEST WAŻNA?

Dla kogo religia jest ważna? Niespodziewane wyniki

Z tych badań wynika na to, że Ameryka Południowa, Afryka, Bliski Wschód i Azja to regiony gdzie religia jest bardzo ważna dla większości społeczeństwa. Dzięki badaniom Pew Research możemy zaobserwować także wiele pomniejszych ciekawych zjawisk. 

Mniej niż 40 procent respondentów w Izraelu uznało religię za coś bardzo ważnego w ich życiu. Wydaje się to dosyć dziwne jako, że Izrael to kolebka i judaizmu, i chrześcijaństwa. Japończycy zajęli ostatnie miejsce, z wynikiem mniej niż 10 procent. Rosja pomimo bycia największym prawosławnym krajem, pomimo dużej mniejszości muzułmańskiej, ma tylko około 15 procent.



Jerzy Popiełuszko Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

DLA KOGO RELIGIA JEST WAŻNA?

Dla kogo religia jest ważna? Europa ma gdzieś religię?

Z krajów Europejskich górują Grecja oraz Bośnia i Hercegowina, gdzie nieco ponad połowa dorosłych ma uznawać religię za coś bardzo ważnego. Tylko sześć krajów Europejskich uzyskało ponad 30 procent. Według Pew Research Polska ma nieco mniej niż 30 procent, więc nie załapała się do tej szóstki. Siódme miejsce w Europie to i tak całkiem dobrze. 

Ponad połowa krajów Europy ma wynik mniejszy od 20 procent. Większość krajów wisi w okolicach znacznika 10 procent. Także Włochy o których wcześniej mówiliśmy to wynik w okolicach 20 procent. Estonia i Czechy mają mniej więcej ten sam wynik co Japonia.

ks. Jerzy popiełuszko

Ks. Stefan Niedzielak. Męczennik komunizmu

DLA KOGO RELIGIA JEST WAŻNA?

Dla kogo religia jest ważna? Kto się modli codziennie?

Pew Research zadało także pytanie o codzienną modlitwę. Wyniki nie były identyczne, ale nie zaskakują. Co do zasady tam gdzie religia jest ważna tam i modlitwa będzie ważna. Jak samo Pew Reserach komentuje „Codzienna modlitwa jest dość powszechna poza Europą i Wschodnią Azją”. Indonezja jest cały czas numer jeden, ale na ostatnim miejscu tym razem znajduje się Wielka Brytania z około 5 procentami. Polska ma mniej więcej ten sam wynik co poprzednio. 

Znamy realia 

Co oznaczają dla nas te wyniki? Jednym z wniosków jest to, że świat wokół nas jest bardzo religijny. W skali globu Europa jest jak mała (choć oczywiście gęsto zaludniona) wyspa ateistów i agnostyków. Być może brutalne porównanie, ale to nie są do końca dla nas nowe informacje. Czy myśląc o typowym Europejczyku – Niemcu, Szwedzie, Francuzie czy Czechu – myślimy o osobie wierzącej czy niewierzącej? Sami znamy nasze realia.

Boże Narodzenie w październiku

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

DLA KOGO RELIGIA JEST WAŻNA?

Dla kogo religia jest ważna? Inne statystyki

W 2021 roku w Polsce odbył się spis powszechny. Prawie 8 milionów odmówiło wskazania przynależności do wyznania religijnego. Dekadę wcześniej zrobiło to tylko niecałe 3 miliony. Wzrosła przy tym liczba tych którzy przyznają się do braku wyznania. Jak można się domyślić liczba deklarujących przynależność do Kościoła Katolickiego za to zmalała z prawie 34 milionów do około 27. 

27 milionów katolików w Polsce, a Pew Research mówi, że mniej niż 30% dorosłych w Polsce uważa religię za coś ważnego w ich życiu. To by oznaczało, że mniej niż połowa katolików w Polsce bierze swoją wiarę na poważnie.  

„Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na skalę uczestnictwa polskich katolików w niedzielnej mszy św.  W 2021 r. uczestniczyło w nich 28,3 proc. wiernych, 12,9 przystępowało do komunii. Na lekcje religii  uczęszczało 82 proc. uczniów – wynika z danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego” – Informowała Polska Agencja Prasowa w 2023 roku. 

Przemysław Babiarz

Przemysław Babiarz: Nie bądźmy w sytuacji Judasza

DLA KOGO RELIGIA JEST WAŻNA?

Dla kogo religia jest ważna? Co z naszym, polskim katolicyzmem?

Widząc te dane nie można się dziwić temu jak nasze społeczeństwo wygląda. Badania nad stosunkiem Polaków do aborcji wskazują czasem bardzo różne wyniki. Można jednak wydedukować, że około Polaków uważa, że prawo aborcyjne powinno być zliberalizowane, a większość z nich chce możliwości aborcji przez pierwsze 3 miesiące ciąży, niezależnie od powodów. 

Znów, szybka kalkulacja i wychodzi na to, że nie tak mało katolików będzie za liberalizacją aborcji. Przekonaliśmy się o tym podczas pandemii i protestów Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. 

Nawracać!

Być może to nie tylko trendy z zachodu na nas tak wpływają, ale także nasza przeszłość. Na moralność i religijność społeczeństwa miał ogromny wpływ PRL. Komuniści działali wbrew Kościołowi. Ci komuniści to nie był wróg gdzieś daleko, hen za granicą, tylko tutaj. To była nasza klasa rządząca, członkowie naszych partii. A przecież ci, którym PRL się podobał i ich potomkowie żyją wśród nas. 

Większość rodziców chce, by ich dziecko chodziło na religię w szkole. W tym także ci mało religijni rodzice. Być może dlatego, że wiedzą jak trudnym wyzwaniem jest wiara, gdy jest się dorosłym. Być może właśnie dlatego, że im jest ciężko z religijnością w postkomunistycznym kraju w Europie środkowo wschodniej, należącym do Unii Europejskiej. Chcą by ich dzieci nie miały problemów z relacją z Bogiem, jakie oni mają. 

Świat skręca w prawo. Majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” poleca Redaktor Naczelny ks. Jakub Klimontowski

Już jest majowy numer Miesięcznika Katolickiego „w-Akcji” (5/2025). Lektura „w-Akcji” to doskonały wybór dla osób szukających zarówno duchowego umocnienia, jak i rzetelnej analizy współczesnych wyzwań, z jakimi mierzy się Kościół katolicki. Drodzy Czytelnicy, W tym...

Czy zniszczone kościoły uda się uratować? Ministerstwo Kultury pomoże

Zniszczone kościoły przez powódź. Co dalej? Powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę we wrześniu 2024 roku, przyniosła znaczne zniszczenia na terenie Diecezji Świdnickiej. Ucierpiały nie tylko domy i infrastruktura publiczna, ale również dziedzictwo...

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych: Udział w wyborach obowiązkiem katolika

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych apeluje do wszystkich obywateli – a w szczególności katolików – o liczny udział w głosowaniu. Podkreśla, że wybory to nie tylko akt obywatelskiego zaangażowania,...

Ojciec Święty Leon XIV: Pan nie opuszcza swojego Kościoła. Ani wczoraj, ani dziś, ani jutro [WYWIAD]

„Nie bój się powiedzieć ‘tak’” – mówi nowy papież Leon XVI. Publikujemy obszerne fragmenty wywiadu w którym Ojciec Święty - wówczas kardynał i Prefekt Dykasterii ds. Biskupów, dzieli się swoim doświadczeniem wiary, życia zakonnego i służby Kościołowi. W szczerej...

Gorzki Dzień Zwycięstwa. Kto wygrał, kto przegrał II wojną światową?

Dzień Zwycięstwa to dzień upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie i klęskę III Rzeszy. Choć wszyscy wspominają to wydarzenie jako moment triumfu nad nazizmem, data obchodów różni się w zależności od kraju. Zachód celebruje ten dzień 8 maja, podczas gdy...

Leon XIV: Głos pokoju dla Kościoła i świata – nowy następca św. Piotra z Ameryki

„Niech pokój będzie z wami wszystkimi, najdrożsi bracia i siostry” – tymi słowami rozpoczął swoje pierwsze przemówienie nowo wybrany papież Leon XIV, ogłaszając światu nie tylko swoją obecność jako Biskupa Rzymu, ale przede wszystkim jako pasterza niosącego nadzieję,...

Modlimy się za Polskę! Apeluje Przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC

Modlimy się za Polskę! W dniach od 7 do 15 maja w całej Polsce wierni będą łączyć się w modlitwie nowenną do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Do wspólnego duchowego zaangażowania w intencji Ojczyzny, Kościoła powszechnego oraz ochrony życia nienarodzonego zachęca...

Wskaźnik Bogactwa Narodów: Zatrzymane doganianie. Czy Polska się rozwija i bogaci?

Czy Polska się rozwija i bogaci? Tegoroczna edycja Wskaźnika Bogactwa Narodów (WBN) budzi więcej pytań niż nadziei. Choć z pozoru dane mogą sugerować postęp – szczególnie w kontekście pozycji Polski względem innych państw Unii Europejskiej – rzeczywistość okazuje się...

Św. Stanisław. Biskup, który nie bał się przeciwstawić się władzy. Święto Patrona Diecezji Świdnickiej już 8 maja

8 maja w Kościele katolickim wspomina się św. Stanisława, jednego z głównych patronów Polski, patrona Diecezji Świdnickiej. O świętym pisze pierwszy polski historyk - Gall Anonim (ok. 1112 roku) oraz bł. Wincenty Kadłubek (1223 r.). W środę 8 maja 2024 r. z racji...

Eksperci KEP i Archidiecezja Wrocławska o aborcji w Oleśnicy

KEP i Archidiecezja Wrocławska. Mamy oświadczenia w sprawie aborcji w Oleśnicy. Tragiczne wydarzenie w szpitalu w Oleśnicy, gdzie doszło do przerwania ciąży w 9 miesiący, poruszyło opinię publiczną i wywołało zdecydowaną reakcję zarówno ze strony Zespołu Ekspertów...

wAkcji24.pl |Wiara | Max Manasterski | fot. Festiwal Light For Life | 24.10.2024