Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Ksiądz Jerzy Popiełuszko swoją postawą kapłańską, swoim nauczaniem i swoim życiem budził świat z duchowego odrętwienia i religijnej obojętności. Ukazywał że dla tych wartości warto poświęcić życie. Pokazywał jednocześnie, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu, lecz miłości i miłosierdzia, braterstwa i solidarności. 

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Homilia wygłoszona w Warszawie

Abp. Tadeusz Wojda: Ksiądz Jerzy był przepełniony autentyczną miłością Boga i bliźniego.

W tym roku obchodzimy 40-lecie śmierci męczeńskiej  błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Wielu spośród nas miał okazję go poznać, słuchać jego kazań, podziwiać jego odwagę i zaangażowanie na rzecz skrzywdzonych przez system komunistyczny. Po tragicznej śmierci, jaką mu zgotowali oprawcy, tu zostały złożone jego doczesne szczątki. Jego grób stał się symbolem wolności, bo sam ksiądz Jerzy był kapłanem wolnym. Wolnym w Chrystusie i wolnym w prawdzie. 

Dzisiaj to miejsce jest celem pielgrzymek tych, którzy zainspirowani jego posługą kapłańską i jego nauczaniem szukają prawdziwej wolności. A szukając prawdziwej wolności szukają Chrystusa. Jako Konferencja Episkopatu Polski przybywamy do tej świątyni, do grobu błogosławionego Jerzego, aby dziękować Bogu za świadectwo Jego kapłańskiego życia doświadczonego cierpieniem i prześladowaniem. 

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był przepełniony autentyczną miłością Boga i bliźniego. Był przepełniony prawdą. Tą prawdą żył. I to najbardziej chyba oddziaływało na władze komunistyczne, napełniało je lękiem i trwogą, bo te wartości, które głosił, rozbudzały świadomość wolności. Dlatego jego stosunkowo krótkie kapłańskie życie zostało brutalnie przerwane śmiercią męczeńską w dniu 19 października 1984 roku. Dla zatarcia wszelkich po nim znaków, zmasakrowane ciało, z powiązanymi rękami i nogami, obciążone dodatkowo ciężkim kamieniem, wrzucono do rzeki.

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Homilia wygłoszona w Warszawie

Abp. Tadeusz Wojda: Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią

Na przekór jednak wszystkim ludzkim spekulacjom, Pan Bóg objawia swoją sprawiedliwość. usłyszeliśmy w dzisiejszym psalmie. Prawda, mówił kiedyś ksiądz Jerzy, ma w sobie znamię trwania i wychodzenia na światło dzienne, nawet gdyby starano się ją skrupulatnie i planowo ukrywać. Kłamstwo zawsze kona szybką śmiercią. 

Tak było i w jego przypadku. Prawda wyszła na jaw, chociaż może jeszcze niecała. Boża Sprawiedliwość sprawiła, że ksiądz Jerzy Popiełuszko dzisiaj jest błogosławionym. Da Bóg, że niedługo będziemy go czcili jako świętego. 

Kim był ten gigant wiary, prawdy i wolności? Ksiądz Jerzy Popiełuszko pochodził z Okopów, maleńkiej, zapomnianej wioski na malowniczym Podlasiu. Wzrastał w religijnej rodzinie o tradycjach mocno patriotycznych. W jego domu wszyscy klękali do pacierza, modlili się na różańcu. W niedzielę i święta uczęszczali na mszę świętą, pokonując ponad cztery kilometra, a on służył jako ministrant. Chętnie szedł do kościoła, do parafii w Suchowoli, by służyć do mszy świętej, a jego wzorcami duchowymi byli święty Maksymilian Maria Kolbe i kardynał Stefan Wyszyński, dziś błogosławiony. 

Rys jego żywej wiary daje się w nim poznać w czasie służby wojskowej w Bartoszycach, do której został wcielony jako kleryk. Zaszczepiona przez rodziców jego sercu wiara, wcześniej może zwyczajna, niepozorna, teraz w trudnych warunkach zaczyna wydawać owoce. Odważnie staje w obronie swoich przekonań religijnych. Nie pozwala sobie zdjąć różańca ani medalika. Za to spotykają go przykre, szykany i kary, jak choćby stanie na mrozie boso i w pełnym rynsztunku.

 

Abp. Tadeusz Wojda: Komunistyczna propaganda robi wszystko, aby go złamać, ale bezskutecznie.

Komunistyczna propaganda robi wszystko, aby go złamać, ale bezskutecznie. W odpowiedzi ksiądz Jerzy modli się za swoich prześladowców, inspiruje i zachęca innych seminarzystów, do wspólnej modlitwy. 

Trudne doświadczenia w czasie służby wojskowej hartują jeszcze bardziej jego wiarę. Utwierdzają go w przekonaniu, że zło można zwyciężyć tylko dobrem i modlitwą. Umacniają jego świadomość, że prawdziwa wolność rodzi się tylko w prawdzie i z prawdy. Motywowany tym, jak również pragnieniem, ożywiania wiary i nadziei w sercach innych zostaje kapłanem. Na obrazku prymicyjnym napisze: “Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc”. I to właśnie w myśl tych słów służy duszpastersko w parafiach, do których jest posyłany. 

Pośród zwyczajnej posługi kapłańskiej nie brakuje jednak większych wyzwań. Jednym z nich jest duszpasterstwo pielęgniarek i studentów medycyny, którzy są poddawani ideologicznej indoktrynacji. Ksiądz Jerzy wspiera ich, buduje ich chrześcijańską świadomość, omawiając kwestie etyki lekarskiej, godności, świętości każdego poczętego życia. Przypomina, że dobrze uformowane sumienie staje zawsze po stronie prawdy i życia. 

Wyjątkowe wyzwania dla tego młodego kapłana niesie czas strajków, solidarności i stanu wojennego. Strajkujący w Hucie Warszawa robotnicy proszą o kapłana, który by im odprawił Mszę Świętą. Ksiądz Jerzy Popiełuszko, choć z nutą lęku, podejmuje się tego zadania. Jest to początek jego drogi męczeństwa. 

“Tego dnia i tej mszy świętej – wspomniał kiedyś ksiądz Jerzy Popiełuszko – nie zapomnę do końca życia. Wszedłem z ogromną tremą, przy bramie przeżyłem ogromne zdumienie. Gęsty szpaler ludzi uśmiechnięty i spłakany jednocześnie. I oklaski. A to były oklaski na powitanie pierwszego w historii tego zakładu księdza przekraczającego jego bramę.”



Marek Mendyk Pan Jezus

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Pan Bóg chce, abyśmy odczuwali w naszym życiu optymizm i radość [TYLKO U NAS]

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Homilia wygłoszona w Warszawie

Abp. Tadeusz Wojda: Zachować godność człowieka to pozostać wewnątrz wolnym nawet przy zewnętrznym zniewoleniu

Ksiądz Jerzy Popiełuszko natychmiast pozyskuje sobie ludzi, bo jest kapłanem autentycznym. Choć nie jest nadzwyczajnym mówcą, to w kazaniach w hucie, a później w tych za Ojczyzna umie dotknąć kwestii palących i aktualnych, takich jak wiara, miłość, wolność, solidarność, godność, dobro, czy też świętość, a najbardziej akceptuje potrzebę prawdy. Przypomina, że dążenie do prawdy wszczepił w człowieka sam Bóg, a umocnił Jezus Chrystus przez swoje nauczanie i śmierć na krzyżu. 

W każdym człowieku jest więc naturalne dążenie do prawdy i niechęć do kłamstwa. A skoro prawda pochodzi od Boga, to zawsze łączy się z miłością, a miłość kosztuje. Stąd prawda musi kosztować. Prawda, która nic nie kosztuje, mówił, jest kłamstwem. Walcząc o prawdę, włączał się więc w wielki spór o człowieka i przeciwstawiał się ideologiom ateistycznym, które obdzierały człowieka z godności, negowały wolność sumienia i skazywały na funkcjonowanie w ramach kolektywizmu. 

Uświadamiał dalej ksiądz Jerzy Popiełuszko, że prawda świadczy też o godności człowieka. Przypominał, że człowiek jest obrazem Boga. Przez Boga człowiek został wyniesiony do nadprzyrodzonej godności. Ta godność jest darem, ale i zobowiązaniem. 

W swoich kazaniach często więc apelował o zachowanie godności człowieka w codziennym życiu. Zachować godność, mówił, to być sobą w każdej sytuacji. Zachować godność człowieka to pozostać wewnątrz wolnym nawet przy zewnętrznym zniewoleniu. Podkreślał również, że godność człowieka to również godność ludzkiej pracy. To prawo do takich warunków pracy, by ludzkie siły nie słabły, aby człowiek nie był przedwcześnie wyniszczany. 

Trudno nie zgodzić się z tak rozumianą prawdą. Ksiądz Jerzy Popiełuszko przekazywał ją innym, ale przede wszystkim starał się nią żyć. Uważał, że najlepszą drogą do celu jest przykład własnego życia. Angażował się więc w codzienne problemy bliźnich. Niósł pocieszenie sercom złamanym i strapionym, troszczył się o potrzebujących, oddawał im wszystko, co miał.

(…) 



Jerzy Popiełuszko

Ks. Jerzy Popiełuszko: prześladowany przez władzę

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Homilia wygłoszona w Warszawie

Abp. Tadeusz Wojda: Ks. Jerzy Popiełuszko męczennik za prawdę, przestrzega, aby nie mylić wolności z dowolnością i permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko

W stanie wojennym opowiedział się po stronie robotników prześladowanych i aresztowanych. Zdawał sobie sprawę z tego, że za prawdę wielu szło do więzienia. Dlatego starał się pomagać rodzinom uwięzionych i przypominał innym, że trzeba pomagać tym ludziom, którzy są prześladowani, gnębieni, bardzo często właśnie za prawdę. Odprawiał msze święte za ojczyznę i za tych, którzy dla niej cierpieli. 

Swoją postawą kapłańską, swoim nauczaniem i swoim życiem budził świat z duchowego odrętwienia i religijnej obojętności. Ukazywał że dla tych wartości warto poświęcić życie. Pokazywał jednocześnie, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu, lecz miłości i miłosierdzia, braterstwa i solidarności. 

Tu u jego grobu i w tej świątyni pragniemy dziękować za przykład jego kapłańskiego życia i posługiwania, ale też pragniemy doświadczyć jego ducha, uczyć się czym jest wolność, zwłaszcza w dzisiejszych czasach trudnych i równie skomplikowanych. Dzisiaj cieszymy się wolnością zewnętrzną, ale czy równie oczywista jest nasza wolność wewnętrzna? Zdaje się nas pytać. 

Czy przypadkiem nie ulegamy, aby wolności fałszywej, która daleko jest od przykazań bożych, od prawdy, od krzyża, od Ewangelii, za które cierpiał Jerzy. On, męczennik za prawdę, przestrzega, aby nie mylić wolności z dowolnością i permisywistycznym przyzwoleniem na wszystko. Nadto przypomina nam, że zasada zło dobrem zwycięża jest wciąż aktualna i na wskroś ewangeliczna.

Uczmy się tej postawy, jego wolności i wierności prawdzie. Uczmy się zawierzać Bogu, i uczmy się życia w miłości. Niech zatem, jak pisali biskupi polscy w liście pasterskim na beatyfikacji księdza Jerzego, przemawia do nas świadectwo tego kapłana, które się nie przedawnia, które było ważne nie tylko wczoraj, ale jest ważne także dzisiaj. Może dzisiaj nawet jeszcze bardziej.


Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski

Obszerne fragmenty homilii wygłoszonej 12 czerwca 2024 r. w w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu.

 

wAkcji24.pl | Opinie | NNS, źródło: YT | Fot. Grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie fot. Reytan Wikipedia | 10.08.2024

Arcybiskup Tadeusz Wojda, Przewodniczący Episkopatu Polski - cała homilia

Tydzień wychowania. Na czym polega i dlaczego jest obchodzony?

Tydzień Wychowania to ogólnopolska inicjatywa, mająca na celu wsparcie i podkreślenie roli rodziny, szkoły oraz Kościoła w procesie wychowania młodych ludzi. XIV edycja tego wydarzenia, odbywająca się w dniach 8-14 września 2024 roku, przebiega pod hasłem „Wychowujmy...

Wyjątkowa szansa dla młodych dziennikarzy: dołącz do Redakcji Grupy Medialnej „Logos”!

Mamy dla Was wspaniałą wiadomość! Grupa Medialna Logos w Świdnicy, znana z wysokiej jakości treści o tematyce religijnej i społecznej, poszukuje utalentowanych i ambitnych dziennikarzy do swojego zespołu. Jeśli marzysz o karierze w mediach, masz pasję do...

Festiwal Light for Life już 21 września!

Festiwal Light for Life to unikalne wydarzenie, które łączy młodzież w duchu wspólnoty i wiary, oferując przy tym bogaty program artystyczny, duchowy i edukacyjny. Jego głównym celem jest inspiracja młodych ludzi do odkrywania i umacniania własnych wartości oraz...

Świdnickie pierniki – warsztaty w Muzeum Dawnego Kupiectwa

Świdnickie pierniki i warsztaty w Muzeum Dawnego Kupiectwa: Świdnica, miasto o bogatej historii i tradycjach, jest znana nie tylko z pięknych zabytków i urokliwych uliczek, ale również z wyjątkowych pierników, które od wieków cieszą się niesłabnącą popularnością....

Sudeckie Forum Inicjatyw 2024. Sobota – wśród panelistów: Marta Cienkowska, Agnieszka Ścigaj, Michał Chorosiński, prof. Czesław Dźwigaj, Ireneusz Zyska

Sudeckie Forum Inicjatyw, dzień trzeci 31.08.2024 r. godz. 9.00, plac przy Kościele pw. Chrystusa Króla w Głuszycy Panel dyskusyjny „Senior skarbem dla rodziny”. Uczestnicy: Agnieszka Ścigaj - poseł na Sejm RP Ewa Dorosz - Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego Tadeusz Zyska -...

Anna Lasota razem z Tre Voci – koncert! Sudeckie Forum Inicjatyw w Głuszycy [NASZ NEWS]

Anna Lasota wystąpi w Głuszycy! To kolejna gwiazda, która obok Macieja Dańca, Macieja Miecznikowskiego i Tre Voci uświetni Sudeckie Forum Inicjatyw 2024! Znamy datę koncertu!

Maciej Miecznikowski wystąpi w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw – znamy datę i godzinę [NASZ NEWS]

TYLKO U NAS: Maciej Miecznikowski wystąpi w Głuszycy! To kolejna gwiazda, która obok Macieja Dańca i Tre Voci uświetni Sudeckie Forum Inicjatyw 2024!  Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy!   Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie...

Marcin Daniec wystąpi w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw już za kilka dni [NASZ NEWS]

TYLKO U NAS: Marcin Daniec wystąpi w Głuszycy! Znamy już pierwsze gwiazdy, które uświetnią Sudeckie Forum Inicjatyw 2024!  Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy!   Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie organizowane w celu wymiany...

Tre Voci – z koncertem w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw – 31.08.2024 [NASZ NEWS]

TYLKO U NAS: Tre Voci wystąpią w Głuszycy! Znamy już pierwsze gwiazdy, które uświetnią Sudeckie Forum Inicjatyw 2024!  Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie organizowane w celu wymiany poglądów,...

Sudeckie Forum Inicjatyw 2024: Dominika Figurska-Chorosińska, Paweł Kukiz i ks. Józef Suchar uczestnikami panelu „Herosi XXI w.”

Sudeckie Forum Inicjatyw Głuszyca 2024: Dominika Figurska-Chorosińska, Paweł Kukiz i ks. Józef Suchar uczestnikami pierwszego panelu dyskusyjnego. Panel pod nazwą „Herosi XXI wieku” będzie moderował Miłosz Manasterski.

Czesław Dźwigaj – Sudeckie Forum Inicjatyw 2024 – wernisaż i wystawa dzieł [TYLKO U NAS]

TYLKO U NAS: Czesław Dźwigaj zaprezentuje swoje dzieła w Głuszycy! Sudeckie Forum Inicjatyw rozpoczyna się już 29 sierpnia w Głuszycy!   Sudeckie Forum Inicjatyw to wydarzenie organizowane w celu wymiany poglądów, doświadczeń, działań, a przede wszystkim...

Rayssa Leal – skateboarderka przykładem dla świata?

Rayssa Leal zdobyła brązowy medal w konkurencji skateboardingu podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Ta brazylijska skateboarderka, która trzy lata temu zyskała sławę jako najmłodsza medalistka olimpijska swojego kraju, zdobywając srebro, tym razem stanęła na trzecim...

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

Polskie Radio wypowia umowę Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI). Wcześniej Polskie Radio w likwidacji zapowiedziało rezygnację z transmisji mszy świętej dla rybaków oraz przeprowadziło szereg zmian kadrowych. W ostatnim tygodniu Polskie Radio wypowiedziało umowę...

Portal wAkcji24.pl i gazeta „w-Akcji” poszukują nowych autorów! Twórzmy wspólnie angażujące media katolickie

Prowadzisz bloga albo podkast? Twoje wpisy na Facebooku albo Instagramie mają po 5000 znaków? Jesteś pasjonatem dziennikarstwa? Robisz zdjęcia, które zachwycają? A może dopiero myślisz o tym, żeby zdobyć doświadczenie w mediach? Portal wAkcji24.pl oraz gazeta...

Czy Zachód przechodzi na islam?

Zachód przechodzi na islam – wzrost liczby muzułmanów w Europie i USA to nie tylko wypływ migracji i dużej dzietności, ale także rosnąca liczba konwersji z chrześcijaństwa na islam.

Powstanie Warszawskie: Z krzyżem na powstańczej barykadzie. Nieustraszeni kapłani i zakonnice

Powstanie Warszawskie, które trwało od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku, jest jedną z tragicznych kart polskiej historii, w której szczególną rolę odegrało katolickie duchowieństwo oraz siostry zakonne. W obliczu brutalnych walk, chaosu i zniszczeń, księża i...

Iskry Niepodległej – O Polakach, którzy zmieniali świat

Iskry Niepodległej: Polska jest ojczyzną wielu wybitnych postaci, które swoimi dokonaniami wpisały się nie tylko w narodową, ale i światową historię. Są to ludzie, których wpływ na rozwój nauki, kultury, sportu, czy działalności społecznej miał i nadal ma ogromne...

Modlitwa Armii Krajowej znów zakazana! [TEKST PIEŚNI, HISTORIA, KOMENTARZ]

Telewizja Polska od lat organizuje koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, który gromadzi tysiące mieszkańców stolicy i osób, k†óre  przyjeźdzają do niej 1 sierpinia. W tym roku obchody 80. rocznicy wybuchu powstania będa jednak szczególne. Po raz...

Górski Karabach – Azerowie nadal niszczą chrześcijańskie zabytki – ślady wielowiekowej obecności Ormian

Górski Karabach. Według raportu Europejskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ), azerskie władze systematycznie usuwają ślady chrześcijańskiej kultury ormiańskiej w Karabachu. Kościoły są niszczone lub przekształcane w meczety, krzyże są usuwane, a cmentarze...

Przydrożne krzyże i kapliczki: Bezcenne dziedzictwo kulturowe i religijne Polski

Przydrożne krzyże i kapliczki mają długą i bogatą historię. W Polsce krzyże i kapliczki zaczęły pojawiać się masowo w średniowieczu, stanowiąc element krajobrazu wiejskiego i miejskiego. Były one fundowane z różnych powodów – jako wotum dziękczynne, przebłagalne lub...