W Polsce, kraju głęboko zakorzenionym w katolickiej tradycji, coraz częściej słyszymy o próbach ograniczania praktyk religijnych, które od wieków były integralną częścią życia społecznego. Dzwony kościelne, których dźwięk przez stulecia regulował rytm dnia wiernych, teraz stają się przedmiotem ataków i skarg.

Czy dzwony stały się symbolem czegoś więcej niż tylko hałasu? Czy mamy do czynienia z kolejną próbą uciszania Kościoła w imię fałszywie rozumianej nowoczesności?

Dzwony kościelne mają milczeć. Uciszanie kościoła w Polsce

Dzwony kościelne: Tradycja od wieków, przypomnienie o Bogu

W ostatnich dniach, w Poznaniu, rozgorzał kolejny spór o dzwony kościelne. Tym razem przedmiotem kontrowersji jest bicie dzwonów w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mieszkańcy, którym przeszkadza dźwięk dzwonów, złożyli skargę, a władze miasta wywodzące się z Platformy Obywatelskiej postanowiły interweniować.

Skierowano pismo do parafii, w którym kościół nazwano „zakładem”. Takie podejście, w którym świątynia – symbol religii i wspólnoty – zostaje zdegradowana do poziomu zakładu produkcyjnego, jest nie tylko nieodpowiednie, ale także oburzające.

Dzwony kościelne mają milczeć. Uciszanie kościoła w Polsce

Dzwony kościelne: Kościół to nie fabryka!

Ks. Dominik Kużaj, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny., nie krył zdziwienia i oburzenia na to, jak władze miasta potraktowały świątynię. „My nie jesteśmy zakładem produkcyjnym. (…) Nie wiem, kto to pisze takie pisma w tym urzędzie, ale tak to wygląda” – mówił ksiądz podczas niedzielnej mszy. Jak można nie zauważyć różnicy między kościołem, miejscem modlitwy i skupienia, a zakładem produkcyjnym, który może rzeczywiście być źródłem hałasu? To podejście pokazuje, jak daleko zaszła laicyzacja i próby wyparcia katolickich symboli z przestrzeni publicznej.

Nie jest to niestety odosobniony przypadek. W Polsce, kraju, który od zawsze był bastionem katolickiej wiary, dzwony – symboliczny dźwięk wzywający wiernych na mszę – coraz częściej stają się celem ataków. Władze lokalne, pod naciskiem niewielkich grup mieszkańców, próbują narzucać Kościołowi restrykcje, które zagrażają nie tylko praktykom religijnym, ale także fundamentalnym wartościom naszej wspólnoty.

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

Dzwony kościelne mają milczeć. Uciszanie kościoła w Polsce

Dzwony kościelne. Komu przeszkadzają?

Przypadek parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu nie jest odosobniony. W innej poznańskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła proboszcz został zmuszony do podjęcia decyzji o skróceniu czasu bicia dzwonów o połowę. Decyzja ta była wynikiem skarg, które złożyli mieszkańcy na rzekomą uciążliwość akustyczną. Jak to możliwe, że w kraju o tak głęboko zakorzenionych tradycjach katolickich, Kościół musi teraz się tłumaczyć z używania dzwonów?

Podobne sytuacje miały miejsce w parafii Zmartwychwstańców na poznańskiej Wildzie, gdzie księża byli zmuszeni całkowicie wyłączyć dzwony. Wcześniej zostali ukarani mandatem w wysokości 300 złotych, a w kościele pojawiły się obraźliwe graffiti. Te wydarzenia to tylko wierzchołek góry lodowej. W całej Polsce, od Rybnika po Opole, dzwony kościelne stają się przedmiotem ataków. Czy to przypadek, czy raczej zorganizowana akcja mająca na celu marginalizację katolickiej tradycji?

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Dzwony kościelne mają milczeć. Uciszanie kościoła w Polsce

Dzwony kościelne - symbol wiary a nie źródło hałasu

Dzwony kościelne nie są zwykłym hałasem. To część dziedzictwa naszej wiary i kultury. Ich dźwięk od wieków wzywał wiernych na modlitwę, regulował rytm dnia, a nawet ostrzegał przed niebezpieczeństwami. Profesor Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk, w rozmowie z portalem Salon24, zwraca uwagę na to, jak bardzo dzwony były zakorzenione w życiu codziennym. „To nie była tylko liturgiczna czynność, tylko coś, co ustalało na przykład rytm prac polowych” – mówi historyk, dodając, że dźwięk dzwonów towarzyszył ludziom przez stulecia, niezależnie od ich wyznania czy światopoglądu.

Profesor Grzegorz Kucharczyk zauważa również, że ataki na dzwony kościelne to część szerszego problemu antykatolickiej bigoterii. Porównuje to do sytuacji, jaka miała miejsce podczas rewolucji francuskiej, kiedy dzwony były zakazane, a ich dźwięk utożsamiano z „zabobonem i nietolerancją”. Jego zdaniem, współczesne działania władz lokalnych, które próbują ograniczyć używanie dzwonów, to nie tylko kwestia sporu o hałas, ale także element szerszej wojny kulturowej. „Sprzeciw wobec takich działań to nie kwestia religii, światopoglądu. Chodzi o zdrowy rozsądek, zabezpieczenie pewnej sfery naszej egzystencji przed ingerencją państwa” – stwierdza.

 

Nie można przejść obojętnie wobec tego, że dzwony kościelne są coraz częściej traktowane jako narzędzie „opresji” przez osoby, które walczą o tzw. neutralność światopoglądową przestrzeni publicznej. Ale czy rzeczywiście chodzi o neutralność, czy może raczej o wypieranie katolickiej tradycji z życia publicznego?

Profesor Kucharczyk podkreśla, że dzwony były zawsze przeszkodą dla rewolucjonistów i tych, którzy chcą zredukować Kościół do roli instytucji marginalnej. Zadaje pytanie: „Czy jeśli za jakiś czas z minaretu muezzin nawoływać będzie wiernych muzułmanów do modlitwy, to wtedy władze miasta Poznania także będą tak odważne, żeby napisać tego typu pismo?”. To pytanie nie pozostawia wątpliwości co do podwójnych standardów, które stosują niektóre władze w Polsce. Czy dźwięk dzwonów katolickich staje się niepożądany, podczas gdy inne tradycje są hołubione w imię tolerancji? 

kościół ma być cicho

Kościół ma być cicho. W Europie Zachodniej muzułmanie coraz głośniejsi

Dzwony kościelne mają milczeć. Uciszanie kościoła w Polsce

Dzwony kościelne. Dzisiaj Poznań jutro Wałbrzych, Świdnica, Częstochowa? [KOMENTARZ REDAKCJI]

– Nie możemy pozwolić na dalsze uciszanie Kościoła – uważa Andrzej Wierny. –  Dzwony kościelne to nie tylko symbol wiary, ale także część naszej narodowej tożsamości. Powinny podlegać ochronie prawnej, która zapewnia nie tylko możliwość ich używania, ale wręcz uznaje dźwięk dzwonów za element europejskiego krajobrazu.

Polacy wyjeżdżając na urlop do krajów muzułmańskich uznają nawoływania muezinów za element kolorytu lokalnego – stwierdza Wierny. – Takim samym elementem kolorytu lokalnego są nasze dzwony kościelne. Niestety przypominają one niewierzącym, że istnieje Bóg, moralność i obowiązki wobec wspólnoty. I może dlatego właśnie uciszenie dzwonów ma być tak naprawdę uciszeniem nieczystych sumień.

Co gorsze, samorządy wywodzące się ze środowisk lewicowych wyraźnie czerpią od siebie inspirację. Jeśli nie napotkają wyraźnego oporu, uciszanie dzwonów kościelnych przetoczy się całą falą po Polsce. Każda próba ograniczenia dzwonów to krok w stronę laicyzacji i marginalizacji Kościoła katolickiego w Polsce. Jeśli pozwolimy na to dzisiaj, co będzie następne? Zmiana herbów miast, w których znajdują się święci patronowie? Zakaz procesji w Boże Ciało?

Walczmy o to, by dźwięk dzwonów wciąż rozbrzmiewał w Polsce. Nie dajmy się uciszyć – mówi Andrzej Wierny. 

wAkcji24.pl | Wiara | NSS, źródło: Salon24, Andrzej Wierny| Fot. Dzwon Zygmunt, Katedra Wawelska zdjęcieZygmunt Put, Wikipedia | 27.10.2024

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

Boże Narodzenie w październiku! Wenezuela już zmieniła termin świąt. Kiedy zmiany w Polsce?

Bp Ignacy Dec: Różaniec naszą drogą do moralnej naprawy świata

Biskup Senior Ignacy Dec: Niech Różaniec będzie przyjacielem naszego życia. Z Różańcem w ręku idźmy dalej w w przyszłość. Z Różańcem w ręku stawajmy się lepszymi ludźmi, lepszymi ojcami, matkami, dziatkami.

ks. Jakub Klimontowski: Trudniej jest podążać za Jezusem, kiedy ciągle jest się atakowanym i obśmiewanym

W przypadku rozmnożenia chleba nad Jeziorem Galilejskim jest trochę inaczej. Uczniowie byli nie tylko zewnętrznymi obserwatorami kolejnego cudu, ale zostali zaproszeni, wciągnięci przez Jezusa do wewnątrz tych wszystkich wydarzeń. Jezus zagaił Filipa, któremu zadaje...

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy

Kardynał Kazimierz Nycz: W każdym normalnym kraju, jeśli szanuje się konstytucyjne instytucje, byłoby tak, że po takim orzeczeniu byłoby „Roma locuta causa finita”, czyli sprawa by przestała istnieć. Jak będzie u nas, tego nie wiemy, dlatego że respektowanie i Sądu Najwyższego i Trybunału jest takie, jakie jest.

Bp Ignacy Dec: Kościół nie może milczeć, gdy szerzy się zło

Biskup Senior Ignacy Dec: Dzisiejszy świat jest zakłamany, czyli zatruwany kłamstwem. a przecież prawda jest u podstaw wszelkich innych wartości. Bez prawdy mamy pozorne dobro i pozorne piękno, Bez prawdy nie ma świętości.