W Polsce, kraju głęboko zakorzenionym w katolickiej tradycji, coraz częściej słyszymy o próbach ograniczania praktyk religijnych, które od wieków były integralną częścią życia społecznego. Dzwony kościelne, których dźwięk przez stulecia regulował rytm dnia wiernych, teraz stają się przedmiotem ataków i skarg.

Czy dzwony stały się symbolem czegoś więcej niż tylko hałasu? Czy mamy do czynienia z kolejną próbą uciszania Kościoła w imię fałszywie rozumianej nowoczesności?

Dzwony kościelne mają milczeć. Uciszanie kościoła w Polsce

Dzwony kościelne: Tradycja od wieków, przypomnienie o Bogu

W ostatnich dniach, w Poznaniu, rozgorzał kolejny spór o dzwony kościelne. Tym razem przedmiotem kontrowersji jest bicie dzwonów w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mieszkańcy, którym przeszkadza dźwięk dzwonów, złożyli skargę, a władze miasta wywodzące się z Platformy Obywatelskiej postanowiły interweniować.

Skierowano pismo do parafii, w którym kościół nazwano „zakładem”. Takie podejście, w którym świątynia – symbol religii i wspólnoty – zostaje zdegradowana do poziomu zakładu produkcyjnego, jest nie tylko nieodpowiednie, ale także oburzające.

Dzwony kościelne mają milczeć. Uciszanie kościoła w Polsce

Dzwony kościelne: Kościół to nie fabryka!

Ks. Dominik Kużaj, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny., nie krył zdziwienia i oburzenia na to, jak władze miasta potraktowały świątynię. „My nie jesteśmy zakładem produkcyjnym. (…) Nie wiem, kto to pisze takie pisma w tym urzędzie, ale tak to wygląda” – mówił ksiądz podczas niedzielnej mszy. Jak można nie zauważyć różnicy między kościołem, miejscem modlitwy i skupienia, a zakładem produkcyjnym, który może rzeczywiście być źródłem hałasu? To podejście pokazuje, jak daleko zaszła laicyzacja i próby wyparcia katolickich symboli z przestrzeni publicznej.

Nie jest to niestety odosobniony przypadek. W Polsce, kraju, który od zawsze był bastionem katolickiej wiary, dzwony – symboliczny dźwięk wzywający wiernych na mszę – coraz częściej stają się celem ataków. Władze lokalne, pod naciskiem niewielkich grup mieszkańców, próbują narzucać Kościołowi restrykcje, które zagrażają nie tylko praktykom religijnym, ale także fundamentalnym wartościom naszej wspólnoty.

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

Dzwony kościelne mają milczeć. Uciszanie kościoła w Polsce

Dzwony kościelne. Komu przeszkadzają?

Przypadek parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu nie jest odosobniony. W innej poznańskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła proboszcz został zmuszony do podjęcia decyzji o skróceniu czasu bicia dzwonów o połowę. Decyzja ta była wynikiem skarg, które złożyli mieszkańcy na rzekomą uciążliwość akustyczną. Jak to możliwe, że w kraju o tak głęboko zakorzenionych tradycjach katolickich, Kościół musi teraz się tłumaczyć z używania dzwonów?

Podobne sytuacje miały miejsce w parafii Zmartwychwstańców na poznańskiej Wildzie, gdzie księża byli zmuszeni całkowicie wyłączyć dzwony. Wcześniej zostali ukarani mandatem w wysokości 300 złotych, a w kościele pojawiły się obraźliwe graffiti. Te wydarzenia to tylko wierzchołek góry lodowej. W całej Polsce, od Rybnika po Opole, dzwony kościelne stają się przedmiotem ataków. Czy to przypadek, czy raczej zorganizowana akcja mająca na celu marginalizację katolickiej tradycji?

Strategia salami

Czym jest strategia salami? Jak jest stosowana wobec Kościoła Katolickiego w Polsce? [ANALIZA]

Dzwony kościelne mają milczeć. Uciszanie kościoła w Polsce

Dzwony kościelne - symbol wiary a nie źródło hałasu

Dzwony kościelne nie są zwykłym hałasem. To część dziedzictwa naszej wiary i kultury. Ich dźwięk od wieków wzywał wiernych na modlitwę, regulował rytm dnia, a nawet ostrzegał przed niebezpieczeństwami. Profesor Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk, w rozmowie z portalem Salon24, zwraca uwagę na to, jak bardzo dzwony były zakorzenione w życiu codziennym. „To nie była tylko liturgiczna czynność, tylko coś, co ustalało na przykład rytm prac polowych” – mówi historyk, dodając, że dźwięk dzwonów towarzyszył ludziom przez stulecia, niezależnie od ich wyznania czy światopoglądu.

Profesor Grzegorz Kucharczyk zauważa również, że ataki na dzwony kościelne to część szerszego problemu antykatolickiej bigoterii. Porównuje to do sytuacji, jaka miała miejsce podczas rewolucji francuskiej, kiedy dzwony były zakazane, a ich dźwięk utożsamiano z „zabobonem i nietolerancją”. Jego zdaniem, współczesne działania władz lokalnych, które próbują ograniczyć używanie dzwonów, to nie tylko kwestia sporu o hałas, ale także element szerszej wojny kulturowej. „Sprzeciw wobec takich działań to nie kwestia religii, światopoglądu. Chodzi o zdrowy rozsądek, zabezpieczenie pewnej sfery naszej egzystencji przed ingerencją państwa” – stwierdza.

 

Nie można przejść obojętnie wobec tego, że dzwony kościelne są coraz częściej traktowane jako narzędzie „opresji” przez osoby, które walczą o tzw. neutralność światopoglądową przestrzeni publicznej. Ale czy rzeczywiście chodzi o neutralność, czy może raczej o wypieranie katolickiej tradycji z życia publicznego?

Profesor Kucharczyk podkreśla, że dzwony były zawsze przeszkodą dla rewolucjonistów i tych, którzy chcą zredukować Kościół do roli instytucji marginalnej. Zadaje pytanie: „Czy jeśli za jakiś czas z minaretu muezzin nawoływać będzie wiernych muzułmanów do modlitwy, to wtedy władze miasta Poznania także będą tak odważne, żeby napisać tego typu pismo?”. To pytanie nie pozostawia wątpliwości co do podwójnych standardów, które stosują niektóre władze w Polsce. Czy dźwięk dzwonów katolickich staje się niepożądany, podczas gdy inne tradycje są hołubione w imię tolerancji? 

kościół ma być cicho

Kościół ma być cicho. W Europie Zachodniej muzułmanie coraz głośniejsi

Dzwony kościelne mają milczeć. Uciszanie kościoła w Polsce

Dzwony kościelne. Dzisiaj Poznań jutro Wałbrzych, Świdnica, Częstochowa? [KOMENTARZ REDAKCJI]

– Nie możemy pozwolić na dalsze uciszanie Kościoła – uważa Andrzej Wierny. –  Dzwony kościelne to nie tylko symbol wiary, ale także część naszej narodowej tożsamości. Powinny podlegać ochronie prawnej, która zapewnia nie tylko możliwość ich używania, ale wręcz uznaje dźwięk dzwonów za element europejskiego krajobrazu.

Polacy wyjeżdżając na urlop do krajów muzułmańskich uznają nawoływania muezinów za element kolorytu lokalnego – stwierdza Wierny. – Takim samym elementem kolorytu lokalnego są nasze dzwony kościelne. Niestety przypominają one niewierzącym, że istnieje Bóg, moralność i obowiązki wobec wspólnoty. I może dlatego właśnie uciszenie dzwonów ma być tak naprawdę uciszeniem nieczystych sumień.

Co gorsze, samorządy wywodzące się ze środowisk lewicowych wyraźnie czerpią od siebie inspirację. Jeśli nie napotkają wyraźnego oporu, uciszanie dzwonów kościelnych przetoczy się całą falą po Polsce. Każda próba ograniczenia dzwonów to krok w stronę laicyzacji i marginalizacji Kościoła katolickiego w Polsce. Jeśli pozwolimy na to dzisiaj, co będzie następne? Zmiana herbów miast, w których znajdują się święci patronowie? Zakaz procesji w Boże Ciało?

Walczmy o to, by dźwięk dzwonów wciąż rozbrzmiewał w Polsce. Nie dajmy się uciszyć – mówi Andrzej Wierny. 

wAkcji24.pl | Wiara | NSS, źródło: Salon24, Andrzej Wierny| Fot. Dzwon Zygmunt, Katedra Wawelska zdjęcieZygmunt Put, Wikipedia | 27.10.2024

Ks. Jakub Klimontowski: Serce i Miłosierdzie – dwa oblicza jednej Miłości

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W czerwcu Kościół katolicki w sposób szczególny oddaje cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – Sercu, które „tak bardzo umiłowało ludzi”. W Polsce jednak równie silnie rozbrzmiewa echo...

Krzysztof Kotowicz: Edukacja i wychowanie „ku gwiazdom”, czyli komentarz do kończącego się roku szkolnego 2024/2025

Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej: Politycy mieniący się postępowymi i racjonalnymi zwolennikami demokracji wytaczają działa przeciw nauce religii w szkołach oraz maturze z matematyki. Dzieje się to w czasie, gdy astronauta z Polski sięga po...

Krzysztof Kotowicz: Ewangelizacyjny fenomen – usłysz „Sygnał Miłosierdzia” 2025

Z pięciu słownikowych definicji słowa „fenomen” wersja filozoficzna zdaje się być najlepszym formatem do opisania wydarzenia, które od 2018 r. (dla mnie od 2022 r.) jest ewangelizacyjnym fenomenem. Stawiam tezę na początku. Czytelnicy być może dostrzegą, że warto ją...

Krzysztof Kotowicz: „Co dla zmysłów niepojęte” – pokaż przez obiektyw

 Ten ułamek sekundy duchowo elektryzuje. Porusza wierzącego do tego stopnia, że jednocześnie trzeba wewnętrznej odwagi, by wpatrywać się w mistyczne apogeum wiary, i zarazem przenika go pragnienie, aby najdokładniej zobaczyć – niejako przejrzeć na oczy – aby ujrzeć...

Wenanty Katarzyniec: Strzeżmy się, aby piekielny nasz wróg nie chełpił się, że nawet w Kościele łowi nas w swoje sidła

Wenanty Katarzyniec to postać, która mimo krótkiego życia pozostawił po sobie niezwykle głęboki ślad w duchowości katolickiej. Urodzony w 1889 roku, kapłan o ogromnej pokorze i gorliwości, zmarł w opinii świętości w wieku zaledwie 31 lat. Choć nie dane mu było długo...

Bp Bruce Lewandowski: Bóg kocha nas tak jak moja polska babcia

Miłość Boga nie jest ograniczona, nie jest zarezerwowana dla wybranych — jest hojna, bezwarunkowa i bardzo osobista. Biskup Providence Bruce Lewandowski, w poruszającym i pełnym humoru świadectwie, porównuje Bożą miłość do miłości swojej polskiej babci, która każdemu...

Ks. Grzegorz Wołoch: Czy udział w wyborach jest obowiązkiem katolika? Teologiczne spojrzenie na obywatelską odpowiedzialność

Ks. Grzegorz Wołoch: W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w naszym kraju, pytanie o moralny  i duchowy wymiar udziału katolika w głosowaniu nabiera szczególnej aktualności. To nie tylko moment politycznego wyboru, ale również okazja do refleksji nad...

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana rekreacyjna? To nie jest dobra droga [Wywiad]

Czy używanie marihuany w celach rekreacyjnych może być moralnie obojętne? Czy legalność oznacza automatyczną akceptację? Na te pytania odpowiada Biskup Thomas J. Paprocki, ordynariusz diecezji Springfield w Illinois (USA).Słyszy się o marihuanie, papierosach,...

Ks. Jakub Klimontowski: Maryja ocaliła nas nie raz – i uczyni to znów

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Każdego roku początek maja budzi w sercach polskich wiernych wyjątkowe uczucia. Sprzyja temu rozkwitająca wiosna, która niesie ze sobą nadzieję, ożywiając nas pełnią barw i życia. Cieszy...

Biskup Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy: urazy chętnie darować

Biskup Ignacy Dec: Prezentację szóstego uczynku miłosiernego względem duszy "Urazy chętnie darować" rozpoczniemy od określenia czym są urazy, jak powstają i co powodują. Następnie wskażemy na biblijne wzory darowania urazów i pod koniec - wskażemy na sposoby leczenia...

Zmarł Papież Franciszek. Co nam zostawił po sobie?

W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 r. Kościół katolicki pożegnał Jorge Mario Bergoglio SJ – pierwszego papieża z Ameryki Łacińskiej, pierwszego jezuity na Stolicy Piotrowej i pierwszego papieża, który przyjął imię Franciszek.Jego śmierć zamyka wyjątkową...

Ks. Jakub Klimontowski: Ślepa wiara w pieniądze i władzę? Stajemy przed wyborem!

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki, koneksjom i własnym możliwościom, czy jest możliwe zaufanie Bogu? W świecie, który coraz częściej ufa sile pieniądza, nauki,...

Chrześcijaństwo i polityka. Niezbędna synergia czy niebezpieczne połączenie?

W artykule zatytułowanym „Czas na znak – znak sprzeciwu!” Krzysztof Kotowicz, szef Diecezjalnej Agencji Informacyjnej, wzywa do chrześcijańskiej postawy w życiu publicznym. Poniższy artykuł stanowi próbę pogłębionej refleksji nad treścią publikacji szefa DAI.Krzysztof...

Religia w szkole. Joanna Rudy: Daliśmy się trochę zastraszyć jako ludzie wierzący [wywiad w-Akcji]

Zmiany w systemie edukacji, planowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej na rok szkolny 2025/2026, wywołały poważne obawy wśród katechetów zatrudnionych w polskich szkołach. Redukcja godzin lekcji religii do jednej tygodniowo stawia pod znakiem zapytania przyszłość...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: 10 cytatów z wypowiedzi Biskupa Świdnickiego, które trzeba zapamiętać

Biskup Świdnicki Marek Mendyk, w swoich licznych wypowiedziach, dotyka fundamentalnych kwestii wiary, moralności i tożsamości chrześcijańskiej. Jego słowa są głosem pasterza, który wskazuje na niezmienne wartości i wyzwania, przed którymi staje współczesny człowiek. W...

Ks. Jakub Klimontowski: Nie daj się zwieść pozorom! Ważne są czyny i owoce, nie pierwsze wrażenie [TYLKO U NAS]

Ks. Jakub Klimontowski, Redaktor Naczelny Miesięcznika Katolickiego "w-Akcji": Czy rzeczywiście pierwsze wrażenie jest najważniejsze? Psychologia potwierdza, że w kilka sekund potrafimy wyrobić sobie opinię o drugim człowieku. Czy jednak zawsze nasza ocena jest...

Bp Antoni Długosz: Państwo polskie jest silne wobec słabych i słabe wobec silnych [TYLKO U NAS CAŁA WYPOWIEDŹ BISKUPA]

Biskup Antoni Długosz: W jakim stanie jest państwo polskie? Odważne słowa hierarchy!

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia przestrzega przed nadużyciami w systemach podatkowych

Ks. Grzegorz Wołoch: Biblia nie stroni od tematów finansowych. Pieniądze i podatki są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka oraz społeczeństwa. Ich rola wykracza daleko poza sferę ekonomiczną, dotykając także aspektów moralnych, etycznych i duchowych. Pismo...

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Za pomocą rezolucji i dyrektyw unijni ideologowie nakazują nam wierzyć w wiele absurdów

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Coraz bardziej jesteśmy świadkami niechęci, wręcz postępującej agresji wobec Kościoła katolickiego. Właściwie to od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku tworzy się w Polsce atmosferę nieprzychylności wobec Kościoła. W ostatnim...

Ks. Jakub Klimontowski: Nawrócenie jest możliwe zawsze?

Nawrócenie? Kiedy jest możliwe i dlaczego jest możliwe w każdym czasie – tłumaczy ks. Jakub Klimontowski.