Ekologia w Akcji - ważny temat

To co jemy ma wpływ na planetę!

Ekologia po katolicku: czy żywność ekologiczna ma sens? Globalne ocieplenie, nadmierna emisja gazów cieplarnianych, kryzys klimatyczny – te wszystkie hasła są nam dobrze znane, jednak prawie nigdy nie łączymy tych haseł z tym co ląduje na naszym talerzu. Coraz częściej mówi się o tym, że los przyszłych pokoleń leży na naszym talerzu!



Ks. Zbigniew Kucharski Laudato si

Ekologia po katolicku - Ekologia w Akcji

Wołowina w USA stanowi tylko 4 proc. detalicznego handlu spożywczego, jednak odpowiada aż za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych

Warto zastanowić się chwile nad tym skąd pochodzą produkty, które trafiają na nasz stół, czy pochodzą od lokalnych dostawców? W jaki sposób zostały wyprodukowane, czy ich proces produkcyjny był neutralny dla środowiska?

Fakty mówią same za siebie, wołowina w USA stanowi tylko 4 proc. detalicznego handlu spożywczego, jednak odpowiada aż za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych związanych z amerykańską dietą.

Na świecie jest nas, ludzi, już niemal 8 miliardów. Do końca stulecia przybędą prawdopodobnie kolejne trzy. Wykarmienie takiej liczby osób to dla planety olbrzymie wyzwanie. Produkcja żywności wiąże się z wylesianiem i przekształcaniem naturalnych ekosystemów pod plantacje i hodowle, kolejnym zagrożeniem dla bioróżnorodności są uprawy monokultur na skalę przemysłową, które przyczyniają się do obniżenia naturalnej produktywności gleby.

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej ludzie coraz chętniej sięgają po produkty ekologiczne. Warto podkreślić, że żywność ekologiczna jest nie tylko zdrowsza i bezpieczniejsza, ale rolnictwo ekologiczne to także forma ochrony środowiska. O zalety żywności ekologicznej zapytaliśmy ekspertów, poprosiliśmy o wyjaśnienie, jakie korzyści niesie ze sobą ekologiczne odżywianie dla zdrowia i środowiska.

20 lat Polski w Unii Europejskiej

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Co zyskaliśmy, co straciliśmy?

Ekologia po katolicku - ekologia w Akcji

Okiem dietetyka - jak żywność ekologiczna wpływa na nasze zdrowie?

 

Sylwia Kamińska – dietetyk kliniczny: Żywność ekologiczna wytwarzana jest takimi metodami, które w jak największym stopniu pozwalają zachować jej naturalne wartości odżywcze, m.in. witaminy i minerały. Takie produkty mają szerokie działanie prozdrowotne, wspierają układ sercowo-naczyniowy, układ nerwowy, opóźniają proces starzenia, a także zapobiegają powstawaniu nowotworów.

Dla człowieka są ważnym źródłem związków przeciwutleniających, które chronią organizm przed wpływem czynników zewnętrznych i zapobiegają chorobom cywilizacyjnym. Pamiętajmy, że żywność ta jest wytwarzana bez konserwantów, sztucznych barwników i innych dodatków funkcjonalnych.

W rolnictwie uprzemysłowionym stosuje się szeroko substancje chemiczne takie jak pestycydy, sztuczne nawozy, hormony, pasze modyfikowane genetycznie czy antybiotyki. Należy pamiętać, że zdrowie oraz dobre samopoczucie w dużej mierze zależą właśnie od tego, jakiej jakości spożywamy żywność.



Ekologia po katolicku - ekologia w Akcji

Okiem eksperta - jak żywność ekologiczna wpływa na środowisko?

Ks. Zbigniew Kucharski – Przewodniczący Zespołu „Laudato si’” przy Radzie ds. Społecznych przy KEP: rolnictwo ekologiczne jest prośrodowiskową metodą produkcji żywności. Żywność ekologiczna produkowana jest w gospodarstwach, w których wykorzystywane są odnawialne zasoby przyrody, dba się o stan roślin i zwierząt oraz trwałą żyzność gleby i czystość wody.

Rezygnując ze środków chemicznych wspomagających uprawy, możemy realnie zmniejszyć zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych, z uwagi na to, że produkcja syntetycznych środków chemicznych jest wysoce energochłonna.

Jak istotne znaczenie ma gospodarka rolna przyjazna środowisku, świadczy fakt, że Komisja Europejska w ramach Europejskiego Zielonego Ładu wyznaczyła cel, jakim ma być przeznaczenie do 2030 r. 25 proc. gruntów rolnych pod rolnictwo ekologiczne. Jej wartością dodaną jest także rozwój obszarów wiejskich i kształtowanie świadomości prośrodowiskowej.



Prześladowania religijne

Raport: Prześladowania religijne na świecie w 2023 r. Jest coraz bardziej niebezpiecznie

Ks. Zbigniew Kucharski - sekretarz zespołu Laudato Si w "Rozmowy w Akcji" - zobacz i wysłuchaj

Zapraszamy do obejrzenia pełnej rozmowy. Polub nasz kanał na Spotify

wAkcji24.pl | Ekonomia | NWW, SFI | fot. Zdjęcie dodane przez Jonathan Borba: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zdjecie-hamburger-and-fries-2983101 | 30.06.2024

Wykorzenienie Uprzedzeń Antychrześcijańskich – nowa grupa zadaniowa Departamentu Sprawiedliwości USA

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zainaugurował w połowie kwietnia 2025 r. działalność nowo powołanej Grupy Zadaniowej ds. Wykorzenienia Uprzedzeń Antychrześcijańskich (Task Force to Eradicate Anti-Christian Bias). Celem tej inicjatywy jest analiza oraz...

Narodowy Marsz Życia z przesłaniem od papieża Franciszka!

Narodowy Marsz Życia już w tę niedzielę, 27 kwietnia 2025 roku. To nie tylko wyraz poparcia dla fundamentalnej wartości, jaką jest życie ludzkie, ale także szczególny hołd złożony papieżowi Franciszkowi, który dzień wcześniej zostanie pożegnany podczas uroczystości...

Ludobójstwo Ormian. 110. rocznica tragedii chrześcijańskiego narodu​

24 kwietnia 1915 roku to data, która na zawsze zapisała się w historii jako początek jednej z najtragiczniejszych kart XX wieku. Tego dnia w Imperium Osmańskim rozpoczęła się systematyczna eksterminacja chrześcijańskiej ludności ormiańskiej — wydarzenie, które...

Antonio Banderas – gwiazda kina jest katolikiem

Hiszpański aktor Antonio Banderas rozpoczął Wielki Tydzień w swoim rodzinnym mieście, Maladze, uczestnicząc w uroczystościach Niedzieli Palmowej. Od wielu lat bierze udział w tradycyjnej procesji i mszy świętej w kościele San Juan, w którym został ochrzczony. Ubrany w...

Diana Paulińska: Seksualność to nie tylko akt fizyczny [wywiad w-Akcji]

Rozmowa z Dianą Paulińską psychologiem, seksuologiem, terapeutą, dyrektor Chrześcijańskiego Centrum Terapii IL SENSO,  prelegentką tegorocznej edycji konferencji “Córka Króla” w Strzegomiu [Wywiad ukazał się w numerze 2-3/2025 Miesięcznika Katolickiego...