wAkcji24.pl | Candace Owens jest znaną komentatorką polityczną ze Stanów Zjednoczonych o konserwatywnych poglądach. Ogłosiła wiadomość o przejściu na katolicyzm w mediach społecznościowych pod koniec kwietnia. Konwersję określiła jako „decyzję by wrócić do domu”. Wcześniej była reformowaną ewangeliczką. Jest to najgłośniejsza konwersja na katolicyzm w ostatnim czasie.

 

 

Candace Owens przejście na katolicyzm

Candace Owens fot. Wikipedia

Candace Owens przechodzi na katolicyzm

„Oczywiście na tę decyzję złożyło się znacznie więcej rzeczy, i zamierzam tym podzielić się w przyszłości. Ale na razie chwała Bogu za Jego łagodne, ale nieubłagane prowadzenie mojego serca ku Prawdzie” – tłumaczyła swoją decyzję Owens. Zmiana wyznania następuje w bardzo chaotycznym okresie dla Owens. Jeszcze do nie tak dawna komentatorka prowadziła „The Candace Owens Show” dla medialnego przedsiębiorstwa „The Daily Wire”.

 

Candace Owens: gwiazda „The Daily Wire”

„The Daily Wire” to jeden z najważniejszych konserwatywnych głosów w mediach w Stanach Zjednoczonych. Czołowymi twarzami „DW” są jest Ben Shapiro i Matt Walsh. Zarówno Shapiro jak i Walsh są wyjątkowymi komentatorami chociażby ze względu na swoje wyznania. Shapiro jest ortodoksyjnym żydem, Walsh katolikiem. Walsh zdobył rozgłos dzięki filmowi „What is a Woman”.

„What is a Woman” był pierwszym głośnym filmem dokumentalnym gdzie poprzez wywiady z ekspertami różnych profesji została naświetlona problematyczność transpłciowości, wychowywania bezpłciowego czy medycyny stojącej za zabiegami zmiany płci. Candace Owens będąc w „The Daily Wire” stworzyła podobny film, dzięki któremu zdemaskowała organizację „Black Lives Matter” oraz przeprowadziła wywiad z prezydentem Donaldem Trumpem.

 

Candace Owens: Poglądy polityczne

Owens w związku z wojną na Bliskim W schodzie miała kilka wypowiedzi które spowodowywały kłótnie wewnątrz szeregów „The Daily Wire”. Ben Shapiro otwarcie mówił, że jej komentarze uznaje za przejaw antysemityzmu. Choć Ownes przez długi czas zaprzeczała oskarżeniom i dalej prowadziła „The Candace Owens Show”, wkrótce opuściła firmę.

Candace Owens jest wyjątkową postacią na amerykańskiej scenie politycznej. Stanowi jedną z czołowych twarzy rzadko spotykanego konserwatywnego głosu Afroamerykanów.  Opowiada się  po stronie partii Republikanów. Od 2018 roku jest współzałożycielką organizacji BLEXIT, która zajmuje się m.in. wspieraniem idei konserwatywnych wśród Afroamerykanów.

Owens znana jest ze swoich bardzo konserwatywnych poglądów. Krytycznie odnosi się zarówno do ruchu społecznego znanego jako Black Lives Matter, protestów po śmierci George’a Floyda, jak i organizacji „Black Lives Matter”. Ostro wypowiada się nie tylko w sprawach rasowych, marksizmu czy feminizmu, ale na wszelkie tematy dotyczące politycznej lewicy. W jednym z wywiadów jakich udzieliła, określiła LGBTQ+ jako „alfabetyczną mafię”.

 

Candace Owens: Konwersja, która była oczekiwana

W ostatnich latach Candace Owens zaczęła częściej mówić o katolicyzmie, między innymi ze względu na swojego nawróconego męża George’a Farmera. Rok temu Ownes prowadziła debatę pomiędzy swoim mężem, a Allie Stuckey. Debata dotyczyła stricte tematów religijnych. Farmer reprezentował katolicyzm, Stuckey kalwinizm.

W czasie debaty Farmer-Stuckey komentatorka ujawniła, że ​​regularnie uczęszcza na mszę z mężem i dziećmi, jednak nie podjęła jeszcze decyzji o zmianie wyznania. 22 marca potwierdziła plotki o konwersji na platformie X (poprzednio Twitter). W poście opublikowanym pod koniec kwietnia widać ją z księdzem Julianem Largem, w Londyńskim Brompton Oratory.

 

Reakcja Internetu

Owens spotkała się z różnymi reakcjami ze strony katolików. Jest to z pewnością najgłośniejsze przejście na katolicyzm celebryty w ostatnim czasie. Najgłośniejsze i najbardziej wyczekiwane, gdyż wiele osób spodziewało się tej decyzji. Są więc jednocześnie gromkie gratulacje jak i głosy przypomnienia iż niektóre poglądy Candes mogą nie iść do końca w parze z nauką Kościoła.

Nikt więc na długo nie zapomni o kontrowersji pomiędzy Owens i Shapiro, i temacie antysemityzmu. „Może ktoś mógłby wysłać jej pakiet powitalny zawierający oficjalne posoborowe oświadczenia Kościoła na temat antysemityzmu oraz listy USCCB w sprawie imigrantów, aby wprowadzić ją w nową wiarę?” – skomentowała konwersję Owens Jalane Schmidt z Uniwersytetu Wirginii.

Candace Owens: Nowe życie

Candace Owens konwersja

Zrzut ekranu z strony https://catholicidentityconference.org/#event-speakers

Co ciekawe internauci zauważyli że tuż po ogłoszeniu swojej decyzji Owens znalazła się na liście prelegentów tegorocznej konferencji „Catholic Indentity Conference”.

Obiektywnie konwersja Owens jest bardzo ciekawym wydarzeniem, które może mieć duży wpływ na postrzeganie Kościoła i katolicyzmu na zachodzie. Także i w drugą stronę katolicy ze Stanów Zjednoczonych dzięki Candace Owens mogą zyskać bardzo ważny głos w debacie publicznej.

 

wAkcji24.pl Kultura /MKS/ 1.05.2024 

Fot. Candace Owens by Gage Skidmore from Surprise, AZ, United States of America – Candace Owens, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=127120259,  https://www.flickr.com/people/148748355@N05,

https://www.blackcatholicmessenger.org/candace-owens-converts/