Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w Polsce co roku 11 listopada, to jedno z najważniejszych świąt państwowych, symbolizujące odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Wydarzenie to upamiętnia powrót Polski na mapę Europy po wieloletniej nieobecności spowodowanej rozbiorami dokonanymi przez Rosję, Austrię i Prusy. Kojarzy się nam ono z dumą narodową, marszami i paradami, biegami niepodległościowymi, patriotycznymi koncertami. Wszystko to sprawia, że Polacy tłumnie wychodzą z domu, by cieszyć się niepodległością odzyskaną przez swoją ojczyznę.

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Kilka słów o historii. Od kiedy świętujemy Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada?

Od kiedy i dlaczego Polacy świętują właśnie 11 listopada? Ta data jest umowna, nawiązuje do zakończenia I wojny światowej w 1918 roku i odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami. To właśnie tego dnia podpisano rozejm w Compiègne, który ostatecznie potwierdził klęskę Niemiec w wojnie. W tym czasie do Polski powrócił Józef Piłsudski, któremu Rada Regencyjna przekazała naczelne dowództwo nad Wojskiem Polskim. 

Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku władze komunistyczne zniosły Święto Niepodległości. Zostało ono przywrócone dopiero w 1989 roku. Jest to jedno z dwóch najważniejszych świąt państwowych, obok Święta Konstytucji 3 Maja. Choć w wyniku zaborów Polska przestała istnieć jako suwerenne państwo, duch narodu i walka o wolność nigdy nie zgasły. Przez kolejne dekady Polacy nieustannie podejmowali próby odzyskania niepodległości. 

11 listopada został ustanowiony Świętem Niepodległości dopiero w 1937 roku, na mocy uchwały Sejmu II Rzeczypospolitej. Wcześniej, datę tę celebrowano w sposób nieformalny, szczególnie w kręgach związanych z obozem piłsudczykowskim. 

W okresie PRL-u władze komunistyczne unikały upamiętniania 11 listopada, ponieważ postać Józefa Piłsudskiego, symbolu niepodległości, była niewygodna dla reżimu, który opierał swoje rządy na sojuszu z ZSRR, wrogiem odrodzonej Polski z lat 20. XX wieku. 

Dopiero po upadku komunizmu w Polsce, w 1989 roku, 11 listopada ponownie stał się oficjalnym świętem państwowym. Dziś Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone z pełną powagą i należytym ceremoniałem. Co roku w Warszawie odbywają się uroczystości państwowe.

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada. Polska duma. Biel i czerwień zdobią kraj

Nasze symbole narodowe są nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości. Gdy 11 listopada rozejrzymy się, zobaczymy biel i czerwień zdobiącą budynki mieszkalne, instytucje i ulice. W wielu domach i instytucjach słychać hymn państwowy- Mazurka Dąbrowskiego- o tym przypomina nam akcja „Niepodległa do hymnu”. 

 

Flaga

Słowo flaga pochodzi z języka niemieckiego i oznacza rodzaj chorągwi, która była najpewniej najstarszym rozpoznawczym znakiem bojowym. Jest to płat materiału o określonych barwach, na którym widnieje godło. Na polu bitwy pomagała rozróżnić walczące strony, wyznaczała miejsce zbiórki i kierunek natarcia. Rozwinięcie chorągwi było znakiem rozpoczęcia bitwy, zwijano ją dopiero po zakończeniu walki. Rzucanie zdobytych chorągwi u stóp władcy było symbolem zwycięstwa nad przeciwnikiem. 

Szesnastowieczny kronikarz, Marcin Bielski, napisał o legendarnym Lechu następujące słowa: “Na chorągwiach swych kazał kłaść orła białego za herb, a od tego czasu to Królestwo Polskie tego klejnotu używa.”

Polska flaga wywodzi się od królewskiej chorągwi i herbu Królestwa Polskiego. Biel symbolizowała czystość, porządek i szlachetność, czerwień była symbolem ognia, krwi, odwagi i waleczności. Przez wieki czerwień była kolorem uprzywilejowanym, ponieważ używały jej najdostojniejsze i najbogatsze warstwy społeczeństwa, gdyż wytworzenie trwałej czerwieni było kosztowne, używano do tego owadów zwanych czerwcami. 

Wywieszana przez nas flaga powinna być też przede wszystkim czysta, wyprasowana i nie zawierać żadnych dopisków czy dodatkowych symboli.

 

Polskie Radio KAI Katolicka Agencja Informacyjna

Treści katolickie niepotrzebne. Polskie Radio rezygnuje ze współpracy z KAI [Informacja, Komentarz]

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada. Kokarda Narodowa

Kokarda jest kolistą rozetką złożoną z dwóch kolorowych wstążek. Powinna składać się z dwóch okręgów: białego – centralnego oraz okalającego go czerwonego. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego – białego orła na czerwonym polu.

Polskie barwy po raz pierwsze zostały skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku, gdzie również wspomniano o narodowych kokardach.  Od 9 kwietnia 2014 r. Minister Obrony Narodowej zarządził do użycia w jednostkach Sił Zbrojnych RP kokardy heraldyczne, wpinane z lewej strony w klapę munduru lub ubioru cywilnego podczas uroczystości państwowych.

11 listopada jest w Polsce dniem szczególnym – momentem, w którym naród wspomina trudną, ale heroiczną drogę do odzyskania niepodległości. To święto jest zarówno hołdem dla tych, którzy walczyli o wolność Polski, jak i okazją do refleksji nad współczesnym znaczeniem niepodległości. Każdego roku miliony Polaków uczestniczą w uroczystościach, manifestując dumę narodową, patriotyzm i radość z życia w wolnym kraju.

Narodowe Święto Niepodległości to nie tylko lekcja historii, ale także przypomnienie, że niepodległość to wartość, którą trzeba pielęgnować i o którą należy dbać każdego dnia.

 

wAkcji24.pl | Kultura | Maria Nicińska | Ilustracja: DALL-E | 11.11.2024

Bob Sullivan: Rozdział Kościoła od państwa ma trzymać państwo z dala od naszych kościołów, a nie naszą wiarę z dala od naszego rządu

Bob Sullivan, Southern Nebrasca Register: Ani nasza wiara, ani nasz rozum nie sugerują, że powinniśmy siedzieć na uboczu i mieć nadzieję (lub nawet modlić się), że inni zrobią to, co należy, lub że inni powstaną i poprawią błędy, gdy wystąpią. Podczas gdy modlitwa i...

Ks. Jakub Klimontowski: Król, który ucieka [TYLKO U NAS]

  Liturgicznie uroczystość Chrystusa Króla jest jeszcze stosunkowo młoda, nie ma nawet jeszcze 100 lat. To święto wprowadził Papież Pius XI w 1925 roku. Uroczystość Chrystusa Króla została wprowadzona w czasie, kiedy w świecie nasilały się różnego rodzaju ateistyczne...

Katoliku do akcji! Czas opuścić strefę komfortu [OPINIA]

Dlaczego garstka niezamożnych apostołów z Jezusem na czele stanowiła realne zagrożenie dla ówczesnego establishmentu, a z milionów katolików w Polsce można sobie drwić? Czy to nie przypadkiem dlatego, że świeckie organizacje katolickie są skupione na celebrowaniu roku...

James Kalb: Katolicyzm w dobie niepokoju – tradycja czy inkluzywność?

James Kalb, Catholic Word Report: Katolicyzm, szczególnie w obliczu rosnącego chaosu światopoglądu świeckiego, staje się coraz bardziej atrakcyjny dzięki swojej strukturze doktryny, autorytetowi i dyscyplinie, które przez dwa tysiące lat wspierały sposób życia, który...

Ks. Zbigniew Chromy: Czysto indywidualne chrześcijaństwo nie istnieje

Wielu obserwatorów życia kościelnego mówi dziś o wielkim kryzysie, jaki dotknął Oblubienicę Chrystusa. Skandale, których uczestnikami są duchowni różnych stopni, odpływ wiernych, rozmycie doktrynalne i moralne – wszystko to zdaje się potwierdzać ten czarny scenariusz....

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.