W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety. Podważa się nagminnie wymóg nierozerwalności małżeństwa, aprobuje się rozwody, argumentując, że małżonkowie mają prawo się rozwieść, tak jak wcześniej mieli prawo się połączyć. Wskazuje się przy tym, że małżeństwa sakramentalne wcale nie są lepsze od tzw. związków partnerskich, więc mówią: „po co ślub?”; „po co sakrament?”.

Biskup Ignacy Dec

Biskup Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dec: Mówimy o kryzysie małżeństwa i rodziny

Jesteśmy dzisiaj świadkami różnych kryzysów, o których wiele się mówi w mediach. Jest głośno o kryzysie migracyjnym, pandemicznym, demograficznym, klimatycznym, energetycznym, gospodarczym, finansowym, kryzysie religijnym, moralnym, kryzysie powołań kapłańskich i zakonnych. Mówimy też o kryzysie małżeństwa i rodziny. Spadła bowiem drastycznie liczba małżeństw sakramentalnych i zwiększyła się ogromnie liczba rozwodów. Jak to często bywa w takiej sytuacji, zamiast zmieniać życie i dopasowywać je do Bożego prawa, chce się zmienić prawo, zasady moralne, by korespondowały z praktyką życia. Prawo Boże usiłuje się zastąpić prawem ludzkim, które już nie zabezpiecza prawdziwego dobra wspólnego, ale ma na celu osiągnięcie dobra pozornego, okazyjnego.

W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety. Podważa się nagminnie wymóg nierozerwalności małżeństwa, aprobuje się rozwody, argumentując, że małżonkowie mają prawo się rozwieść, tak jak wcześniej mieli prawo się połączyć. Wskazuje się przy tym, że małżeństwa sakramentalne wcale nie są lepsze od tzw. związków partnerskich, więc mówią: „po co ślub?”; „po co sakrament?”.

Niech nam wystarczy ta krótka diagnoza sytuacji dzisiejszego małżeństwa i rodziny. Przejdźmy do przypomnienia zasad zawartych w Bożym słowie.

Dla kogo religia jest ważna?

Dla kogo religia jest ważna? I dla kogo nie jest… [ANALIZA]

Biskup Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dec: Wizja małżeństwa i rodziny w słowie Bożym

Bóg już na samym początku powołał do istnienia mężczyznę i kobietę i przeznaczył ich do wspólnego życia w małżeństwie. Mężczyzna i kobieta mają się dopełniać tak w płaszczyźnie duchowej, psychicznej, jak i cielesnej. Stwórca uczynił z nich najmniejszą komórkę życia społecznego. Małżeństwo jest zatem instytucją powołaną do istnienia przez Stwórcę. Nie jest więc wymysłem społeczeństwa, nie jest tworem kultury, nie jest instytucją stworzoną przez państwo czy Kościół. Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. I to jest pierwsza prawda o małżeństwie zawarta w dzisiejszych czytaniach.

Druga – to prawda o jedności małżeństwa; jeden mężczyzna i jedna kobieta, decydując się na wspólną drogę życia, stają się jednym ciałem. Jak mówi Chrystus: „A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem” (Mk 10, 8).

Z tego faktu wynika prawda trzecia, prawda o trwałości i nierozerwalności małżeństwa, prawda twarda i jasna: „Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela!” (Mk 10, 9). Zatem małżeństwo zawarte przed Bogiem nie może być rozwiązane. Jeśli Bóg w sakramencie małżeństwa złączy dwoje ludzi, to żadnemu człowiekowi, żadnej władzy, nie wolno tej wspólnoty rozwiązać. Ważnie zawarte małżeństwo jest nierozerwalne.

Przejdźmy do części trzeciej naszej refleksji, w której pytamy, co możemy zrobić, żeby wzmocnić proces przechodzenia od tego, jak jest, do tego, jak powinno być w sektorze życia małżeńskiego i rodzinnego.

Biskup Ignacy Dec Jasna Góra

Bp Ignacy Dec: Droga prawdy i rozumu została zastąpiona drogą politycznej poprawności i fizycznej siły

Biskup Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dec: Potrzeba ofensywy katolickiej przez modlitwę, słowo prawdy i przykład życia

 

Nawiązując do części pierwszej, powtórzmy, że przypomniana wizja małżeństwa i rodziny jest dzisiaj kwestionowana oraz przez wielu ośmieszana i odrzucana. W wielu krajach władza państwowa, zwłaszcza lewicowa, zmieniła dotychczasowe prawo dotyczące małżeństwa, osadzone dotąd w Bożym prawie naturalnym i objawionym, na prawo stanowione, które już nie zabezpiecza prawdziwych wartości, godnych rozumnego człowieka, jako dziecka Bożego.

Zauważmy, że są dramaty polityczne, społeczne, gospodarcze, powodowane zazwyczaj przez ludzi silniejszych wobec słabszych i biedniejszych. Zdarzają się akty terroryzmu, zniewalania, zastraszania, nierzadkie przypadki korupcji, a także wydawania niekorzystnych dla wielu ustaw i przepisów prawnych. Wszystko to w jakiejś mierze może utrudniać życie. Ale są także dramaty, a nawet tragedie, które ludzie sami sobie gotują w swoich rodzinach, w gronie najbliższych osób.

Tragedie i dramaty przychodzą tam, gdzie łamie się prawo Boże, gdzie chce się postawić na swoim, gdzie nie chce się dla drugiego człowieka nic dobrego zrobić, gdzie nie myśli się o losie dzieci, tylko o tzw. prawie do osobistego szczęścia. Bardzo przejmujące są rozmowy z dziećmi w domach dziecka, rozmowy z dziećmi z rozbitych rodzin. Ileż tam tęsknoty za miłością, za byciem kochanym.

Sądy rozpatrują rocznie tysiące spraw małżeństw ubiegających się o rozwód. Dlaczego ludzie się rozchodzą? Dlatego że nie pielęgnowali swojej miłości, dlatego że miłość rozumieli jako życiową sielankę, a nie jako postawę służby, nie jako dar dla drugiego człowieka, nie jako poświęcanie się dla bliźniego.

Kto pomnaża Biskup Marek Mendyk Zachowuje tylko ten który pomnaża

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Zdrada AI partner AI

AI i zdrada: Czy możemy zgrzeszyć ze sztuczną inteligencją?

Biskup Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dec: Dobre małżeństwa, trwałe rodziny to skarb nie tylko dla Kościoła, ale także dla narodu

Kościół zawsze troszczył się o silną rodzinę. Przypomnijmy dwa teksty naszych wielkich powojennych pasterzy: bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i św. papieża Jana Pawła II.

18 stycznia 1976 roku Prymas Wyszyński powiedział w Warszawie w kościele pw. Świętego Krzyża, w ramach tzw. „Kazań Świętokrzyskich”:

„Istnieje swoista biologiczna wspólnota i więź między rodziną a Narodem oraz ich wzajemna służba sobie. Doświadczenie poucza nas, że brak tej więzi powoduje wynaturzenie albo rodziny, albo Narodu. Rodzina żyjąca poza Narodem, niemająca świadomości swoich praw w Narodzie, jak również niewypełniająca swoich w nim obowiązków na odcinku etyki i moralności publicznej – zawodzi. Zjawisko to można dostrzec w środowiskach emigracyjnych. Ludzie opuszczający własny kraj zrywają często więzy kultury narodowej, uwalniając się od wpływu obyczaju ojczystego […]. Ale też i Naród bez rodziny ginie. Naród, w którym rozłożona jest została rodzina – zanika. Rodzina to podstawowa, najbardziej trwała komórka społeczna. To jest nie tylko siła twórcza, biologiczna, ale też siła moralna, wychowawcza, społeczna i obywatelska. Dlatego też rodzina […] jest naturalnym sprzymierzeńcem Narodu. Ona stoi na straży jego życia. Ona też tworzy z nim więź społeczną, nie tylko rodową. Rodzina jest zasadniczym elementem w budowaniu podstaw trwałości bytu narodowego. Może zachwiać się byt narodu, ale wówczas trwa jeszcze rodzina. Ona jest pierwszą szkołą wychowania do współpracy i obowiązkowości. […]. Naród czerpie więc od rodziny bardzo wiele. Świadom swego zadłużenia wobec niej ma obowiązek również pomagać rodzinie. Jak rodzina pomaga Narodowi i państwu…”. Tak też rodzinie muszą pomagać i Naród, i państwo” (Warszawa, kościół pw. Świętego Krzyża, 18 stycznia 1976 r.; odpisane: z „Naszego Dziennika”, nr 21 (7181), wtorek 21 września 2021, s. 2).

 

 

Biskup Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dec: Co się stało z przykazaniem „Nie cudzołóż”?

jeszcze tekst św. Jana Pawła II, pochodzący z homilii wygłoszonej w Łomży, 4 czerwca 1991 roku, podczas czwartej pielgrzymki do Ojczyzny. Jest to tekst zawierający pytania. Potraktujmy je dzisiaj jako pytania do nas. Nasz święty papież pytał wówczas:

„Co stało się z przykazaniem: «Nie cudzołóż» w naszym polskim życiu? Czy małżonkom naprawdę zależy na tym, ażeby ich dzieci rodziły się z czystych rodziców? Czy nosimy w sobie poczucie, że ciało ludzkie jest wezwane do zmartwychwstania i że winniśmy troszczyć się o zachowanie jego godności? Czy potrafimy sobie uświadomić, że ludzka płciowość jest dowodem niesłychanego zaufania, jakie Bóg okazuje człowiekowi, mężczyźnie i kobiecie, i czy staramy się tego Bożego zaufania nie zawieść? Czy pamiętamy o tym, że każdy człowiek jest osobą i że nie wolno drugiego człowieka sprowadzać do roli przedmiotu, który z pożądliwością można oglądać lub którego się po prostu używa? Czy narzeczeni budują przyszłą swoją jedność małżeńską, tak jak się to robić powinno, to znaczy, zaczynając od budowania jedności ducha? Czy małżonkowie pracują nad pogłębieniem swojej małżeńskiej jedności – pomimo całego trudu, a także obiektywnych trudności, jakie niesie z sobą życie, pomimo różnych ułomności, jakimi oboje są obciążeni? Czy pamiętają o tym, że w momencie ich ślubu sam Chrystus zobowiązał się być z nimi zawsze, być ich światłem i mocą? Czy małżonkom naprawdę zależy na tym, aby ta boska obecność Chrystusa napełniała ich życie małżeńskie i rodzinne? Pytania te stawiam przed Bogiem, stawiam je wszystkim rodzinom katolickim, małżonkom, rodzicom w całej Polsce”.

 

Moi drodzy, musimy obronić rodzinę, bo jest to równoznaczne z obroną narodu i państwa. Nie oglądajmy się na innych. Od wszystkich nas zależy, jaka będzie Polska, jaka będzie rodzina dnia jutrzejszego. Jeśli nie mamy innych środków pomocy, to nie zapominajmy o środku najważniejszym, jakim jest modlitwa. Bierzmy ochoczo do ręki różaniec i wspomagajmy wysiłki dobrych ludzi naszą modlitwą.

Módlmy się o ducha apostolstwa, o mężne i odważne wyznawanie naszej wiary. Pamiętajmy, że czas Ewangelii jest przed nami. „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość”. Amen.

Biskup Marek Mendyk - WIDEO

Biskup Senior Ignacy Dec - wideo

wAkcji24.pl  | Opinie | Biskup Ignacy Dec, źrodło: Diecezja Świdnicka | Ilustracja: Ideogram|17.11.2024

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych: Modlitwa i przestroga. Instrukcja dla księży

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych – kiedy i jak jest obchodzony w Polsce?

Bóg cię kocha! Wielka z tego jest radocha! Juliusz Bolek: Ta akcja może dodać otuchy tysiącom ludzi

„Bóg cię kocha! Wielka z tego jest radocha!” – wyjaśniamy o co chodzi z billboardami w całej w Polsce!

Sudecki Uniwersytet Ludowy zaprasza na listopadowe warsztaty: Jesienne smaki i odporność

Sudecki Uniwersytet Ludowy: Jesień to czas, w którym szczególnie warto zadbać o swoje zdrowie i odporność. Chłodne wieczory, krótsze dni i pierwsze przymrozki sprawiają, że nasz organizm jest bardziej podatny na infekcje. Warto wtedy sięgnąć po naturalne metody...

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone w Polsce co roku 11 listopada, to jedno z najważniejszych świąt państwowych, symbolizujące odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Wydarzenie to upamiętnia powrót Polski na mapę Europy po wieloletniej...

Już jest listopadowy numer „w-Akcji” a w nim m. in.: gigantyczne rachunki za prąd dla Kościoła i problemy cmentarzy parafialnych

Nowy, jak zawsze bezpłatny, majowy numer magazynu "W Akcji" już w parafiach! Zapytaj swojego proboszcza! Oto ukazał się kolejny numer naszej gazety, w którym poruszamy jak zawsze ważne tematy. Między innymi właśnie nawiązujemy do Święta Niepodległości, ale także w...

Donald Trump triumfuje w wyborach prezydenckich w USA. Wygrana dzięki katolikom! [ANALIZA, KOMENTARZ]

Z wyników najnowszych sondaży exit poll wynika, że Donald Trump uzyskał zdecydowane poparcie wśród katolickiego elektoratu, wygrywając z Kamalą Harris średnio z 15-punktową przewagą w kluczowych stanach wyborczych. Fakt, że Trump znacznie przewyższył wcześniejsze...