Każdego roku na drogach całego świata ginie ponad 1,4 miliona osób. To ogromna liczba kryjąca za sobą tragedie rodzin, stracone życia oraz bliskich, którzy zostali pogrążeni w żałobie. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, obchodzony co roku w trzecią niedzielę listopada, jest czasem szczególnej modlitwy, głębokiej refleksji oraz przestrogi dla wszystkich użytkowników dróg. Jest to dzień, w którym wspólnota Kościoła jednoczy się, aby pamiętać o ofiarach wypadków i przypominać o odpowiedzialności, jaką każdy z nas ma na drodze.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych: Tragiczne statystyki i przesłanie

Każdego dnia w wypadkach drogowych ginie niemal 4,000 osób. Wielu z nich to młodzi ludzie, którzy mieli przed sobą całe życie. Zatrzymując się na chwilę w obliczu tej tragicznej liczby, każdy użytkownik drogi powinien zadać sobie pytanie o własne postawy i wybory na drodze. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych to moment, by spojrzeć na nasze działania za kierownicą i zastanowić się, jak możemy przyczynić się do zmniejszenia liczby ofiar.

Św. Jan Paweł II o potrzebie solidarności z ofiarami wypadków drogowych

W 2002 roku, podczas Dnia Pamięci, św. Jan Paweł II przypomniał wiernym o znaczeniu tego dnia: „Każdego roku, w tę niedzielę, jesteśmy zaproszeni do wspomnienia ofiar wypadków drogowych. Proszę Pana, aby przyjął w swej miłości wszystkich, którzy tragicznie zginęli w wypadkach drogowych, powierzam czułej miłości Naszej Matki wielu rannych, często trwale niepełnosprawnych, także ich rodziny i apeluję do wszystkich o okazanie im solidarności.” Papież wzywał również kierowców do wzajemnego szacunku, rozwagi i odpowiedzialności na drodze. Jego słowa, choć wypowiedziane wiele lat temu, wciąż pozostają aktualne, niosąc przesłanie głębokiego szacunku i troski o wszystkich dotkniętych tragedią na drodze.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych: Trzecia niedziela listopada

W Polsce Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest obchodzony od 2006 roku dzięki inicjatywie Krajowego Duszpasterstwa Kierowców oraz MIVA Polska. W trzecią niedzielę listopada wierni gromadzą się w parafiach, aby modlić się za tych, którzy stracili życie lub ucierpieli w wypadkach drogowych, a także za ich bliskich. Obchody te to wyraz solidarności, ale też przypomnienie, że każdy wybór za kierownicą ma wpływ na życie innych ludzi.

Szczególne miejsce pamięci w Polsce stanowi pomnik „Przejście” w Zabawie k. Tarnowa, przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Monument, wraz z aleją pamięci i krzyżami, jest nie tylko przestrzenią modlitwy, ale także refleksji nad kruchością ludzkiego życia i odpowiedzialnością każdego z nas za ochronę życia na drogach.

Zakazana Modlitwa Wielka Brytania

Zakazana modlitwa w Wielkiej Brytanii: „Strefy ochronne” to nowy atak na wolność religijną

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych: Życie na drodze to dar

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest dniem, który jednoczy nas wszystkich wokół wartości życia i wzajemnego szacunku. Każdego roku w trzecią niedzielę listopada pamiętajmy o tych, którzy stracili życie na drogach, wspierajmy ich bliskich i podejmujmy decyzje na drodze z szacunkiem dla życia i troską o bezpieczeństwo. Dzień ten zachęca do refleksji nad faktem, że każda podróż, każdy przejazd, każde życie są darem – i muszą być chronione przez każdego z nas.

W obliczu tak ogromnych strat ludzkich, które co roku przypominają nam o kruchości życia na drodze, Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych staje się czasem nie tylko żałoby, ale i nadziei. Nadziei, że każda modlitwa, każda chwila refleksji, każdy apel o rozwagę przyniosą owoce w postaci większej odpowiedzialności i troski o drugiego człowieka. Niech wspomnienie ofiar wypadków drogowych przypomina nam o naszym obowiązku dbania o życie – zarówno własne, jak i innych. Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia jednoczą się w modlitwie i przypominają, jak wielką wartość ma każde ludzkie życie.

Przez pamięć o ofiarach starajmy się, aby ich śmierć nie poszła na marne – by była dla nas przestrogą i inspiracją do tworzenia bezpieczniejszej kultury na drogach. Wybór odpowiedzialności to akt miłości bliźniego, szczególnie w codziennych sytuacjach za kierownicą, gdy każdy nasz wybór może oznaczać różnicę między życiem a tragedią.

Ks. Lech Lachowicz

Bestialsko pobity ks. Lech Lachowicz nie żyje. W Polsce rośnie fala przemocy wobec duchownych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych: Instrukcja dla księży - „Kiedy widzę wypadek”

 

Gdy ksiądz jest świadkiem wypadku, podczas którego mogą być poszkodowani, powinien się zatrzymać. Jeśli na miejscu zdarzenia są już służby ratunkowe – nie przeszkadzając im w akcji ratunkowej – przedstawia się: „Jestem księdzem katolickim i jeśli to możliwe, chcę na chwilę podejść do osoby rannej, aby pomodlić się i udzielić rozgrzeszenia. Proszę wskazać odpowiedni moment”.

Kierujący działaniami powinien być w biało-niebieskiej kamizelce z napisem: „Kierujący Działaniami Ratowniczymi”. Jeśli nie będzie widoczny, należy zapytać: Kto kieruje akcją?

Podchodząc do poszkodowanej osoby, można powiedzieć: „Jestem księdzem katolickim. Jeśli mnie słyszysz i jesteś osobą wierzącą, to proszę wzbudź żal za grzechy, a ja udzielę rozgrzeszenia”.

Po rozgrzeszeniu można użyć też formuły: „Władzą otrzymaną od Stolicy Apostolskiej udzielam ci odpustu zupełnego i przebaczenia wszystkich twoich grzechów. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen”.

Jeśli nie uda się podejść do poszkodowanego, to można pomodlić się i udzielić rozgrzeszenia z odległości kilku metrów. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny lub nie wiemy, czy życzyłby sobie przyjęcie sakramentu, należy użyć formuły warunkowej. W przypadku większej liczby poszkodowanych, których życie jest zagrożone, można udzielić absolucji ogólnej.

Bardzo prosimy funkcjonariuszy Policji, Straży Pożarnej oraz Służb Medycznych o zrozumienie i pomoc w umożliwieniu kapłańskiej posługi, gdyż dla rannego to wielka pomoc duchowa, a dla rodziny – w razie śmierci poszkodowanego – ogromna pociecha.

Ks. dr Marian Midura – Krajowy Duszpasterz Kierowców
Ks. Jerzy Kraśnicki – zastępca, dyrektor MIVA Polska

 

wAkcji24.pl | Kultura | WSA, Zródło: EWTN.pl , | Instrukcja dla księży źródło: Opoka.org.pl |  Fot. Węzeł drogowy w Poznaniu, fot. własna | 16.11.2024

Bob Sullivan: Rozdział Kościoła od państwa ma trzymać państwo z dala od naszych kościołów, a nie naszą wiarę z dala od naszego rządu

Bob Sullivan, Southern Nebrasca Register: Ani nasza wiara, ani nasz rozum nie sugerują, że powinniśmy siedzieć na uboczu i mieć nadzieję (lub nawet modlić się), że inni zrobią to, co należy, lub że inni powstaną i poprawią błędy, gdy wystąpią. Podczas gdy modlitwa i...

Ks. Jakub Klimontowski: Król, który ucieka [TYLKO U NAS]

  Liturgicznie uroczystość Chrystusa Króla jest jeszcze stosunkowo młoda, nie ma nawet jeszcze 100 lat. To święto wprowadził Papież Pius XI w 1925 roku. Uroczystość Chrystusa Króla została wprowadzona w czasie, kiedy w świecie nasilały się różnego rodzaju ateistyczne...

Katoliku do akcji! Czas opuścić strefę komfortu [OPINIA]

Dlaczego garstka niezamożnych apostołów z Jezusem na czele stanowiła realne zagrożenie dla ówczesnego establishmentu, a z milionów katolików w Polsce można sobie drwić? Czy to nie przypadkiem dlatego, że świeckie organizacje katolickie są skupione na celebrowaniu roku...

James Kalb: Katolicyzm w dobie niepokoju – tradycja czy inkluzywność?

James Kalb, Catholic Word Report: Katolicyzm, szczególnie w obliczu rosnącego chaosu światopoglądu świeckiego, staje się coraz bardziej atrakcyjny dzięki swojej strukturze doktryny, autorytetowi i dyscyplinie, które przez dwa tysiące lat wspierały sposób życia, który...

Ks. Zbigniew Chromy: Czysto indywidualne chrześcijaństwo nie istnieje

Wielu obserwatorów życia kościelnego mówi dziś o wielkim kryzysie, jaki dotknął Oblubienicę Chrystusa. Skandale, których uczestnikami są duchowni różnych stopni, odpływ wiernych, rozmycie doktrynalne i moralne – wszystko to zdaje się potwierdzać ten czarny scenariusz....

Bp Ignacy Dec: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga

Biskup Ignacy Dęć: Małżeństwo jest pomysłem samego Boga. W mediach liberalnych i w dyskusjach w gremiach lewicowych są usiłowania i trwa wielka presja, by zmienić tradycyjny, biblijno-eklezjalny model małżeństwa, jako sakramentalnego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Bp Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo!

Biskup Adam Bałabuch: Kościół nie jest zamknięty na nikogo (…) Kościół jest powszechny, czyli katolicki. Oznacza to tyle, że jest on posłany do wszystkich ludzi każdej epoki.

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Gdy rozum śpi budzą się upiory!

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Spoglądam na polską inteligencję i widzę, jak przez pokolenia bankrutuje. Jak łatwo daje się zwodzić współczesnym ideologiom. Jednak czy jest to coś nowego?

Kościół a polityka. Czy Polska bez Kościoła będzie silniejsza? [TYLKO U NAS]

Kościół a polityka. Jak Kościół ma się nie „nie wtrącać do polityki” kiedy politycy tworzą antychrześcijańskie prawo?

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża [TYLKO U NAS]

Biskup Świdnicki Marek Mendyk: Zachowuje tylko ten kto pomnaża! Bardzo ważny artykuł dotyczący finansów Kościoła katolickiego i mitów wokół nich!

Ks. Marcin Czchowski: 4 paradoksy związane z obchodzeniem Wszystkich Świętych

Ks. Marcin Czchowski o paradoksach Wszystkich Świętych: Święty Augustyn powiedział: „Przy końcu życia będziemy rozliczani jedynie z miłości”. To będzie jedyne kryterium wstępu do Królestwa Niebieskiego i fundamentalny warunek uczestnictwa w życiu wiecznym. Nikt nie...

Abp. Marek Jędraszewski: Państwo, które legalizuje związki partnerskie, uchybia obowiązkowi ochrony małżeństwa jako dobra wspólnego [TYLKO U NAS]

Dlaczego związki partnerskie to złe rozwiązanie według Kościoła katolickiego? Wyjaśnia abp. Marek Jędraszewski.

Bp Adam Bałabuch: Każda miłość, jeżeli jest prawdziwa, stawia człowieka na drodze do Boga

Biskup Adam Bałabuch wyjaśnia czym jest prawdziwa miłość. Warto przeczytać!

Bp Ignacy Dec: Uczynki miłosierne względem duszy – Wątpiącym dobrze radzić

Zacznijmy od próby zdefiniowania wątpienia. Najogólniej można powiedzieć, że wątpienie jest brakiem pewności u kogoś, kto się zastanawia, czy jakiś fakt rzeczywiście  zaistniał, czy nadal istnieje, czy jakieś  zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe, czy ktoś mnie nadal...

213 dni w areszcie. Przypomnienie o misji Kościoła w świecie pełnym prób [KOMENTARZ]

Aż 213 dni w areszcie spędził ks. Michał Olszewski i urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Dzisiaj jest nadzieja, że wyjdą na wolność. Co to oznacza dla katolików i ich Kościoła?

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Władza bała się jego słów [KOMENTARZ REDAKCJI]

W czasach, gdy obserwujemy niepokojące sygnały ograniczania swobód religijnych w Polsce, postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki nabiera nowego, niezwykle aktualnego znaczenia. Błogosławiony ks. Jerzy, męczennik za wiarę i wolność, pozostaje symbolem oporu przeciwko...

Donald Trump: Ksiądz Jerzy Popiełuszko był uosobieniem niezłomnej siły prawdy, dobra i piękna

Donald Trump, były prezydent USA i kandydat na to stanowisko napisał list upamiętniający bł. ks. Jerzego Popiełuszko i przypominający o jego roli w walce z komunizmem.

Bp Adam Bałabuch: Życie na wzór Maryi drogą do nieba

Bp Adam Bałabuch: Tajemnica Wniebowzięcia NMP rzuca światło także na nasze losy. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Ta prawda naszej wiary mocno akcentuje także niezwykłą godność naszego ciała. Jest ono dziełem Boga, a wszystko, co Bóg stworzył, „było...

Ks. Jakub Klimontowski: Jaka jest moja wiara?

  W 24 niedzielę w ciągu roku, usłyszeliśmy słowa św. Jakuba, które kieruje do każdego z nas i pyta o naszą wiarę. Wsłuchujemy się w pytania, które stawia Chrystus i odpowiadamy zgodnie z tym, co kryje się w naszych sercach. „Przyjąć za prawdę to, co Bóg objawił,...

Bp Thomas J. Paprocki: Dziś marihuana jest promowana a palenie papierosów potępianie

Bp Thomas J. Paprocki: Marihuana jest dzisiaj elementem kultury głównego nurtu, a jednocześnie palenie papierosów jest potępiane.