Juliusz Erazm Bolek, poeta: Dla mnie święto Wszystkich Świętych obchodzone 1 listopada to jeden z najważniejszych dni, kiedy ludzie zwracają się do tych, których już z nimi nie ma. Imponuje mi, że Polacy przykładają do tego wydarzenia każdego roku tak wielkie znaczenie. Warto też pamiętać, że polska ziemia jest nasączona męczeńską krwi wielu ludzi, którzy walczyli o sprawiedliwość, uczciwość, honor, godność i wolność. To największa ofiara. Z tego też powodu tak brzydzi mnie święto halloween.

JULIUSZ ERAZM BOLEK: BRZYDZI MNIE ŚWIĘTO HALLOWEEN

Juliusz Erazm Bolek: 1 listopada – święto Wszystkich Świętych to jeden z najważniejszych dni w roku

„Śpieszmy się kochać. Ludzie tak szybko odchodzą.” – Mawiał ks. Jan Twardowski – wyjątkowy poeta. – „Ta mądrość została zbanalizowana.” – Ocenia Juliusz Erazm Bolek – pisarz, laureat Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO. – „Śmierć to trudny moment dla umierających, a często jeszcze gorszy dla najbliższych. Żal i rozpacz towarzyszy też ludziom, po śmierci osoby, której nie znali, ale byli z nią silnie związani. 1 listopada – święto Wszystkich Świętych to jeden z najważniejszych dni w roku. Dowodzą tego tłumy ludzi odwiedzających cmentarze. Towarzyszy temu smutek, ale i refleksja nad doczesnością życia. Memento Mori – pamiętaj o śmierci! Warto.” – Uważa Juliusz Erazm Bolek.

Karol Gnat Zrujnowani Odbudowani

Katolicki program „Zrujnowani Odbudowani” znika z TVP. Karol Gnat: Każdego tygodnia oglądało nas pół miliona widzów [TYLKO U NAS – ROZMOWA, KOMENTARZ]

JULIUSZ ERAZM BOLEK: BRZYDZI MNIE ŚWIĘTO HALLOWEEN

Juliusz Erazm Bolek: Przemijanie sprawia, że jest wielka podstawa do cieszenia się życiem

Ludzkość rozwiązała wiele wyzwań, jednak, mimo wielu wysiłków, nie pokonała śmierci. Pomijając nieszczęśliwe zdarzenia, stosowanie diet, postępu medycyny, ludzie jak wszystkie żywe organizmy na śmierci umierają. Przemijanie, nawet ogromnie bolesne jest zjawiskiem stałym. – „Myślę, że wiele osób chciałoby żyć wiecznie i tego życzą sobie i najbliższym. Gdyby się jednak zastanowić, to w przemijaniu jest wielka mądrość. Być może z ekonomicznego punku widzenia to marnotrawstwo. Warto jednak zauważyć, że również wszystkie przedmioty, wytworzone przez człowieka też przemijają. Przemijanie czyli, że życie, się zaczyna i kończy sprawia, że jest wielka podstawa do cieszenia się nim i doceniania jego.” – Ocenia Juliusz Erazm Bolek – pisarz, laureat Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO.

Jerzy Popiełuszko Tadeusz Wojda

Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący KEP: Bł. ks. Jerzy Popiełuszko pokazywał, że chrześcijaństwo nie jest religią strachu [TYLKO U NAS]

JULIUSZ ERAZM BOLEK: BRZYDZI MNIE ŚWIĘTO HALLOWEEN

Juliusz Erazm Bolek: Brzydzi mnie święto halloween

„Śmierć ma dwa oblicza jedno dotyczy osoby, która umiera. Drugie to  strata, żal, rozpacz, pustka tych, którzy pozostają na ziemskim padole pozbawieni osoby, która z jakich powodów była dla nich ważna i to jest podstawą cierpienia.” – Uważa Juliusz Erazm Bolek – pisarz, laureat Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO. – Dla mnie święto Wszystkich Świętych obchodzone 1 listopada to jeden z najważniejszych dni, kiedy ludzie zwracają się do tych, których już z nimi nie ma. Imponuje mi, że Polacy przykładają do tego wydarzenia każdego roku tak wielkie znaczenie. Warto też pamiętać, że polska ziemia jest nasączona męczeńską krwi wielu ludzi, którzy walczyli o sprawiedliwość, uczciwość, honor, godność i wolność. To największa ofiara. Z tego też powodu tak brzydzi mnie święto halloween (skrót od angielskiego wyrażenia „All Hallows’ Evening”, co oznacza „wieczór przed Dniem Wszystkich Świętych.”), które stara się śmierć ucywilizować, ośmieszyć, wyszyć. Wydaje mi się, że to trochę hańbiące. Śmierć to nie jest obiekt do śmiechu tylko moment do refleksji i skupienia i zastanowienia się. Osoby, które wykorzystują to święto do zabawy, robią to bezrefleksyjnie, ponieważ każdy lubi się po wygłupiać, ale to do tego nadaje się lepiej prima aprilis.” – Podsumowuje Argumentuje Juliusz Erazm Bolek – pisarz, laureat Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO.

ks. Jerzy popiełuszko

Ks. Stefan Niedzielak. Męczennik komunizmu

JULIUSZ ERAZM BOLEK: BRZYDZI MNIE ŚWIĘTO HALLOWEEN

Juliusz Erazm Bolek: Nawet w taki fizyczny sposób ludzie nie umierają do końca

„Nie cały umieram. To, co we mnie niezniszczalne trwa” to głęboka myśl oddająca dar i tajemnicę śmierci.” – Ocenia Juliusz Erazm Bolek – pisarz, laureat Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO. – „Warto zauważyć, że nawet w taki fizyczny sposób ludzie nie umierają do końca. Pozostają we wspomnieniach innych, w swoich dokonaniach i tym jak oddziałują a innych. Fantastycznie kiedy jest to związane z dobrem, tragicznie jeśli ze złem, chociaż śmiertelnikom często trudno jest autorytatywnie stwierdzić co jest Dobrem, a co Złem? Często Zło ma dobre skutki, a Dobro przynosi złe skutki. Przeznaczenie i przewrotność losu.” – Konkluduje Juliusz Erazm Bolek – pisarz, laureat Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO.

Juliusz Erazm Bolek
Boże Narodzenie w październiku

Czy chcemy obchodzić Boże Narodzenie w październiku?

JULIUSZ ERAZM BOLEK: BRZYDZI MNIE ŚWIĘTO HALLOWEEN

Kim jest Juliusz Erazm Bolek?

Juliusz Erazm Bolek laureat „Złotego Pióra” – nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO za wyjątkowy tom wierszy „Abracadabra”, nagrody Książka Roku i Wiersza Roku za poemat „Corrida” (poświęcony pamięci Grzegorza Przemyka i jego matki Barbary Sadowskiej, a także uhonorowany nagrodą „Optymista Roku” za poemat „Sekrety Życia. Kalendarz poetycki”.

Uprawia poezję miłosną, filozoficzną, refleksyjną, oraz satyryczną. Główne książki w jego dorobku: „Nago” „Prywatne zagrożenie”, „Skróty Szaleństwa”, „Serce błyskawicy”, „Ars poetica”, „Sekrety życia. Kalendarz poetycki”, „Sens-or”, „Abracadabra”, „Corrida. Sprawa prawa do uśmiech”, Ogród” i album plakatów poetyckich „Och! Ziemio Ty Moja”. Twórca nowych gatunków literackich m. in.: wiersza dialogowego i EFP – tzw. emaliowanych felietonów poetyckich.

Wynalazca nowej, opatentowanej, formy książki „bodybook”, która umożliwia zawieszenie książki na szyi. Znany z wielu niekonwencjonalnych sposób prezentowania poezji m in. naklejek, wierszy na serwetkach, pokazów typu dźwięk i światło, poezji na przystankach komunikacyjnych, wyświetlania poezji przy pomocy laserów.

Ustanowił rekord Guinnessa na największą książkę poetycką. Uchodzi za najwybitniejszego, polskiego, współczesnego twórcę poezji konkretnej. Miał wiele wystaw swoich prac w Polsce i za granicą. Jest redaktorem naczelnym Niezależnego Pisma Artystycznego „ENIGMA. Ludzie * Sztuka * Myśli”. Jego twórczość została przetłumaczona na 30 języków świata. O Juliuszu Eraźmie Bolku nakręcono 2 filmy dokumentalne.

W hołdzie Janowi Pawłowi II www.wilnoteka.lt

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald – nowy biskup pomocniczy Diecezji Warszawsko-Praskiej

Bp Tomasz Zbigniew Sztajerwald nowym Biskupem Pomocniczym Diecezji Warszawsko-Praskiej. To ciąg dalszy ważnych zmian kadrowych w polskim Kościelem. Zaledwie dzień wcześniej poznaliśmy nowego metropolitę warszawskiego, którym został dotychczasowy arcybiskup Katowic -...

Nowy Metropolita Warszawski: Abp Adrian Galbas

Jest nowy metropolita warszawski. Decyzją Papieża Franciszka został nim Abp Adrian Galbas, dotychczasowy ordynariusz Archidiecezji Katowickiej.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Potrzeba nie tylko modlitwy

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – potrzeba wsparcia i modlitwy dla chrześcijan cierpiących na świecie. W tym roku pod hasłem  „S.O.S dla Ziemi Świętej” zwraca się szczególną uwagę na dramatyczne położenie chrześcijan w Ziemi Świętej. Dowiedz się, jak...

Dzień Zaduszny – 2 listopada w polskiej tradycji katolickiej

Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada, jest w polskiej tradycji katolickiej czasem szczególnej pamięci o zmarłych. Święto to, znane także jako Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, przypada dzień po Wszystkich Świętych i różni się od niego głębokim, osobistym...

Prorok Izajasz i duchowość Reszty. Wszystko wyjaśni o. Krzysztof Gzella

Izajasz i duchowość Reszty:  W świecie pełnym zgiełku i pośpiechu coraz częściej poszukujemy ciszy, refleksji i duchowego wytchnienia. Z pomocą przychodzą różnorodne formy rekolekcji, które dają możliwość zanurzenia się w modlitwie i medytacji. Jednym z takich spotkań...

Zakazana modlitwa w Wielkiej Brytanii: „strefy ochronne” to nowy atak na wolność religijną

Zakazana modlitwa w Wielkiej Brytanii! Nowe prawo zabrania chrześcijanom nawet modlitwy w milczeniu w przestrzeni publicznej.

Dzwony kościelne mają zamilknąć. Trwa uciszanie Kościoła w Polsce [INFORMACJA, KOMENTARZE]

Dzwony kościelne przeszkadzają w miastach rządzonych przez środowiska lewicowe. Trwa uciszanie Kościoła Katolickiego w Polsce.

Diakonat kobiet. Kardynał Victor Fernández prefekt Dykasterii Nauki Wiary: „Temat nie jest zamknięty”

Diakonat kobiet? Kardynał Victor Fernández, prefekt Dykasterii Nauki Wiary ogłosił, że kwestia diakonatu kobiet będzie przedmiotem bardziej dogłębnych badań, co wskazuje na nowe możliwości w Kościele dotyczącą tej kontrowersyjnej kwestii. Mimo że papież Franciszek...

Nowy biskup w Chinach: Święcenia ks. Matteo Zhena Xuebina w Pekinie w ramach porozumienia Watykanu z Chinami

Nowy biskup w Chinach: w piątek, 13 października, w Pekinie odbyły się święcenia biskupie ks. Matteo Zhena Xuebina, 54-letniego duchownego mianowanego przez papieża Franciszka na koadiutora diecezji pekińskiej. Informację tę potwierdziło Biuro Prasowe Stolicy...

Dla kogo religia jest ważna? I dla kogo nie jest… [ANALIZA]

Najnowsze badania pokazują dla kogo religia jest ważna – w których krajach ludzie są najbardziej religijni? Jak na tle świata wypada Polska?

wAkcji24.pl |Kultura | NSS | fot. Agencja Informacyjna| 3.11.2024