Ks. Jan Gargasewicz, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu i kustosz diecezjalnego Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego, został uhonorowany tytułem „Osobowość Roku 2025”. Nagrodę odebrał 9 maja 2026 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnienie otrzymał w kategorii działalność społeczna i charytatywna.
Kapłan od zadań niemożliwych. Ks. Jan Gargasewicz Osobowością Roku 2025
Osobowość Roku 2025 dla kapłana z Wałbrzycha
Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala ogólnopolskiego plebiscytu „Osobowość Roku 2025”. Wśród laureatów znalazł się ks. Jan Gargasewicz, dziekan Dekanatu Wałbrzych Zachód, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu oraz kustosz diecezjalnego Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego.
Dla mieszkańców Wałbrzycha i Diecezji Świdnickiej nie jest to postać anonimowa. Ks. Gargasewicz od lat łączy klasyczną posługę duszpasterską z działalnością społeczną, charytatywną i organizacyjną. Jest pomysłodawcą, założycielem i dyrektorem Hospicjum i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego im. Ojca Pio w Świdnicy. To instytucja, która dla wielu chorych i ich rodzin stała się miejscem profesjonalnej opieki, ale także znakiem, że Kościół potrafi być blisko człowieka wtedy, gdy ten najbardziej potrzebuje obecności, troski i nadziei.
Tytuł „Osobowość Roku 2025” przyznano mu w kategorii „działalność społeczna i charytatywna”. W praktyce oznacza to docenienie nie jednego wydarzenia, nie jednej akcji i nie jednorazowego gestu, ale całego stylu życia i pracy kapłana.
Ideologia zamiast matematyki: ZUS z „tęczowymi małżeństwami” w cieniu bankructwa systemu
Kapłan od zadań niemożliwych. Ks. Jan Gargasewicz Osobowością Roku 2025
„To nagroda dla wielu osób”. Kapłan wskazał na współpracowników i parafian
Odbierając statuetkę, ks. Jan Gargasewicz podkreślał, że wyróżnienie nie należy wyłącznie do niego. Zaznaczył, że jest ono także wyrazem uznania dla wielu osób, które każdego dnia współtworzą dzieła pomocy: współpracowników, wolontariuszy, parafian oraz wszystkich zaangażowanych w działania prowadzone przez Caritas Diecezji Świdnickiej, świdnickie Hospicjum i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. Ojca Pio oraz parafię pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu.
Jednym ze stałych przedsięwzięć wałbrzyskiej parafii jest jadłodajnia, w której każdego dnia posilają się setki osób. To bardzo konkretna odpowiedź na biedę, samotność i wykluczenie. Właśnie w takich miejscach najlepiej widać, czy wielkie słowa o chrześcijańskiej miłości bliźniego mają przełożenie na rzeczywistość. W Wałbrzychu mają — i to od lat.
Ks. Jan Gargasewicz nie ukrywał także, że wrażliwości wobec ludzi znajdujących się w trudnych warunkach materialnych, zdrowotnych, psychicznych i moralnych uczył się od swoich rodziców.
Starzenie się społeczeństwa zmienia wszystko. Gospodarka, rodzina i państwo wchodzą w nową epokę
Kapłan od zadań niemożliwych. Ks. Jan Gargasewicz Osobowością Roku 2025
Ks. Jan Gargasewicz - duszpasterz i menedżer miłosierdzia
Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej”, nominując ks. Jana Gargasewicza do plebiscytu, nazwali go „duszpasterzem i menedżerem miłosierdzia”. To określenie dobrze oddaje charakter jego działalności. Bo współczesna pomoc społeczna i medyczna wymaga nie tylko dobrego serca, ale także kompetencji, determinacji, umiejętności organizacyjnych i odporności na problemy, które potrafią zniechęcić nawet najbardziej zapalonych społeczników.
W uzasadnieniu nominacji przypomniano, że ks. Jan Gargasewicz „od lat łączy posługę kapłańską z profesjonalną pomocą medyczną i społeczną”. Został wskazany jako twórca unikalnego systemu wsparcia dla osób chorych, niepełnosprawnych i wykluczonych oraz jako budowniczy „parafii bez barier”. To sformułowanie jest szczególnie ważne. Parafia bez barier to nie tylko podjazd dla wózka czy otwarte drzwi kancelarii. To sposób myślenia o wspólnocie, w której człowiek słabszy nie jest problemem do obsłużenia, ale bratem i siostrą, którym trzeba zrobić miejsce.
Ks. Jak Gargasewicz jest człowiekiem, którego definiuje wrażliwość społeczna. Był harcerzem, był strażakiem OSP. Jako wikariusz w Strzegomiu organizował z ZHP obozy dla dzieci i młodzieży. W czasie powodzi w 1997 roku zorganizował pomoc materialną dla rolników i ich dzieci, które dzięki temu wsparciu mogły pojechać na wakacje. Podczas suszy w 2000 roku wysłał na Podlasie 40 wagonów siana, słomy i zboża.
Opieka paliatywna w Polsce: gdy medycyna nie może wyleczyć, miłość nadal może wiele
Kapłan od zadań niemożliwych. Ks. Jan Gargasewicz Osobowością Roku 2025
Ponad 12 tysięcy głosów i mocne poparcie diecezji
Laur „Osobowość Roku 2025” dla ks. Jana Gargasewicza jest także wyrazem wielkiego poparcia mieszkańców Diecezji Świdnickiej. Plebiscyt organizowany przez „Gazetę Wrocławską”, wydawaną przez Polska Press, przebiegał etapami. Najpierw głosowania odbywały się na poziomie powiatu i województwa. W obu etapach ks. Jan Gargasewicz wyraźnie zdystansował innych nominowanych działaczy społecznych w regionie.
Ten wynik potwierdził się również na szczeblu ogólnokrajowym. Kapłan uzyskał ponad 12 tysięcy głosów. Organizatorzy plebiscytu podkreślają, że jego celem jest uhonorowanie ludzi, którzy mają odwagę działać, zmieniać swoje otoczenie i pociągać za sobą innych. W przypadku ks. Gargasewicza te słowa nie są ozdobnikiem. Wałbrzyska parafia, świdnickie hospicjum, zakład opiekuńczo-leczniczy, jadłodajnia, akcje pomocowe i sieć ludzi zaangażowanych w dobroczynność pokazują, że tu nie chodzi o jedną inicjatywę, ale o całą kulturę odpowiedzialności.