Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski (KEP) wydała zdecydowany komunikat po spotkaniu z 28 maja 2025 roku. Biskupi nie pozostawiają złudzeń: działania Ministerstwa Edukacji Narodowej zmierzające do ograniczenia nauczania religii w szkołach są nie tylko bezprawne, ale również godzą w konstytucyjne prawa obywateli. Czy to już czas, by katolicy w Polsce podjęli realną obronę obecności wiary w przestrzeni publicznej?
Marginalizacja religii w szkołach? Kościół mówi "nie". Stanowcza obrona katechezy
Kościół wysłuchany – konstytucyjny fundament wiary
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zapadło w odpowiedzi na wniosek grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy stanęli w obronie równości religii wobec innych przedmiotów nauczanych w szkołach. Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej z marca 2024 r., które wykluczało ocenę z religii z klasyfikacyjnej średniej, zostało uznane za sprzeczne z art. 25 Konstytucji RP, przepisami Konkordatu oraz ustawą o systemie oświaty.
Wyrok podkreśla znaczenie uzgodnień między państwem a Kościołami oraz związkami wyznaniowymi w zakresie nauczania religii – nie tylko jako przedmiotu, ale jako integralnej części wychowania młodego pokolenia w duchu wartości.
Sędzia sprawozdawca Bogdan Święczkowski jasno zaznaczył: „Zmiana sposobu uwzględniania ocen z religii w systemie edukacyjnym wymagała formalnego porozumienia z władzami Kościoła Katolickiego. Tego porozumienia zabrakło, co stanowi rażące naruszenie przepisów prawa.”
Zignorowanie opinii Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski oraz brak jakiegokolwiek konsensusu z innymi Kościołami i związkami wyznaniowymi obnażyło jednostronny i arbitralny charakter działań minister Nowackiej. Prawo do religijnego wychowania dzieci nie jest przywilejem, ale gwarantowanym konstytucyjnie prawem rodziców i wspólnoty wierzących.

Trybunał Konstytucyjny po stronie Kościoła: Religia wraca do średniej ocen
Marginalizacja religii w szkołach? Kościół mówi "nie". Stanowcza obrona katechezy
Wyrok Trybunału i stanowisko KEP – jasne "nie" dla dyskryminacji religii
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski (KEP) wydała zdecydowany komunikat po spotkaniu z 28 maja 2025 roku. W komunikacie czytamy jasno: „członkowie i konsultorzy Komisji jednogłośnie wyrazili stanowisko podtrzymujące sprzeciw wobec działań i wypowiedzi płynących z Ministerstwa Edukacji Narodowej odnośnie do ograniczeń i utrudnień w nauczaniu religii w szkołach.” Ta deklaracja nie jest jedynie emocjonalną reakcją. To głos o silnym umocowaniu prawnym i konstytucyjnym.
KEP wyraziła aprobatę dla wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 maja 2025 r., który uznał za niekonstytucyjne przepisy wyłączające ocenę z religii ze średniej ocen. Oznacza to, że próby deprecjonowania religii w systemie oświaty spotykają się nie tylko z oporem Kościoła, ale i ze sprzeciwem najwyższego organu sądowniczego w Polsce.

Ryszard Stochła: W obronie lekcji religii [w-Akcji: OPINIE]
Marginalizacja religii w szkołach? Kościół mówi "nie". Stanowcza obrona katechezy
Manipulacje Ministerstwa Edukacji i bezprawne zmiany w planie lekcji
Największe oburzenie KEP budzi jednak redukcja godzin religii. Jak czytamy w komunikacie:
„w związku z bezprawnym ograniczeniem przez Rząd RP godzin lekcji religii w szkole z dwóch do jednej w tygodniu jesteśmy zmuszeni do wskazania ogólnych wytycznych […] w sytuacji realizacji lekcji religii w wymiarze jednej godziny tygodniowo.”
To nie jest tylko spór o liczbę godzin. To celowe marginalizowanie nauczania religii – przez przesuwanie jej na godziny przed rozpoczęciem zajęć lub po ich zakończeniu, co skutecznie zniechęca uczniów i rodziców. Komisja Episkopatu zapowiedziała, że oczekuje na rozpatrzenie wniosku złożonego do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.
Marginalizacja religii w szkołach? Kościół mówi "nie". Stanowcza obrona katechezy
Katecheci nie są sami – Kościół daje wyraźne wsparcie
Wbrew medialnej narracji, która chce ukazać Kościół jako instytucję w odwrocie, Komisja Wychowania Katolickiego deklaruje pełne wsparcie dla katechetów:
„Przewodniczący Komisji bp Wojciech Osial, wraz z uczestnikami, zapewniają o solidarności i wsparciu dla wszystkich katechetów i nauczycieli religii.”
To ważne i potrzebne słowa, bo to właśnie katecheci są dziś na pierwszej linii frontu – często pozostawieni sami sobie, zmuszeni do tłumaczenia uczniom i rodzicom, dlaczego lekcja religii ma sens i wartość.
Komisja popiera także zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym obowiązkowego wyboru między lekcjami religii a etyki. To inicjatywa, która ma szansę wzmocnić pozycję religii w szkołach, pod warunkiem, że katolicy w Polsce naprawdę się zaangażują.
Na zakończenie spotkania, w liturgiczne wspomnienie błogosławionego Stefana Wyszyńskiego, Komisja zawierzyła jego wstawiennictwu dzieło katechizacji i ewangelizacji. To symboliczne i duchowo głębokie odniesienie – pokazujące, że wychowanie katolickie to nie ideologia, ale misja wypływająca z troski o integralny rozwój człowieka.

Wartości dla Przyszłości. Jest obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole
Marginalizacja religii w szkołach? Kościół mówi "nie". Stanowcza obrona katechezy
Komunikat po spotkaniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP 28 maja 2025 [cała treść]
W dniu 28 maja 2025 roku, pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala, odbyło się posiedzenie członków i konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego KEP. W dyskusji podjęto szereg tematów związanych z wychowaniem religijnym dzieci i młodzieży, katechezą oraz nauczaniem religii.
Po raz kolejny członkowie i konsultorzy Komisji jednogłośnie wyrazili stanowisko podtrzymujące sprzeciw wobec działań i wypowiedzi płynących z Ministerstwa Edukacji Narodowej odnośnie do ograniczeń i utrudnień w nauczaniu religii w szkołach. Z aprobatą przyjęto wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 maja 2025 roku, który orzekł, że przepisy wyłączające ocenę z religii ze średniej ocen są niezgodne z Konstytucją. Jednocześnie oczekuje się na rozpatrzenie przez Trybunał Konstytucyjny wniosku złożonego przez Konferencję Episkopatu Polski w związku z wprowadzonymi zmianami redukcji wymiaru godzin lekcji religii i ich umieszczania w planie bezpośrednio przed i po obowiązkowych zajęciach.
Komisja wydała także komunikat w sprawie realizacji podstawy programowej i programu nauczania religii w roku szkolnym 2025/2026. Zaznaczono w nim, że „w związku z bezprawnym ograniczeniem przez Rząd RP godzin lekcji religii w szkole z dwóch do jednej w tygodniu jesteśmy zmuszeni do wskazania ogólnych wytycznych, określających sposób korzystania z obowiązujących dokumentów programowych nauczania religii w szkole (podstawy programowej i programu nauczania religii rzymskokatolickiej oraz podręczników do religii) w sytuacji realizacji lekcji religii w wymiarze jednej godziny tygodniowo”.
Podjęto także refleksję nad formą i treścią odnośnie do katechezy sakramentalnej i katechumenalnej w parafiach. Zapowiedziano, że będzie to temat kolejnych spotkań.
Przewodniczący Komisji bp Wojciech Osial, wraz z uczestnikami, zapewniają o solidarności i wsparciu dla wszystkich katechetów i nauczycieli religii. Wszyscy uczestnicy spotkania popierają także wszelkie działania promujące troskę o katolickie wychowanie nowych pokoleń. W łączności z decyzją Konferencji Episkopatu Polski wspierają także zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącej obowiązkowego wyboru lekcji religii lub etyki.
Na zakończenie, w liturgiczne wspomnienie błogosławionego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, tak bardzo zatroskanego o dobro człowieka, w modlitwie zawierzono mu dzieło wychowania, ewangelizowania i katechizowania w naszej Ojczyźnie.
Ks. Tomasz Kopiczko
Sekretarz KWK KEP

Kardynał Kazimierz Nycz: Jeżeli jedna strona jest głucha, to ta druga, choćby nie wiem jak głośno mówiła, głucha nie usłyszy
wAkcji24.pl | Kultura | NGB | źródło: Diecezjalna Agencja Informacyjna | Fot. Ideogram | 30.05.2025