wAkcji24.pl: Błogosławiona Maria Kandyda, jej wspomnienie przypada na 12 czerwca. Zapraszamy do zapoznania się z piękną postacią, mistyczką Eucharystii, od której możemy uczyć się wytrwałości w dążeniu do celu, cierpliwości w czekaniu, a także w dojrzeniu i adorowaniu Żywego Boga w Eucharystii.
Błogosławiona Maria Kandyda – życiorys
Maria Barba urodziła się 16 stycznia 1884 roku w Catanzaro w Kalabrii, na południu Włoch. Była ona dziesiątym dzieckiem spośród dwanaściorga rodzeństwa. Jej rodzina była głęboko wierząca. Maria opiekowała się swoim rodzeństwem, a dzięki staraniom miejscowych sióstr zakonnych dziewczynka nauczyła się modlić własnymi słowami. W wieku 9 lat stała się rzecz niezwykła, Bóg obdarzył ją darem medytacji. Przystąpiwszy do I Komunii Świętej jej największą radością był pełne uczestnictwo w Eucharystii, przyjęcie Jezusa do swojego serca. Była bardzo pobożna, starała się każdego dnia odmawiać cały różaniec.
Miłość do Eucharystii
Już od wczesnego dzieciństwa uwidaczniała się w niej miłość do Eucharystii, co potwierdzają jej własne słowa:
Kiedy byłam malutka i jeszcze Jezus mi się nie dał, oczekiwałam na moją mamę, aby kiedy wróci od Komunii Św., prawie na progu domu i wspinając się na palcach, aby jej dosięgnąć, mówiłam Mu: „Ja również Panie!”. Moja mama nachylała się wówczas z miłością i dmuchała na moje wargi; natychmiast ją opuszczałam i przyciskając do piersi skrzyżowane dłonie, pełna radości i wiary, powtarzałam podskakując: „Ja również mam Pana, ja również mam Pana!”.
Powołanie do życia zakonnego
2 lipca 1899 roku Maria Kandyda wzięła udział w obłóczynach swojej krewnej, co było dla niej bardzo ważnym doświadczeniem religijnym i punktem zwrotnym w jej życiu, ponieważ w wieku 15 lat poczuła powołanie do życia zakonnego, ale na tę wieść jej rodzice nie zareagowali entuzjastycznie, byli oni temu przeciwni. W 1904 roku zmarł ojciec Marii, w 1911 roku jej brat. W 1910 roku posłuchawszy swojego kierownika duchowego zaczęła pisać swoje Confessione generale, czyli Wyznania ogólne. Trwało to do 1918 roku. W 1910 roku udała się na rodzinną pielgrzymkę do Rzymu i została przyjęta na audiencji przez papieża św. Piusa X. Jej matka zmarła w 1914 roku, wydawało się to być zagrożeniem dla jedności jej rodziny, dlatego Maria Kandyda zdecydowała się zostać z rodziną.
Maria Kandyda – 20 lat cierpliwości
Dopiero po prawie dwudziestu latach czekania w końcu udało jej się podjąć realizacji swojego duchowego pragnienia, co wymagało od niej wierności i wielkiej mocy ducha. Wstąpiła do Karmelu w Ragusie, była wspierana przez szczególny kult Eucharystii, widziała w niej bowiem tajemnicę sakramentalnej obecności Boga na świecie i niezbity dowód Jego nieskończonej miłości do ludzi. Wytrwać w swoim powołaniu pomogło jej także nabożeństwo do Serca Jezusowego, komunia duchowa i pobożność maryjna. Eucharystię przeżywała w duchowej łączności z Matką Bożą.
Eucharystia w duchowej łączności z Maryją
W zapiskach błogosławionej znajdujemy słowa:
Maryja jest prawdziwym wzorem życia Eucharystią, bo Ona nosiła w swym łonie Syna Bożego, którego ustawicznie rodzi w sercach wierzących. Chciałabym być Maryją, być Maryją dla Jezusa, zająć miejsce Jego Matki. Zawsze mam przed oczyma Maryję w moich Komuniach Świętych. Chcę otrzymywać Jezusa z Jej rąk; Ona dopomaga mi stanowić z Jezusem jedno. Ja nie potrafię odłączać Jezusa od Maryi. Witaj, o Ciało zrodzone z Maryi. Witaj, Maryjo, jutrzenko Eucharystii.
Błogosławiona Maria Kandyda – droga duchowości
25 września 1919 roku wstąpiła do karmelitanek bosych w Ragusie, gdzie przyjęła imię Maria Kandyda od Eucharystii. Spędzała ona długie godziny na adoracji Najświętszego Sakramentu, poświęcała wiele czasu na zgłębianiu duchowości swoich świętych poprzedniczek. Dla niej Eucharystia jest pokarmem, spotkaniem z Bogiem, zjednoczeniem serc, szkołą cnót oraz mądrością życia.
Samo niebo nie posiada więcej. Ten jedyny skarb jest tu, jest nim Bóg! Prawdziwie, tak prawdziwie: mój Bóg i moje Wszystko. Proszę mojego Jezusa o to, abym była umieszczona jako lampka wszystkich tabernakulów świata, aż do końca czasów.
W 1924 r. została wybrana na przełożoną klasztoru, urząd ten pełniła aż do 1947 r. Po kilku miesiącach cierpień fizycznych zmarła 12 czerwca 1949 r. w Święto Trójcy Przenajświętszej.
Jan Paweł II: Maria Kandyda w gronie błogosławionych
21 marca 2004 roku Jan Paweł II wprowadził ją do grona błogosławionych, mówiąc o niej:
„(Maria Kandyda – przyp. red.) była prawdziwą mistyczką Eucharystii, z której uczyniła ośrodek jednoczący całą jej egzystencję, inspirując się tradycją karmelitańską, a zwłaszcza przykładami św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża. Do tego stopnia zakochała się w Jezusie eucharystycznym, że stale i żarliwie pragnęła być niestrudzoną apostołką Eucharystii. Jestem pewien, że z nieba bł. Maria Kandyda wciąż pomaga Kościołowi, by coraz większym podziwem i miłością otaczał tę największą tajemnicę naszej wiary”.